Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 18.04.2007, 15:21:00
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

??? :cool:Nu ma refeream aici la Biserica,ca la o constructie,cladire sau incinta,ci faceam referire la Biserica(Casa LUI DUMNEZEU),referitor la noi toti,la reprezentantii ei,ai Bisericii,la comunitate,vizavi de aproapele,vezi PILDA,de mai sus,cu barna si cu paiul,la Institutia Bisericii care o reprezentam noi toti.Eu m-am prins de la inceput, tu nu te-ai prins si,ca si Adam,tot tu dai vina pe mine,cum a aruncat el vina pe Eva.Vezi,ca acum stricai eu orzul pe gaste,asa incat ma faci sa rad pe aici de una singura.:D Surioara mea e plecata, asa ca,...cand pisica nu e acasa,stii si tu cine joaca pe masuta.:D:rolleyes:
Reply With Quote
  #112  
Vechi 18.04.2007, 15:30:40
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
??? :cool:Nu ma refeream aici la Biserica,ca la o constructie,cladire sau incinta,ci faceam referire la Biserica(Casa LUI DUMNEZEU),referitor la noi toti,la reprezentantii ei,ai Bisericii,la comunitate,vizavi de aproapele,vezi PILDA,de mai sus,cu barna si cu paiul,la Institutia Bisericii care o reprezentam noi toti.Eu m-am prins de la inceput, tu nu te-ai prins si,ca si Adam,tot tu dai vina pe mine,cum a aruncat el vina pe Eva.Vezi,ca acum stricai eu orzul pe gaste,asa incat ma faci sa rad pe aici de una singura.:D Surioara mea e plecata, asa ca,...cand pisica nu e acasa,stii si tu cine joaca pe masuta.:D:rolleyes:
Sincer, fara suparare. Esti Visarionista sau din Oastea Domnului? Imi poti raspinde si "private" dara vrei....

Numai sa nu mai razi singura ca nici logoterapia nu te ajuta...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 18.04.2007, 15:41:54
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Nu sunt nici una,:rolleyes: si nici alta,tot ce stiu este ca sunt crestina in religia ortodoxa si tot ortodoxa vreau sa trec si la viata de dincolo.Faza cu logoterapia mi-a placut dar,se mai supara cineva pe aici,si nu mai amintesc de asta, ca nu vreau sa imi supar aproapele intrucat am si eu destule pe cap,de ce sa mai cauzez si eu suparare?M-am referit la sora mea cea buna din aceeasi mama si din acelasi tata, de-o faptura si de-o seama, si,in + prietena mea Sylvie,iar nu m-am referit aici la ea, cum se exprima cei sectanti care vorbesc cu sora si frate,ca asa vor ei.Ei cu treaba lor, si eu cu a mea.:D
Reply With Quote
  #114  
Vechi 18.04.2007, 17:16:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:)Nu sunt nici una,:rolleyes: si nici alta,tot ce stiu este ca sunt crestina in religia ortodoxa si tot ortodoxa vreau sa trec si la viata de dincolo.Faza cu logoterapia mi-a placut dar,se mai supara cineva pe aici,si nu mai amintesc de asta, ca nu vreau sa imi supar aproapele intrucat am si eu destule pe cap,de ce sa mai cauzez si eu suparare?M-am referit la sora mea cea buna din aceeasi mama si din acelasi tata, de-o faptura si de-o seama, si,in + prietena mea Sylvie,iar nu m-am referit aici la ea, cum se exprima cei sectanti care vorbesc cu sora si frate,ca asa vor ei.Ei cu treaba lor, si eu cu a mea.:D
Si pe la manstiri se vorbeste cu "sora" si "frate". Pe alocuri si in Biblie....dar ce stii tu?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 18.04.2007, 19:52:53
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:) Mirean,cum le stii tu pe toate.......:)Vezi de ce imi place sa discut cu tine?
Reply With Quote
  #116  
Vechi 19.04.2007, 12:38:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
:) Mirean,cum le stii tu pe toate.......:)Vezi de ce imi place sa discut cu tine?
Nu le stiu pe toate, dar "le gandesc" pe care le stiu....
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.04.2007, 16:03:13
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Mirean,
Foarte bine,asa sa procedezi in continuare, oricum, :)eu glumeam inainte,stiu ca te-ai prins de aceasta.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 24.04.2007, 20:35:30
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am avut fericita ocazie sa fiu de Pasti acasa in Romania si sa particip la slujbe in Saptamana MAre. Cu aceasta ocazie mi-am dat seama ca biserica este precum Dumnezeu: ne accepta asa cum suntem, cu pacatele si defectele noastre, si ne primeste de la primul venit pana la ultimul venit, pe toti. Ce poate fi mai frumos?
Si daca alta data poate ca si pe mine ma deranjau cei care mai susoteau, sau veneau mai tarziu, de data asta am fost fericita ca eram si eu printre cei aflati in Casa Domnului.
Romanii fac nazuri, caci au multe biserici, la alegere. Poate ar fi o idee, ca cei nemultumiti sa stea departe de tara o vreme, sa simta lipsa unei biserici ortodoxe, ca apoi revenind sa aprecieze ceea ce au: biserici frumoase, preoti buni, suflete calde in jurul lor.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 24.04.2007, 22:02:13
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Mirean,
Foarte bine,asa sa procedezi in continuare, oricum, :)eu glumeam inainte,stiu ca te-ai prins de aceasta.
si totusi esti crestin ortodoxa sau nu?? sincer si eu ma tot gandesc la asta de cand citesc postraile tale..iarta nu am vrut sa supar dar eu sunt Crestin ortodox plin da pacate..dar Tot in Turma Lui sunt......ma stie Dzeu jenica
Reply With Quote
  #120  
Vechi 25.04.2007, 00:46:31
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

jeny,ce te face sa crezi ca nu as fi ortodoxa?Raspunde-mi,te rog frumos,sincer,caci nu ma voi supara,accept si alte pareri,sunt si eu pacatoasa,cum ai putea crede altceva?Eu nu frecventez alte lacasuri de cult decat Sfintele Manastiri si Biserici Ortodoxe si in religia ortodoxa am de gand sa sfarsesc aici si,desigur ca si dincolo,pe lumea cealalalta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 15:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 16:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 20:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00