Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2010, 19:47:02
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit imbracamintea la calugari

am o mare nedumerire, de ce in Rusia si in alte tari cei mai isihasti calugari si cei mai duhovnici, sau cum sa-i spun,au un fel de imbracaminte neagra cu gluga foarte frumoasa ce reprezinta cel mai inalt grad al calugarului care exista. ei nu mananca aproape nimic,traiesc doar in rugaciune, se impartasesc doar, apar foarte rar in public.. poza mai jos

de ce in Romania nu am vazut asa ceva? sau aci la noi nu-s asa traditii in imbracaminte?
Attached Images
File Type: jpg a9776c10ac92.jpg (28,2 KB, 38 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2010, 20:33:03
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
am o mare nedumerire, de ce in Rusia si in alte tari cei mai isihasti calugari si cei mai duhovnici, sau cum sa-i spun,au un fel de imbracaminte neagra cu gluga foarte frumoasa ce reprezinta cel mai inalt grad al calugarului care exista. ei nu mananca aproape nimic,traiesc doar in rugaciune, se impartasesc doar, apar foarte rar in public.. poza mai jos

de ce in Romania nu am vazut asa ceva? sau aci la noi nu-s asa traditii in imbracaminte?
Dar noi de ce nu vedem in Rusia,sau Basarabia,de unde spui ca esti,calugari imbracati ca in Romania"la noi"?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.09.2010, 00:14:17
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Dar noi de ce nu vedem in Rusia,sau Basarabia,de unde spui ca esti,calugari imbracati ca in Romania"la noi"?
de ce scrii -la noi- cu ghilimele?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.09.2010, 09:31:50
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

am observat si eu diferente de imbarcaminte nu numai la calugari ci si la preotii din diferite tari. probabil tine de traditia locala asa cum si bisericile rusesti au ceva diferit.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.09.2010, 10:10:40
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Nu stiu daca subiectul asta are vreo relevanta. Calugarul traitor nu este lasat ca sa arate bine din punct de vedere estetic, are alte treburi mai importante de care sa se ocupe, cu chestii dintr-astea ce tin de imagine ne indeletnicim noi mirenii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.09.2010, 21:54:40
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Nu stiu daca subiectul asta are vreo relevanta. Calugarul traitor nu este lasat ca sa arate bine din punct de vedere estetic, are alte treburi mai importante de care sa se ocupe, cu chestii dintr-astea ce tin de imagine ne indeletnicim noi mirenii.
am intrebat despre asta deoarece de foarte mult timp as vrea sa stau de vorba cu un astfel de calugar, din pacate majoritatea timpului stau in Romaniasi aci nu stiu unde-i sa-i gasesc pe cand in Rusia is mai multi... va rog sa nu ma intelegeti gresit, daca as fi putut as fi mers in Rusia si as fi stat de vorba acolo dar nu am nici bani si nici limba rusa nu o stiu asa bine...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.09.2010, 12:39:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Nu stiu daca subiectul asta are vreo relevanta. Calugarul traitor nu este lasat ca sa arate bine din punct de vedere estetic, are alte treburi mai importante de care sa se ocupe, cu chestii dintr-astea ce tin de imagine ne indeletnicim noi mirenii.
Dar nu de aspectul estetic este vorba, ci de faptul ca fiecare vesmant simbolizeaza ceva. Iata un articol in acest sens, de parintele Galeriu:

http://www.crestinortodox.ro/liturgica/imbracarea-calugarului-95976.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2010, 20:48:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gheorghie Vezi mesajul
am o mare nedumerire, de ce in Rusia si in alte tari cei mai isihasti calugari si cei mai duhovnici, sau cum sa-i spun,au un fel de imbracaminte neagra cu gluga foarte frumoasa ce reprezinta cel mai inalt grad al calugarului care exista. ei nu mananca aproape nimic,traiesc doar in rugaciune, se impartasesc doar, apar foarte rar in public.. poza mai jos

de ce in Romania nu am vazut asa ceva? sau aci la noi nu-s asa traditii in imbracaminte?
Sunt si in Romania dar nu le poarta mereu si in plus nu toti au schima mica sau mare. Pentru asa ceva se dau "examene speciale" de rezistenta la nevoire. Rusii tai dupa cum stii sunt mai indirjiti si mai venosi in toate inclusiv credinta. Asa au cistigat si toate razboaiele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este condusa BOR de calugari idealist Biserica Ortodoxa Romana 296 07.12.2017 20:53:05
Imbracamintea noastra si a copiilor antoniap Generalitati 45 16.06.2012 00:05:28
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
Falsii calugari puciosi, andreicozia Calugarul 0 20.04.2010 01:32:12