Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.06.2012, 18:29:21
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Poate sint superficiala insa mie mi se pare ca:
1. NP aparuti nu v-au facut nici o catehizare. V-au prezentat mesajul mintuirii (care, poate, e mai scurt decit rugaciunea "Tatal nostru") iar dumneavoastra ati spus OK. Ati fost chiar cucerita de "mesajul mintuirii" sau din spirit de fronda (in bisericile traditionale nu e nimeni bagat in seama, accentul se pune intre om si Dumnezeu in timpul slujbei, nu intre om si om) ati acceptat intrarea in secta/cultul NP?
Intrebarile sunt prea personale. Iar ma ispititi sa vorbesc despre mine. :)
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
2. Care sint dovezile practice ale eficacitatii caii pe care mergeti?
Mantuirea. Iar mantuirea este scoaterea din pacat si efectele lui. Nu ca nu am mai avea pacat, dar stim in ce hal eram cand ne numeam (nu eram) ortodocsi si vedem cata putere de schimbare are Dumnezeu, in mana caruia ne-am incredintat viata.
Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
3.Daca biserica dumneavoastra va invata ca drumul spre Dumnezeu si spre mintuire ocoleste desertul (deci golul sufletesc despre care vorbiti si despre care aflam foarte multe de la sfintii nostri), ca ar fi un drum presarat numai cu floricele si euforie, imi pare rau pentru dumneavoastra ca puteti crede asta.
Poti merge pe flori si sa ai sufletul gol. Si poti merge pe spini si sa ai inima plina de bucuria lui Hristos, care te intareste. Daca sufletul tau este gol, deci fara Hristos, inseamna pur si simplu ca Hristos nu e acolo.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #62  
Vechi 11.06.2012, 18:38:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Va respect confesiunea doamna Doriana, dar nu incercati sa sugerati ca Biserica Ortodoxa nu este deplina. Ceea ce faceti dumneavoastra e sa va dati cu parerea. Retineti ca numai cel care traieste in Biserica Ortodoxa are dreptul sa vorbeasca despre ea. Asa ca nu luati de bun ceea ce va spun cei care au trait in afara ei.
Bineinteles ca imi dau doar cu parerea, domnule Costel. Asta mi s-a si cerut. Si, ca patit, cred ca stiu totusi de ce se pleaca din BO mai bine decat unii care stau in interior si doar isi dau cu parerea. Stiu ca e o biserica perfecta, deplina, etc, (sau imi dau seama macar ce vreti dvs sa spuneti cu asta) insa nu este facuta cunoscuta oamenilor. Iar oamenii pleaca din lipsa de cunostinta.
Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu lipsa de catehizare il face pe om sa caute in alta parte, ci lipsa impartasirii de viata dumnezeiasca prin Sfintele Taine.
Si cum ar putea omul sti ca trebuie neaparat sa se impartaseasca daca nu i se face catehizare?
Nu stiu daca dvs aveti copii, dar daca i-ati naste si i-ati lasa fara minimul de informatie in materie de spiritualitate ati putea sa le cereti sa urmeze aceste invataturi?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #63  
Vechi 11.06.2012, 18:46:39
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Căci cuvântul lui Dumnezeu e viu și lucrător și mai ascuțit decât orice sabie cu două tăișuri, și pătrunde până la despărțitura sufletului și duhului, dintre încheieturi și măduvă, și destoinic este să judece simțirile și cugetările inimii, și nu este nici o făptură ascunsă înaintea Lui, ci toate sunt goale și descoperite, pentru ochii Celui în fața Căruia noi vom da socoteală. (Evrei 4: 12,13)

Cele două versete vorbesc despre o Persoană, nu despre o scriere.

Și Cuvântul S-a făcut trup și S-a sălășluit între noi și am văzut slava Lui, slavă ca a Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr. ( Ioan 1:14)
Stim in adevar ca Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, "exprimarea" voii Sale.

Insa Cuvantul lui Dumnezeu este si Cuvantul scris, Porunca sau Legea.

Iata doar cateva repere (din mai multe) prin care Cuvantul lui Dumnezeu este asemuit diferit, de la context la context:


"Semanatorul a iesit sa-si semene samanta... Iata ce inteles are pilda aceasta: Samanta este Cuvantul lui Dumnezeu. (Luc.8:5,11)

"Dar El, drept raspuns, a zis: "Mama Mea si fratii Mei sunt cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si-l implinesc." (Luc.8:21)

"Daca Legea a numit "dumnezei" pe aceia carora le-a vorbit cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate fi desfiintata." (Ioan.10:35)

"Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu." (Efes.6:17)

Si chiar in textul Epistolei catre Evrei gasim aceasta referinta:

