Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.02.2010, 15:10:40
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
PS pentru viitoarele mame: Am aflat ceva nou de la o doctorita homeopata: daca mananci 5 migdale pe zi, ai cantitatea necesara de calciu in timpul sarcinii (se recomanda sa le mananci fara piele). Asta daca din diverse motive (nu neaparat post) te feresti de lactate.
MIGDALE CRUDE!!! Migdalele prajite nu sunt recomandate.
Toate seminele si nucile sunt surse deosebit de bune de calciu, minerale si proteine. Migdalele sunt recomandate in special. Pielita migdaleleor contine acid cianhidric (e si prin tigari) de aceea este bine sa nu fie mancata de copii si de femei gravide. Ca sa scapam de ea, cel ami bine se tin migdalele la inmuiat o cateva ore, apoi pielita se curata foarte usor. Din migdale se poate face si "unt de migdale", adica o pasta din migdale zdrobite foarte fin sau lapte de migdale, foarte, foarte hranitor, mai mult ca laptele de vaca. Laptele de migdale este o solutie buna pentru cei alergici la proteinele din lapte de vaca si proteinele din soia.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.02.2010, 17:55:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, sigur, crude si muiate inainte in apa ca sa se poata lua pielita.
Cica si sardinele contin mult calciu, daca le mananci intregi.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2010, 20:24:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

DA, am incercat si eu sa tin post prima saptamana si chiar mi+am propus ca daca ma simt bine sa continui si in a doua saptamana(eu alaptez).dar nu am reusit.
dupa o saptamana fara lactate si oua ma simteam epuizata, aveam o stare de slabiciune generala, pe scurt:nu eram buna de nimic.
saptamana asta am revenit pe regim lacto+vegetarian si mi mult mai bine.....:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.02.2010, 11:30:06
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Si eu sunt insarcinata in 20 de saptamani si deocamdata cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa postesc pana acum si sper sa mai pot un pic pana cand ii voi cere duhovnicului dezlegare ..bineinteles ca si cu dezlegarea sa miercurea si vinerea tot voi posti ptr linistea mea sufleteasca si ptr cea a pruncului din pantece....si la primul copil am postit toate posturile pana am nascut si a fost perfect sanatos plus ca desi e mic, are 3 ani si 2 luni, miercurea si vinerea vrea sa manance ce mancam si noi cu toate ca ptr el ii fac mancare de dulce..dar asa vrea el si noi nu ne impotrivim... Si sotul meu da dezlegare la femeile insarcinate ptr ca unele pot avea probleme de sanatate,sau pofte etc...Insa personal cred (si am simtit pe pielea mea) ca orice jertfa este rasplatita, chiar si o zi de post ptr o femeie insarcinata o rasplateste Maica Domnului inmiit....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.02.2010, 12:09:15
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si eu sunt insarcinata in 20 de saptamani si deocamdata cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa postesc pana acum si sper sa mai pot un pic pana cand ii voi cere duhovnicului dezlegare ..bineinteles ca si cu dezlegarea sa miercurea si vinerea tot voi posti ptr linistea mea sufleteasca si ptr cea a pruncului din pantece....si la primul copil am postit toate posturile pana am nascut si a fost perfect sanatos plus ca desi e mic, are 3 ani si 2 luni, miercurea si vinerea vrea sa manance ce mancam si noi cu toate ca ptr el ii fac mancare de dulce..dar asa vrea el si noi nu ne impotrivim... Si sotul meu da dezlegare la femeile insarcinate ptr ca unele pot avea probleme de sanatate,sau pofte etc...Insa personal cred (si am simtit pe pielea mea) ca orice jertfa este rasplatita, chiar si o zi de post ptr o femeie insarcinata o rasplateste Maica Domnului inmiit....
Din cate stiu eu primele luni de sarcina sunt esentiale pentru dezvoltarea copilului.
Aici nu e loterie.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.02.2010, 12:16:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si eu stiu ca femeile insarcinate nu postesc. Daca chiar vor sa faca ceva pot renunta la ciocolata, la televizor sau la internet
O varianta de "post" parca mult mai buna si mai folositoare.
Cred insa ca este si mai grea, celor care s'au legat cam mult de ele. As adauga si vorbitul fara masura.

