Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 23.04.2017, 18:11:55
ionn2017 ionn2017 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.04.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Haide, Cristi, da-o incolo, citeste idioteniile lui Savvas, din conferinta de pe 20. Antonia a postat linku'. Fugarul zice clar de primirea stilistilor la Taina Spovezii.
eu vorbeam de cartea Sfântul și Marele Sinod” (Creta, 2016) Între providență și eșec"
in care vorbesc diferiti episcopi si mari teologi,toti sunt impotriva ecumenismului eretic.

-sa vedem ce zic ei

-"urmările acestui Sinod asupra vieții duhovnicesti si bisericesti concrete a crestinilor ortodocsi de pretutindeni:Întâi de toate, ne vom confrunta cu pervertirea învățăturii Bisericii"

"Crestinii ortodocsi sunt astăzi influențați de diferite idei relativiste si nu își cunosc în mare parte propria credință."

-mulți ortodocsi cred, de pildă, că și romano-catolicii sunt Biserică, cred că Biserica Ortodoxă si papismul sunt Biserici Surori, că sunt cei doi plămâni ai Bisericii. Încă mai mulți cred că se mântuiesc și neortodocsii și nu au nimic împotriva rugăciunii în comun cu cei de alte credințe și a preluării diferitelor idei eterodoxe și păgâne. Toate aceste idei sunt consfințite acum de acest Sinod în mod mai mult sau mai puțin explicit, demers prin care se vădeste existența unei stări de confuzie în viața noastră duhovnicească si bisericească. Nesocotind învățătura Bisericii, se va pierde identitatea ortodoxă, iar în locașurile sfinte nu se va mai propovădui învățătura ortodoxă, ci noua credință relativistă.

-Va fi creat ortodoxul de tip nou, care se orientează în funcție de valorile supreme ale iluminismului - Libertatea, Egalitatea și Fraternitatea -, asa cum vedem în textele de la Sinodul din Creta. Un asemenea demers va constitui o gravă înstrăinare a oamenilor de viața autentică a Bisericii, având drept consecință principală pierderea mântuirii sufletului si aceasta, pentru că învățătura Bisericii nu va mai fi călăuza către mântuire si unirea cu Hristos, ci o simplă ideologie care promovează toleranța si înfrățirea globală la un nivel stric mundan, fără criterii ale Adevărului si fără să urmărească tămăduirea si sfințirea omului!

Iată de ce acordăm atâta însemnătate cunoașterii învățăturii ortodoxe în raport cu noile învățături ale acestui asa-zis Sinod si nu dintr-un imbold identitar fanatic si izolaționist, nici pentru că respingem progresul si comunicarea cu alte culturi si mentalități, ci pentru că înțelegem cu durere că învățătura si viața revelate de Dumnezeu-Omul Hristos nu au alt scop decât tămăduirea omului de boala morții si a stricăciunii. Dacă alterăm si falsificăm această medicină a Vieții si a Învierii, lăsată nouă mostenire în Biserică, într-o continuitate neîntreruptă de la Proroci, Apostoli până la Părinții Bisericii contemporani, omul nu va mai găsi în Biserică tămăduirea de moarte si stricăciune, iar Biserica nu-si mai atinge scopul pentru care a fost întemeiată."

Last edited by ionn2017; 23.04.2017 at 18:21:22.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 23.04.2017, 18:14:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Haide, Cristi, da-o incolo, citeste idioteniile lui Savvas, din conferinta de pe 20. Antonia a postat linku'. Fugarul zice clar de primirea stilistilor la Taina Spovezii.
Intr-o discutie civilizata, sa apelam cat mai mult la argumente. Altminteri, putem fi suspectați de impolitete.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 23.04.2017, 19:02:55
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionn2017 Vezi mesajul
-Va fi creat ortodoxul de tip nou, care se orientează în funcție de valorile supreme ale iluminismului - Libertatea, Egalitatea și Fraternitatea -, asa cum vedem în textele de la Sinodul din Creta. Un asemenea demers va constitui o gravă înstrăinare a oamenilor de viața autentică a Bisericii, având drept consecință principală pierderea mântuirii sufletului si aceasta, pentru că învățătura Bisericii nu va mai fi călăuza către mântuire si unirea cu Hristos, ci o simplă ideologie care promovează toleranța si înfrățirea globală la un nivel stric mundan, fără criterii ale Adevărului si fără să urmărească tămăduirea si sfințirea omului!
bati campii, datorita astora ca tine suntem ultimii primitivi din europa.

conform statisticilor ue.
1. Cea mai bisericoasă tară din Uniunea Europeană (locul 1 la numarul de biserici pe cap de locuitor)​.​​
2. Cea mai înapoiată țară europeană (45% dintre români n-au WC in casă, fată de 2% in Europa).
Reply With Quote
  #334  
Vechi 23.04.2017, 19:08:48
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

