Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 12.03.2008, 14:08:39
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
poi daca l-ai fi folosit bine, shi eshti asha de sigur de tine, atunci nu faceai astfel de afirmatzii:

A convinge pe cineva de ceva, religios, este prozelitism (specific "sectelor" ) , iar asta este ilegal!

aici sensul prozelitism, folosit de tine este ala pe care il arat eu, cu substrat ticalos, shi nicidecum de a forma adeptzi ai convingerilor tale, care nu are nimic ilegal shi interzis, asha cum arata domnia ta...

deci a face prozelitism nu este neaparat ceva rau... cu atat mai mult cu cat dumneata asociezi convingerea, sa te convingi sau sa convingi pe cineva ca shi cum ar fi interzis shi ca ar trbui sa vorbim asha neconvinshi shi neconvingatori ca asha ar fi ortodocs...

deci, draga mirene... nu vreau sa-tzi scot paiul ca barna mea e mult mai grozava shi nu e implantata in ochi ci are varful spre exterior shi prin aia ma uit tarat de ingamfare, ca printr-un ochean...???:(:(

asha ca fi bun shi iarta-ma daca te-am contrazis pe degeaba... ca vad ca tot sigur de tine ai ramas... deci nu te-am convins shi am facut un act de prozelitism inutil ???

ca specific "sectelor" la propriu shi la figurat este sa aiba ceva ascuns, dar rau, pierzator de sufletul tau, intri in ispita, pe dinafara-i vopsit gardul shi-nlauntru leopardul...
vsovi, nu exista prozelitism bun si prozelitism rau.
Pentru mine exita prozelitism (ala ilegal si, dupa cum spuneai tu, "rau") si misiunea, diferentiate, in opinia mea, dupa cum am explicat cuiva intr-un post anterior.
De altfel, prin afirmatia pe care o comentezi, ii rspundeam lui marius_daniel care are senzaria ca vreau sa conving pe cineva de ceva, fapt nereal.

Apoi, citind postarile anterioare cred ca m-am ambalat inutil, iar tu aveai, partial, dreptate. Cred ca discutia noastra este asupra terminologiei, iar aici sunt de acord cu tine, cu amendamentul "prozelitism - misiune".
Apoi, sa formezi adepti ai convingerilor proprii, cum spui tu, nu mi se pare tocmai OK. Adeptii sunt ai unei religii/idei/sistem, nu ai unor convingeri personale!

A, inca ceva ortodox se scrie cu "x" (cu exceptia pluralelor), iar asta se respecta indiferent de cate de "internetic" am dori sa scriem.

Respect!

P.S. prefer termenul de "grupare religioasa", celui de "secta" (stii ca a folosi termenul "secta" este de asemenea ilegal?). Exista chiar o reglementare europeana in acest sens.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 12.03.2008, 14:51:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu stiam shi nici acum nu shtiu exact cum se scrie cuvantul ortodox, dar referitor la Biserica se scrie Ortodoxie, iar referitor la noi, la credincioshii de rand se scrie ortodocs... asha am gasit interpretare... dar gramarical o fi asha cum zici dumneata.

Shi cum ar fi sa te conving de ceva ce nici eu nu-s prea convins shi nu tziu, asta ziceam ca este normal sa discutzi shi sa convingi pe cineva de adevarurile shi convingerile tale, shi de ce nu?, sa creezi prozelitzi in sensul de oameni care tzi-au insushit convingerile... shi nu este nimic interzis in asta... shi nu e vorba de convingeri personale, adica de nalucirile tale/personale inchipuite, inventzii shi false proorocii.... ci de viatza pe care o duci prin convingerile pe care le ai shi de ce vorbeshti...

Shi daca ne gandim la dreptul Noe shi la sodoma shi gomora, observam ca oamenii nu se lasau convinshi shi nu credeau nici daca sub ochii lor se construia o corabie timp indelungat, shi nu credeau nici daca fiii shi ficele lor au fost orbitzi de ingeri, ca sa se tzina dupa Lot shi sa fuga cu ei din cetate... unii ca mine, nici cand vede furtuna ca ishi zice ca n-o sa-l inghita shuvoaiele... spera in zadar... ca nu nadajduieshte ci decat sa accepte realitatea ca e rau shi-i va fi shi mai rau mai bine se multzumeshte sa-shi creada ca defapt nici nu e furtuna, nici nu e devina cu nimic, nici nu se va intampla absolut nimic rau deshi incepe sa se vada ceva la orizont...

Deci fara ca insutzi sa faci efortul sa te convingi, nimeni nu te va putea convinge... C.L.D.: "Nu fiti iscoada numai ca sa stiti."

