Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.06.2018, 18:20:51
costache.lung costache.lung is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2017
Mesaje: 69
Implicit Dr. Munteanu: Cina cu cel putin 3 ore inainte de a merge in pat.

Stiinta ne arata ca omaenii trebuie sa se culce cu stomacul gol.

Intr-un vidioclip pe Youtube, Dr. Munteanu ne da sfaturi despre alimentatie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.06.2018, 21:56:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache.lung Vezi mesajul
Stiinta ne arata ca omaenii trebuie sa se culce cu stomacul gol.
În România, asta nu-i nicio noutate, ne-a spus-o deja marea savantă de renume mondial, tovarășa Elena Ceaușescu.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2018, 12:20:35
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache.lung Vezi mesajul
Stiinta ne arata ca omaenii trebuie sa se culce cu stomacul gol.

Intr-un vidioclip pe Youtube, Dr. Munteanu ne da sfaturi despre alimentatie.
???
Am mai auzit de asa ceva si de multi care au tras gastrite si ulcere din cauza acestei practici.

Depinde de organismul fiecaruia.

Din nou, nu poti aplica o lege generala pentru fiecare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2018, 05:40:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache.lung Vezi mesajul
Stiinta ne arata ca omaenii trebuie sa se culce cu stomacul gol.

Intr-un vidioclip pe Youtube, Dr. Munteanu ne da sfaturi despre alimentatie.
Si eu m-am orientat mereu spre deprinderile pe care le-am dobandit de-a lugul vietii in alimentatia "parinteasca" si, de cateva ori, am respins chiar si cele mai mici intruziuni(sfaturi) in regimul meu alimentar care nu mi-a facut niciun fel de probleme. Din punctul asta de vedere am argumente sa fiu conservator si, totusi, un prieten mi-a daruit o carte,
http://www.elefant.ro/carti/carte/di...ni-203895.html ,
care mi-a "miscat" putin mintea din conservatorism, dr. Hiromi Shinia, "Enzima miracol".
In aceasta carte doctorul, care mai demult a inventat endoscopul, arata cum a determinat prin conferintele sale si prin practica personala, ca in practica medicala sa fie introduse analize suplimentare pentru depistarea de noduli in intestinul gros, acestia formandu-se de obicei in mai toate formele de cancer, acest lucru fiind o dovada ca,(virgula!) cancerul se formeaza din cauza hranirii incorecte.

Ceea ce m-a impresionat a fost ca el isi desfasoara activitatea medicala la New York(cel putin 6 luni pe an) si in Japonia(vreo 3 luni), are o clientela(si renume) foarte mare cu cazuri vindecate de cancer si mai ales recrudescenta 0 la cazurile pacientilor lui.
Pentru asta el recomanda pacientilor lui un mod de alimentare experimentat de el insusi si explicat si argumentat in acesta carte, in care, printre altele, recomanda acesta pauza de seara pana dimineata(cam 12 ore).
Recomand cu caldura aceasta carte tuturor.

De fapt titlul cartii se refera la enzima de baza pe care o produce de regula organismul si pe care o "personalizeaza" dupa nevoile de moment ale organelor la care este trimisa; aceasta enzima este dependenta de modul nostru de a ne hrani, dar si de ordinea sau apucaturile cu care o realizam.

Eu am invatat din carte sa beau apa filtrata inainte de masa cu cel putin o ora si sa nu mai beau dupa masa deloc, caci se dilueaza amestecul format din mancare cu saliva si sucurile gastrice. Apa nu este un aliment care sa fie supus digestiei, ci este un element de baza din natura ce se absoarbe imediat din tubul digestiv.




P.S. In carte el spune ca nu are dovezi stiintifice pentru recomandarile lui, ci practica si experienta lui medicala recomandata de cazurile pacientilor lui, minutios analizate si tratate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 24.07.2018 at 06:32:14.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2018, 16:38:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Depinde și de ceea ce mănînci seara. Dacă e hrană foarte greu de digerat, e nevoie de mai mult de 3 ore de așteptat pînă pe pui la nani.

Nu prea cred că a făcut nimeni complicații digestive pentru că nu a mîncat seara. Cauzele pot fi altele. Tubul digestiv are nevoie și de pauză, măcar noaptea să nu mîncăm nimic sau să nu ne culcăm cu burta plină.

Regula cu apa înainte și după masă am respectat-o vreun an. Argumentul cu sucurile diluate l-am mai auzit, dar acum nu prea-l mai cred. În viață e nevoie de discernămînt și de foarte multe ori nu știm cum e mai bine să procedăm. Așa că încerc să-mi ascult și simțurile, instinctul natural. Bunăoară dacă mi-e foame mănînc, dacă nu mi-e foame nu mănînc. Dacă mi-e sete beau apă (în timpul mesei, după imediat masă, între mese) și dacă nu atunci nu beau. Cîtă apă? 250ml / 10kg de masă corporală? 2 litri pe zi indiferent de greutate? Nu! Atît cît să treacă setea.

