Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.02.2013, 05:51:38
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cezare, pentru ce ma prigonesti? Am avut dreptate ultima data, duhul care te stapaneste nu te-a lasat nici cateva zile sa nu ataci din nou. Daca nu-ti poti stapani ura de ce nu incerci sa te departezi de la mine?
Ai grija (la sanatate) ca incepi sa vorbesti ca si cum ai fi Hristos.
In ritmul asta nu m-ar mira ca in curind sa iti pui majuscule cand vorbesti despre tine.
Cred ca uneori ne luam prea in serios, Cataline...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 15.02.2013, 08:31:17
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Stând totuși strâmbi și judecând drept... Cât e politică în declarația aia?
Noua Roma saluta vechea Roma. Patriarhul si-a ales cu grija cuvintele, a subliniat unitate, nu uniune, declaratia inscriindu-se in normele admise ale politetii ecumenice si a deschiderii culturale, ce ne obliga sa fim contemporani constienti cu epoca noastra.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 15.02.2013, 10:20:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Anita, cred ca sora nutucutu are intru totul dreptate cand afirma ca in BC lucrurile nu stau cum ne inchipuim. De ce? Pentru ca oricine cunoaste practicanti catolici stie ca una din trasaturile lor este rigoarea/disciplina si ca, dimpotriva, caldicei suntem noi in marea noastra majoritate. Caldicei si balcanici foarte. Ingaduinta si dezordine ca la noi, unde ploua cu pogoraminte peste pogoraminte, nu cred ca se intalneste in nici o confesiune crestina. Inutil sa ne facem ca nu stim cam cate indulgente isi permit crestinii ortodocsi, sub obladuirea preotilor care isi permit si ei, corespunzator, tot felul de scuzabile abateri. Facute in numele Marii Bunatati a Domnului.
Putem spune orice dar ca scrupulozitatea, acrivia si marea curatie ar caracteriza viata ortodocsilor de astazi... asta e curata denaturare a realitatii. Dai cu tunul pana gasesti unul cu o viata mai acatarii...
Una e curatia vietii unor crestini de exceptie, alta e practica de masa in BO. Exceptia, la noi, salveaza regula...
Sa nu ne facem iluzii: Ortodoxia practicata azi e oricum, dar nu altceva decat o gradinita de caldicei. De minune ca totusi, tocmai in aceasta mare masa apar cuviosi si sfinti cum nu se poate spune...
Nu stiu ,eu cunosc destui ortodocsi care incearca sa se imbunatateasca.
Mai ales cei care merg si se spovedesc la un anumit duhovnic de la biserica unde merg eu
Desi daca stau si ma gandesc si celalalt este destul de aspru
Dar primul e un foarte bun sfatuitor
Ma refeream la catolici ca sunt caldicei pentru ca in Franta bisericile sunt destul de goale ,in Germania au inceput sa capete alte destinatii
Dumnezeu sa ne fereasca de apostazia din vest
Caldicei sau nu romanii mai merg inca la biserica
Citeste ce spune par.Iustin aici :
http://atitudini.com/interviu-cu-par...a-f/#more-3114
El are multa incredere in forta spirituala a poporului nostru
Pana la urma sa nu ne mandrim cu asta ,daca e mai multa credinta inseamna ca a fost mai multa nevointa
Si mersul la biserica duminica presupune un sacrificiu ,nu ?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 15.02.2013, 10:31:55
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Și atunci ai venit aici să agiți apele; parcă mai era o clujeancă ce agita apele ieri seară, azi văd că a apărut alta, și nu m-ar mira să mai stea vreo câteva în stand-by. Am sesizat că sunt neobișnuit de mulți vizitatori pe sub-forumul destinat discuțiilor despre catolicism în ultimele două zile, mai ales pe topicul cu "Fatima", "secretele", etc.
Ortodocsi de biblioteca sunt destui la fel si falsii ortodocsi, deci daca ai coloana vertebrala zi despre cine vorbesti!
Tu ala care nu agiti apele si doar pomenesti asa in treacat ceva fara ca sa nominalizezi . Misto tactica! Vreau sa vad si eu care e acea clujeanca care agita apele! Si mai vreau sa stiu de ce se scoate steagul regionalismului chiar cand este vorba de catolicism. Vezi ca orice bumerang aruncat se intoarce inapoi la tine si daca nu esti cu adevarat cine zici ca esti se intoarce nu doar inapoi la tine ci si impotriva ta!
Usurel cu pianul pe scari!