Dar ai dreptate ca nu-i bine sa modelam pe nimeni(biserica) dupa noi ci pe noi dupa Biserica... dar asta nu inseamna ca prozelitismul sau convingerea este interzisa... dar convingerea altora urmeaza faptelor tale, deci degeaba itzi batzi gura de pomana shi ai impresia ca te asculta cineva, ca ingeneral tu (generic) esti ala care vorbeshti, convingi, dar nu faci...

Shi intorcandu-ne la subiectul disputei, am sa-mi permit sa folosesc termenii ca secta, negru, tzigan, shi orice termen ca doar n-o sa ma las sa-mi impuna comunitaritatea regulile sau ashtia care vad intolerantza in cuvinte ca inima cui le-o lasa? shi n-am sa ma stradui sa vorbesc cu limba de vata, dupa anii grei obligat la limba de lemn, shi apoi aia de fer a dracilor... sau argoul shi mishtocareala strazilor din suburbiile cartierelor... dar degeaba ma laud shi ma jur ca orice trece peste da, da shi nu, nu vine de la cel rau... cum ne invatza Hristos.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 12.03.2008, 17:33:54
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
nu stiam shi nici acum nu shtiu exact cum se scrie cuvantul ortodox, dar referitor la Biserica se scrie Ortodoxie, iar referitor la noi, la credincioshii de rand se scrie ortodocs... asha am gasit interpretare... dar gramarical o fi asha cum zici dumneata.

Shi cum ar fi sa te conving de ceva ce nici eu nu-s prea convins shi nu tziu, asta ziceam ca este normal sa discutzi shi sa convingi pe cineva de adevarurile shi convingerile tale, shi de ce nu?, sa creezi prozelitzi in sensul de oameni care tzi-au insushit convingerile... shi nu este nimic interzis in asta... shi nu e vorba de convingeri personale, adica de nalucirile tale/personale inchipuite, inventzii shi false proorocii.... ci de viatza pe care o duci prin convingerile pe care le ai shi de ce vorbeshti...

Shi daca ne gandim la dreptul Noe shi la sodoma shi gomora, observam ca oamenii nu se lasau convinshi shi nu credeau nici daca sub ochii lor se construia o corabie timp indelungat, shi nu credeau nici daca fiii shi ficele lor au fost orbitzi de ingeri, ca sa se tzina dupa Lot shi sa fuga cu ei din cetate... unii ca mine, nici cand vede furtuna ca ishi zice ca n-o sa-l inghita shuvoaiele... spera in zadar... ca nu nadajduieshte ci decat sa accepte realitatea ca e rau shi-i va fi shi mai rau mai bine se multzumeshte sa-shi creada ca defapt nici nu e furtuna, nici nu e devina cu nimic, nici nu se va intampla absolut nimic rau deshi incepe sa se vada ceva la orizont...

Deci fara ca insutzi sa faci efortul sa te convingi, nimeni nu te va putea convinge... C.L.D.: "Nu fiti iscoada numai ca sa stiti."

Dar ai dreptate ca nu-i bine sa modelam pe nimeni(biserica) dupa noi ci pe noi dupa Biserica... dar asta nu inseamna ca prozelitismul sau convingerea este interzisa... dar convingerea altora urmeaza faptelor tale, deci degeaba itzi batzi gura de pomana shi ai impresia ca te asculta cineva, ca ingeneral tu (generic) esti ala care vorbeshti, convingi, dar nu faci...

Shi intorcandu-ne la subiectul disputei, am sa-mi permit sa folosesc termenii ca secta, negru, tzigan, shi orice termen ca doar n-o sa ma las sa-mi impuna comunitaritatea regulile sau ashtia care vad intolerantza in cuvinte ca inima cui le-o lasa? shi n-am sa ma stradui sa vorbesc cu limba de vata, dupa anii grei obligat la limba de lemn, shi apoi aia de fer a dracilor... sau argoul shi mishtocareala strazilor din suburbiile cartierelor... dar degeaba ma laud shi ma jur ca orice trece peste da, da shi nu, nu vine de la cel rau... cum ne invatza Hristos.
Vsovi, nu pot decat sa iti dau dreptate. In sensul ca vorbim despre aceleasi lucruri, dar folosim termeni diferiti si intelesurile lor.
Nu as vrea ca discutia noastra sa fie o disputa, ci doar o dicutie in care, repet, acum, ca s-au clarificat ceva lucruri, iti dau dreptate.

Limbajul (termenii) pe care ii folosim ii alegem liber; desigur importanta este atitudinea.

