Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 18.09.2009, 17:22:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am citit si eu polemica aceasta... Sunt sigura ca Topcat va gasi intr-o zi raspunsurile pe care le cauta, numai ca, din pacate, nu cred ca din acest forum, pentru ca lanseaza niste provocari la care, cred eu, ar trebui sa i se raspunda cu mai multa dragoste si intelepciune... Oricum, eu il apreciez foarte mult pentru perseverenta si obstinatia acestei cautari. "Bate si ti se va deschide..." Nici Apostolul Toma nu a crezut pana nu a pus mainile pe ranile Mantuitorului. Asa este, unii au nevoie de mai putine dovezi pentru a crede, altii de mai multe, dupa firea fiecaruia... dar toti suntem fiii Lui, chiar si cei care se cred fii de maimute... si ati vazut ca tocmai unii ca aceia (uitati-va numai la fiul risipitor!) au mai mare plata in ceruri, daca se intorc la credinta, decat cei care au urmat de la inceput poruncile, asa ca sa nu ii alungam noi si sa le nu le cream, prin nepricerea noastra, si mai mare prilej de ratacire. Eu atat am avut de spus. Va rog sa ma iertati daca am suparat pe cineva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 18.09.2009, 18:11:41
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit 'Crede si nu cerceta'

"Crede si nu cerceta".
„Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)
http://www.ortodoxie.info/72/crede-s...dan-badulescu/
http://biserica.org/Publicatii/1996/NoI/17_index.html

"Daca Eu voiesc ca acesta sa ramana pana voi veni Eu, ce-ti pasa tie? Tu urmeaza Mie" - (Iisus Hristos in Sf. Evanghelie dupa Ioan 21" 22).
'Lui Petru Iisus ia zis despre Ioan: "Daca Eu voiesc ca acesta sa ramana pana voi veni Eu, ce-ti pasa tie? Tu vino dupa mine!" Prin asta Iisus a vrut sa spuna despre Ioan ca va muri de moarte buna, de batranete, asa cum s-a si intamplat, iar prin porunca [cea] catre Petru "tu vino dupa mine" a vrut sa-i spuna lui Petru ca va muri ca si El, pe cruce.'

Similar, prin analogie etc, astfel de indemnuri & mustrari etc, ar putea fi valabile si i s-ar putea aplica si lui topcat (in situatia data si in prezenta 'dezbatere'): si daca Bunul Dumnezeu a hotarat sa ofere unora vindecare intr-un anume fel sau altul, spre exemplu, in cazul respectiv, dupa ce careva (o persoana anume) a baut apa dintr-un anume izvor, ce-ti pasa tie?! Tu vezi-ti de ale tale si ia aminte la tine insuti! Mai bine roaga-L pe Dumnezeu, asemenea tatalui lunaticului din Sf. Evanghelie (de la Marcu 9, 24): "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele"...
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.09.2009, 18:54:59
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit La Dumnezeu este cu putinta ceea ce la oameni este cu neputinta

Si iarasi, nu totul poate fi mereu explicat prin prisma fizicii si a chimiei, pentru ca Bunul Dumnezeu, acolo unde voieste, se biruiesc legile firii - la Dumnezeu este cu putinta ceea ce la oameni este cu neputinta: 'Dar Iisus, privind la ei, le-a zis: "La oameni aceasta este cu neputință, însă la Dumnezeu toate sunt cu putință"' (Matei 19, 16-26).

Asadar, legile fizicii si ale chimiei nu intotdeauna ofera raspunsuri pertinente etc, sau in unele cazuri, acestea nu pot oferi nici un fel de explicatie (unele lucruri pur si simplu nu se pot explica prin intermediul stiintelor, nu totul are o explicatie stiintifica dupa/conforma cu mintea/logica omeneasca si cu asta basta!). In plus, tot Dumnezeu este si Generatorul fizicii si chimiei, si al tuturor stiintelor (matematicii, astronomiei) etc. Numai ca atunci cand oamenii incearca sa gaseasca raspunsuri si interpretari ghidandu-se si bizuindu-se exclusiv pe/dupa mintile si judecatile (calculele, experimentele, masuratorile, interpretarile etc) lor omenesti, lasandu-L la o parte si excluzandu-L pe Dumnezeu, atunci raspunsurile si rezultatele, daca nu sunt 'catastrofale' (adevarate harababuri) si complet lipsite de orice sens/logica etc, atunci intarzie sa apara (se cam 'lasa asteptate')... Si asta pentru ca logica omeneasca, oricat ar parea ea de 'vasta si cuprinzatoare', (in comparatie cu logica Lui Dumnezeu), este, totusi, extrem de limitata...
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.09.2009, 08:47:43
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
daca Bunul Dumnezeu a hotarat sa ofere unora vindecare intr-un anume fel sau altul, spre exemplu, in cazul respectiv, dupa ce careva (o persoana anume) a baut apa dintr-un anume izvor, ce-ti pasa tie?! Tu vezi-ti de ale tale si ia aminte la tine insuti! Mai bine roaga-L pe Dumnezeu, asemenea tatalui lunaticului din Sf. Evanghelie (de la Marcu 9, 24): "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele"...
Nu e vorba de ceea ce cred eu.
Insa daca tu spui ca vindecarea vine in masura credintei, in masura inseamna proportionalitate, uita-te in DEX, deci nu ai proprietatea cuvintelor.
Si cu asta am incheiat cu tine
Reply With Quote
  #75  
Vechi 07.10.2009, 14:08:52
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

