Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #691  
Vechi 08.03.2010, 11:07:58
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Nu ti se pare normal ca BOR sa primesca bani? De ce? Stramosii acestei tari s-a luptat pt binele ei in urma cu sute de ani si au fost toti ortodocsi- sau adventisti?
Nu mi se pare normal, tocmai pentru că Biserica e separată de Stat (declarativ cel puțin). Ce-are a face că strămoșii "s-a luptat" (sic)? S-au luptat ca să apere Europa de păgâni, nu ca să "construiască catedrale" ca alții.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Dar nu mi-ai spus, CE BANI DATI VOI STATULUI?
Adventiștii plătesc toate taxele și impozitele la Stat, așa cum ne învață Hristos. Luca 20,25.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
A facut-o odata Al. I. Cuza, evident cu BOR, ca AZS nici nu exista pe atunci in Romania
Ironia istoriei: nci BOR nu exista pe atunci... Și apropo, măsura secularizării averilor mănăstirești s-a înscris tot în lupta pentru ”binele acestei țări”, ea a stopat hemoragia bogățiilor țări prin intermediul călugărilor greci.
Reply With Quote
  #692  
Vechi 08.03.2010, 11:44:18
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ironia istoriei: nci BOR nu exista pe atunci... Și apropo, măsura secularizării averilor mănăstirești s-a înscris tot în lupta pentru ”binele acestei țări”, ea a stopat hemoragia bogățiilor țări prin intermediul călugărilor greci.
Hai frate...termina cu aberatiile astea, ai fi in stare sa spui ca Biserica Apostolica a aparut dupa AZS...du-te si te culca!

Eu ma intreb asa, voi ganditi, sunteti drogati, sau prin ce stari treceti?

Manastirile ctitorite de Stefan cel Mare inainte de aparitia Protestantismului...cum le numiti voi, astia care nici nu stiti in ce credeti macar si ne oferiti" informatii"?

Dar Manastirea Halmyris, de care religie o fi...ca am impresia ca voi parca ati cazut de pe Marte, si aveti tupeul sa ne spuneti cum stau lucrurile!!!

Manastirea Halmyris - o scoala duhovniceasca aparte
Halmyris, nume ca din povesti. O poveste antica care s-a scris, acum mai bine de 1700 de ani, in aceste locuri ale provinciei Scythia Minor - Dobrogea de astazi. S-a scris cu sangele Martirilor Epictet, preotul si Astion, monahul. S-a marturisit in perioada sangeroaselor persecutii dezlantuite impotriva crestinilor de catre imparatul Diocletian (284-305) si coregentii sai.


Hai, ia mai zi-ne tu cand a aparut Biserica Ortodoxa ( dar nu in Ro, in toata Europa daca poti si daca stii, sper sa fi citit vreodata ceva in afara de AZS), si de cand avem noi Manastiri Ortodoxe in Romania, mai zi-ne din "vastele cunostinte" ale lui White...poate mai aflu acusi si ca suntem un neam de eschimosi, si om fi fost budhisti intr-o viata anterioara....dupa viziunile epilepticei

Doamne, aveti inima neagra de oftica...si debitati prostii si minciuni de va impiedicati in ele, asta inseamna cult la voi...ma intreb ce creier puteti avea, de puteti sa va simtiti bine inghitind atatea prostii gramada, asa cum au inghitit toti sectarii mereu si mereu?
Reply With Quote
  #693  
Vechi 08.03.2010, 12:11:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Mai cititi sectarilor...si Istoria Ungariei, poate totusi daca o veti citi de 10-20 ori, nu veti mai putea nega totul la un moment dat, si sa tot sustineti in virtutea catehezei niste prostii eretice de 1 leu...si nici atat, din partea unor oameni fara istorie si fara trecut...deschisi la orice " viziune" posibila.

Eu nu pot sa inteleg cum puteti voi supravietui cu interpretarea unor oameni dusi cu pluta...si preferati sa nu cititi Istorie de nici un fel, sa nu credeti in nimic...si totul numai pentru a merge inainte cu erezia.