Părerea mea sinceră și personală.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2018, 16:54:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

...și dacă are cineva tumori pe tractul digestiv sau oriunde în altă parte, atunci să știe că Dumnezeu ne-a lăsat un dar neprețuit pentru vindecare care se numește postul negru. S-a studiat comparativ celula sănătoasă și cea canceroasă și s-a descoperit că tumorilor le lipsește o genă importantă, care le permite celulelor sănătoase să metabolizeze corpii cetonici proveniți din rezervele de grăsime proprii. Cu alte cuvinte tumorile pot procesa doar zahărul, nu și grăsimile. În abența alimentației, tumorile sînt înfometate, iar în paralel organele sănătoase sînt hrănite în continuare.

Dacă trebuie să ne hrănim în timpul cancerului, atunci:

- trebuie să consumăm doar vegetale, cît mai crude. S-a arătat că proteina animală accelerează această boală, vezi Studiul China.
- și doar pe cele cu puțini carbohidrați (care nu-s dulci). Adică avocado, măsline, nuci, verdeață, crucifere (familia verzei), fructe de pădure șamd. Vezi dieta vegană ketogenică.
- cît mai multe legume și fructe negre sau puternic colorate (albastre, roșii) care conțin rezveratrol, o vitamină anticancerigenă.

Citiți-i sau ascultați-i pe cercetătorii Jason Fung, Walter Longo, Luigi Fontana, Yoshinori Ohsumi (premiul Nobel pentru Medicină în 2016) și vă garantez că nu veți pierde vremea.

Sănătate.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.07.2018, 19:16:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
... Dacă mi-e sete beau apă (în timpul mesei, după imediat masă, între mese) și dacă nu atunci nu beau.

Părerea mea sinceră și personală.
Asa "sincer si personal" am gandit si eu din inertzia vietii, pana mi-am dat seama ca gandirea asta mi-a format-o trupul, adica instinctul(asa cum spui si tu). De fapt, nici nu mi-am dat seama, ci argumentez acum, dupa schimbare.

La facultate, profesorul(medicul) de la disciplina medicina sportiva ne-a explicat ca bautul apei inainte de masa dilueaza sucurile gastrice, iar bolul alimentar inghitit nu mai poate fi digerat eficient si mi s-a parut foarte rezonabil, pana cand am mai crescut si eu si am citit cartea de mai sus. Acum il contrazic pe fostul meu profesor pentru ca sucurile gastrice nu sunt inca secretate cu 1 ora inainte de masa, decat dupa inghitirea bolului, iar apa se absoarbe intr-o jumatate de ora daca nu e in amestec cu alte alimente.

De cand beau apa inainte de masa(de vreo 6 luni) nu mi se mai face sete pe parcursul zilei.
Atentie, apa e filtrata!

(P.S.)De fapt discutam despre cina cea cu 3 ore inaite de culcare, iar eu am completat cu argumente complementare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2018, 22:41:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Excelent ce a scris Florin-Ionut! Partea proasta e c a exista unii oameni care chiar au nevoie sa bea multa apa. Eu nu am problema in a sta nemincat chiar si trei saptamini, insa nu pot sa nu beau apa mai mult de o zi. Florin-Ionut, ce poti sa recomanzi, in privinta modalitatilor de tinere a postului negru, celor de tipologia mea metabolica? Merci.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2018, 01:13:47
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Excelent ce a scris Florin-Ionut! Partea proasta e c a exista unii oameni care chiar au nevoie sa bea multa apa. Eu nu am problema in a sta nemincat chiar si trei saptamini, insa nu pot sa nu beau apa mai mult de o zi. Florin-Ionut, ce poti sa recomanzi, in privinta modalitatilor de tinere a postului negru, celor de tipologia mea metabolica? Merci.
Pana vine Florin-Ionut, imi dau si eu cu parerea: postul negru se tine cu apa.
Ma refer in mod special la cele mai lungi, peste trei zile.
Din cate am citit si am practicat NU e recomandabil sa tii mai mult de trei zile post negru fara apa.
Insa daca bea apa, orice om sanatos poate tine un post negru de pana la patruzeci de zile.
As recomanda o crestere treptata a perioadei postului: cei care nu au tinut post negru niciodata, sa tina o zi. Cei care au tinut o zi, sa tina trei. Apoi sapte, zece, douazeci si una, patruzeci.
Eu am sarit de la zece la patruzeci in urma cu vreo trei ani. Dar nu a fost ok. A fost un salt dificil, in ultimele saptamani mi-a fost greu sa ma concentrez la obiectivele spirituale, la iesirea din post am luat in greutate, etc.
Insa anul acesta, la inceput, am tinut unul de douazeci si una de zile. Si a fost mult mai bine. Din toate punctele de vedere.
De aceea as recomanda doritorilor sa o ia treptat. Si sa se informeze cat mai bine inaintea luarii unei asemenea decizii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2018, 06:07:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pana vine Florin-Ionut, imi dau si eu cu parerea: postul negru se tine cu apa...
Inteleg ce spui, dar in acest caz eu i-as spune mai degraba cura, decat post (mai ales negru).

Ai dreptate in privinta curatirii organismului cu apa, insa obiectivul postului este cresterea duhovniceasca care se realizeaza indirect prin neglijarea severa a cerintelor trupului, una dintre ele fiind si setea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare