Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 15.11.2017, 16:17:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
insa ti-am mai cerut o data asta, si daca ma enervez caut eu, ia baga ce scriai tu pe aici contra celibatului catolicilor. fac pariu ca tunai si fulgerai.
Tu poate te crezi boier si dai porunci si eu ar trebui sa ma execut si sa fac ce poruncesti tu. Ti-am mai spus ca ingamfarea te cam strica pe tine, de aceea nu poti nici sa afli adevarul, tu crezi ca esti mai intelept decat toata Biserica din toate timpurile. Nu prea am discutat despre celibatul catolicilor, sunt erori mai amri care au fost discutate despre catolicism. Daca ma intrebai normal scriam despre acest lucru. Marea diferenta e ca in Biserica Ortodoxa episcopii sunt alesi dintre calugari, asa cum scrie si in titlul subiectului. Sfantul Pavel spune ca emia bine sa fie celibatari, dar mai spune ca nu toti pot sa faca asta, pentru ca sunt ispititi. Si in ortodoxie preotii pot sa fie celibatari, nu-i obliga nimeni sa se casatoreasca, doar ca nu-si mai pot schimba starea dupa ce devin preoti (e si un canon apostolic pe tema asta). De aceea majoritatea se casatoresc inainte pentru ca nu o mai pot face dupa.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ambrozie nu a pus gloata sa strige, gloata a preluat strigatul, exact asa am scris. intr-un moment in care faceau pe ei de frica, ala intrase peste ei cu soldatii. si uite cum a ajuns si el sfant.
Tot eronat, de ce ti-e greu sa citesti cum a fost, dureaza cateva minute, mai putin decat sa scrii atatea mesaje pe tema asta. Dupa moartea fostului episcop s-a produs o cearta intre ortodocsi si arieni, Sfantul Ambrozie a venit ca sa-i impace. Astora le-a placut cum a vorbit si au vrut sa-l puna episcop, dar sfantul s-a impotrivit. Tu daca dispretuiesti si Biserica si sfintii ce credinta ai? Esti crestin dupa ureche? Viata Sfantului Ambrozie: https://doxologia.ro/viata-sfant/via...l-mediolanului
Reply With Quote
  #182  
Vechi 15.11.2017, 16:20:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Pe mine altceva mă șochează. Dacă se știa homosexual, de ce s-a mai dus la Teologie? De ce a intrat în mănăstire? Că de acolo a fost avansat, știm cu toții.
Mie asta îmi pare scindare gravă a sinelui, să-mi fie cu iertare. Nevroză chiar.
Majoritatea intra sperand ca o sa scape de aceasta patima. Spun de cei ce o aveau inainte, ca unii o capata dupa aceea, probabil.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 15.11.2017, 16:20:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

................

Last edited by simpllu; 15.11.2017 at 22:19:18.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 15.11.2017, 17:30:06
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
E cat se poate de viabila precizarea ta, insa o singura femeie e logic ca nu poate fi a doua.

Totusi, de unde(din care Scriptura) ai luat "corectarea" pe care o precizezi, daca nu din comparatia cu practica larg raspandita (adica din parerea proprie)?

Edit:Recitind ce am postat, ma gandesc ca, oarecum, dai de inteles(reiese mai clar) ca "prima" ar fi "corect" sa fie chemata la cununie, in dauna celor care "au pierdut startul", desi au "concurat".
Prima femeie a episcopului este biserica creștină.
Traducerile sunt fidele textului grecesc.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 15.11.2017, 17:30:57
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Probabil ca poate avea si 70 de ani, nu stiu.
Dar se pare ca nici tu nu prea stii cam nimic despre cazul episcopului de Husi.

Daca nu stii nici macar faptul ca este acuzat de relatii neingaduite cu un MINOR...
Domnule, încetează cu acuzații asupra clerului ortodox!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 15.11.2017, 17:33:49
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu, m-am referit la un pastor penticostal din Bistrita si la o femeie din Brasov, care si-au omorat copiii, ambele cazuri fiind mediatizate.
Așa e, să ne ferim de eretici, să ne ținem strâns legați de Biserica lui Hristos.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 15.11.2017, 17:50:32
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot eronat, de ce ti-e greu sa citesti cum a fost, dureaza cateva minute, mai putin decat sa scrii atatea mesaje pe tema asta. Dupa moartea fostului episcop s-a produs o cearta intre ortodocsi si arieni, Sfantul Ambrozie a venit ca sa-i impace. Astora le-a placut cum a vorbit si au vrut sa-l puna episcop, dar sfantul s-a impotrivit. Tu daca dispretuiesti si Biserica si sfintii ce credinta ai? Esti crestin dupa ureche? Viata Sfantului Ambrozie: https://doxologia.ro/viata-sfant/via...l-mediolanului
pai e fals, mincinos, ce scrie acolo.

