Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 18.09.2017, 16:17:59
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cum ai ajuns la concluzia ca Dumnezeu daruieste har doar prin Sfintele Taine?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact asta am spus in mesajul urmator celui citat, ca, din cate inteleg eu, (neo)protetantii inteleg harul doar ca o binecuvantare. Cuvantul "har" are mai multe intelesuri (in afara de cele lumesti), unul e ca un fel de binecuvantare, de exemplu "har tie" sau citatele date de tine. Cred ca protestantii au doar aceasta intelegere a harului, ca un fel de binecuvantare de la Domnul. In ortodoxie (si in catolicism, doar ca ei spun ca este energie creata) harul primit la Cincizecime este ceva mai mult, este o energie care a fost si vizibila, sub forma uunei lumini ca flacarile focului. Iisus S-a Intrupat tocmai ca sa readuca harul oamenilor, pentru ca nu il mai puteau primi singuri.
Oare asta sa fie raspunsul tau la intrebare?
Reply With Quote
  #792  
Vechi 19.09.2017, 20:04:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Oare asta sa fie raspunsul tau la intrebare?
Da, pentru ca nu vorbim de acelasi lucru, protestantii inteleg prin har ceva diferit de ortodoxie. Dar, daca intrebi din punct de vedere ortodox, am dat de mai multe ori explicatiile. Harul ne este trimis de Iisus la Cincizecime si Apostolii il dau mai departe episcopilor, prin punerea mainilor. Cineva care se rupe de Biserica pierde si harul, pentru ca nu mai are ierarhi care sa-l transmita. Inca de la unul din primele sinoade, din jurul anului 250, s-a refirmat ca botezul e valabil doar in Biserica, nu si la eretici. Mai clar explica Sfantul Vasile cel Mare, in primul sau canon. Aceasta e si invatatura pe care o are Biserica si acum, in afara Bisericii nu exista har si, deci, nici Sfinte Taine si botez.
Reply With Quote
  #793  
Vechi 19.09.2017, 20:36:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, pentru ca nu vorbim de acelasi lucru, protestantii inteleg prin har ceva diferit de ortodoxie. Dar, daca intrebi din punct de vedere ortodox, am dat de mai multe ori explicatiile. .
Ar fi trebuit să scrii așa: Eu cred că protestanții înțeleg prin Har ceva diferit de ceea ce eu cred că înțelege Ortodoxia.

Atunci n-ai fi fost ridicol. Dar, cu pretențiile tale de ultra-exeget format pe internet, ești.... Din păcate. Pentru tine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #794  
Vechi 19.09.2017, 21:53:02
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, pentru ca nu vorbim de acelasi lucru, protestantii inteleg prin har ceva diferit de ortodoxie.
Catalin, daca poti, da te rog raspunsul la intrebarea pe care eu ti-am pus-o in doua randuri iar tu ai raspuns la alta intrebare: ce argumente ai cand afirmi ca Dumnezeu daruieste har doar prin Sfintele Taine?
Reply With Quote
  #795  
Vechi 20.09.2017, 10:04:44
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Argumentul implicit al subiectivismului confesional. Acesta e argumentul nemarturisit al oricarui confesionalism ingust.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #796  
Vechi 20.09.2017, 22:28:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ar fi trebuit să scrii așa: Eu cred că protestanții înțeleg prin Har ceva diferit de ceea ce eu cred că înțelege Ortodoxia.

Atunci n-ai fi fost ridicol. Dar, cu pretențiile tale de ultra-exeget format pe internet, ești.... Din păcate. Pentru tine.
Daca tu, de obicei, iti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti nu inseamna ca toti fac la fel. Ridicole sunt doar aerele tale de superioritate cu care ii tratezi pe cei ce spun ceva ce nu-ti convine tie (pentru ca adevarul e ultimul lucru care te-ar preocupa), desi tu ai foarte putine cunostinte.
Cum sa aiba aceeasi intelegere a harul protestantismul ca ortodoxia? Si catolicismul are o alta intlegere (harul creat), cu atat mai mult protestantismul. Aici e un articol catolic in care scrie exact ce am spus si eu despre harul din punct de vedere protestant: https://mihaisarbu.wordpress.com/201...umai-prin-har/

