Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.04.2018, 16:44:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stiam ca protestantii sunt luteranii, calvinistii si anglicanii, poate stii tu altfel, posibil sa stii mai bine, dar cred ca in ceea ce ai scris mai sus ai facut o confuzie voita cu neoprotestantii. am citit mai demult ceva scris de calvin despre maria, nu cred ca in cazul lor este valabil, luteranii nici atat, iar anglican era tipul citat de PT.
Nu ma bag in discutia despre daca dogma asta e proces sau nu, dar in ceea ce priveste protestantii, aia old school au pastrat invatatura(si nepotii lor protestanti "high church" moderni la fel, cum ai aratat de pe siteurile lor), ca stiau ce se intampla daca incepi sa te dai istet, ca niste Nestori medievali, ajungi sa bulversezi toata narativa Intruparii(cum deja se intampla la vremea aia printre unii predicatori radicali dementi), doar de dragul de a fii Gica Contra fata de catolici.
https://en.wikipedia.org/wiki/Perpet...nt_Reformation
Apoi, la fel ca multe alte chestii din protestantism, cu trecerea timpului, cultele noi au simplificat toata teologia, si abandonat toate dogmele, mai putin solele+cateva variatii "locale" neoprotestante(sambatism, carismatism, credobaptism, etc.)

Dar reformatorii tineau invatatura.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13