eu nu dispretuiesc biserica si mi-ar parea tare rau sa creada cineva asta.
e adevarat, nu cred ca exista asa ceva, sfinti. toti astia, incepand cu petre si terminand cu cine vrei tu, au fost doar niste oameni.

eu doresc cu toata simtirea mea sa existe cu adevarat judecata de apoi, sa existe rai si iad, mai ales iad, pentru ca toti cei care au facut rau aici sa sufere macar dupa moarte si ca toti cei neprihaniti, care au suferit degeaba aici, sa fie primiti regeste acolo, sus.

in acelasi timp mi-l imaginez pe Hristos invatandu-ne despre iubire, uitandu-se mai ales la cei sarmani, venit pentru ei, inconjurat de ei, fara manie si plin de dragoste, si apoi vad toti sfintii astia facuti de om denaturand invataturile Lui.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 15.11.2017, 18:09:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
in acelasi timp mi-l imaginez pe Hristos invatandu-ne despre iubire, uitandu-se mai ales la cei sarmani, venit pentru ei, inconjurat de ei, fara manie si plin de dragoste, si apoi vad toti sfintii astia facuti de om denaturand invataturile Lui.
Adica sigur, ti-ar place..da' sa fie dincolo, nu aici ...aici daca e ceva gen, poi e religie, religie inseamna intoleranta, nu e bun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 15.11.2017, 18:11:56
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

fii mai explicit, vorbesti in dodii.

da, focul ghenei, sau cum se spune, cat mai rau cu putinta sa fie, sa fim pedepsiti inmiit.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 15.11.2017, 22:08:25
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se pare ca tu nu intelegi nimic din ce am discutat pana acum.
Nu ti-am scris de vreo 10 ori?
Ai dreptate.
Insa ai scris despre altceva decat se discuta. Ai intrat in discutie fara sa te informezi despre ce e vorba (canonul 48 Trulan) si ai inceput sa vorbesti despre ceva ce te preocupa intens pe tine insa nu nu avea legatura cu ce vorbeam noi.

Si ai scris de 10 sau mai multe ori, insa nimeni nu a inteles nimic din tot ce ai incercat sa explici.

Dar nu-i nimic.
Data viitoare poate vei fi mai atent.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Incalcarea a ce spune in Sfanta Scriptura este ca episcopul sa aiba a doua femeie, adica sa fie recasatorit. Daca nu e casatorit nu incalca nimic
Daca nu e casatorit nu incalca cu nimic Scriptura, e adevarat.

Insa se incalca Scriptura daca se comit urmatoarele pacate:
1. daca episcopul divorteaza despartind el, omul, ceea ce a unit Dumnezeu. În acest caz se încalca porunca Mantuitorului care a interzis divorțul pe alte motive decat adulterul.
2. daca se face o lege conform careia episcopul trebuie sa fie necasatorit.
In acest caz se incalca invatatura apostolului Pavel, care a explicat clar ca episcopul poate fi casatorit.
Se pare ca in Canonul 48 Trulan sunt incalcate amandoua învataturile biblice de mai sus.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In Biserica, probabil diferit fata de cultul vostru, nu e nimeni obligat sa fie episcop, in zilele noastre ei candideaza.
Nimeni nu e obligat sa fie episcop insa daca un crestin casatorit vrea sa fie episcop, i se cere sa divorteze, ceea ce este clar ca incalca, in dubla masura, Biblia.

Nici in cultul nostru nu este nimeni obligat sa fie episcop.
Insa episcopul poate sa fie celibatar, la fel cum poate sa fie si casatorit.
Dupa cum a invatat Apostolul Pavel.
Si, in niciun caz nu i se cere sa divorteze. Aceasta ar fi privit ca un mare pacat. Pentru ca asa si este.

Last edited by Penticostalul Traditional; 15.11.2017 at 22:29:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55