Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 16.09.2010, 20:34:59
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
spuneti asta ca si cum dumneavoastra ati dor in toata inima sa va impartasiti impreuna cu cei de alte credinte protestante si/sau neoprotestante (nu mai intram iar in detalii despre Taina Sfintei Euharistii) insa va tine legata, impotriva vointei duneavoastra, Taina Sfantului Botez (Ortodox).

si iarasi, Botezul Ortodox nu ne da dreptul ca sa avem o credinta subiectiva (dupa bunul nostru plac) ci pentru a fi crestini ortodocsi cu adevarat trebuie sa marturisim adevarurile de credinta ale invataturii ortodoxe intai prin viata noastra si daca este nevoie si in cuvinte.

sunteti constienta ca in momentul in care v-ati impartasit impreuna cu cei de alte credinte protestante si neoprotestane nu mai puteti participa si la Taina Sfintei Euharistii in Biserica Ortodoxa (iar daca doriti sa reveniti in Biserica Ortodoxa pentru ca prin comuniunea euharistica sa fiti parte din trupul Bisericii, trebuiesc facute niste rugaciuni speciale pentru astfel de cazuri). Trebuie sa alegeti clar drumul pe care mergeti.

Nimeni de pe acest forum si nici din alta parte nu va fa putea "forta" sa luati o decizie, singura veti decide pentru viata dumneavoastra pentru care sunteti singura responsabila.

de aceeati cautati justificare, daca doar credinta omului este suficienta pentru ca in Sfantul Potir sa fie real adevarat trupul si sangele Domnului (s-a vazut asta din postarile dumneavoastra anterioare) nemaifiind asflel necesara nici Taina Sfintei Preotii (pe care o atacati cu atata ardoare).

va mutumim, caci acum am inteles mai bine ce ganduri aveti in inima si mintea dumneavoastra.


Asa cum am spus anterior, Taina Sfantului Botez nu garanteaza ortodoxia intrinseca a vietii, omul prin pacate strica pecetea Sfantului Botez (chipul lui Hristos din noi) care este refacuta in principal prin Taina Sfintei Spovedanii si Taina Sfintei Euharistii, intrucat o singura data se poat naste omul si firesc (din parintii lui) si duhovnicesc (intru Hristos prin Taina Sfantului Botez).

Astfel, cei ce pleaca din Biserica Ortodoxa dar mai apoi doresc sa revina nu sunt rebotezati ci se fac doar niste slujbe randuite special pentru astfel de cazuri.

Inca nu m-am Impartasit in Biserici protestante dar de abia astept sa o fac ca sa vad ce simt, asa o sa ma dumiresc mai bine daca este adevar sau minciuna acolo, desi datorita marturiilor primite deja sunt convinsa ca este adevar. M-am Impartasit insa in Biserica Catolica, si niciodata nu s-au facut slujbe de revenire pentru mine cand m-am reimpartasit la ortodocsi. Iar cea ce am simtit ca Har de la Dumnezeu in Biserica Catolica a fost cel putin egal cu cel primit in Biserica Ortodoxa, in ciuda necredintei dumneavoastra si a altora ca dumneavoatra. Mi s-a spus ca acolo nu este Harul lui Dumnezeu si ca acei oameni se inchina diavolului, ei iata ca am fost acolo si am vazut si simtit ca nu-i deloc asa, ci dimpotriva, este o reala prezenta a lui Dumnezeu in mijlocul lor.
Cat despre ortodox, daca ar fi sa respecte cineva definitia data de dumneavoastra, nu stiu cati ar mai putea sa se numeasca ortodocsi pentru ca niciodata nu am vazut macar doi ortodocsi sa se puna deacord asupra dogmelor si canoanelor Bisericii Ortodoxe, daramite mai multi. Cum v-am spus, cati preoti atatea pareri am auzit in Biserica Ortodoxa. Nu exista biserica mai heterogena decat cea ortodoxa!
Din fericire definitia cuvantului ortodox este una mult mai simpla: drept credincios, iar ce este un drept credincios nu se defineste dupa ureche ci dupa cuvintele Celui care este drept: Iisus Hristos. Aratati-mi unde nu am zis ca El, si o sa vedeti ca nu gasiti.
Cat despre femeile preot, ce parere aveti, Dumnezeu este femeie sau barbat? Daca cititi cu atentie Biblia o sa vedeti ca sunt si exemple in care Dumnezeu este comparat cu o femeie, uitati unul care mie imi place:
"Sau care femeie, având zece drahme, dacă pierde o drahmă, nu aprinde lumina și nu mătură casa și nu caută cu grijă până ce o găsește?
Și găsind-o, cheamă prietenele și vecinele sale, spunându-le: Bucurați-vă cu mine, căci am găsit drahma pe care o pierdusem.
Zic vouă, așa se face bucurie îngerilor lui Dumnezeu pentru un păcătos care se pocăiește. "
(Luca, cap. 15, 8-10)

