Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.04.2013, 15:29:07
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Scuze ca readuc in actualitte un subiect asa neplacut tocmai acum inainte de sfintele Pasti.
Credeti ca in momentul cand cineva este prins baut la volan cu alcoolemia 0,68? , i se ia carnetul si risca si un dosar penal, ar fi momentul sa se opreasca definitiv din baut?
Mentionez ca nu a fost un accident, nu venea de la o petrecere, nu-l chem,ase nimeni de urgenta intr-un loc, ci este un obicei constant, cotidian, chiar stia ca urmeaza sa plece in zori si totusi...
Oare ar fi necesar sa renunte definitiv???
daca stia ca urma sa plece si a continuat sa bea in nepasare este clar o problema. putea sa ia un taxi sau sa se urce in ratb.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.04.2013, 22:37:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Scuze ca readuc in actualitte un subiect asa neplacut tocmai acum inainte de sfintele Pasti.
Credeti ca in momentul cand cineva este prins baut la volan cu alcoolemia 0,68? , i se ia carnetul si risca si un dosar penal, ar fi momentul sa se opreasca definitiv din baut?
Mentionez ca nu a fost un accident, nu venea de la o petrecere, nu-l chem,ase nimeni de urgenta intr-un loc, ci este un obicei constant, cotidian, chiar stia ca urmeaza sa plece in zori si totusi...
Oare ar fi necesar sa renunte definitiv???
Da. Definitiv.
Măcar 1 an, pentru început...:)
Definitivul începe, cel puțin în cazul alcoolicilor, cu o zi. Așa se și numește programul de terapie: "programul de 24 de ore".

Conduita pe care o relatați face parte clar din spectrul alcoolismului. Omul are nevoie urgentă de ajutor. Că și familia e bolnavă, asta e altă poveste, pe care alcoolicii nu o știu iar de care soțiile și ceilalți din familie nici nu vor să audă. E mai bine să ai un țap ispășitor în familie decât să mergi (și) tu însuți la tratament. Mai dulce fariseu, decât vameș.
Totuși, în lumea civilizată precum și în câteva mici și rare locuri din România, există nu doar serviciile AA cât și ALANON (pentru aparținătorii alcoolicului manifest - soție, etc.).

Dar deocamdată urgența e persoana care bea și care se autosabotează constant și grav, distrugîndu-și viața personală și de familie. E prins de o putere mai mare decât voința lui, care e deja grav disfuncțională.
Gpalama a scris destul de bine despre sectia din spitalul 9. Musai să ajungeți acolo, cu frumosul, cu păcăleala, cu momeala, cu orice, numai să ajungă omul acolo la un interviu cu doctorul de la secția 17. Un simplu interviu, câteva minute. Care nu garantează nimic (depinde cât mai e dispus pacientul să piardă până ajunge la fundul sacului și cât mai are familia dorința să joace jocul psihologic numit "alcoolicul") însă oferă o mare șansă. Totul atârnă de decizia pacientului după convorbirea cu medicul (care a salvat multe vieți, multe familii).
Apoi veți mai vedea.
Doamne ajută!

P.S. În general în jurul sărbătorilor, cu predilecție de Paște și de Crăciun, oamenii nefericiți, însingurați, răniți au tendința să își agraveze simptomele. Acum apar și multe din situațiile de urgență, care culminează cu suicidul, cu tentativele mai mult sau mai puțin demonstrative etc. Atenție, așadar, la această perioadă. Se poate termina rău de tot. Dar frica păzește pepenii, nu-i așa?
Dacă îi sunteți soție sau persoană foarte apropiată, vă previn că faceți parte din persoanele care îi accelerează simptomele. Pe românește, încercați să nu-l omorâți de tot și convinge-ți-l să meargă la doctor, la spital. Dacă binevoiți să auziți ce v-am spus, dacă nu, faceți cum voiți.

În loc să scrieți pe forum, mereu, iar noi să vă compătimim (asta vreți?) mai bine lăsați scrisul și duceți pe omul acela la doctor, până nu e prea târziu.
Asta, desigur, doar dacă nu vă convine să vă îndulciți cu ipostaza de după catastrofă, care oferă și ea o mulțime de avantaje secundare dar deloc de neglijat...

Nimeni nu e inocent pe lumea asta, absolut nimeni!
Așa că faceți un efort, fie și mare, demn de un creștin, și duceți pe omul acesta de urgență la doctor. Veți primi răsplata concretă în cel mai scurt timp. Dumnezeu să vă sprijine eforturile!