"Aduceti-va aminte de mai marii vostri, care v-au vestit Cuvantul lui Dumnezeu; uitati-va cu bagare de seama la sfarsitul felului lor de vietuire si urmati-le credinta! (Evr.13:7)
  #64  
Vechi 11.06.2012, 18:46:55
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
"Cine vrea sa se mântuiasca, cu întrebarea sa calatoreasca."
Ortodoxia ne îndeamna la cautare, la cunoastere (printre care si la cunoasterea de sine),
Cel putin teoretic. Practic, daca omului nu i se spune mai nimic despre ortodoxie, nu are de unde sa stie ca ortodoxia indeamna la cautare. Si pe cine sa intrebi? Unora nici macar nu le trece prin cap ca preotul ar avea alta functie decat ceremoniala. Asta l-au vazut ca fac si au ramas cu impresia aceasta.
Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
nu recurge la metode viclene, de transpunere a mesajelor într-un limbaj chipurile actualizat, însa lipsit de vlaga.
Ar putea recurge la metode sincere, un limbaj actualizat pe bune si plin de vlaga. Limbajul de acum cateva sute de ani de ani nu este neaparat mai viu ca cel de azi, ci doar mai vechi si nefolosit. Sau isi poate asuma ignoranta celor care nu il inteleg.
Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Ma întreb: oare de ce ar fi mai usor a învata o limba straina decât propria limba în toata bogatia ei? Asa cum se gasesc resurse intelectuale pentru învatarea unei limbi straine, tot asa s'ar putea mobiliza si pentru româna veche.
Ar fi si aceasta o idee. Dar cine sa organizeze aceste cursuri?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #65  
Vechi 11.06.2012, 18:52:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Bravo domnule, le aveți cu citatele. Le-ati fișat voi, sau le primiți de undeva?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #66  
Vechi 11.06.2012, 19:01:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
De aceea mesajele mele nu sunt penticostaliste la modul arbitrar, ci hristice.
De multe ori preotii spun ca neoprotestantii sunt acaparati de un pacat pe care probabil nici nu-l recunosc ca si pacat, mandria.
Am observat la unii neoprotestanti (mai ales la cei ce si propovaduiesc) ca incearca sa para la exterior smeriti, dar e usor de observat ca sunt la interior macinati de acest pacat. De fapt asta predispune si dogma neoprotestanta, din momentul cand te botezi la ei esti mantuit (atata timp cat ramai credincios), esti sfant, mare teolog, asemanator lui Hristos.
Si la tine de exemplu se vede foarte deslusit aceasta discrepanta, la exterior incerci sa fii smerit, dar prin ceea ce spui arati de fapt ca te-a robit acest pacat. Tu de fapt crezi ca esti sfant, luminat de Duhul Sfant, orice spui e infailibil. Cam asta e si ceea ce face neoprotestantismul.
Daca ai inteles, prin apostazie se face cel mai mare pacat, in trecut unele canoane spuneau ca cel ce face acest pacat si se reintoarce la credinta nu se mai putea impartasi decat inainte de sfarstiul vietii.
  #67  
Vechi 11.06.2012, 19:32:09
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sper că nu citești și Biblia așa lăutărește cum l-ai reprodus pe Augustin.

Formularea corectă este: ”Iubește și fă ce ți-ai propus”.
O hermeneutica corecta ma face sa-l reproduc pe Fericitul Augustin astfel: "Iubeste pe Dumnezeu si poti sa faci ce vrei."

Ce ar intelege vecinul meu, din expresia "Iubește și fă ce ți-ai propus." care ultima oara cand a fost la biserica era in cristelnita?

Acum, ma va judeca oare Domnul, pentru ca L-am introdus intr-o expresie unde oricum isi are locul? Nu cred, vad insa ca a facut-o altcineva inaintea Lui.

...


Dar ca sa nu fiu o pricina de sminteala cu postarile mele ma vad nevoit sa aduc aici contextul respectiv.

„Intr-un cuvant, primeste aceasta scurta porunca: iubeste si fa ce vrei! Daca pastrezi tacerea, sa fie din iubire; daca strigi sa fie din iubire; daca indrepti, indreapta din iubire; daca ierti, iarta din iubire. Radacina interioara sa fie cea a iubirii, din aceasta radacina nu poate iesi decat bine.”

sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...si-fa-ce-vrei/
  #68  
Vechi 11.06.2012, 19:32:49
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mantuirea. Iar mantuirea este scoaterea din pacat si efectele lui. Nu ca nu am mai avea pacat, dar stim in ce hal eram cand ne numeam (nu eram) ortodocsi si vedem cata putere de schimbare are Dumnezeu, in mana caruia ne-am incredintat viata.
Si un ateu poate fi un om moral si virtuos, chiar sunt destui.
  #69  
Vechi 11.06.2012, 19:35:43
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bravo domnule, le aveți cu citatele. Le-ati fișat voi, sau le primiți de undeva?
Doua surse:

http://www.ebible.ro/

http://www.biblia-bartolomeu.ro/

Si ma rog Domnului ca Sursa Desavarsta, Ultima si Singura Adevarata sa-mi fie El.

Inspiratie de Sus va doresc tuturor.
  #70  
Vechi 11.06.2012, 19:40:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Pentru ce pleaca oamenii din Bisericile istorice?
Pentru ca sunt ademeniti :) Exista momente in care omul se indeparteaza de Biserica, din varii motive, dar nu iasa in afara ei, se rupte total doar daca e ademenit de alti oameni sa o faca.

As initia un topic:
Care-s metodele de persuasiune ale np? Ce corzi sensibile ating?

Last edited by ioanna; 11.06.2012 at 19:42:51.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09