Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2009, 20:49:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Alegeri prezidentiale?

S-ar putea sa gresesc, insa eu stiu ca regii, imparatii, presedintii sunt randuiti de Dumnezeu sa stapaneasca peste tari. Nu incalca aceasta limitare libera noastra alegere? Pentru mine e logic si firesc faptul ca avem vointa proprie la modul personal, particular, insa unele lucruri, sa le zic marete, sunt hotarate de sus, mai presus de vointa si de judecata noastra. Asa e sau ma insel?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2009, 22:05:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
S-ar putea sa gresesc, insa eu stiu ca regii, imparatii, presedintii sunt randuiti de Dumnezeu sa stapaneasca peste tari. Nu incalca aceasta limitare libera noastra alegere? Pentru mine e logic si firesc faptul ca avem vointa proprie la modul personal, particular, insa unele lucruri, sa le zic marete, sunt hotarate de sus, mai presus de vointa si de judecata noastra. Asa e sau ma insel?
Libera alegere a electoratului este o iluzie. Oricit s-ar stradui sa-L elimine prin "democratie", tot Dumnezeu alege, asa cum ii alegea si pe imparati
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2009, 01:46:00
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Libera alegere a electoratului este o iluzie. Oricit s-ar stradui sa-L elimine prin "democratie", tot Dumnezeu alege, asa cum ii alegea si pe imparati
si domnul Adolf Hitler sau tovarasul Stalin au fost alesi tot de Dumnezeu? halal alegeri....
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.11.2009, 02:36:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dex53 Vezi mesajul
si domnul Adolf Hitler sau tovarasul Stalin au fost alesi tot de Dumnezeu? halal alegeri....
De Stalin iti spun sigur ca a fost ales de Dumnezeu pentru a ne pazi, pentru a salva Ortodoxia si Estul prin punerea ei spre conservare "la naftalina" . Totul a fost creat cu un ULTIM scop de care ne-am dat seama de abia acum la sfirsit.

Iar Tarkovsky ne-a explicat acest fenomen foarte clar in aceasta coloana sonora din Solaris:

Asculta cu mare atentie strigatul nostru catre Hristos!
http://www.youtube.com/watch?v=vMnrj...eature=related
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.11.2009, 07:51:08
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
S-ar putea sa gresesc, insa eu stiu ca regii, imparatii, presedintii sunt randuiti de Dumnezeu sa stapaneasca peste tari. Nu incalca aceasta limitare libera noastra alegere? Pentru mine e logic si firesc faptul ca avem vointa proprie la modul personal, particular, insa unele lucruri, sa le zic marete, sunt hotarate de sus, mai presus de vointa si de judecata noastra. Asa e sau ma insel?
Eu cred ca se zice ca sunt randuiti in sensul ca institutia conducatorului de stat este data/permisa de Dumnezeu. Iar unii conducatori si-au gasit chiar legitimarea pozitiei lor spunand ca sunt "unsii lui Dumnezeu pe pamant". conducatorul unui stat este ales de popor, unde "ales" are sensul exprimarii elective sau putem intelege ca este "ales", "randuit", "permis" de Dumnezeu dupa faptele poporului. adica faptele noastre sunt cele care duc la o stare de fapt si la un anumit lider, ceva de genul "fiecare popor are conducatorul pe care si-l merita"-mai mult sau mai putin. Cred...
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.11.2009, 15:55:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
conducatorul unui stat este ales de popor, unde "ales" are sensul exprimarii elective sau putem intelege ca este "ales", "randuit", "permis" de Dumnezeu dupa faptele poporului. adica faptele noastre sunt cele care duc la o stare de fapt si la un anumit lider, ceva de genul "fiecare popor are conducatorul pe care si-l merita"-mai mult sau mai putin. Cred...
Asa ma gandeam si eu. Am avut parte de jumatate de veac de comunism pentru ca l-am meritat. Acum ne zbatem de doua decenii sa iesim din "tranzitie" si probabil ca suferinta asta continua in care stagnam este pentru pacatele noastre colective, ale mosilor si stramosilor nostri.

Deci nu stiu ce sa mai cred... Dar eu merg oricum la vot, cu speranta ca poate-poate intr-o buna zi..............
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.11.2009, 17:21:03
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

nu tine numai de vot. tine si ca fiecare sa isi faca datoria si chiar mai mult de atat ca cetatean, ca angajat acolo unde lucreaza, ca om de familie, si ca credincios. doar asa ii putem responsabiliza si pe altii.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.11.2009, 17:44:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune Vezi mesajul
nu tine numai de vot. tine si ca fiecare sa isi faca datoria si chiar mai mult de atat ca cetatean, ca angajat acolo unde lucreaza, ca om de familie, si ca credincios. doar asa ii putem responsabiliza si pe altii.
Spunea cineva ca dupa primul razboi mondial, Germania a avut de platit despagubiri enorme in special Frantei. Vazandu-se cu o datorie externa uriasa, nemtii au cazut de acord de la mic la mare sa munceasca practic fara salariu ca sa poata sa scape tara lor de datorii. Si asa au facut: au muncit pentru a trai la limita si au donat salariile statului german.

Noi probabil ca ne-am desfiinta ca natie daca nu ar avea Dumnezeu grija de noi. Doamne ajuta! Sau cum zice cantecul: "Doamne, ocroteste-i pe romani!" De prostia lor...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.11.2009, 19:12:14
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Spunea cineva ca dupa primul razboi mondial, Germania a avut de platit despagubiri enorme in special Frantei. Vazandu-se cu o datorie externa uriasa, nemtii au cazut de acord de la mic la mare sa munceasca practic fara salariu ca sa poata sa scape tara lor de datorii. Si asa au facut: au muncit pentru a trai la limita si au donat salariile statului german....
Nu stiam asta cu munca neremunerata, desi am citit ceva pe problema tranzitiei in Germania dupa al doilea razboi mondial. Insa este foarte posibil, dat fiind ca ei au o mentalitate ce sustine initiativa si un cadru legal care nu numai ca o incurajeaza, dar o si garanteaza si supravegheaza.
La noi inca e valabila teoria formelor fara fond importate. Nu aceasta ar fi problema, ci ca formele importate sunt dezgustator de deformate si distorsionate, incat am ajuns sa fim o natie duplicitara. Ascult oameni din afara care ne admira Constitutia, dar care nu reusesc sa inteleaga politica "micii intelegeri", "vorba 'ceea:oameni suntem...ne-ntelegem." si nici cum putem fi atat de nepasatori cu privire la trecutul nostru.
__________________
"În inima ce și a pierdut vechile certitudini, cântarea lumii pătrunde mai ușor."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.11.2009, 05:31:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

....
Oameni buni, cine a iesit, pana la urma, Presedinte in Romania, caci sunt in ceata, iar pe internet am gasit numai estimari provizorii ?
Da, si in Japonia, dupa al 2 lea razboi mondial, poporul a trebuit sa munceasca ani de zile pentru reconstruirea oraselor, mai ales hiroshima si nagasaki, fara remuneratie, doar din constiinta evolutiei si a repunerii pe picioare a poporului japonez. Acum sunt de nerecunoscut, parca nu au fost bombardate niciodata...doar problemele de sanatate cauzate de radiatii inca isi mai spun cuvantul.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alegeri facute in viata teodora21 Nunta 10 02.01.2012 11:59:42
Alegeri proprii sau alegeri comune? Mflory Generalitati 7 27.07.2011 16:46:34
Alegeri europarlamentare BogdanF2 Generalitati 3 03.06.2009 10:29:13