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Intr-o dimineata, eram la masa cu sotul meu. El tinea postul si manca ridichi si ceapa verde cu paine cu margarina, eu, in fata lui mancam pui fiert si mi se facea rau de pofta privind-ul cum mananca ridichi si ceapa.
Asta chiar m'a amuzat.
Iti dai seama cum suna? Am in fata carne, dar tanjesc spre ridiche. :)
Mancatul carnii (in acest caz) este mai bun si mai folositor decat postul. Pentru ca este taierea voii si abtinere de la cele dorite.

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si eu sunt insarcinata in 20 de saptamani si deocamdata cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa postesc pana acum si sper sa mai pot un pic pana cand ii voi cere duhovnicului dezlegare. Si la primul copil am postit toate posturile pana am nascut si a fost perfect sanatos plus ca desi e mic, are 3 ani si 2 luni, miercurea si vinerea vrea sa manance ce mancam si noi cu toate ca pt el ii fac mancare de dulce... dar asa vrea el si noi nu ne impotrivim.
Stiam eu ca se poate.
Ma bucur sa aud si sa vad ajutorul dat de Dumnezeu celor ce isi pun nadejdea in El (fara a fi insa inconstienti).

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si sotul meu da dezlegare la femeile insarcinate pt ca unele pot avea probleme de sanatate sau pofte. Insa personal cred (si am simtit pe pielea mea) ca orice jertfa este rasplatita, chiar si o zi de post pt o femeie insarcinata o rasplateste Maica Domnului inmiit.
Adevarat, fiecare are puterea lui. Unii pot, altii nu. Unii sunt mai slabi, altii mai tari.

Cel care din 3 talanti a facut 6 este egal, inaintea lui Dumnezeu, cu cel care din 5 talanti a facut 10.
Fiecare sa lucreze cele pe care le poate lucra, caci stie Domnul masura fiecaruia.

Cat despre rasplatirea eforturilor... sunt sigur ca ele nu trec nemangaiate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 25.02.2010 at 12:18:47.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.02.2010, 12:39:00
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Si eu sunt insarcinata in 20 de saptamani si deocamdata cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit sa postesc pana acum si sper sa mai pot un pic pana cand ii voi cere duhovnicului dezlegare ..bineinteles ca si cu dezlegarea sa miercurea si vinerea tot voi posti ptr linistea mea sufleteasca si ptr cea a pruncului din pantece....si la primul copil am postit toate posturile pana am nascut si a fost perfect sanatos plus ca desi e mic, are 3 ani si 2 luni, miercurea si vinerea vrea sa manance ce mancam si noi cu toate ca ptr el ii fac mancare de dulce..dar asa vrea el si noi nu ne impotrivim... Si sotul meu da dezlegare la femeile insarcinate ptr ca unele pot avea probleme de sanatate,sau pofte etc...Insa personal cred (si am simtit pe pielea mea) ca orice jertfa este rasplatita, chiar si o zi de post ptr o femeie insarcinata o rasplateste Maica Domnului inmiit....
Crezi ca asta asteapta Maica Domnului sau Dumnezeu de la femeile insarcinate?
Sa posteasca? Sa se jerteasca pe sine si pe copil pentru post?
I-ai spus asta si medicului care iti urmareste sarcina?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.02.2010, 14:55:23
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

am vorbit cu preotul de la Biserca si mi-a spus ca daca alaptez sa nu mananc carne in rest pot manca orice, dar ce nu dauneaza calitatii si cantitatii laptelui, pt ca acum mai important este copilul, apoi cand nu o sa mai alaptez pot tine post cum trebuie. sa ne infranam mintea de la ganduri necurate si limba de la vorbirea in desert.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.02.2010, 15:50:01
cozia_ziua cozia_ziua is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 1
Implicit

