Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 02.09.2011, 23:26:35
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit

necazul meu in momentul de fata este malahia, cu care lupt de mult timp si sper ca sa biruiesc in sfarsit!
Reply With Quote
  #222  
Vechi 02.09.2011, 23:32:24
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Să ne rugăm pentru dragul nostru Marius!
Reply With Quote
  #223  
Vechi 02.09.2011, 23:55:51
loricel loricel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Necazul meu este acela ca m-am plafonat urand pacatul aproapelui meu cu o incrancenare atat de mare ,incat n-am observat ca am pierdut cateva virtuti foarte importante:blandetia ,rabdarea,dragostea neconditionata,iertarea adevarata.
Daca asi fi urat pacatele mele cu aceeasi incrancenare ,poate ca duhul necurat al furei nu si-ar fi gasit lacas in sufletul meu.Am crezut ca ,eu,un simplu pacatos pot schimba oameni.
Doar in mana lui Dumnezeu este aceasta putere.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 03.09.2011, 01:19:06
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

O depresie de lunga durata.. prea mult stres si griji in ceea ce priveste viitorul incert, sunt "satul de tot precum bolnavii de regimuri prin spitale". :)
Reply With Quote
  #225  
Vechi 03.09.2011, 14:10:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
necazul meu in momentul de fata este malahia, cu care lupt de mult timp si sper ca sa biruiesc in sfarsit!
Cred ca te gandesti prea mult si a ajuns sa te obsedeze. Asa n-ai sa scapi. Trebuie sa-ti gasesti o (alta) preocupare. Ideal ar fi sa mergi la sala sau la alt sport chiar si d-asta de curtea scolii (baschet, fotbal). Nu sa te refugiezi in alte modalitati de autosatisfacere cum ar fi mancatul (de dulciuri, in special) sau fumatul. Iar cu treaba aia, nu stiu cum sa zic, daca s-ar intampla din cand in cand, sa zicem, dar daca te gandesti la ea, cu siguranta o vei face din nou; e la fel ca pofta de dulciuri sau de tigari. Uit-o. Se poate trai si fara. Cand te trezesti dimineata, fa cum scrie in cartea de rugaciuni, da-te jos din pat, mergi la fereastra si inchina-te, si gandeste-te la cele sfinte. Ca daca mai zabovesti in pat, sti prea bine ce se intampla.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 03.09.2011, 14:20:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
O depresie de lunga durata.. prea mult stres si griji in ceea ce priveste viitorul incert, sunt "satul de tot precum bolnavii de regimuri prin spitale". :)
Cam devreme. Viitorul tau acum se scrie. Cand vei ajunge la vartsa mea si vei privi inapoi, vei vedea cum ai piredut timpul cu depresii si gandindu-te la viitor, cand inca se mai putea face ceva. Acum e momentul sa te perfectionezi pe plan profesional, daca gasesti o activitate care iti place, trebuie sa te tii de ea, acum e momentul sa incepi sa iubesti, acum e momentul sa indraznesti. Nu mai tarziu, nu cand ne facem mari, cand om termina facultatea, cand om avea un serviciu... Cati ani ai, 19 parca? Trebuie sa inveti sa-ti castigi existenta de pe acum. Poti sa incerci si sa faci ceva mai extravagant, cum ziceai in alta parte, poti sa fii chiar "actrita". Totul e sa nu uiti de unde ai plecat si sa nu uiti Cine te-a facut ceea ce esti si ti-a dat ceea ce ai. Adica, stii tu Cine.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 03.09.2011, 16:11:58
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
necazul meu in momentul de fata este malahia, cu care lupt de mult timp si sper ca sa biruiesc in sfarsit!
Sport, ca sa eliberezi acea tensiune. Si cand nu poti face sport, incearca o cafea buna (se spune ca stimuleaza activitatea cerebrala in conditii de stres) + un film, serial bun. Super combinatie.
Si rugaciune, evident.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cam devreme. Viitorul tau acum se scrie. Cand vei ajunge la vartsa mea si vei privi inapoi, vei vedea cum ai piredut timpul cu depresii si gandindu-te la viitor, cand inca se mai putea face ceva. Acum e momentul sa te perfectionezi pe plan profesional, daca gasesti o activitate care iti place, trebuie sa te tii de ea, acum e momentul sa incepi sa iubesti, acum e momentul sa indraznesti. Nu mai tarziu, nu cand ne facem mari, cand om termina facultatea, cand om avea un serviciu... Cati ani ai, 19 parca? Trebuie sa inveti sa-ti castigi existenta de pe acum. Poti sa incerci si sa faci ceva mai extravagant, cum ziceai in alta parte, poti sa fii chiar "actrita". Totul e sa nu uiti de unde ai plecat si sa nu uiti Cine te-a facut ceea ce esti si ti-a dat ceea ce ai. Adica, stii tu Cine.
17 ani, aproape 18. Si sunt baiat. :)) Cateodata chiar as vrea sa spun ca n-am nici un stres, dar e exact invers. De pe la vreo 14 ani nu mai pot dormi bine noaptea din cauza gandurilor, stresului permanent. Devine chiar amuzant, nimic iesit din comun pentru mine, ma-ntreb cum o sa fie peste inca 3 ani. :)
Reply With Quote
  #228  
Vechi 03.09.2011, 18:46:24
EmaSimona's Avatar
EmaSimona EmaSimona is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loricel Vezi mesajul
Necazul meu este acela ca m-am plafonat urand pacatul aproapelui meu cu o incrancenare atat de mare ,incat n-am observat ca am pierdut cateva virtuti foarte importante:blandetia ,rabdarea,dragostea neconditionata,iertarea adevarata.
Daca asi fi urat pacatele mele cu aceeasi incrancenare ,poate ca duhul necurat al furei nu si-ar fi gasit lacas in sufletul meu.Am crezut ca ,eu,un simplu pacatos pot schimba oameni.
Doar in mana lui Dumnezeu este aceasta putere.
Greu cu această ispită, deoarece îi urmărește pe cei aleși. Numai Dumnezeu și o luptă a voinței ne ridică ușor, ușor.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 03.09.2011, 22:29:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Sport, ca sa eliberezi acea tensiune. Si cand nu poti face sport, incearca o cafea buna (se spune ca stimuleaza activitatea cerebrala in conditii de stres) + un film, serial bun. Super combinatie.
Si rugaciune, evident.