Cititi, mai informati-va...chiar daca v-a denaturat toata realitatea fondatorul...ca tot ziceti ca voi nu credetin in oameni...bine zis...credeti in unul singur, care devine pentru voi si Sfanta Traditie, si Istorie, si Religie, si stil de viata si mentor, ghid, profet, prooroc, si tot ce e posibil...in detrimentul cunoasterii unei realitati atat de sanatoase si cursive...pe care numai citind-o...ati intelege imediat tot ceea ce inseamna Ortodoxia, si ati vedea cum am ramas fideli ei, si de cat timp...in timp ce sectarii sunt mereu impunsi cu furca sa paraseasca, reformeze, sa se mute, sa imprumute, sa conteste, sa tot interpreteze, sa nu isi asume greselile, erezia, sa aiba viziuni din cele mai pestrite si mai eretice pentru a-si sustine orice afirmatie hilara!

Of of of....daca nu cu inima, macar cu logica...macar citind si bagand la cap, dar ceva tot trebuie sa faceti ca sa va treziti din ratacirea asta atat de ciudata!

Multa bafta si nu va lasati, incercati sa faceti ceva sa iesiti din mazga si minciuna, chiar daca pierde White...pana la urma e vorba de voi, de sufletul vostru si de dorinta de a cauta Adevarul, nu niste stari ciudate!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #694  
Vechi 08.03.2010, 14:10:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Adventiștii nu țin reglementările levitice (nu au preoți, tămâiere, etc., dacă mă înțelegi ce vreau să zic). Și ca să te scutesc de comentarii ulterioare: practica sabatului a deosebirii animalelor curate, ori a zecimii e anterioară legii levitice.
Oh, care va sa zica nu tineti nimic din Legea Veche decat decalogul?
Pai cum asa, ca voi ziceti ca n-a fost desfiintata prin Iisus Hristos.

Citat:
Neadevărat. Există comunicate oficiale și practică până la nivel de comunitate în condamnarea sodomiei și excluderea eventualilor homosexuali din biserică. Ce nu vă convine e faptul că noi nu dorim suprimarea lor fizică. Trebuie să amintesc că nu adventiștii scriu pe ziduri "Moarte homosexualilor!" (a apărut recent o asemenea "lozincă" vizibilă de la 200 de metri și în cartierul meu).
Hehe, ca un adevarat propagandist ce esti, deturnezi sensul celor afirmate de mine.
N-am spus niciodata ca adventistii ar trebui sa sustina "suprimarea fizica" nici n-am afirmat ca doresc includerea lor in propriile comunitati, ci pur si simplu ca prefera sa nu se opuna legalizarii casatoriilor homosexuale.

Modul cum ai deturnat afirmatia mea, arata fara doar si poate ca esti constient ca asta e o vina, si nu poti da un raspuns care sa va puna in alta lumina decat in cea care sunteti de fapt.
Am zis lumina? Cred ca trebuia "intunericul"..

Citat:
Infamă sugestie! Dacă tot sunteți atât de intransigenți, de ce nu-i excludeți din Biserică pe membrii "Accept", să nu se mai laude pe la TV cât de buni ortodocși sunt?
Fac parte din Biserica? Serios?

Ei bine, la noi lucrurile sunt putin diferite ca la adventisti cel putin, nu avem comitete de analiza a includerilor/excluderilor, birouri de primire si analiza, si alte chestii din astea dragute si sofisticate.

Un om este membru al Bisericii in masura in care:
1. este botezat
2. se inscrie ca gandire si comportament in teologia si morala ortodoxa.

In acest fel, includerile si excluderile se opereaza chiar de catre persoana in cauza.

Daca unul crede ca poate fi si ortodox si homosexual, problema lui, el are nevoie de tratament psihiatric si probabil si cei care inghit povestea asta.
Reply With Quote
  #695  
Vechi 08.03.2010, 16:00:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Pai crucea nu insemna nimic pentru pastorii ce-L cautau pe Isus. Pentru ca de-abia dupa rastignirea Domnului, a luat insemnatate divina. Nu crezi? Si apoi tu, cand te gandesti la cruce, oare nu te gandesti automat la Domnul Isus? Oare nu este tocmai Semnul Lui?....
Nu este semnul Lui, este semnul jertfei Lui! Iar când va reveni, va reveni ca Domn și Împărat, nu ca Miel de jertfă.
Reply With Quote
  #696  
Vechi 08.03.2010, 16:04:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu mi se pare normal, tocmai pentru că Biserica e separată de Stat (declarativ cel puțin). Ce-are a face că strămoșii "s-a luptat" (sic)? S-au luptat ca să apere Europa de păgâni, nu ca să "construiască catedrale" ca alții.


