Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.08.2008, 09:21:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am aflat intamplator acum doi ani ca parintele Pantelimon se afla in conflict cu stareta manastirii din cauza diferentelor de opinii in privinta receptivitatii la innoiri. Parintele este mai conservator, iar stareta se pare ca este mai deschisa la nou.

Dumnezeu sa-i dea putere sa-i conduca spre mantuire pe cei din jur. Poate ca la Ghighiu, in aceste conditii, misiunea i s-a incheiat. Ucenicii devotati, il vor urma si acolo.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.08.2008, 14:22:41
andreival andreival is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.08.2008
Mesaje: 8
Implicit

parintele nu este mai conservator iar stareta mai receptiva la tot ce e nou.normal ca parintele s-a opus ca sa nu existe in chiliile maicilor televizoare,cablu tv,etc.se pierde din esenta.daca asta inseamna sa fii receptiv la tot ce e nou,eu ma intreb cui foloseste.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.08.2008, 15:07:32
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreival
parintele nu este mai conservator iar stareta mai receptiva la tot ce e nou.normal ca parintele s-a opus ca sa nu existe in chiliile maicilor televizoare,cablu tv,etc.se pierde din esenta.daca asta inseamna sa fii receptiv la tot ce e nou,eu ma intreb cui foloseste.
Mai bine decat stareta ar trebui sa stie duhovnicul, in calitate de doctor al sufletelor, de ce au, sau nu au maicile nevoie.
Si apoi dece tv-uri in camere (atata lux???)si nu o sala comuna in care sa urmareasca programele gvrednice de vizionat la un singur tv.
Au ajuns maicile la atata discernamant incat sa merite tv si internet in camera proprie!
Un staretz care ingaduie astfel de "modernizari" e dus cu pluta!

P.S. Mai devreme, am mai postat ceva ce vad ca acum a disparut!
In nr actual al Formulei AS a aparut o scrisoare referitore la acest subiect, pt cei care vor s-o citeasca!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.08.2008, 15:11:53
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
P.S. Mai devreme, am mai postat ceva ce vad ca acum a disparut!
Scuze pt confuzie! Acum am vazut ca acest topic e dublat de un altul cu acelasi nume!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 29 27.07.2014 15:59:33
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 21:52:16
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 22:31:27
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07