17 ani, aproape 18. Si sunt baiat. :)) Cateodata chiar as vrea sa spun ca n-am nici un stres, dar e exact invers. De pe la vreo 14 ani nu mai pot dormi bine noaptea din cauza gandurilor, stresului permanent. Devine chiar amuzant, nimic iesit din comun pentru mine, ma-ntreb cum o sa fie peste inca 3 ani. :)
Multi inainte! Probabil esti superdotat (intelectual, ma refer); ar mai putea fi si efectele cafelei (poate ar trebui s-o lasi mai moale, ca pana la urma te face sclavul ei), ar mai putea fi si o tensiune sexuala acumulata, ca si in cazul lui Marius, sau ar putea fi inceputul "ascezei" personale. Nu trebuie sa dai bacul? Subiectele de scoala te plictisesc? Ce facultate vrei sa urmezi?
A, si vezi ca femei actrite sunt multe, pe cand baieti actrite, mai rar. Si Arsinel, chiar daca mai joaca in travesti, e usor depasit de situatie...
Reply With Quote
  #230  
Vechi 04.09.2011, 16:04:26
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Multumesc ! Nu ma consider super dotat, chiar daca am o medie foarte buna la scoala, nu-mi prea place scoala, sistemul curent, desi as vrea sa urmez o facultate de finante banci, inginerie sau poate chiar turism, inca nu m-am decis. Nu consum atat de multa cafea incat sa devin dependent, cat despre acea tensiune, cred ca mi-a afectat negativ spiritul de-a lungul a 2 ani insa acum, incerc s-o birui, sa valorific omul din mine, nu animalul. Trebuie sa recunosc ca de la un moment dat, cand ma gandesc la viitor sau la trecut (sau la prezent in concordanta cu viitorul si trecutul), imi piere pana si putinul chef de viata pe care il am si devin nostalgic, depresiv. Numai de-as putea sa dau timpul inapoi. :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este scopul vietii? amatyyy Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 53 23.05.2013 20:57:02
Discretia care pazeste taina vietii duhovnicesti autentice Adriana Cluj Calugarul 3 12.03.2012 18:33:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Ce asteapta o fata care vrea sa se casatoreasca de Ioan_Ciobota Generalitati 42 28.07.2007 01:13:20