poate mai vrei cate ceva:
7. România este printre tările cu cei mai multi absolventi de universitate din lume, dar este tara fără nici o universitate in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome nu sunt luate in seama la angajare, nicăieri in Europa.
8. România este tara unde scoala este obligatorie pană la sfârșitul liceului (în sensul că liceul e gratuit), dar este pe locul 1 in Europa la școlari analfabeti (30%), iar 42% dintre români cred ca Soarele se invartește in jurul Pământului.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 23.04.2017, 19:18:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Întrebare pentru antiecumenisti: Ce importantă are pentru voi Evanghelia duminicală? Stiti ce evanghelie s-a citit si s-a tâlcuit în Biserică astăzi?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #336  
Vechi 23.04.2017, 19:36:32
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Întrebare pentru antiecumenisti: Ce importantă are pentru voi Evanghelia duminicală? Stiti ce evanghelie s-a citit si s-a tâlcuit în Biserică astăzi?
Li se rupe. Conform Sf. Fugar Sava Cel Cu Mină de Șmecher, preoții pomenitori nu au Har, deci..ei sînt Adevărata Biserică Ortodoxă a Debaralei și Pivniței.. :)))))))))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 23.04.2017, 19:42:47
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
poate mai vrei cate ceva:
7. România este printre tările cu cei mai multi absolventi de universitate din lume, dar este tara fără nici o universitate in top 500 (sub tarile africane) si ale carei diplome nu sunt luate in seama la angajare, nicăieri in Europa.
8. România este tara unde scoala este obligatorie pană la sfârșitul liceului (în sensul că liceul e gratuit), dar este pe locul 1 in Europa la școlari analfabeti (30%), iar 42% dintre români cred ca Soarele se invartește in jurul Pământului.
Lancelot, avem opinii total divergente privind EuroURSS, dar la faza cu geocentrații îți dau dreptate. E stupid să iei Biblia ca autoritate științifică. Greu la deal cu cultura, civilizația și alte "deșertăciuni lumești"!...
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 23.04.2017, 19:47:37
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Lancelot, avem opinii total divergente privind EuroURSS, dar la faza cu geocentrații îți dau dreptate. E stupid să iei Biblia ca autoritate științifică. Greu la deal cu cultura, civilizația și alte "deșertăciuni lumești"!...
aritmetica vorbeste, draga colega, 7 miliarde de parai si a fost jale pentru romanica 8 ani de zile cu tot atatea milioane de angajati, 100 miliarde de euroi azi si nici n-am simti cu doar jumatate de salariati si cu un deficit groaznic la fondul de pensii.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 23.04.2017, 19:49:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Păi vezi tu, Cătălin, iar duci discutia în zona preocupărilor tale si nu răspunzi la obiect.
Părintele a spus clar că este pentru ecumenism. Dar... iar apoi arată ce întelege prin asta. Si întelege, evident, un ecumenism fără abatere de la ortodoxie, ci doar ca deschidere către dialogul cu ceilalti, ca noi să îi cunoastem si ei să ne cunoască. Ăsta e si scopul întâlnirilor de la Taizé.
Nici vorbă de a considera că toate confesiunile crestine sunt cumva echivalente. Însă ceea ce îmi pare esential în discursul pe care l-am citat este faptul că le vedea devenind ortodoxe în albia lor.
Parintele incerca sa impace participarea la miscarea ecumenista a BO cu invatatura ortodoxa, reusind, cel putin in acel pasaj, sa nu faca vreun rabat de la ea. Ce putea spune parintele, ca e impotriva miscarii ecumeniste, la care participa si BO? In al doilea rand, parintele se refera la dialogurile ecumeniste, eu intotdeauna m-am referit la invatatura, dogma propagata de miscarea ecumenista.
Asta si inseamna unirea cu catolicii sau alte culte, ca ei sa devina ortodocsi si sa se uneasca cu BO. Bineinteles, ramanad la ei, ca doar n-o sa trebuiasca sa vina toti in tarile ortodoxe si sa lase pustiite tarile lor. :)
Scopul intalnitilor ecumensite si a dialogurilor ecumeniste nu inseamna deloc ce intelege Biserica prin dialog si apostolat. Biserica propovaduieste adevarul cu scopul de a-l cunoaste ceilalti si a veni in Biserica, in timp ce la aceste intalniri se asteapta ajungerea la un consens, de fapt la adoptarea invataturilor ecumensite, a principiilor care stau la baza miscarii, in vederea unei uniri.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
De altfel, o anumită deschidere către ortodoxie am văzut la neoprotestanti. Au înteles, spre exemplu, simbolistica Crucii si acum nu o mai resping, ba chiar o pun chiar pe casele lor de rugăciune (v. baptistii); au preluat o parte chiar din învătăturile Sfintilor Părinti si sunt de acord cu unele aspecte dogmatice. Ei bine, ei nu pot creste în dreapta credintă dacă li se refuză acest dialog.
Dupa 100 de ani de ecumenism rezultatul este zero barat, ba chiar negativ, tinand cont ca multi ortodocsi au adoptat invataturi protestante si nu le mai stiu deosebi de cele ortodoxe. In tot acest timp s-au convertit foarte putini la ortodoxie (si multi nu din cauza ecumenismului), in schimb s-au marit cultele neoprotestante, cele care au initiat miscarea. Nu are nicio importanta ca acum unii protestanti au o parere mai buna despre sfinti (cruce aveau si ei, doar unii o respingeau, resping insa inchinarea la cruce), din moment ce ei raman tot protestanti.
Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pe de altă parte si noi avem ceva de învătat de la ei, chiar dacă nu cu privire la dogmă. Spre exemplu, tot părintele zicea că trebuie să cunoastem bine Biblia (Evanghelia, NT în special), măcar pentru a le putea răspunde np. Dar nu numai. E limpede în zilele noastre că oricine vrea să se apropie de Hristos trebuie să cunoască Scriptura si să mediteze la ea. Asta o recomandă mai toti duhovnicii acum si eu cred că e o influentă protestantă benefică.
Citeam de curand ca unor (neo)protestanti li s-a explicat Sfanta Liturghie si au fost surprinsi sa afle ca de-a lungul anului se citeste in Biserica aproape tot Noul Testament. Asa ca ortodocsii care merg la slujba o citesc de mai multe ori decat un neoprotestant care se lauda cu asta.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 23.04.2017, 20:05:54
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

uite, imi cer scuze pentru interventia asta, de care nu era nevoie. uitati asa vad eu, cu mult drag si interes, dialogul ecumenic, asa cum se desfasoara intre catalin si cristian, chiar daca cei doi sunt de aceeasi parte.
Reply With Quote
Răspunde