Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2008, 15:03:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Iov mai este prezent?

Avand in vedere lumea de astazi, nu poti sa nu te intrebi, macar din cand in cand, daca Iov mai prinde chip in vreunul dintre noi? Daca Dumnezeu ar dori sa mai ofere diavolului o lectie de rabdare si smerenie, ar mai reusi?

Eu, desi obsev ca avem o lume deranjata de orice si oricine, ca mania se simte astazi mai bine ca niciodata, am convingerea ca mai sunt printre noi oameni care rostesc cu adevarat: "Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.11.2008, 16:02:07
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Mai sunt draga Costel dar foarte putini.La noi mai sunt Arsenie Papacioc,Iustin Parvu,Ioanichie Balan si inca cativa poate si prin pustie alti cativa.Problema e cas toti in varsta si cand nu vor mai fi nici ei sa se roage pentru noi,of,vai,ce sa ma zic,fiecare va culege dupa roadele sale,eu unul stiu cas vai de mine deci il admir pe Iov si pe cei ca el,desi asa ar trebui sa fim toti,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.11.2008, 16:11:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din pacate, draga ortodox4life, Pr. Ioanichie Balan s-a stins din viata de catava vreme. Dar pe la manastiri mai sunt din fericire inca duhovnici traitori ai ortodoxiei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.11.2008, 16:16:02
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Nu numai la masatire sunt ci si printe ierarhii nostri.Am vazut cu ochii mei acum o luna cand desi era frig, un mitropolit se indrepta spre biserica din curtea mitropoliei imbracat ca un monah obisnuit avand in picioare sandale.Cine nu il cunostea trecea nepasator pe langa el.Cata bucurie se citea in ochii lui...m-a marcat profund si am ajuns sa-l iubesc ca pe propriul parinte..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.11.2008, 16:18:58
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Of,nu am stiut,eu nu traiesc in Romania si din pacate nu am auzit,dar multumesc ca mi-ai spus,am sa ma uit pe youtube la inmormantarea lui.By the way ati vazut inmormantarea parintelui Calciu Dumitreasa?E de vis,asa ceva,ce chip luminos avea,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.11.2008, 18:20:22
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eea Vezi mesajul
Nu numai la masatire sunt ci si printe ierarhii nostri.Am vazut cu ochii mei acum o luna cand desi era frig, un mitropolit se indrepta spre biserica din curtea mitropoliei imbracat ca un monah obisnuit avand in picioare sandale.Cine nu il cunostea trecea nepasator pe langa el.Cata bucurie se citea in ochii lui...m-a marcat profund si am ajuns sa-l iubesc ca pe propriul parinte..
Care mitropolit? Cum il cheama?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2008, 18:28:16
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Iov sau Iisus Hristos? Ce vreti sa spuneti prin Iov,scuze dar poate nu sunt la curent.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2008, 18:53:49
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Iov sau Iisus Hristos? Ce vreti sa spuneti prin Iov,scuze dar poate nu sunt la curent.
Iov este un personaj biblic, un om cu suflet atat de curat si atat de smerit incat i s-a destinat un capitol distinct in Biblie. Ar fi foarte mult de vorbit despre el. Povestea vietii lui este plina de invataminte la fel de valabile si astazi pentru toti oamenii. Poate ar fi bine sa citesti singur in Vechiul Testament. Vei intelege mai bine decat as fi eu in stare sa ti-l prezint, mai ales sub aspectul bunelor invataturi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.11.2008, 18:59:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atunci cand primim lovituri, cand suferim pierderi si sanatatea ni se subrezeste, si in loc sa ne revoltam pe Dumnezeu, spunem:" Multumesc, Doamne pentru bune si rele", ducandu-ne suferinta in tacere, atunci facem putin din faptele lui Iov.
Macar o farama din ce a dus Iov, sa ducem si noi, si tot e bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2008, 19:09:59
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Iov este un personaj biblic, un om cu suflet atat de curat si atat de smerit incat i s-a destinat un capitol distinct in Biblie. Ar fi foarte mult de vorbit despre el. Povestea vietii lui este plina de invataminte la fel de valabile si astazi pentru toti oamenii. Poate ar fi bine sa citesti singur in Vechiul Testament. Vei intelege mai bine decat as fi eu in stare sa ti-l prezint, mai ales sub aspectul bunelor invataturi.


De aici se intelege de ce nu prea imi amintesc de el.Eu am inceput sa citesc Noul Testament,multi zic ca Vechiul e mai greu de inteles si mai neimportant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atentie mare!ne intereseaza sau nu?eu voi fi prezent! iulyaan Generalitati 2 23.06.2011 22:43:57
Craciunul la timpul prezent plesa dan Intrebari utilizatori 1 14.12.2010 12:39:32
Plecat dintre noi, dar Prezent! geo.nektarios Sfanta Liturghie 4 02.02.2010 17:49:22
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48