Last edited by cezar_ioan; 27.04.2013 at 22:41:07.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.05.2013, 13:49:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Hristos a Inviat!
Multumesc, dle Cezar. Intre timp asa s-a si intamplat. Lunea mare, dupa weekendul cu pricina, s-a dus la serviciu si s-a simtit rau, cu tremuraturi, l-a luat salvarea si a ajuns la spital. I-au recomandat sa reduca treptat consumul si i-au dat sa ia depakene (50 mg de 2 ori pe zi), si dupa sf. pasti sa vina sa se interneze (la Obregia). Astazi s-a dus din nou si i-au cerut trimitere de la mf, o sa o obtina joi (speram).
Inca o data va multumesc si va doresc in continuare sarbatori fericite, multa sanatate si impliniri. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.05.2013, 09:11:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

A fost ieri la spital din nou si i-au spus ca nu e de internare, ii trebuie dor consiliere, si l-au trimis in alta parte, unde a primit prescriptie pt alte 2 medicamente (?) si recomandare de analize, si sa revina peste o luna. Nu stiu inca despre ce substante e vorba. Mie insa mi-e putin cam teama cu substantele psihoactive prescrise pt acasa, cu recomandarea sa revii peste o luna, am auzit ca pot avea reactii destul de urate. Multi am auzit ca renunta repede la ele fiindca ori le dau somn, ori foame, ori te miri ce... si o lasa balta cu tot tratamentul, nici macar nu se mai duc la control, pana se intampla din nou o recadere.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.05.2013, 09:22:57
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Mie personal nu-mi miroase-a bine. Alcoolic cu psihotropele la el? (cu riscul de a amesteca pastilele cu băutura, când îl apucă furia și gândurile depresive și autocompătimirea etc.).... Fără supraveghere și fără abstinență și fără grup de suport? În același mediu (familie, serviciu, prieteni), în aceleași locuri unde obișnuia să își întrețină patima? Fără ca familia (măcar soția) să facă în paralel consiliere, minim o dată pe lună?
Sincer, mă îndoiesc de eficiența soluției.
Sigur ați fost la spitalul Obregia, cum v-am recomandat?

Am auzit că sunt mulți nepricepuți prin teritoriu. Omoară oamenii cu zile pentru că habar n-au cum se tratează alcoolismul și îi intoxică pe pacienți în zadar.

În fine, poate m-a luat anxietatea aiurea, poate că de fapt s-a creat o bună legătură terapeutică.
Dar dacă lucrurile merg rău, mergeți musai la Obregia, secția 17 unde e și o sală de întruniri pentru grupul de AA! (Ar fi trebuit să o facă deja...)

Dumnezeu să vă ocrotească, să vă ajute la ceasul acesta greu! AMIN+
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.05.2013, 09:29:02
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Intre timp asa s-a si intamplat. Lunea mare, dupa weekendul cu pricina, s-a dus la serviciu si s-a simtit rau, cu tremuraturi, l-a luat salvarea si a ajuns la spital. I-au recomandat sa reduca treptat consumul
Vă rog frumos să înțelegeți că aceia sunt ageamii, nu cunosc alcoolismul și alcoolicul!!!

Trebuie să intre urgent în abstinență totală! Dar n-o va face singur, dacă nu ajunge unde trebuie. V-am spus și iarăși repet: sectia 17 Obregia, dr. Ene, apoi obligatoriu AA. De biserică nici nu mai pomenesc, fără spovedanie deasă și participarea la slujbe șansele să scape de demonii alcoolului (și alți demoni cumpliți) sunt mici.
Mergeți pe direcția asta, că e sigură.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.05.2013, 09:48:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

O sa ii spun, sectia 17, dr Ene. Din cate am inteles nu a mai consumat in ultimele zile nimic si era ok. A fost mama cu el la spital, eu nu am fost. Nici nu am apucat sa vorbesc cu el personal de ieri, de la ultima vizita. Intr-adevar cred ca i-ar fi mult mai de folos sa mearga la intruniri decat sa stea acasa in fata calculatorului fara nici un rost. Nu stiu exact ce medicamente i s-au recomandat, in orice caz i-au scos depakin-ul. El ar vrea sa se intoarca la munca, dar nu cred ca are ceva sigur. Mai e si amenintarea dosarului penal, nu stie ce si cand si cum se va intampla. Poate se duce saptamana viitoare unde ati zis dvs. Il puneam sa citeasca ce ati scris aici dar mi-e sa nu se supere ca am scris despre problema lui fara sa ii cer acordul. Greseala mea. Era mai bine dc va scriam in privat dar nu am indraznit.
Inca o data va multumesc mult. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.05.2013, 10:14:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nu este necesar sa fii mare doctor ca sa iti dai seama ca strategia "sa reduci treptat consumul" este perdanta. E suficient sa ai insusite elementele de baza ale moralei din Catehismul pentru Cei Mici.
Betia este pacat de moarte. Nu stiu daca exista situatii cand Cristos s-a exprimat mai clar decat atunci cand ne-a spus sa nu ne amagim, ca nu vor intra in imparatia Cerului "...nici betivii".
Prin urmare, a recomanda reducerea treptata a consumului este o forma de recomandare a pacatului. E ca si cand ai spune cuiva: "curveste, tata, dar mai putin. Nu te mai duce la bordel de doua ori pe saptamana, ci du-te, mai intai, doar o data pe saptamana". Ceva in genul asta i-a spus Doctorul sufletelor si a tot trupul Mariei Magdalena ? Sau i-a spus: "Du-te si sa nu mai pacatuiesti".

