Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.10.2014, 16:49:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mena, totusi sunt destule decizii de luat si in tara. Nu e chiar asa simplu precum spui.
Plus ca acum exista posibilitatea ca si romanii sa se duca la tratament in alte tari.
Plus ca (nu stiu daca si in tara se poate face asta si cum se numeste), in general si pacientul poate sa-si faca (inca fiind in stare sanatoasa) o hartie in fata notarului in care sa decida ce sa se faca in anumite situatii grave cu el: sa fie tratat sau nu, sau daca sa fie deconectat de la aparate sau nu.

Aici mi se pare ca trebuie sa ai mare curaj sa ceri sa fii lasat sa mori si mi se pare egal cu sinuciderea.
Si cei mai credinciosi (indiferent de credinta) cred ca se mai gandesc si la asta cand aiu astfel de decizii, sau asa ar trebui.
Nu stiu cum este scris in ortodoxie pentru situatii din astea de decizii de viata si moarte, daca ai voie si ce anume. Nu cumva te baga la sinucigasi? Si nu mai ai parte nici de slujbe si inmormantare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.10.2014, 17:21:16
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mena, totusi sunt destule decizii de luat si in tara. Nu e chiar asa simplu precum spui.
Plus ca acum exista posibilitatea ca si romanii sa se duca la tratament in alte tari.
Plus ca (nu stiu daca si in tara se poate face asta si cum se numeste), in general si pacientul poate sa-si faca (inca fiind in stare sanatoasa) o hartie in fata notarului in care sa decida ce sa se faca in anumite situatii grave cu el: sa fie tratat sau nu, sau daca sa fie deconectat de la aparate sau nu.

Aici mi se pare ca trebuie sa ai mare curaj sa ceri sa fii lasat sa mori si mi se pare egal cu sinuciderea.
Si cei mai credinciosi (indiferent de credinta) cred ca se mai gandesc si la asta cand aiu astfel de decizii, sau asa ar trebui.
Nu stiu cum este scris in ortodoxie pentru situatii din astea de decizii de viata si moarte, daca ai voie si ce anume. Nu cumva te baga la sinucigasi? Si nu mai ai parte nici de slujbe si inmormantare.
Nu, nu e simplu. Vroiam sa zic ca de fapt nu ai de ales. Nu sta nimeni sa te intrebe cum vrei sa mori... Conectat, deconectat, chinuit ori eutanasiat... Medicii si spitalele din Brasov nu-ti dau de ales. Nici dotarea spitalelor si nici bunavointa medicilor nu ofera dreptul de a alege. Aici mori inainte de a te conecta la ceva. Si nu-i nevoie sa ceri sa fii lasat sa mori. Te lasa, oricum.
In spitalele din Brasov tre' sa-ti aduci de acasa calmante ca sa nu mori de durere. Asa ca nici nu ne mai punem problema eutanasierii (moarte fara dureri).
Tratamentul in strainatate nu-i pt oamenii obisnuiti(salariatii sau somerii).
Nu stiu cum e la noi cu donarea de organe. Chiar nu stiu...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.10.2014, 17:50:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aici mi se pare ca trebuie sa ai mare curaj sa ceri sa fii lasat sa mori si mi se pare egal cu sinuciderea.
???

Sinuciderea presupune o interventie, o actiune. A te sinucide inseamna a intrerupe cursul unei vieti.

A refuza un tratament inseamna a lasa viata sa-si urmeze cursul natural. E exact inversul sinuciderii, care nu are nimic natural.

Hai, ca-i simplu.

Un pic mai complicat este sa raspundem la intrebarea: "ce facem cu omul a carui viata depinde de aparate, care este deja pus pe aparate si nu se poate exprima in niciun fel ?". Asta, da, dilema! Fiindca, de asta data, avem de facut, de amanat pe timp indefinit sau de refuzat din principiu o actiune: deconectarea de pe aparate.

Dupa parerea multor moralisti, in cazul unui om a carui vointa nu se poate exprima si pentru care medicii, lucrand in echipa, nu pronosticheaza o ameliorare cu sanse rezonabile, trebuie facuta distinctie intre acele aparate care asista functii vitale ca respiratia si circulatia si acele aparate care asigura hranirea, hidratarea si, eventual, terapia durerii. Deconectarea de primele ar fi licita daca (judecand in termeni de probabilutate) aceasta ar fi hotararea victimei, daca si-ar putea-o exprima, pe cand deconectarea de ultimele ar fi ilicita indiferent ce credem noi ca ar hotari victima. Personal, sunt de aceeasi parere.