Citez: "Cand un catolic (cat de cat informat, ceea ce e destul de rar din pacate) spune da suntem mantuiti numai prin har se refera la faptul ca Dumnezeu toarna in noi un „ceva” supranaturtal care ne face sa depasim limitarile noastre naturale, cat si cele aduse de pacat. Acest „ceva” este harul. Cand un protestant spune ca suntem mantuiti numai prin har se refera la faptul ca meritele noastre nu au nici un rol, si ca intreaga lucrare de mantuire tine exclusiv de mila divina la care noi nu putem adauga nimic." "Gratie
Biblia: O hotarare a lui Dumnezeu fata de oameni care exprima mila si iubirea Sa, astfel incat credinciosul este tratat acum ca si cum ar fi nevinovat si perfect conform, standardului divin."
Asadar, e vorba de acea binecuvantare, bunavointa, de care am scris si eu.
Reply With Quote
  #797  
Vechi 20.09.2017, 22:37:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Catalin, daca poti, da te rog raspunsul la intrebarea pe care eu ti-am pus-o in doua randuri iar tu ai raspuns la alta intrebare: ce argumente ai cand afirmi ca Dumnezeu daruieste har doar prin Sfintele Taine?
Vezi si mesajul de mai sus, in care am scris de ce nu intelegem acelasi lucru despre har. Iar explicatiile din punct de vedere ortodox le-am dat in celelalte mesaje. Dupa Adam omul a pierdut harul, iar Iisus a venit tocmai ca sa ne redea harul. Daca oamenii puteau primi harul si altfel nu ar mai fi fost nevoie sa se Intrupeze Hristos si oamenii se puteau mantui. Inainte de Hristos era doar exterior harul, prin botez crestinii primesc har in interior, in suflet. Citatul din catehism l-am dat de mai multe ori, ne spune ca omul nu poate capata harul prin faptele sale.
Reply With Quote
  #798  
Vechi 20.09.2017, 23:44:50
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citatul din catehism l-am dat de mai multe ori, ne spune ca omul nu poate capata harul prin faptele sale.
Asta e si invatatura protestanta.
Cu mentiunea ca totusi harul nu ramane in om in lipsa faptelor bune si a smereniei.

Ideea pe care o subliniasei era ca harul se capata doar prin Sfintele Taine. Chestia asta mi se parea cam ciudata. Credeam ca iti poti sprijini afirmatia printr-un argument biblic sau patristic.

Dumnezeu poate darui har nu doar prin intermediari.
Punerea mainilor si alte lucrari care in BO sunt numite Sfinte Taine sunt instrumente de transmitere a harului.
Insa Dumnezeu poate darui si chiar daruieste har omului, in mod direct.
In mod special celor care se smeresc.

Acest adevar este subliniat si in Vechiul si in Noul Testament:
Pildele lui Solomon 3:34
De cei batjocoritori El râde, iar celor smeriți le dă har.

Iacov 4:6
Pentru aceea, zice: «Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har».

1 Petru 5:5
Tot așa și voi, fiilor duhovnicești, supuneți-vă preoților; și toți, unii față de alții, îmbrăcați-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har.
Reply With Quote
  #799  
Vechi 21.09.2017, 00:20:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Asta e si invatatura protestanta.
Cu mentiunea ca totusi harul nu ramane in om in lipsa faptelor bune si a smereniei.

Ideea pe care o subliniasei era ca harul se capata doar prin Sfintele Taine. Chestia asta mi se parea cam ciudata. Credeam ca iti poti sprijini afirmatia printr-un argument biblic sau patristic.

Dumnezeu poate darui har nu doar prin intermediari.
Punerea mainilor si alte lucrari care in BO sunt numite Sfinte Taine sunt instrumente de transmitere a harului.
Insa Dumnezeu poate darui si chiar daruieste har omului, in mod direct.
In mod special celor care se smeresc.

Acest adevar este subliniat si in Vechiul si in Noul Testament:
Pildele lui Solomon 3:34
De cei batjocoritori El râde, iar celor smeriți le dă har.

Iacov 4:6
Pentru aceea, zice: «Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har».

1 Petru 5:5
Tot așa și voi, fiilor duhovnicești, supuneți-vă preoților; și toți, unii față de alții, îmbrăcați-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriți le dă har.
Este aceeasi diferenta in intelegerea harului intre protestantism si ortodoxie, de care am pomenit. Pe langa acest lucru, ami e un aspect, crestin poate inmulti harul primit, dar mai inainte trebuie sa-l primeasca, sa-l poata inmulti. In invatatura ortodoxa, acolo unde scrie de primirea Duhului Sfant este vorba de har, pentru ca omul nu poate primi pe Dumnezeu Duhul Sfant, ar deveni si el divin. Vedem ca Apostolii si apoi episcopii puneau mainile ca sa primeasca un credincios Duhul Sfant (harul), daca il putea primi oricine de ce ar mai fi facut asta? Sunt prea multe de scris si o ora inaintata.
Reply With Quote
  #800  
Vechi 21.09.2017, 02:08:07
ionn2017 ionn2017 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.04.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

manualul de religie de clasa I:"nimeni nu poate intra in Biserica daca nu e botezat.Prin botez omul devine crestin"

-foarte importanta ideea, doar cei botezati in Biserica ortodoxa,in numele Sfintei Treimi si in credinta ortodoxa,devin crestini.

-unii de pe aici trebuie sa mearga la clasa I, sau sa citeasca din Pidalion:" ,,Un Domn, o Credință, un botez” (Efeseni 4). Că dacă, zic ei, una este soborniceasca biserică, și unul este botezul cel adevărat, cum poate fi adevărat botezul ereticilor, și al schismaticilor, de vreme ce ei nu sunt înlăuntru în biserica cea sobornicească ci s-au rupt dintr-însa prin eres? Iar de este adevărat botezul ereticilor și al schismaticilor, și este adevărat și cel al drept slăvitoarei și al soborniceștii biserici, apoi nu este un botez, precum Pavel strigă, ci două. Care este prea cu necuviință."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17