Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 19.02.2013, 10:01:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O competitie intre ortodocsi si catolici trebuie sa se poarte prin mijloace excusiv duhovnicesti, ca pe vremea Sfantului Ilie. In situatii-limita, sa se roage fiecare, pentru a vedea ale cui rugaciuni sunt mai bine-placute lui Dumnezeu.

De ce catolicii nu au curajul de a-i infrunta astfel pe ortodocsi? Pentru ca Lumina Sfanta de la Ierusalim le-a dat o lectie pe care nu vor s-o accepte.

Nimeni nu poate purta razboi in numele Ortodoxiei cu mijloace neortodoxe. Exista o mare deosebire intre Stalin si Stefan cel Mare, intre modul cum a pus problema fiecare.

Un indracit tot indracit ramane, indiferent carei confesiuni ii apartine. Ratacirea lui este strict pesonala si nu poate avea consecinte asupra dogmei pe care respectivul a ignorat-o. Asadar, cand un ortodox comite un pacat, nu e vinovata ortodoxia. De asemenea, cred ca acest lucru este valabil si pentru celelalte confesiuni.

Razboaiele mondiale au avut la baza ambitii desarte, omenesti, n-au avut nimic sfant in ele. Dumnezeu, fie a fost ignorat, fie a fost considerat un potrivnc, fie a fost considerat o roata de rezerva. Bineinteles, au existat si oaze placute lui Dumnezeu, iar ispitele si necazurile le-au intarit credinta multora.

Razboaiele mondiale au venit pe un fond de scadere a credintei. Ce se va intampla cu noi, cei de astazi, daca atunci au fost astfel de razboaie?
Reply With Quote
  #192  
Vechi 19.02.2013, 10:08:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta insemna ca Dumnezeu a tinut cu credinta adevarata. ORTODOXUL Stalin l-a invins pe CATOLICUL Hitler
Imi trecuse mie prin cap ipoteza ca Stalin a fost omul lui Dumnezeu pe pamant, dar aveam unele dubii. Multumesc pentru clarificare, mi-ati risipit orice indoiala.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #193  
Vechi 19.02.2013, 11:18:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imi trecuse mie prin cap ipoteza ca Stalin a fost omul lui Dumnezeu pe pamant, dar aveam unele dubii. Multumesc pentru clarificare, mi-ati risipit orice indoiala.
..... nu cumva o fi fost și Lenin?
Și Mao și PapaDoc și Ceaușescu, și Iliescu și .... împărații Romei cu toții?...
Reply With Quote
  #194  
Vechi 19.02.2013, 11:39:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Habsburgii nu erau credinciosi, in schimb comunistii au fost sprijinitorii ortodocsilor. BOR(u) si acolitii ei de prin manastirea Secu interveneau imediat ce un stat satelit Kremlinului, sau Kremlinul insusi cucerea un teritoriu, incercand sa-i converteasca pe locuitori.

Cititi ce scrie ROCOR despre ortodocsii comunisti rusi si va ingroziti. La fel a fost si in privinta ortodocsilor comunisti romani, singura diferenta fiind ca noi nu am avut un ROCOR.
Sper ca ati vrut sa faceti o gluma, habsburgii erau catolici, iar bolsevicii erau atei, nu invers. Si despre BOR au scris romnaii emigrati in SUA, care si eu s-au despartit de BOR la un moment dat, unirea completa s-a facut acum cativa ani. In plus greco-catolcii si catolicii din SUA scriau si scriu multe articole neadevarate. Avem si in istoria de pe site-ul BRU astfel de afirmatii neadevarate, le-am analizat aproape pe toate. Daca ati participat la disuctie cred ca va amintit ca ultima data era vorba de participarea Patriarhului Iustinian la manastirea Vladimiresti, s-a dovedit pana la urma ca afirmatile erau facute de o persoana careia ii fusese povestit episodul de maica Veronica, o persoana cunoscuta si azi pentru ideile neortodoxe si vrajmasia fata de ierarhie.
Catolicii se pare ca sunt de alta parere, se bucurau ca fusese gasita in occident scrisoarea care spunea ca Stalin a dat ordinul de desfiintare a BU. Se pare ca acesta a luat aceasta decizie datorita sprijinirii nationalistilor ucrainieni de catre greco-catolcii ucraineni in al doilea razboi mondial si temerea lui Stalin ca se vor accentua sentimentele nationaliste ucrainiene.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 19.02.2013, 11:51:16
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Faza cu Stalin, a zis-o fratele Mihnea la modul ironic, dar adevarul e ca sunt niste "ortodocsi de balamuc" (nu pot sa le zic altfel), in Rusia, care il vor...canonizat!!!! De data asta, NU e gluma. Se pare ca acel nevazut "Spital Bagdasar cosmic" este maaaare...
Reply With Quote
  #196  
Vechi 19.02.2013, 17:22:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sper ca ati vrut sa faceti o gluma, habsburgii erau catolici, iar bolsevicii erau atei, nu invers.
Ne spuneti si noua cine era habsburgul catolic din vremea generalului Bukow ?

