Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2007, 17:16:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ati avut vreodata bucuria unui zambet daruit care a facut minuni? Sau v-ati gandit vreodata ca un zambet daruit din suflet poate sa insenineze ziua sau chiar viata unei persoane de langa noi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2007, 17:34:04
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

mama are o vorba: niciodata nu esti prea bogat sau prea sarac ca sa zambesti cuiva. si cred ca are dreptate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2007, 17:43:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

eu totdeauna ,avind de-a face cu oameni bolnavi le zimbesc zilnic ca sa-i incurajez
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.06.2007, 18:19:22
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Un zambet daruit DIN INIMA face minuni:CEL TRIST,uita de tristete,CEL SUPARAT se imblanzeste,CEL DEZNADAJDUIT capata speranta,iar... CEL VICLEAN turbeaza...:).
Sigur ca ni s-a intamplat...:)!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.06.2007, 18:19:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

zambetul face parte din larga gama a ranjetelor de diferite soiuri shi tipuri cam ca la reclamele pentru periile de dintzi, dar zambetul spre deosebire de ranjet este ceva mai retzinut fiindca precis nu tzi-e gata partea din fatza a lucrarii adica n-ai prea vazut dentistul la fatza demult... ca daca te scapi shi razi atunci se-ngrosha gluma ca se vad ce frumoase sunt rezidurile pastrate in guritza aceea dulce cu care pui atatea intrebari. Poate de aia ishi fac unele triburi de negrii din Africa buzele lungi shi mari, prin diferite metode, sa le acopere dantura, abea acum m-am gandit la asta shi nu-i exclus ca asta sa fie motivul, niciodata nu mi-a trecut ptin minte deshi i-am vazut la TV de mii de ori, shi in lipsa de dentist faci ce potzi, oricum e ciudat ca ei ishi intind doar buza de la mandibula, deci ciudat, in schimb la noi unii mai folosesc inca metoda de a lega dintele cu sfoara de clantza, shi asha ashteapta sa intre cineva ca sa-l rezolve, shi din intamplare sa scape de problema, am incercat shi eu dar nu mi-a ieshit nici cand aveam dintzi de lapte. Intr-adevar e mare frica de dentist dar shi de zambete, mai ales cand se refera la tine... hahahaha... parca aud cum ma ridiculizeaza shi se distreaza de mine, diferitzi indivizi, insa cand ma vad... doar imi daruiesc zambete :) de superioritate... sincer sa fiu eu nici macar nu indraznesc mai mult de un zambet cand e chiar vorba de glume, shi atunci ma shi iau incuiat, shi cum spuneam, daca totushi ma umfla rasul atunci tzin gura inchisa ca n-am trecut nici eu cam demult pe la dentist ??? shi n-am chef sa-mi iasa vorbe. Sper sa nici nu fiu nevoit sa trec in graba ???????????????
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.06.2007, 09:35:48
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
eu totdeauna ,avind de-a face cu oameni bolnavi le zimbesc zilnic ca sa-i incurajez
Imi aduc aminte de un moment de exceptie. Eram la doctor, asteptam sa intru la cabinet. Pe banca era o batrana intristata, lipsita de vlaga. Indata iese o asistenta medicala si ii zambete din toata inima si ii adreseaza cateva cuvinte pline de seninatate, de veselie.

A fost incredibil, zambetul acela larg si cuvintele acelea venite din inima au inveselit-o pe femeie, au facut-o extrem de fericita, isi uitase toate, era doar o lumina a bucuriei pe chipul ei.

Este extraordinar acest dar dat celor aflati in suferinta.
Multumesc Sofia, mi-ai adus aminte de un moment drag la care am fost martor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2007, 15:07:33
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
zambetul face parte din larga gama a ranjetelor de diferite soiuri shi tipuri cam ca la reclamele pentru periile de dintzi, dar zambetul spre deosebire de ranjet este ceva mai retzinut fiindca precis nu tzi-e gata partea din fatza a lucrarii adica n-ai prea vazut dentistul la fatza demult... ca daca te scapi shi razi atunci se-ngrosha gluma ca se vad ce frumoase sunt rezidurile pastrate in guritza aceea dulce cu care pui atatea intrebari. Poate de aia ishi fac unele triburi de negrii din Africa buzele lungi shi mari, prin diferite metode, sa le acopere dantura, abea acum m-am gandit la asta shi nu-i exclus ca asta sa fie motivul, niciodata nu mi-a trecut ptin minte deshi i-am vazut la TV de mii de ori, shi in lipsa de dentist faci ce potzi, oricum e ciudat ca ei ishi intind doar buza de la mandibula, deci ciudat, in schimb la noi unii mai folosesc inca metoda de a lega dintele cu sfoara de clantza, shi asha ashteapta sa intre cineva ca sa-l rezolve, shi din intamplare sa scape de problema, am incercat shi eu dar nu mi-a ieshit nici cand aveam dintzi de lapte. Intr-adevar e mare frica de dentist dar shi de zambete, mai ales cand se refera la tine... hahahaha... parca aud cum ma ridiculizeaza shi se distreaza de mine, diferitzi indivizi, insa cand ma vad... doar imi daruiesc zambete :) de superioritate... sincer sa fiu eu nici macar nu indraznesc mai mult de un zambet cand e chiar vorba de glume, shi atunci ma shi iau incuiat, shi cum spuneam, daca totushi ma umfla rasul atunci tzin gura inchisa ca n-am trecut nici eu cam demult pe la dentist ??? shi n-am chef sa-mi iasa vorbe. Sper sa nici nu fiu nevoit sa trec in graba ???????????????
nu cred ca despre un astfel de zambet este vorba. ci despre zambetele care pot vindeca o inima. zambete care pot insenina o zi innorata. zambete care pot alina suferinte. stiu cat de poetic suna dar asta cred eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.06.2007, 17:57:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

:hmmm::|:dontgetit::rolleyes::):D:satisfied::cool: :dozingoff:

:p:p:p:p:p

Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.06.2007, 08:33:37
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Vsovi,sa incepem o noua zi,cu un zambet...:).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.06.2007, 10:19:35
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ati avut vreodata bucuria unui zambet daruit care a facut minuni? Sau v-ati gandit vreodata ca un zambet daruit din suflet poate sa insenineze ziua sau chiar viata unei persoane de langa noi?
Da.Aici stau FOARTE prost.De obicei,nu prea le zambesc oamenilor.Adica,le zambesc da mai rar.E o problema peste care trebuie sa trec.Alteori,ma folosesc de ochiul indiferent pentru a trece peste ispite si patimi.Poate ca nu e cea mai buna solutie,pentru ca oricum pacatuiesc,dar e tot ce am deocamdata.Nu,nu prea zambesc altora decat daca stau de vorba c ei,nu asa,aiurea,pe strada.:D:D:D:D:D:D:DD:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D :D
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
„Viața cuiva nu stă în...” VladCat Spiritualitatea ortodoxa 0 20.11.2011 14:18:21
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31
Astazi sarbatoarea Sf. Cuv. Parascheva Tudor Stiri, actualitati, anunturi 3 01.11.2005 19:26:01