Adventiștii plătesc toate taxele și impozitele la Stat, așa cum ne învață Hristos. Luca 20,25.


Ironia istoriei: nci BOR nu exista pe atunci... Și apropo, măsura secularizării averilor mănăstirești s-a înscris tot în lupta pentru ”binele acestei țări”, ea a stopat hemoragia bogățiilor țări prin intermediul călugărilor greci.
trice iar aberezi. ti-am mai zis sa te lasi de alcool.
ia cauta sa vezi de cand dateaza Mitropolia Tarii Romanesti, a Moldovei si a Transilvaniei.
Reply With Quote
  #697  
Vechi 08.03.2010, 16:07:13
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

dar cu adventistul care a injunghiat 15n tinere in iasi cum ramane ? nu era sectar il trecem tot la ortodoxi? domnule trice
Reply With Quote
  #698  
Vechi 08.03.2010, 16:25:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Hai frate...termina cu aberatiile astea, ai fi in stare sa spui ca Biserica Apostolica a aparut dupa AZS...du-te si te culca!

Eu ma intreb asa, voi ganditi, sunteti drogati, sau prin ce stari treceti?

Manastirile ctitorite de Stefan cel Mare inainte de aparitia Protestantismului...cum le numiti voi, astia care nici nu stiti in ce credeti macar si ne oferiti" informatii"?

Dar Manastirea Halmyris, de care religie o fi...ca am impresia ca voi parca ati cazut de pe Marte, si aveti tupeul sa ne spuneti cum stau lucrurile!!!

Manastirea Halmyris - o scoala duhovniceasca aparte
Halmyris, nume ca din povesti. O poveste antica care s-a scris, acum mai bine de 1700 de ani, in aceste locuri ale provinciei Scythia Minor - Dobrogea de astazi. S-a scris cu sangele Martirilor Epictet, preotul si Astion, monahul. S-a marturisit in perioada sangeroaselor persecutii dezlantuite impotriva crestinilor de catre imparatul Diocletian (284-305) si coregentii sai.


Hai, ia mai zi-ne tu cand a aparut Biserica Ortodoxa ( dar nu in Ro, in toata Europa daca poti si daca stii, sper sa fi citit vreodata ceva in afara de AZS), si de cand avem noi Manastiri Ortodoxe in Romania, mai zi-ne din "vastele cunostinte" ale lui White...poate mai aflu acusi si ca suntem un neam de eschimosi, si om fi fost budhisti intr-o viata anterioara....dupa viziunile epilepticei

Doamne, aveti inima neagra de oftica...si debitati prostii si minciuni de va impiedicati in ele, asta inseamna cult la voi...ma intreb ce creier puteti avea, de puteti sa va simtiti bine inghitind atatea prostii gramada, asa cum au inghitit toti sectarii mereu si mereu?
Graba iar strică treaba... Citește atent postarea, apoi citește atent ce scrie repondentul, altfel dai cu bâta din balta-n baltă
Legea secularizării averilor mânăstirești - 1863
Înființarea B.O.R. - 1872 Tadaaam!
Reply With Quote
  #699  
Vechi 08.03.2010, 16:28:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Mai cititi sectarilor...si Istoria Ungariei, poate totusi daca o veti citi de 10-20 ori, nu veti mai putea nega totul la un moment dat, si sa tot sustineti in virtutea catehezei niste prostii eretice de 1 leu...si nici atat, din partea unor oameni fara istorie si fara trecut...deschisi la orice " viziune" posibila.
De câte secole ai plecat în Germania de nu-ți mai ști țara?
Reply With Quote
  #700  
Vechi 08.03.2010, 16:29:55
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
trice iar aberezi. ti-am mai zis sa te lasi de alcool.
ia cauta sa vezi de cand dateaza Mitropolia Tarii Romanesti, a Moldovei si a Transilvaniei.
Și tu ai citit câș, era vorba de B.O.R.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05