Si ca sa aveti la ce medita, un alt subiect cu care preotii au facut abuz asupra oamenilor: decretarea Spovedaniei facuta preotului ca fiind obligatorie pentru mantuire. Este un ajutor pretios, fara indoiala, insa nu este obligatoriu. Niciodata Iisus nu a spovedit pe nimeni ca sa ierte pacatele, si vin unii cu argumentul ca nici nu avea nevoie pentru ca cunostea inima omului. Dar iata ce a zis tot Iisus:
"Iertate sunt păcatele ei cele multe, căci mult a iubit. Iar cui se iartă puțin, puțin iubește.
Și a zis ei: Iertate îți sunt păcatele.
Și au început cei ce ședeau împreună la masă să zică în sine: Cine este Acesta care iartă și păcatele?
Iar către femeie a zis: Credința ta te-a mântuit; mergi în pace. "
(Luca, cap. 7: 47-50)

Peste tot a zis Iisus ca credinta i-a mantuit, si ghiciti la care credinta se referea? Ca nici unul nu cunostea dogmele si canoanele ortodoxe, si de altfel nici unul nu a primit vreun canon de la Domnul, dar toti cei carora Iisus le-a zis ca credinta lor i-a mantuit si pacatele sunt iertate credeau un singur lucru: ca omul din fata lor era de fapt Dumnezeu care putea sa ii vindece (de boli, si deci de pacate). Si dupa cum vedeti, motivul pentru care Iisus iarta este iubirea! Cu cat omul iubeste mai mult, cu atat i se iarta mai multe, iar iubirea a fost mereu proportionala cu credinta in Iisus: cu cat cineva avea mai multa iubire, cu atat mai usor credea in Iisus si in mila Acestuia. Aceasta este dreapta credinta si nicidecum impietritrea inimii umane care a pus apoi o gramada de piedici, reguli si canoane intre om si Iisus. Dar, dupa cum ati vazut in Evanghelie, oamenii care au iubit si au crezut in Iisus, s-au dus dupa El si s-au mantuit in ciuda faptului ca "canonistii" evrei strigau dupa ei ca sunt oameni prosti si se ratacesc pentru ca nu cunosc invataura. Iata ca ei cu invatatura lor cea multa se rataceau si se indepartau de Domnul, iar cei cu iubirea si credinta in Iisus, se apropiau si se mantuiau. Iar Iisus multumeste Tatalui ca a descoperit toate acestea celor mici si le-a ascuns de cei invatati. Asa ca, daca preferati dogma ortodoxa in detrimentul iubirii semenului in Iisus, este problema dumneavoastra, insa asta nu inseamna ca eu sunt mai putin ortodoxa din cauza ca dumneavoastra aveti o problema cu dogmele. Nu dogmele sunt mantuitoare, ci credinta in Iisus Hristos. Iar credinta in El este in primul rand iubire si celui care iubeste multe i se iarta, adica se mantuieste. Pe mine asta ma intereseaza. Dogmele sunt bune ca studiu intelectual, insa la judecata va conta daca am crezut ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu rastignit pentru pacatele mele, inviat a treia zi, si daca am facut ceea ce mi-a spus El sa fac, iar ceea ce ne cere El se afla in Evanghelie. Foarte simplu.
Si revenind la slujbele de care ati pomenit, daca painea si vinul protestantilor sunt o simpla paine si un simplu vin, de ce se fac slujbe? Si daca ar fi ceva jertfit idolilor cum pretind ortodocsii, de ce se fac slujbe? Nu asta demonstreaza putina credinta, ca pe vremea Ap. Pavel cand cei tari mancau din cele jertfite idolilor fara probleme, insa cei slabi se sminteau? Si oricum, ceva ce este facut in numele lui Iisus Hristos nu poate fi idolatru pentru ca Iisus Hristos este Dumnezeu, oricum ati intoarce-o si ati suci-o, Iisus ramane Dumnezeu!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 16.09.2010, 20:36:42
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Slujirea la mese se referă la agapele comunităților creștine de la început, agape care nu se identifică cu Frângerea Pâinii. Într-adevăr, Frângerea Pâinii (Euharistia) era oficiată doar de apostoli, iar mai apoi de aceia învestiți de apostoli cu harul sacramental adică episcopii și preoții. Slujirea la mese se referă la agape, agape care și astăzi se mai practică sub forma unor mese date în parohie sau într-o încăpere alăturată bisericii, pentru preoți și alte persoane sau/și membri ai comunității parohiale, numai după săvârșirea Sfintei Liturghii.
Corect despre slujirea la mese.
Ramane acum sa demonstrati si cealalta parte "Într-adevăr, Frângerea Pâinii (Euharistia) era oficiată doar de apostoli, iar mai apoi de aceia învestiți de apostoli cu harul sacramental adică episcopii și preoții".
Reply With Quote
  #193  
Vechi 16.09.2010, 20:38:34
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
multumesc pentru completarile fara echivoc. aveti dreptate.