Referitor la "ortodox - ortodocs", as vrea sa citesc interpretarea de care spui.
Eu stiam: ortodox - ortodocsi - Ortodoxa - Ortodoxie etc.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 12.03.2008, 20:03:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean:Referitor la rugaciunile Sf. Parinti, iti amintesc ca, pana la un punct al Sf. Liturghii, au voie si cei nebotezati

Acestia, despre care vorbesti, erau catehumeni, nu simpli nebotezati:
CATEHÚMEN, -Ă s. m. f. adult care primește învățătura religioasă în vederea botezului (în creștinismul primitiv).

Nu poate fi alungata din Biserica Ortodoxa o persoana care vrea sa se boteze ortodox.
Dar pentru restul Biserica nu are voie sa se roage,nu? Adica BO nu se roaga pentru prietenul meu cel mai bun, care e catolic. Pentru acesta trebuie sa ma rog eu acasa. Gresesc cumva?
Rog un raspuns precis, caci am un asemenea caz.
Așa spune și Sfântul Ioan Scărarul. "Să nu învinuiești cumva pe fratele tău când te rogi pentru el, sau să-i ceri pedeapsă", cum îi pun unii în pomelnice la vrăjmași. Nu-i voie! Chiar dacă îi puneți pe unii la vrăjmași, Biserica știți cum se roagă? Biserica se roagă pentru vrăjmași să-i înțelepțească, să le ierte păcatele, să-i aducă la cunoștința adevărului, să-i facă blânzi și să-i întoarcă cu bine.

Așa se roagă Biserica. Niciodată Biserica nu vrea să facă rău la nimeni. Că Dumnezeu vrea ca toți oamenii să se mântuiască... Iar noi, când avem o supărare, ni se pare că cutare ne urăște. Dar Biserica nu! Ea nu face deosebire. Ea se roagă deopotrivă pentru toți, ca să fie buni. (pr. Cleopa)

Ancah, cine este Biserica? Noi suntem, credinciosii. Rugaciunea este un act personal, oriunde acesta s-ar actualiza.
Ma refeream ca nu pot da un acatist pentru un prieten/ruda catolic. Cand zic Biserica, ma refer in primul rand la preotul, care pomeneste la Liturghie. Sa reformulez:
Poate preotul sa pomeneasca nume de catolici in timpul Sfintei Liturghii?
Imi este clar, ca eu personal pot sa ma rog pentru cine vreau. Dar preotul la Liturghie?
Incearca te rog sa imi dai raspuns clar la aceasta intrebare; nu o da "cotita", precum catolicii, caci de acest raspuns depinde decizia pe care o vor lua doi tineri in privinta unei probleme.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 13.03.2008, 00:42:26
fiul_risipitor fiul_risipitor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2008
Mesaje: 2
Implicit

De la Mirean ti-ai gasit sa ceri sfaturi... Un sfat 'deosebit' vei primi... Ca de la un 'mirean.'
Reply With Quote
  #236  
Vechi 13.03.2008, 01:39:57
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate preotul sa pomeneasca nume de catolici in timpul Sfintei Liturghii?
Imi este clar, ca eu personal pot sa ma rog pentru cine vreau. Dar preotul la Liturghie?
Nu stiu cum e canonic. La Bisericile (ortodoxe) la care am mers eu, preotii pomeneau pe oricine era botezat in numele Sf. Treimi. Asta includea pe catolici si unii protestanti. Nu stiu insa daca acest lucru se facea numai in ceea ce priveste pomelnicele sau si la proscomidie.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 13.03.2008, 14:06:22
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Ma refeream ca nu pot da un acatist pentru un prieten/ruda catolic. Cand zic Biserica, ma refer in primul rand la preotul, care pomeneste la Liturghie. Sa reformulez:
Poate preotul sa pomeneasca nume de catolici in timpul Sfintei Liturghii?
Imi este clar, ca eu personal pot sa ma rog pentru cine vreau. Dar preotul la Liturghie?
Incearca te rog sa imi dai raspuns clar la aceasta intrebare; nu o da "cotita", precum catolicii, caci de acest raspuns depinde decizia pe care o vor lua doi tineri in privinta unei probleme.
NU STIU!
Nu o dau "cotita", doar ca nu am inteles la ce te referi. Am sa-i intreb pe cei care se pricep si am sa-ti raspund. Totusi, mai indicat ar fi sa primesti acest raspuns de la preot (eventual duhovnic).
Reply With Quote
  #238  
Vechi 13.03.2008, 14:08:59
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fiul_risipitor
De la Mirean ti-ai gasit sa ceri sfaturi... Un sfat 'deosebit' vei primi... Ca de la un 'mirean.'
Prietene, nu am dat si nu dau sfaturi. Am postat un citat din predicile pr. Cleopa.
Constructiv ar fi sa dai tu raspunsul, in loc sa ma critici pe mine.
Cu bine!
Reply With Quote
  #239  
Vechi 13.03.2008, 15:11:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi ancah draga, nu prea intzeleg nici eu ca shi eu am problema asta cu atat mai mult cu cat rude de ale mele nu sunt ortodocse, dar e aiurea ca in Biserica sa nu fie pomenit shi in particular sa poata fi pomenit,