Mariusica, e adevarat ca sarcina nu e loterie, dar nici "stiinta exacta". Fiecare femeie e daruita sa simta, cat de cat, ce-i face bine si ce-i dauneaza, ce-i sta in putere si ce e prea mult. Nici medicii nu sunt categorici cu privire la alimentatia in timpul sarcinii, majoritatea iti recomanda sa-ti asiguri necesarul de nutrienti, dar ce anume, exact, e acest necesar, asta variaza de la persoana la persoana. De exemplu, eu nu am putut manca deloc carne aproape tot timpul cat am fost insarcinata si nici vreo 2 luni dupa ce am nascut, desi mi se recomanda, ca am nevoie de fier, de proteine etc. Am mancat in schimb mai mult ca de obicei cereale si "samburi" (migdale, alune etc) si fructe care inainte nu ma atrageau (coacaze). Se pare ca asa mi-am acoperit, fara sa stiu, necesarul de nutrienti, ca mi-au iesit tot timpul analizele perfecte. Iar dupa ce am nascut, cam 2 saptamani am mancat doar sana, paine si dovlecei... si am alaptat la greu :)
Ca sa n-o mai lungesc. Cred ca unele femei insarcinate ar putea foarte bine sa posteasca. cred ca eea are foarte multa dreptate si ca a pus problema foarte corect. Nu-i chiar nicio problema sa postesti 2 zile pe saptamana cand esti insarcinata, daca nu-ti face rau si daca simti ca poti. Pe mine ma incurajeaza mult pozitia ei, eu din pacate neavand taria sa tin un post intreg, ci doar in unele zile si nu faptul ca alaptez m-a incurcat, ci lacomia... De alaptat, alaptez deja de mai mult de 2 ani jumate si va asigur ca nu e nevoie deloc de carne, poate doar de lactate. Depinde, desigur si de starea de sanatate a mamei.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.02.2010, 19:06:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia_ziua Vezi mesajul
Mariusica, e adevarat ca sarcina nu e loterie, dar nici "stiinta exacta". Fiecare femeie e daruita sa simta, cat de cat, ce-i face bine si ce-i dauneaza, ce-i sta in putere si ce e prea mult. Nici medicii nu sunt categorici cu privire la alimentatia in timpul sarcinii, majoritatea iti recomanda sa-ti asiguri necesarul de nutrienti, dar ce anume, exact, e acest necesar, asta variaza de la persoana la persoana. De exemplu, eu nu am putut manca deloc carne aproape tot timpul cat am fost insarcinata si nici vreo 2 luni dupa ce am nascut, desi mi se recomanda, ca am nevoie de fier, de proteine etc. Am mancat in schimb mai mult ca de obicei cereale si "samburi" (migdale, alune etc) si fructe care inainte nu ma atrageau (coacaze). Se pare ca asa mi-am acoperit, fara sa stiu, necesarul de nutrienti, ca mi-au iesit tot timpul analizele perfecte. Iar dupa ce am nascut, cam 2 saptamani am mancat doar sana, paine si dovlecei... si am alaptat la greu :)
Ca sa n-o mai lungesc. Cred ca unele femei insarcinate ar putea foarte bine sa posteasca. cred ca eea are foarte multa dreptate si ca a pus problema foarte corect. Nu-i chiar nicio problema sa postesti 2 zile pe saptamana cand esti insarcinata, daca nu-ti face rau si daca simti ca poti. Pe mine ma incurajeaza mult pozitia ei, eu din pacate neavand taria sa tin un post intreg, ci doar in unele zile si nu faptul ca alaptez m-a incurcat, ci lacomia... De alaptat, alaptez deja de mai mult de 2 ani jumate si va asigur ca nu e nevoie deloc de carne, poate doar de lactate. Depinde, desigur si de starea de sanatate a mamei.
Mult , foarte mult chiar , lucreaza si subconstientul , caci de vei gandi ca-ti face rau si ca nu poti , asa va fi 80% , deci un simplu gand ne poate da socoteala peste cap !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 10:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 20:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 17:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55