In ceea ce-i priveste pe bolsevici, eu stiu ca Stalin a facut Seminarul Teologic. Sau vreti sa spuneti ca, de regula, la ortodocsi cei care fac Seminarul sunt atei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #197  
Vechi 19.02.2013, 19:08:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In ceea ce-i priveste pe bolsevici, eu stiu ca Stalin a facut Seminarul Teologic. Sau vreti sa spuneti ca, de regula, la ortodocsi cei care fac Seminarul sunt atei ?
Si care-i problema d-voastra ca a urmat un liceu vocational? Acuma vreti sa stabiliti cand a devenit Stalin ateu, daca la 14 ani sau la 20 de ani sau poate n-a fost ateu?
Citat:
El a strălucit în școală și a fost premiant, iar când a împlinit 14 ani a fost răsplătit cu o bursă la Seminarul teologic din Tiflis, o instituție a bisericii ortodoxe ruse, unde a început să învețe din 1894. El era plătit pentru cântatul în cor, bani care se adăugau la mica sa bursă. Deși mama sa a vrut ca el să devină preot (chiar și după ce devenise conducătorul Uniunii Sovietice), Stalin a intrat la seminar nu datorită vreunei vocații religioase, ci datorită faptului că era una dintre puținele opțiuni educaționale disponibile, atâta vreme cât guvernul țarist nu dorea să permită existența unei universități în Georgia.
Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Faza cu Stalin, a zis-o fratele Mihnea la modul ironic, dar adevarul e ca sunt niste "ortodocsi de balamuc" (nu pot sa le zic altfel), in Rusia, care il vor...canonizat!!!! De data asta, NU e gluma. Se pare ca acel nevazut "Spital Bagdasar cosmic" este maaaare...
Fratele d-voastra isi permite tot mai multe ironii in ultimul timp, nu doar legate de Stalin. Tinta sa predilecta e Biserica Ortodoxa, vizibil pentru toata lumea. El nici macar nu stie sa-si apere biserica din care a ales sa faca parte dupa ce a parasit BO, apararea sa e lovirea constanta in BO.
Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta insemna ca Dumnezeu a tinut cu credinta adevarata. ORTODOXUL Stalin l-a invins pe CATOLICUL Hitler
Ce glume neinspirate puteti avea.

Last edited by ioanna; 19.02.2013 at 19:52:12.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 19.02.2013, 20:03:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Imi trecuse mie prin cap ipoteza ca Stalin a fost omul lui Dumnezeu pe pamant, dar aveam unele dubii. Multumesc pentru clarificare, mi-ati risipit orice indoiala.
NIMIC pe pamant (si in Univers de altfel) NU este intamplator. TOTUL se savarseste din voia si cu acordul lui Dumnezeu. Victoria sovieticilor impotriva nazistilor NU a fost intamplatoare
Reply With Quote
  #199  
Vechi 19.02.2013, 21:47:00
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul


... Tinta sa predilecta e Biserica Ortodoxa, vizibil pentru toata lumea. El nici macar nu stie sa-si apere biserica din care a ales sa faca parte dupa ce a parasit BO, apararea sa e lovirea constanta in BO.
Nu-i bai. Da sa vezi tu CE NOTA DE PLATA o sa aiba la sfarsit!!!
Reply With Quote
  #200  
Vechi 19.02.2013, 22:23:55
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
NIMIC pe pamant (si in Univers de altfel) NU este intamplator. TOTUL se savarseste din voia si cu acordul lui Dumnezeu. Victoria sovieticilor impotriva nazistilor NU a fost intamplatoare
De la razboaiele religioase din Vestul Europei incoace, toate conflictele cu adevarat importante sunt manarite de baietii cu sortul. Toate. Fara exceptie. Be realistic, bro!
Reply With Quote
Răspunde