M-am gandit sa mai pun si eu niste imagini cu unele dintre icoanele care le am pe computer si nu numai
Attached Images
File Type: jpg IMG_0100.jpg (62,6 KB, 10 views)
File Type: jpg 325115_photo.jpg (38,6 KB, 9 views)
File Type: jpg M.ATHOS.jpg (69,7 KB, 10 views)
File Type: jpg Maica Domnului-A.jpg (40,0 KB, 7 views)
File Type: jpg Maica Domnului si Pruncul Iisus Hristos (8).jpg (27,6 KB, 8 views)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 07.10.2009, 14:24:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si astea :
Attached Images
File Type: jpg 3 Sfinti - Sf. Maria, Iisus Hristos, Sf. Ioan.jpg (70,2 KB, 7 views)
File Type: jpg DRUMUL CRUCII ICOANA.jpg (15,0 KB, 7 views)
File Type: jpg 07-Ioan 5.jpg (36,8 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 07.10.2009, 14:39:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

si astea..
Attached Images
File Type: jpg imagine.php.jpg (23,9 KB, 5 views)
File Type: jpg 13_4.jpg (15,6 KB, 4 views)
File Type: jpg 3065.jpg (26,1 KB, 4 views)
File Type: jpg Invierea.jpg (37,7 KB, 5 views)

Last edited by Danut7; 07.10.2009 at 20:17:20.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 16.10.2010, 13:01:35
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Danion Vasile - Despre cinstirea sfintelor icoane

Danion Vasile - Despre cinstirea sfintelor icoane - o predică probabil din Duminica Ortodoxiei
http://video.crestinortodox.ro/w7mjb...or_icoane.html

Last edited by doctor_faustus; 16.10.2010 at 13:05:21.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.11.2010, 16:39:05
Octavius Octavius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Danion Vasile - Despre cinstirea sfintelor icoane - o predică probabil din Duminica Ortodoxiei
http://video.crestinortodox.ro/w7mjb...or_icoane.html
In aceasta predica am auzit despre faptul ca sunt multi teologi care modifica intelesul cartii apocalipsei, nu inainte ca sa apere inchinarea la icoane si sa ameninte pe cei care nu cred in icoane.
Acum hai sa vedem ce este scris in apocalipsa:
Apocalipsa 22:
8. Și eu, Ioan, sunt cel ce am văzut și am auzit acestea, iar când am auzit și am văzut, am căzut să mă închin înaintea picioarelor îngerului care mi-a arătat acestea.
9. Și el mi-a zis: Vezi să nu faci aceasta! Căci sunt împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, proorocii, și cu cei ce păstrează cuvintele cărții acesteia. Lui Dumnezeu închină-te!

Interesante si contrarii lucruri...

Last edited by Octavius; 14.11.2010 at 16:55:54.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 20.11.2010, 20:39:01
elysey elysey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bautar Vezi mesajul
Icoana este fereastra care ne poarta gandurile spre Dumnezeu si spre Sfintii lui,nu ar trebui sa ne lipseasca din casa nimanui pentru ca ea este cea care privind-o ne duce rugaciunea pura spre Dumnezeu fara a o amesteca cu gandurile noastre desarte.
O frumoasa istorie despre aparitia icoanelor:
- Pe cand i-si cara crucea pe muntele golgot,Mantuitorul a fost intampinat de o femeie din multime si care se numea Veronica(Veronicon),de aici si denumirea de icoana.
Veronica a sters fata Mantuitorului nostru si pe panza sa imprimat chipul lui Isus Hristos fiind considerata prima icoana crestina.
De-a lungul timpului multi s-au rasculat inpotriva icoanelor insa Dumnezeu prin puterea lui le-a aparat si astfel au ajuns pe langa opere artistice de valoare,niste izvoare de duh sfant.
Unde scrie asa ceva in Biblie? Fratilor vreau sa va intreb un lucru... pentru ce va trebuie voua o panza pictata cu chipul"cuiva"despre care nici voi nu stiti sigur ca este Domnul? Oare nu este mai bine de sufletele voastre ca Hristos sa fie in ele si nu incadrat intre patru rame? Si apoi chiar aveti credinta ca daca sarutati sticla aceea rece ve-ti fi mantuiti? Oameni buni nu mai rataciti, cititi Biblia, ascultati de Dumnezeu nu de pararile oamenilor si daca tot nu vreti sa ascultati nu mai duceti si pe alti in ratacire... Domnul sa va lumineze!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana nicoleta34 Arta bisericeasca in general 21 09.07.2013 20:01:16
Ce icoana e? VladCat Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 28.04.2012 15:12:37
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
icoana ortodoxa? maggie Pictura si Sculptura Bisericeasca 6 18.10.2008 13:19:47