Last edited by Crestin_Simona; 15.02.2013 at 11:00:34.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 15.02.2013, 10:41:43
Mihaela Cristina's Avatar
Mihaela Cristina Mihaela Cristina is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.11.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 36
Question Apocalipsa 12:1 ??

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Consacrarea ar trebui sa se faca Inimii Imaculate a Fecioarei, o invatatura gresita complet straina ortodoxiei, la fel ca inima lui Iisus. Sunt invataturi aparute tot in urma unor viziuni catolice, cred ca in secolul XIX.
Miracolul soarelui de la Fatima din 1917 ar putea fi interpretat ca semnul din Apocalipsa 12:1
" si un mare SEMN s-a aratat in cer: o Femeie invesmantata cu Soarele si sub picioarele ei Luna si pe capul sau o cununa din 12 stele" ??
__________________
"Cunoștința îngâmfă dar iubirea zidește." (1Cor. 8,1)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 15.02.2013, 10:46:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ma refeream la catolici ca sunt caldicei pentru ca in Franta bisericile sunt destul de goale ,in Germania au inceput sa capete alte destinatii
Dumnezeu sa ne fereasca de apostazia din vest
Pe aici, pe unde stau eu in Franta, bisericile gem de oameni in fiecare Duminica. Si nu sunt tocmai mici. Daca nu vin cu un sfert de ora inaintea slujbei, stau in picioare ca nu am loc in banci.

Iar Germania, odinioara o tara predominant protestanta, se contureaza ca o tara catolica. Religia catolica a trecut pe primul loc.

Cred ca aveti o imagine gresita, conform cu care Romania ar fi crestina, in contrast cu Franta si Germania care ar fi "apostate".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #107  
Vechi 15.02.2013, 10:47:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Vreau sa vad si eu care e acea clujeanca care agita apele!
Se știe: Boc. Emil.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #108  
Vechi 15.02.2013, 10:51:19
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Presupusele teofaniiși anghelofanii, în urma cărora au apărut rătăciri, dintre careși cele pomenite, s-au petrecut în general cu copii sau adolescenți, dinadins aleși de către Ispititor, pentru ca nevinovăția lor să servească drept garanție a sfințeniei acelor apariții. Alteori au fost folosite în aceleași scopuri persoane în vârstă, foarte credincioase, dar ușor influențabile, înclinate a crede tot ceea ce era învăluit în suprafiresc. În toate cazurile menționate, nălucirile diferitelor întruchipări cerești,și în special ale Maicii Domnului, urmăreau să câștige încrederea vizionarilor prin tot felul de promisiuni, recompense și aprecieri măgulitoare, flatându-le amorul propriu și stârnind în sufletul lor un duh de mândrie și de slavă deșartă. Vedeniile au comunicat și secrete, pe care vizionarii nu aveau voie să le spună nimănui, ceea ce îi subordona și mai mult nălucirii respective. Asemenea atitudini sunt însă potrivnice spiritului autenticelor teofanii, cunoscute din tradiția Bisericii și din Viețile Sfinților” [45, 142-148] (Mihai Urzică, unul dintre puținii care au analizat „aparițiile mariane” prin prisma Sfintei Tradiții).

Sursa preluare text: http://tezaurul-ortodox.com/topic/25...si-medoujurie/
ˆTezaurul Ortodox

Last edited by Crestin_Simona; 15.02.2013 at 11:06:20.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 15.02.2013, 10:52:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și totuși... Ce înseamnă "consacrate" și pentru ce ar trebui curaj?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 15.02.2013, 10:57:37
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și totuși... Ce înseamnă "consacrate" și pentru ce ar trebui curaj?
Cea care a pus intrebarea probabil n-a stiut ca Ioan Paul al II-lea a consacrat intreaga lume si Rusia in 25mar.1984
Reply With Quote
Răspunde