Trebuie subliniat ca, in asemenea situatii dificile cand cineva drag se afla in stagiu prelungit in anticamera mortii, intrebarea cheie pe care trebuie sa ne-o punem nu este daca vrem noi ca acela sa fie sau nu spitalizat, conectat ori deconectat de la aparate de sustinere avansata a vietii, ci care ar fi hotararea celui drag, daca si-ar putea-o exprima, in baza a ceea ce cunoastem despre acela. Asadar, trebuie sa luam o hotarare in numele lui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.12.2014, 13:02:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Cam asa cred si eu, in ce priveste hranirea, hidratarea si terapia durerii. Sa le intrerupi, sa privezi de ele pe cineva neputincios, e un act de cruzime, inseamna sa-l lasi sa moara cu zile ...atata doar ca nici acestea nu pot fi mentinute la nesfarsit, in general cam dupa cateva saptamani de hranire/hidratare parenterala ( i.v.), venele se infunda sau se sparg, circulatia sangvina e compromisa, si in final se ajunge tot acolo, daca persoana are o afectiune terminala si nu se mai recupereaza cat de cat, sa se poata hrani singura. Acelasi lucru se intampla mai devreme sau mai tarziu si cu persoanele asistate vital avansat ( circulator, respirator), nu pot trai nici acelea asa, for ever, sau pana imbatranesc fiziologic, adica zeci de ani, daca sunt tinere...dar rezista ceva mai mult daca sunt organisme tinere si ne afectate de alte afectiuni intercurente ( ci doar de cea care le-a cauzat moartea creierului si oprirea functiilor vitale; in rest, daca functiile vegetative, respectiv circulatia sangvina, sunt in regula, ( desi in conditii de decubit prelungit, in lipsa miscarii, poate fi curand compromisa) mai pot fi totusi mentinute in viata, artificial, o perioada mai lunga, comparativ cu cele in varsta si cu afectiuni organice multiple, ireversibile.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.12.2014, 14:51:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Acum insa, intrebarea pe care si-ar pune-o multi dintre noi, poate mai putin cunoscatori in amanunt atat ai stintei, cat si ai istoriei, dogmaticii, etc, ar putea fi urmatoarea:

De ce morala bisericii, acum, nu este de acord cu " eutanasia" ( in sensul cunoscut de lume, de curmare a suferintei, nu cel etimologic de " moarte usoara"), pe considerentul ca nu avem dreptul de a decide noi ( nici macar pt noi insine) momentul mortii, cand in trecut, atatea sute de ani, nu a avut nimic impotriva executiilor ( si chiar dintre cele mai crude, torturi chiar), ba chiar a facut acest lucru ( asemenea orori), chiar in numele credintei si al Domnului..

Ceea ce fac unii dintre noi, mai putin " culti" dpdv medical, este tot un soi de tortura, si anume exact ce am vorbit mai devreme, adica sa priveze de ingrijiri bolnavii terminali, batranii in special, nici nu-i mai duc la spital, ii lasa sa se imputa de vii, eventual ( daca faci un trombembolism, adica ti se infunda aorta abdominala chiar inainte de bifurcatia de unde pleaca arterele membrelor inferioare, exact asta se intampla, de exemplu), pe considerentul ca sunt batrani si oricum o sa moara, asa vrea Dumnezeu..( din pacate am intels ca nici prin spitale nu e mare diferenta , mai ales daca lasi bolnavul in seama lor, si nu te ocupi personal, ai toate sansele sa-l gasesti teapan, lucru care ii face pe multi sa gandeasca ca poate era mai bine daca murea acasa in patul lui ( fara perfuzii, fara oxigen, fara injectii si alte manopere dureroase, etc)...paradoxul este ca toateaceste demersuri ar fi menite sa le faca bine, sa le usureze ultimele clipe din viata, si chiar moartea, dar din pacate se pare ca nici personalul medical nu considera intotdeauna asa ...)

