Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1431  
Vechi 23.02.2018, 11:25:09
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci nu ai niciun motiv sa crezi ca a tremura in fata Domnului ar fi ceva rau. Ok.
E chiar mai mult, Biblia iti porunceste sa tremuri inaintea lui Dumnezeu, prietene.

Hai, tremura, nu mai dormi ca un trantor!
Evident, sensul acela este unul la figurat. Nu are legătură cu bâțâiala pe care ai văzut-o în acel filmuleț.
Evreii când tremurau înaintea Domnului, nu e bâțâiau ci acordau venerație și respect, acesta era tremuratul lor. De asemenea, mai este și tremurul de frică, acesta îl fac demonii, înaintea Domnului.
  #1432  
Vechi 23.02.2018, 22:58:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Evreii când tremurau înaintea Domnului, nu e bâțâiau ci acordau venerație și respect, acesta era tremuratul lor.
Deci tremuratul este o porunca divina si evreii devotati o implineau.
OK, e in regula, grefierul a inregistrat, poti lua loc!
  #1433  
Vechi 24.02.2018, 11:43:55
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Deci tremuratul este o porunca divina si evreii devotati o implineau.
OK, e in regula, grefierul a inregistrat, poti lua loc!
Cât de insidioși puteți fi voi carismaticii!
Evident, evreii nu dădeau din mâini, schimonosindu-se, căzând letargici pe spate, așa cum se vede în filmuleț. Ei nu tremurau fizic, căci asta nu ar fi fost de niciun folos, ci tremurau în spirit, de teamă sfântă. Dumnezeu nu este regizorul unui teatru ieftin de căcat stupid și idiot cum se face la carismatici.
Ori îți lipsește o doagă, ori ești rău intenționat promovând interesele acestor demonizați!
Auzi, să spui că everii tremurau ca electrizați. Păi așa se manifestă yoghinii hinduși când sunt cuprinși de duhurile lor, măi omule!
  #1434  
Vechi 24.02.2018, 16:00:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am impresia ca esti protestant
Observ ca nu doar protestantii afirma ca Biserica ar fi avut si invataturi gresite. Incet, incet, incepi si tu sa realizezi adevarul.
Nu cred ca ai inteles exact, am spus ca au fost in Biserica si erezii, tot timpul, dar niciodata acea erezie nu a cuprins toata Biserica, incetand sa mai fie stalp si temelie a adevarului. Cei ce sustineau o erezie erau doar o mica perte din credinciosi, iar apoi erezia era condamnata si erau indepartati din Biserica. Ortodocsii sustin ca in toate perioadele invatatura Bisericii a fost adevarata in totalitate, nu doar o parte, nici macar cu o singura erezie. La fel spun si necalcedonienii si catolicii, protestantii sunt singurii care sustin ca o perioada de timp invatatura Bisericii a fost gresita intr-o oarecare masura, ei revenind la invatatura adevarata din primele secole. Deci doar ei spun ca mai multe sute de ani Biserica nu a fost stalp si temelie a adevarului, adica nu a avut invatatura adevarata in totalitate negresita.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da, Catalin, in Biserica s-a propovaduit Adevarul Apostolic, insa s-au strecurat si invataturi omenesti. Si inainte de Marea Schisma, si dupa Marea Schisma, si la ortodocsi, si la catolici (dupa cum bine recunosti), si la protestanti.
Asa este, dar nu in totalitatea Bisericii, doar la unii membrii, asta e diferenta intre ceea ce sustin protestantii, pe de o parte si toti ceilalti, pe de alta parte. Protestantii au facut o noua invatatura, care au sustinut ca e diferita fata de toate cultele care erau atunci (catolici, protestanti, necalcedonieni etc.), sustinand ca toti se afla in greseala si ei revin la invatatura adevarata din primele secole. Practic ei au spsu si spun ca nu a existat Biserica pana la ei, doar in primele secole. Pentru ca BIserica trebuie sa fie stalp si temelie a adevarului, deci nu putea sa aiba invataturi gresite. Macar una din cultele de atunci trebuia sa aiba invataturile corecte, ca sa fie Biserica, stalp si temelie a adevarului.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Din cate spune Florin Stefan, primatul papal a inceput sa fie propovaduit cu 800 de ani inainte de Marea Schisma. Deci timp de 800 de ani, Biserica, pe langa invataturile bune, avea si cel putin o invatatura falsa (dpdv ortodox, desigur).
Daca in anul 1054 era o invatatura falsa care data la aceea vreme de 800 de ani, ce e de mirare ca in 1517 avea invataturi false? E normal si logic sa fi avut.
Am aratat in mesajul anterior care e explicatia. Doar unele persoane au afirmat un primat papal (probabil diferit de ce afirma catolcii acum), dar restul papilor nu au spus acest lucru, dovada citatele date de mine. Si Filioque a aparut mia demult, dar abia in 1014 a fost afirmata clar ca invatatura de papa de atunci. Pana atunci a fost chiar condamanata de ambele parti, al Sinodul din 879. Oricum, Biserica nu a avut o invatatura falsa, nu a avut niciodata o invatatura falsa, in totalitatea ei. Pentru a avea o invatatura falsa ar fi trebuit ca toata Biserica sa fi adoptat acea invatatura. Ori, vedeam ca nici macar apusenii nu o adoptasera. Asta si sta la abaza argumentatiei ortodoxe in dialogul cu catolcii, ca nu exista primatul papal in primul mileniu, decat la nivelul declaratiei unor persoane, inclusiv cativa papi. E total diferit de ceea ce spun penticostalii, din toate epocile, ca Biserica, in totalitatea ei, ar fi avut invataturi gresite, deviate de la invataturile primelor secole.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Insa, din fericire, Dumnezeu are oamenii Lui in fiecare generatie. In anii 1500 L-a avut pe Marele Reformator Martin Luther, acel Apostol Pavel al mileniului II. Insa NU e suficient ca o data la 500 de ani se petrece o reforma. Ea trebuie sa aiba loc in fiecare generatie. Pentru ca MULTE mai sunt de curatit in Biserica Ortodoxa. Doamne, cand stai sa te gandesti te apuca o descurajare crunta. Iar in cea Protestanta si mai multe.
Trebuie sa facem o deosebire, una este invatatura de credinta, care e infailibila, fiind revelata, si altele sunt faptele oamenilor, care sunt infailibili, fiind supusi greselii. Biserica Ortodoxa nu are cum sa schimbe nici macar un cuvant din invatatura de credinta, pe care o considera infailibila, aceeasi ca in primele scole, dintotdeauna neschimbata. In schimb oamenii se pot tot timpul schimba in mai bine, asta e si rostul induhovnicirii.
Asa cum spuneam, probabil la inceput Luther nu a vut sa schimbe invataura catolica, ci practici ale clerului de atunci. Abia dupa ce a fost respins si apoi exclus din cultul catolic a schimbat si invatatura, pentru ca nu mai avea alta alternativa.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar Dumnezeu are putere. Asa a zis Iisus: EU IMI VOI ZIDI BISERICA MEA. aceasta este singura noastra speranta. El, Mantuitorul Hristos ne va ajuta sa reformam biserica in care suntem membri, in asa fel incat sa avem, sa credem si sa practicam Invatatura Apostolica Deplina. Si nimic altceva.
Aici e exact ceea ce am spus pana acum, de cateva mesaje, Biserica nu poate fi reformata in invataura ei, pentru ca trebuie sa fie stalp si temelie a adevarului, adica sa aiba in totalitate invatatura adevarata, in toate perioadele istorice. De aceea spuneam ca protestantii sunt singurii care spun ca Biserica a fost in intregime cu o parte din invataura gresita, deci nu a fost stalp si temelie a adevarului sute de ani.
  #1435  
Vechi 24.02.2018, 17:31:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, dar nu in totalitatea Bisericii, doar la unii membrii, asta e diferenta intre ceea ce sustin protestantii
Nu s-a afirmat ca greselile s-au extins la nivelul tuturor membrilor Bisericii, pentru ca aceasta chestiune este irelevanta. Protestantii afirma ca in istoria Bisericii s-au facut si greseli iar un crestin adevarat trebuie sa pazeasca Invatatura Apostolica. Ceea ce este perfect adevarat.