poi noi daca facem altfel decat biserica nu ne facem noua rau? eu cred ca ne facem rau, shi de aceea dau pe pomelnice separat, ortodocsii pe un pomelnic shi separt neortodocsii, ca sa-i pomeneasca preotul asha cum se cuvine dupa randuiala canonica, dar scriu explicit ca aceia sunt neortodocsi, iar preotul ii va pomeni atunci cand se poate, ca daca la Liturghie nu se poate, atunci sunt alte rugaciuni cand se poate.

Ca doar rugaciune particulara nu cred ca vine de la termenul lumesc particular, adica ce intzelegem noi in sensul de privat, ci rugaciunea Bisericii particulara, adica atunci cand se cuvine a fi facuta. Iar tu la fel in rugaciunea aia particulara te potzi ruga pentru ei, shi asha cum se roaga biserica pentru ei asha shi tu, cand eshti singura sau in camarutza ta...

Deci eu las in seama preotzilor dar scriind lamurit pe pomelnic ca respectivul este neortodocs. Shi intodeauna cer intoarcere la dreapta credintza printre altele pentru aceshtia, ca degeaba au sanatate sau altele daca raman in eres...

Dar am intzeles ca unii spun ca nu trebuie trecutzi pe pomelnice decat ortodocsii shi dintre ortodocsi doar aceii dreptcredinciosi, iar ceilaltzi, desfranatzii sau alcolishtii sau cu pacate grele chiar de ar fi ortodocsi nu trebuie trecutzi... ci pomenitzi doar in rugaciunile tale personale (particulare) in taina inimii tale... dar eu ma gandesc ca daca nu sunt pomenitzi niciodata in biserica, la niciorugaciune, atunci tu care faci parte din biserica, nu cumva te rupi de ea rugandu-te la Hristos pentru cine nu se cuvine? Acuma nici nu pot socoti eu cine este atat de pacatos incat sa nu-l pun pe pomelnic, dar daca nu este cu numele sau atunci intra la categoria cunoscutzi sau apropiatzi lasand in Voia lui Dumnezeu.

Deci din cele ce tzi-am scris, observi ca nu shtiu cum sa procedez, ca la inceput puneam pe pomelnic laolalta pe totzi ai mei indiferent de credintze dar poate ca nu era bine shi atunci ca sa nu creez la pomenire, la preotzi tulburare in momentul pomenirii, le-am separat shi am scris explicit ca aceia sunt de alte credintze (neortodocsi) iar preotul va shti cum sa procedeze.

Dar noi avem datoria sa ne rugam shi pentru dushmani, shi pentru tot omul, ca este frate cu noi toata carnea shi sangele, dar pentru duhul rau, omul insemnat al pacatului, pentru cel rau nu ne rugam, raul din inima noastra shi din vazduh, fiindca cu acela ducem lupta... ca doar Dumnezeu vrea ca totomul, toata faptura, nu sa il ucidem impreuna cu pacatul ci sa se intoarca shi sa fie viu... dar sa se intoarca fara pacat, adica sa se lase de patima...

Iarta-ma ca am lungit-o preamult, dar se observa sper ca nici eu nu shtiu, dar cumva trec pe pomelnic asha cum sper ca nu creez nerespectare canonica, ca nu prea shtiu cum e randuiala canonica...

Dar pentru noi randuiala data de Hristos, este ca atunci cand aducem darul, daca nu suntem impacatzi cu vre-un frate sa lasam darul la altar shi sa mergem sa ne impacam cu fratele respectiv, iar apoi sa ne intoarcem shi sa-l dam. Deci canonul nostru este ca sa fim certatzi cu dracii shi duhurile rele dar sa fim impacatzi cu apropiatzii shi fratzii noshtrii... ca asha scrie la scripturi. Iar invatzaturile duhurilor rele sunt scrise shi prin cartzi care le gaseshti cam peste tot prin lume.

:(:(??????:(???:sleep:
Reply With Quote
  #240  
Vechi 13.03.2008, 21:53:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fiul_risipitor
De la Mirean ti-ai gasit sa ceri sfaturi... Un sfat 'deosebit' vei primi... Ca de la un 'mirean.'
Accept sfaturi bune de la oricine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Patriarhul Daniel implineste 23 de ani de calugarie costel Stiri, actualitati, anunturi 1 08.08.2010 23:48:39
Patriarhul Daniel accidentat lucia_anghelina Stiri, actualitati, anunturi 4 12.04.2008 01:29:05