In fine, tot ce s-ar putea face " bine" pt un muribund fara alte sperante ( dpdv medical, nu religios), si ar fi in limitele moralitatii si legalitatii, ar fi terapia ( intensiva, dar totodata paliativa) a durerii...totusi, aceasta chiar daca ii usureaza suferinta, are si potentialul de a-i grabi sfarsitul ( calmantele morfinice, in general, induc secundar si depresia centrilor nervosi vitali). Cu alte cuvinte, muribundul e mai linistit, dar mai rezista in viata o perioada mai scurta, iar unii membri ai familiei cred ei ca decat sa moara pe perfuzii in cateva zile, mai bine s-ar fi tavalit de dureri atroce inca cateva saptamani ( desigur, ei nu isi dau seama ca asa s-ar fi intamplat, ci cred ca la spital li s-a facut rau, de vreme ce starea lor s-a agravat si in final au murit, in loc sa se faca bine, si raman cu impresia ca daca ar fi ramas acasa, poate le-ar fi fost mai bine, pt mai multa vreme). Practic, singurul factor agravant care se poate intampla la spital, este disconfortul psihic si teama ca nu sunt in sanul familiei, poate se simt abandonati, etc, in rest durerea si starea de rau organic nu are cum sa fie mai rea cu ingrijiri medicale decat fara...
Doar ca oamenilor se pare le e greu intotdeauna sa isi dea seama ce le face mai bine sau ce le face mai rau, atat lor insisi cat si apropiatilor ( de exemplu, daca cineva are o boala terminala, si te apuci totusi sa il tratezi, in speranta fie ca ii vei prelungi viata, fie ca ii vei usura suferinta, dar in final, dupa un timp mai lung sau mai scurt, incercarile tale esueaza si pacientul moare, sunt in stare sa te acuze, sau sa se autoacuze ca te-au lasat, ca poate era mai bine daca il lasai sa moara de la inceput si nu mai incercai nici un tratament, ca l-ai supus la chinuri si cheltuieli inutile, ca le-ai dat si lor si lui sperante false, etc. Insa nimeni nu poate sti ce s-ae fi intamplat daca nu il tratai deloc, cat de repede ar fi murit, sau cat de mult ar fi suferit, daca ar mai fi avut parte de vreo bucurie sau ar fi folosit timpul ramas intr-un scop benefic pt el si pt ceilalti...( desi al meu m-a rugat sa nu mai pomenesc de taica-su, nu pot sa nu ma intreb daca cumva la spital unde si-a gasit sfarsitul, nu a avut cumva sansa sa fie gasit de vreun preot, in spitale se mai intampla sa slujeasca si preoti daruiti, si sa-si marturiseasca pacatele si sa obtina iertarea, lucru care poate acasa nu s-ar fi intamplat, pt ca sunt indivizi care chiar si cu un picior in groapa, se incapataneaza sa refuze asistenta religioasa, cerand insa cu insistenta ( chiar impertinenta, de multe ori), ajutorul oamenilor, atunci cand acesta chiar nu mai este omeneste posibil...)...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.12.2014, 16:09:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Suferința e spre îndreptare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.12.2014, 16:58:13
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Asa ar trebui sa fie.
Unora insa, le e spre hula
( sau inchizitia credea ca torturandu-i, le va salva sufletele?)
Teoretic, se spune, Dumnezeu ii da omului cat poate sa duca..si Iov a putut sa duca multe, dar dintre noi, nu toti putem ...
Sau credeti ca ,dandu-i unui bolnav algocalmin sau morfina, si usurandu-i astfel suferinta, ii diminuam automat sansele la mantuire ? La asta nu m-am gandit... ( e clar, trebuie sa am o intrevedere lunga cu un preot de spital...)

Desigur, " dreptul de a muri linistit acasa", il avem cu totii, nu ni-l poate lua nimeni, nsa de unde stim sigur ca acasa vom avea " sfarsit crestinesc, neinfruntat, in pace"? De unde stim ce ispite vin asupra noastra, odata cu durerile si chinurile mortii, si ca diavolul nu profita de acestea spre a ne tulbura si a ne face sa ne indoim de Dumnezeu sau chiar sa hulim?
Oare stiinta si medicina nu au evoluat tot pentru ca a ingaduit Dumnezeu sa se intample asta? Oare ele nu pot veni sa comenseze, cumva, slabirea, vulnerabilizarea " tariei" sufletului omenesc si credintei?
Acum, ma gandesc, cine e puternic si vrea suferinta " ziditoare", cred ca e liber sa o experimenteze, si atunci cand moare, ca si atunci cand naste; poate gresesc acele mame care vor nasteri fara dureri, sub anestezie; insa partea buna a acestor lucruri este ca nu se mai pun in pericol viata si sanatatea mamelor si pruncilor, in caz de distocii...dar suferinta, de la un punct incolo, ma gandesc ca poate sa nu mai fie ziditoare, ci distructiva, atat pentru trup, cat si pentru suflet..
Nu stiu de ce, dar totdeauna am crezut ca daca va fi sa nasc, vreodata ( acum nici macar nu sunt sigura daca acest lucru ar trebui, ar fi bine sa se mai intample), as fi avut o nastere usoara, fara probleme, incununata de succes; insa despre clipa mortii, sunt aproape sigura ca va fi greu incercata de ispite cumplite, din care poate voi scapa, pana la urma, cu greu, sau poate nu...dar asta din pacate nuo sa mai am ocazia sa o povestesc cuiva :D ( asa cum fac acum proaspetele mame, sau cei care au iesit de curand din spital, care mai de care se " lauda" cu suferintele prin care au trecut...)

Last edited by fallen; 01.12.2014 at 17:18:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 23:11:59
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 15:12:43
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14