"iconomi ai tainelor lui Dumnezeu. " (I Corinteni 4,1) este elocvent pentru a arata ca doar Apostolii, episcopii si preotii pot savarsi Sfintele Taine (care sunt ale lui Dumnezeu si nu ale omului).
De ce sa nu poata fi si pastorii iconomi, si de altfel noi toti crestinii? Nu avem cu totii pe Duhul Sfant? Pentru ca nimeni nu poate sa zica ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu daca nu il are pe Duhul Sfant!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 16.09.2010, 21:15:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Cum v-am spus, cati preoti atatea pareri am auzit in Biserica Ortodoxa. Nu exista biserica mai heterogena decat cea ortodoxa!
Nimic mai fals, în realitate "bisericile" neoprotestante sunt corpul cel mai heterogen, Biserica Ortodoxă fiind foarte omogenă în comparație cu acestea chiar dacă nu beneficiază de un conducător văzut unic asemenea Bisericii Latine.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 16.09.2010, 21:25:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Cat despre femeile preot, ce parere aveti, Dumnezeu este femeie sau barbat? Daca cititi cu atentie Biblia o sa vedeti ca sunt si exemple in care Dumnezeu este comparat cu o femeie, uitati unul care mie imi place:
"Sau care femeie, având zece drahme, dacă pierde o drahmă, nu aprinde lumina și nu mătură casa și nu caută cu grijă până ce o găsește?
Și găsind-o, cheamă prietenele și vecinele sale, spunându-le: Bucurați-vă cu mine, căci am găsit drahma pe care o pierdusem.
Zic vouă, așa se face bucurie îngerilor lui Dumnezeu pentru un păcătos care se pocăiește. "
(Luca, cap. 15, 8-10)
Jalnice și penibile "argumente" chiar și pentru o coloana a cincea ca dumneata !! Preoții Vechiului Testament erau toți bărbați, Iisus Hristos a fost bărbat, sfinții apostoli au fost toți bărbați, toți episcopii și preoții Bisericii lui Hristos încă din perioada primară a Bisericii și până azi au fost toți bărbați, prin urmare nu există nici cel mai mic argument pentru vreo hirotonire a unei femei pentru simplul motiv că femeia are alte rosturi decât preoția sacramentală. Ți-am mai spus, dacă nu îți convine în Biserica lui Hristos marș afară unde vrei tu că mai bine ar fi fără un agent de smintire și diversiune precum dumneata.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 16.09.2010, 21:30:10
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Corect despre slujirea la mese.
Mersi de aprobare însă nu îmi amintesc să îți fi cerut părerea sau aprobarea pentru cuvintele mele. Nu cred că am nevoie să îți dai dumneata verdictul pentru ce spun eu, mai ales că dumneata nu ești ortodoxă ci cacodoxă.
Citat:
Ramane acum sa demonstrati si cealalta parte "Într-adevăr, Frângerea Pâinii (Euharistia) era oficiată doar de apostoli, iar mai apoi de aceia învestiți de apostoli cu harul sacramental adică episcopii și preoții".
Păi asta este demonstrat de toată istoria Bisericii lui Hristos până în ziua de azi !
Reply With Quote
  #197  
Vechi 16.09.2010, 21:34:59
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
dacă nu îți convine în Biserica lui Hristos marș afară
Se poate sa nu calci tu in strachini si in seara asta?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 16.09.2010 at 21:45:20.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 16.09.2010, 21:55:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Inca nu m-am Impartasit in Biserici protestante dar de abia astept sa o fac ca sa vad ce simt, asa o sa ma dumiresc mai bine daca este adevar sau minciuna acolo,
este exact ce am spus si eu in postarile anterioare. dumneavoastra nu mai sunteti ortodoxa in inima si credinta dumneavostra. ca sa participati la impartasania (simbolica) a cultelor protestante si neoprotestante va trebui insa sa va lepadati de Botezul Ortodox pentru ca majoritatea va vor cere sa fiti rebotezata. Repet, este libertatea dumneavoastra de alegere. Hristos nu forteaza pe nimeni.

