Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 16.11.2012, 15:04:50
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
S-ar parea ca tu vrei sa fii bagata in seama, sa fii inconjurata de atentie; orgoliul tau te zgandareste sa il multumesti si pe el.
Du-te si spune nelinistile tale lui Hristos(prin duhovnic); orgoliul te-a "pacalit" sa ni le spui noua pe net.



P.S. Cred ca nu esti pregatita de calugarie daca ai nevoie sa-L gasesti pe Dumnezeu(poate te-ai exprimat gresit).

Foarte urat mai raspunsi la topicuri, Demetrius. Nu e prima oara cand vad ca esti atat de taios la vorba si mai si presupui ca detii adevarul suprem in legatura cu fiecare framantare.

Toata lumea e mandra la tine - nu zic nu, toti suntem fiecare cu patima lui, dar asa cum cataloghezi tu mai degraba distrugi omul decat sa-l ajuti

Doamne-Ajuta
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #112  
Vechi 16.11.2012, 15:15:20
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca atunci cand vrei sa devii medic, 14 ani avand, nu te duci direct sa te inscrii la Facultatea de Medicina. Asa cum cei care merg la Facultatea de Medicina cunosc deja anatomie, chimie etc, tot asa la manastire merg cei care L-au cunoscut deja pe Domnul nostru si doresc sa-I slujeasca si sa i se abandoneze Lui.
Daca nu L-ati gasit pe Domnul nostru in familie, scoala, biserica, strada etc, puteti sa fiti sigura ca nu-l veti gasi nici in manastire. Pentru ca e posibil sa va imaginati ca-L cautati pe Domnul, in realitate cautand o lume cu oameni buni, calzi etc. Acea lume perfecta nu o veti gasi nici in manastire, pentru ca si calugarii/calugaritele au imperfectiunile lor.

Pentru a-L gasi pe Domnul nostru incercati sa faceti lucrurile simple pe care Domnul nostru Isus Hristos ne-a invatat sa le facem: mergeti in fiecare duminica le biserica; apoi mai faceti ceva: incepeti sa tineti posturile. Apoi incepeti sa va spovediti mai des. Apoi sa va rugati mai mult. Si tot asa. Veti vedea ca respectand poruncile Domnului, Il veti cunoaste, intelege si intalni si pe Dumnezeu.
prin ceea ce ai spusa m ai convins exact contrariul,prin exemplul ce l ai dat,adik ce vrei sa spui k numa care au cunostinte de chimie,bio dau la medicina?te inseli cunosc cazuri si cazuri care de la filologie au dat la medicina si se descurca chiar si mai bn decat cei care au avut tangente cu acele materii de baza si in liceu,nici nu se putea ex mai bun,exact la fel si cu manastirea,in viata de zi cu zi nu am reusit acele lucruri,nu le am gasit dar tocmai cand realizez unde e locul cel mai potrivit sa o iau pas cu pas de la inceput la fel ca si ex cu faculta dat de tine
Reply With Quote
  #113  
Vechi 16.11.2012, 15:18:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pentru început, nu te supăra pe mine, nu crezi că un prim pas în drumul spre cunoașterea/atingerea lui Dumnezeu ar fi să scrii corect românește? Și nu cu mircisme și alte prostii asemenea?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 16.11.2012, 15:20:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
pai de cativa ani as putea spune ca am aceata idee,si am doar 19 ani,era altfel,acum inteleg f bn dc e buna acea inocenta a copilariei cand pur si simplu crezi,e mult mai usor de crezut,pa masura ce cresti apar intrebarile fara raspuns care fac sa dispara credinta.
Si nu ai incercat sa alungi acest gind , sa te lupti cu el ca sa dispara, ca sa te lase in pace si sa te linistesti ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #115  
Vechi 16.11.2012, 15:21:23
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
S-ar parea ca tu vrei sa fii bagata in seama, sa fii inconjurata de atentie; orgoliul tau te zgandareste sa il multumesti si pe el.
Du-te si spune nelinistile tale lui Hristos(prin duhovnic); orgoliul te-a "pacalit" sa ni le spui noua pe net.



P.S. Cred ca nu esti pregatita de calugarie daca ai nevoie sa-L gasesti pe Dumnezeu(poate te-ai exprimat gresit).
si cred ca atitudinea aceasta de atotstiutor te depaseste,nu inteleg de ce vorbesti daca nu ai nimic bun de spus,probabil prin asta vrei sa iesi in evidenta prin atitudinea aceasta taioasa,fara suparare dar fiecare pers asteapta un sfat, o discutie nu replici taioase de la persoane care tind sa arate ca stiu exact ce vrea celalalt,prin felul cum ai vb te ai descrirs mai ales pe tn ti sepotriveste mult mai bine
Reply With Quote
  #116  
Vechi 16.11.2012, 15:25:52
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pentru început, nu te supăra pe mine, nu crezi că un prim pas în drumul spre cunoașterea/atingerea lui Dumnezeu ar fi să scrii corect românește? Și nu cu mircisme și alte prostii asemenea?
Nu cred ca la Dumnezeu conteaza daca o persoana scrie cu prescurtari sau nu,dar daca pentru tine asta e primul pas...nu mai comentez dar la Dumnezeu conteaza sufletul nu prostia spusa de tine,si fara suparare dar asta chiar e prostie
Reply With Quote
  #117  
Vechi 16.11.2012, 15:27:57
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Si nu ai incercat sa alungi acest gind , sa te lupti cu el ca sa dispara, ca sa te lase in pace si sa te linistesti ?
Am incercat dar fara rezultat,am nevoie sa ma apropii de El,un timp pana imi regasec linistea
Reply With Quote
  #118  
Vechi 16.11.2012, 15:28:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vezi că poți scrie și corect, chiar dacă asta ți se pare o prostie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #119  
Vechi 16.11.2012, 15:29:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
Am incercat dar fara rezultat,am nevoie sa ma apropii de El,un timp pana imi regasec linistea
Iti propun sa vorbim un pic despre calugarie si apoi si despre El !
Ce zici, te incumeti ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #120  
Vechi 16.11.2012, 15:32:25
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

[quote=DragosP;482329]Vezi că poți scrie și corect, chiar dacă asta ți se pare o prostie?:77
:[/QU
Special pentru tine:D Daca tot asta e primul pas pentru tine pentru a te apropia de Dumnezeu :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 15:28:56