P.S. Am observat ca daca eu nu iti contrazic ceva, tu consideri ca ai zis bine. NU, chiar si in aceasta postare ai foarte multe greseli, dar eu aleg sa nu ti le corectez pe toate deodata. Ci rand pe rand.
  #1436  
Vechi 24.02.2018, 17:34:13
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Evident, evreii nu dădeau din mâini, schimonosindu-se, căzând letargici pe spate, așa cum se vede în filmuleț.
Care evrei, in ce filmulet?
  #1437  
Vechi 24.02.2018, 23:57:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Care evrei, in ce filmulet?
Evreii veterotestamentari tremurau în spirit, având o teamă reverențioasă față de Iahve, iar voi carismaticii tremurați fizic ca și cum ați avea Parkinson, sub influența duhurilor de demoni proveniți din tradițiile orientale hinduse.
  #1438  
Vechi 25.02.2018, 02:12:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Evreii veterotestamentari tremurau în spirit
"Tremurat in spirit"?
Cred ca ai vazut prea multe filme cu invataturi exotice.
  #1439  
Vechi 25.02.2018, 10:40:02
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
"Tremurat in spirit"?
Cred ca ai vazut prea multe filme cu invataturi exotice.
Nu voiti sa va temeti de Mine, zice Domnul, nu voiti sa tremurati inaintea Mea?" - Eu am pus marii ca hotar nisipul, hotar vesnic pe care nu trebuie sa-l treaca. Si chiar daca valurile ei se infurie, totusi sunt neputincioase; urla, dar nu-l trec. (Ier.5:22)

Evident, înțelesul tremuratului este sub aspectul că evreii trebuiau să manifeste o teamă reverențioasă față de Iahve Savaot, Domnul oștirilor.
Nu se referă la tremurături ca în boala Parkinson ci la o dispoziție a inimii.
Tremuratul fizic este un semn de boală, este ceva rău.
http://www.csid.ro/semne-si-simptome...turi-11248332/
  #1440  
Vechi 25.02.2018, 11:48:40
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
[b]
Tremuratul fizic este un semn de boală, este ceva rău.
http://www.csid.ro/semne-si-simptome...turi-11248332/
Conform csid.ro, "tremuratul in spirit" e semn de sanatate de fier:
Csid.ro e Biblia ta?

Domnul porunceste: "Tremurați înaintea Lui, toți locuitorii pământului!"
Tu esti locuitor al pamantului?
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13