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
...M-am Impartasit insa in Biserica Catolica, si niciodata nu s-au facut slujbe de revenire pentru mine cand m-am reimpartasit la ortodocsi. ...
pai ati participati la Taina Sfintei Spovedanii in Biserica Ortodoxa inainte de Sfanta Impartasanie? Ati marturisit ca v-ati impartasit la Biserica Romano-Catolica? Daca Preotul ortodox v-a dat "dezlegare" sa va impartasiti in Biserica Ortodoxa nu este nici o problema. Stie el toate amanuntele care l-au determinat sa ia aceasta decizie. Preotul Duhovnic raspunde pentru credinciosii aflati in parohia sa (si toti care se spovedesc la el) in fata lui Hristos.

Nu intram in amanunte cu privire la Biserica Romano-Catolica care are Sfintele Taine, deci are Taina Sfintei Preotii (prin succesiune apostolica) si considera Taina Sfantei Euharistii ca fiind adevarat trupul si sangele Domnului (este adevarat ca lipseste rugaciunea Epiclezei, ca folosesc painea nedospita... repet nu intram in amanunte). De asemenea Biserica Romano-Catolica are Taina Sfantului Botez in numele Sfintei Treimi, iar cand un credincios romano-catolic doreste sa faca parte din Biserica Ortodoxa el nu este rebotezat (desigur exista si pareri ortodoxe mai radicale, dar iarasi nu intram in amanunte).

Last edited by Eugen7; 16.09.2010 at 22:02:59.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 16.09.2010, 22:23:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
De ce sa nu poata fi si pastorii iconomi, si de altfel noi toti crestinii? Nu avem cu totii pe Duhul Sfant? Pentru ca nimeni nu poate sa zica ca Iisus Hristos este Fiul lui Dumnezeu daca nu il are pe Duhul Sfant!
A avea Duhul Sfant nu implica "iconomia Sfintelor Taine".
Si diaconii spre exemplu aveau Duhul Sfant dar ei nu puteau savarsi "frangerea painii" adica Taina Sfintei Euharistii. Doar cei carora li se administra Taina Sfintei Hirotonii (preotia) numita "punerea mainilor" deveneau "iconomi ai tainelor lui Dumnezeu" ca si Sfintilor Apostoli.

