Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2008, 19:54:26
o_copila o_copila is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.01.2007
Mesaje: 23
Implicit

In ultima vreme, cativa dintre prietenii mei au trecut prin momente grele, au suferit mult. Ma doare suferinta lor, dar, ce-i drept, nu pot eu prea mult sa-i ajut. Incerc doar prin rugaciune si, uneori, printr-o vorba buna, o incurajare... Dar cuvintele mi-s atat de sarace in fata durerii lor... Ce sa-i spui unei tinere care si-a pierdut mama pe neasteptate? Sau alteia a carei mama are cancer, tanara avand si 3 frati mai mici care nu-si cunosc prea bine mama si sunt pe cale de a o pierde? Sau cuiva caruia i-a fost luata casa de apa (inundatii)?
Si, totusi, desi e suferinta atat de mare, cred ca este si o cale care sa le aduca mangaierea...
Voi cum incercati sa alinati suferinta cuiva?
(Stiu ca un Parinte spunea ca precum aurul, pentru a trece de la 18 karate la 24 karate, se trece prin foc, tot asa si omul trece prin suferinte pentru a fi mai bun, mai aproape de Imparatia lui Dumnezeu.)
Voi ce le spuneti celor aflati in necaz?
Multumesc...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2008, 20:07:58
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
Voi ce le spuneti celor aflati in necaz?
...ca totul incepe si se sfirseste cu rugaciuni. Incet, incet, ajungem cu totii CHIAR SA SIMTIM SI SA INTELEGEM ca asa este.

Nici nu trebuie sa cunosti oameni in suferinta. Rugaciunea te va aduce la ei, si acolo vei sti cind este momentul sa-ti sufleci minecile si sa te apuci de treaba
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2008, 23:05:28
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_copila
In ultima vreme, cativa dintre prietenii mei au trecut prin momente grele, au suferit mult. Ma doare suferinta lor, dar, ce-i drept, nu pot eu prea mult sa-i ajut. Incerc doar prin rugaciune si, uneori, printr-o vorba buna, o incurajare... Dar cuvintele mi-s atat de sarace in fata durerii lor... Ce sa-i spui unei tinere care si-a pierdut mama pe neasteptate? Sau alteia a carei mama are cancer, tanara avand si 3 frati mai mici care nu-si cunosc prea bine mama si sunt pe cale de a o pierde? Sau cuiva caruia i-a fost luata casa de apa (inundatii)?
Si, totusi, desi e suferinta atat de mare, cred ca este si o cale care sa le aduca mangaierea...
Voi cum incercati sa alinati suferinta cuiva?
(Stiu ca un Parinte spunea ca precum aurul, pentru a trece de la 18 karate la 24 karate, se trece prin foc, tot asa si omul trece prin suferinte pentru a fi mai bun, mai aproape de Imparatia lui Dumnezeu.)
Voi ce le spuneti celor aflati in necaz?
Multumesc...
Si eu in ultima vreme am dat peste oameni care au suferit enorm.Am aflat niste lucruri,intr-o seara,ca apoi,cand stateam la masa,nu puteam sa inghit nimic.Sunt suferinte care pur si simplu te lasa fara replica,eu unul raman mut ore in sir,gandindu-ma la cat poate suferi un om pe acest pamant.Daca nu ar fii descoperit Dumnezeu ca dupa acesata viata,exista Rai si iad,cred ca am fii innebunit cu totii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2008, 10:13:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Uitati-va prin "Intoarcerea la Hristos" de Ioan Ianolide, o carte care prezinta suferintele crunte prin care au trecut cei din inchisorile comuniste si cei dinainte, cum au rezistat ei datorita credintei si prin ce au trecut devenind martiri si sfintii lui Dumnezeu. Cmparativ cu ei, ce ni se intampla noua e floare la ureche.

Oricum, cine n-a inteles inca faptul ca suferintele ne sunt date ca sa ne ajute si sa ne apropie de Dumnezeu, mai are de invatat despre crestinism.

Pana si budistii cred doar in suferinta si in mantuire...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Am nevoie de incurajare Iuliiiii Generalitati 15 26.07.2012 15:53:25
Ajutor in suferinta Hionia Umanitare 6 13.06.2012 00:28:55
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24