Va spun ca doctor: ori de cate ori exista o neconcordanta intre o recomandare medicala si un comandament moral, neconcordanta care nu poate veni decat din ignoranta doctorilor, inseamna ca morala are dreptate si ei trebuie sa-i dam intaietate. Fiindca regulile moralei generale sunt aceleasi, indiferent ca e vorba de "patima betiei", "patima curviei", "patima sodomiei", "patima contraceptiei", "patima barfei" ori alte feluri de patimi al caror numar si felurime sunt date de numarul si felurimea dracilor.

Doar stiati asta inca din copilaria voastra. Dumnezeu a avut grija sa va sadeasca adevarurile Sale la o vreme cand nici nu va dadeati seama, doar ca acuma ati uitat. Sa nu va amintiti, oare, ca Fat Frumos a dovedit Zmeul printr-o singura manevra maiastra, infigandu-l intai in pamant si pe urma taindu-i capul cu sabia binecuvantata de tatal sau pe care o avea mereu la el ? In acelasi timp, Valea Zmeului era plina de scheletele altor voinici care incercasera sa ajunga la Ileana cea Frumoasa spre casatoria fara sfarsit. Sunt scheletele celor care si-au imaginat ca pot taia capul zmeului in mod progresiv, reducandu-i treptat cate o portiune din gat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.05.2013, 16:21:44
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Prin urmare, a recomanda reducerea treptata a consumului este o forma de recomandare a pacatului. E ca si cand ai spune cuiva: "curveste, tata, dar mai putin. Nu te mai duce la bordel de doua ori pe saptamana, ci du-te, mai intai, doar o data pe saptamana". Ceva in genul asta i-a spus Doctorul sufletelor si a tot trupul Mariei Magdalena ? Sau i-a spus: "Du-te si sa nu mai pacatuiesti".
Mulțumesc, frate! (că ne sprijinim pentru a sprijini un om, o familie, să nu piară cum poate și noi am fost seduși cândva să pierim, fiecare pre limba lui...)

E lucru dovedit: terapia alcoolismului (adică a sufletului muncit de microbi duhovnicești de tot felul, foarte răi și foarte puternici și înșelători de nu-s cuvinte) începe cu abstinența. Totală.
E ușor să fii abstinent, când pocăința e tare, când îndrăznești să ceri ajutor. Pentru că ai aruncat prosopul unei lupte crâncene dar absurde, aberante (lupta cu alcoolul).

Domnul lucrează în slăbiciune. În duhul umilit, în inima smerită. (În abstinență, în lepădare de falsul ajutor, de falsul prieten, de idol așadar.)

Doamne ajută!
Bucurie fraților, bucurie în Domnul! AMIN+

Last edited by cezar_ioan; 11.05.2013 at 16:58:09.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 15.06.2013, 20:18:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ma tem ca ati avut dreptate. Acum vreo doua saptamani a "comis-o" din nou, dupa nici o luna de abstinenta, dar se pare ca a regretat caderea. Apoi insa a mai consumat, cu moderatie, si nu i s-a intamplat nimic, multumesc lui Dumnezeu (as fi fost mai linistita sa nu o faca, dar...). Aveam un coleg care fusese alcoolic si se lasase, si care nu mai consuma nimic nici macar cand ieseam in oras, la ziua cuiva. Spunea ca la inceput i-a fost greu sa mai iasa in oras cu prietenii, in conditiile astea, dar cu timpul s-a obisnuit.

Ma intreb oare daca nu e posibila vindecarea asta de dependente fara doctori si alte medicamente, care eventual sa iti creeze alte dependente si mai periculoase (ceva de genul cum ai innota cu un colac de salvare, care oricand s-ar putea sparge, in loc sa inveti sa innoti fara).

Ca sa revin la nefericitul subiect alcoolul, vreau sa va intreb ce este mai periculos, abuzul ocazional (la evenimente sau din contra la suparari) sau consumul constant, in doze "mici", apoi din ce in ce mai mari? Sau atunci cand cele doua "obiceiuri" se suprapun ocazional (gusti zilnic cate putin si odata la cateva luni/saptamani/zile "o faci lata")?

Si mai e un aspect: sunt unele bauturi (unele vinuri, spre exemplu) care iti satisfac papilele gustative si te simti bine cand gusti chiar si cateva guri: in schimb sunt altele (de exemplu berea) care dupa ce consumi o anume cantitate, simti nevoia sa mai bei, parca iti fac mai multa sete, si nu numai , dar iti genereazasi o stare (endorfine???) pe care nu vrei sa o parasesti asa repede, ci vrei sa o mentii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
patima fumatului.... Mtcrysty17 Generalitati 2 16.09.2011 22:17:03
Patima ChEoPs Generalitati 13 27.06.2011 00:22:32
Despre betie - referiri biblice patinina34 Din Vechiul Testament 9 31.05.2009 01:49:13
patima bauturii alina_magura Rugaciuni 15 04.03.2008 13:44:00
patima? stef_sumner Generalitati 74 13.06.2007 23:32:06