Va rugam nu mai cautati justificare (ca dogma ortodoxa nu e buna) pentru hotararea pe care deja ati luat-o, aceea de a parasi Biserica Ortodoxa. Si iarasi va rugam sa nu va mai declarati crestin ortodoxa pentru ca puteti induce in eroare pe multi oameni (credinciosi sau nu).

Sincer eu nu va inteleg cum de puteti gandi ca timp de aproape doua mii de ani nu s-a gasit nimeni in Biserica Ortodoxa sa "corecteze" greselile dogmatice daca ele ar exista? Oare Sfintii Parinti si toti martirii, mucenicii si sfintii Bisericii Ortodoxe nu sunt buni? Minunile, exorcizarile, Sfintele Moaste din Biserica Ortodoxa nu sunt o ele o dovada a clara adevarului precum insusi Hristos Iisus o spune clar: " Dacă nu fac lucrările Tatălui Meu, să nu credeți în Mine. Iar dacă le fac, chiar dacă nu credeți în Mine, credeți în aceste lucrări, ca să știți și să cunoașteți că Tatăl este în Mine și Eu în Tatăl. " (Ioan 10,37-38) Lucrurile pe care Mi le-a dat Tatăl ca să le săvârșesc, lucrurile acestea pe care le fac Eu, mărturisesc despre Mine că Tatăl M-a trimis. Ioan 5,36 Asadar sa luam aminte... faptele nu vorbele arata unde lucreaza Iisus cel inviat din morti.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 16.09.2010, 22:49:51
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
... Preoții Vechiului Testament erau toți bărbați, Iisus Hristos a fost bărbat, sfinții apostoli au fost toți bărbați, toți episcopii și preoții Bisericii lui Hristos încă din perioada primară a Bisericii și până azi au fost toți bărbați, prin urmare nu există nici cel mai mic argument pentru vreo hirotonire a unei femei pentru simplul motiv că femeia are alte rosturi decât preoția sacramentală. ....
asa este. subscriu la cele afirmate.
barbatul si femeia sunt egali in fata lui Dumnezeu, mantuirea li se adreseaza in mod egal fara nici o deosebire, insa au roluri diferite.
Spre exemplu Dumnezeu a lasat ca in cadrul familiei doar femeia sa nasca pruncii, insa de aceasta bucurie are parte si barbatul deopotriva. Asemenea este si cu preotia (de mir), chiar daca femeia nu poate savarsi Sfintele Taine efectiv, ea ca preoteasa trebuie sa fie la fel de responsabila ca si preotul si are parte de bucurie ca si preotul, caci ei sunt "un singur trup".

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
... mai bine ar fi fără un agent de smintire și diversiune precum dumneata.
ati dorit sa subliniati ca "Necredincios este acela care nu crede potrivit predaniei Bisericii sobornicesti sau acela care are părtășanie cu diavolul prin fapte urâte. " Sfantul Ioan Damschin Dogmatica, cartea a IV a cap X


Sa luam aminte...
"11. Iar intrând împăratul ca să privească pe oaspeți, a văzut acolo un om care nu era îmbrăcat în haină de nuntă,
12. Și i-a zis: Prietene, cum ai intrat aici fără haină de nuntă? El însă a tăcut.
13. Atunci împăratul a zis slugilor: Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților.
14. Căci mulți sunt chemați, dar puțini aleși. " Matei 22,11-14.

Last edited by Eugen7; 16.09.2010 at 23:06:55.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Euharistia - Întîlnirea Cu Hristos iRoDiOn Impartasania (Taina Euharistiei) 3 05.12.2014 15:56:39
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
euharistia si demonizatii symbian01 Exorcismul 12 11.07.2011 16:51:59
Jertfa Euharistică sau Euharistia ca Jertfă doctor_faustus Impartasania (Taina Euharistiei) 0 10.10.2010 19:41:27
Euharistia alecsandru Impartasania (Taina Euharistiei) 42 21.05.2009 15:17:52