Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2007, 13:37:40
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Am si eu o intrebare pentru cine vrea sa imi raspunda!
Intuitia este lucrarea raului?
Eu ma bucur de acest privilegiu de a avea o intuitie buna si pot sa spun ca asta am ajuta foarte mult in meseria mea.
Poate pare stupida intrebarea mea dar am citit cateva postari de la un alt topic si am inteles ca intuitia e pacat ca ar fi lucrarea celui rau!
Poate am inteles eu gresit asa ca va rog sa ma scoatetii din confuzie daca doriti!
Milueste-ma Dumnezeule dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2007, 13:49:38
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

eu, cel putin, nu vad in intuitie un pacat. daca esti un om intuitiv si aceasta te ajuta in ale tale, foarte bine, dar sa nu te faca sa te crezi mai presus de ceilalti ca vezi nene eu am intuitie buna iar altii nu, asta da, e pacat. daca sa zicem ca Dumnezeu iti da niste calitati, poti sa te folosesti de ele dar sa nu abuzezi sau mai rau sa te faca sa te simti unic pt ca Dumnezeu ti-a dat tie darul ala si nu altuia. eu am cazut in astfel de plasa si stiu ce spun. Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2007, 13:58:18
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Doamne ajuta!
Nu am ventilat niciodata aceasta calitate a mea in fata celor din jurul meu!
Am itrebat acest lucru tocmai in ideea ca am vazut acele postari!
Insa de foarte multe ori dupa cum am mai spus m-a ajutat!
Oricum chiar pacat sa fie nu am cum sa o inlatur e ceva care e si atat nu am cum sa scap de ea si sincer nici nu vreau!
Poate suna nush cum dar..............
Si sa ma ierte Dumnezeu daca am gresit cu ceva in aceasta postare!
Miluieste-ma Dumnezeule dupa mare mila ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2007, 15:57:48
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

nu ai gresit cu nimic. e f bine ca ai postat pt ca ai cerut o lamurire. dar trebuie sa stii exact daca este intuitie sau altceva, eu de ex nu stiu ce anume este daca totul este in mintea mea, inainte credeam ca stiu dar acum nu mai sunt sigura daca ceea ce se intampla este in mine sau "ceva" imi dicteaza
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.12.2007, 00:25:41
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Depinde pe ce se bazeaza intuitia ta, de multe ori omul cand se bazeaza pe intuitia lui nu face alegerea cea mai buna.Asta este una dintre ispitele cele mai subtiri
Cautati mai intai Imparatia Lui Dumnezeu si toate celelalte vi se vor adauga voua pe deasupra.
Bisrica ortodoxa nu admite asa ceva .
Nu admite nici visele . De obicei crestinii adevarati se roaga lui Dumnezeu sa le descopere ce este bine sa faca. Si nu se iau dupa propia intuitie.
FAra Mine nu puteti face nimic: Spune Domnul Hristos.
Multi care s-au luat dupa intuitia lor au ajuns (punandu-si increderea in sine insusi), au ajuns atei,(pentru ca asa le-a spus intuitia) si au crezut ca intuitia lor nu-i insala, altii sau sinucis.etc.
Intuitia este buna atunci cand omul isi recunoaste neputinta si cand isi pune increderea in Dumnezeu.
De aceea au picat studenti bine pregatiti la examene, pentru ca si-au pus increderea in ei insisi, fara sa isi puna increderea in Dumnezeu, de aceea sportivi de performanta au iesit pe ultimele locuri, tot pentru ca si-au pus nadejdea in ei insisi.
De obicei omul cand ajunge pe o pozitie inalta, numai traieste cu convingerea ca totul este din darul Lui Dumnezeu.
Si mintea intunecandu-i-se gandeste in sinea lui :Uite cine sunt eu ! Uite de ce sunt in stare. Si asa tot vazundu-se cate a realizat se umple de mandrie si mintea intunecandu-i-se nu ma simte asta ca pe un dar de la Dumnezeu, si nu mai traieste cu constinta la cele spuse de Mantuitorul Iisus : Fara Mine nu puteti face nimic.
Si asa de la inaltimea la care el se vede, se trezeste intr-o buna zi ca cade dintr-o data , si asta se intampla de cele mai multe ori oamenilor plini de mandrie.
El vazand atunci in ce stare se afla si gandindu-se el la cate realiza-se si toate i sau naruit si intunecat de mandrie nu mai simte dragostea Lui Dumnezeu, si in mandria lui nebuneasca merge pana intr-acolo incat isi pune capat zilelor, neintelegand ca Dumnezeu vrea ca el sa se smereasca si sa-si recunoasca neputinta.
Deci n-as zice ca intuitia nu este buna. Este buna atunci cand omul isi recunoaste cu sinceritate neputinta lui, si cand traieste cu convingerea ca toate realizarile lui sunt daruri de la Dumnezeu neuitand niciodata ca:

[color=red]"Celor mândri, Dumnezeu le stă împotrivă, iar celor smeriti le dă dar" (I Petru V, 5).[/color]

Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.12.2007, 08:42:25
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

Toti oamenii sunt inzestrati cu un anumit grad de intuitie. Cind esti bebelus, intuitiv, alegi mama sa te hraneasca, firesc nu ?
Cind cresti, intuitiv inveti limba locala, tot firesc asa ?
De ce te miri ca inca mai ai intuitie ?
Nu e nimic rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.12.2007, 15:54:09
Glamorous_witch Glamorous_witch is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2007
Mesaje: 177
Implicit

In opinia mea,intuitia este de cele mai multe ori,o informatie pe care o detinem deja in subconstient.Multi oameni spun ca,de exemplu,au avut brusca inspiratie de a nu se increde intr-un om(intr-o anumita afacere,problema personala,etc),chiar daca,de multe ori,spun ca pana in acel moment aveau incredere in el/ea.Si mai tarziu s-a demonstrat ca au facut bine.Explicatia care mi se pare cea mai logica este ca existasera semne,indoieli ca aceea persoana nu este tocmai de incredere,dar nu le-au dat prea mare importanta,si dupa un scurt timp,le-au uitat.Si totusi,au ramas "stocate" undeva in subconstient,si intr-un moment sau altul s-au manifestat.

Sigur,multe probabil ca sunt simple coincidente.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2007, 12:19:00
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Doamne ajuta!
Am si eu o intrebare pentru cine vrea sa imi raspunda!
Intuitia este lucrarea raului?
Eu ma bucur de acest privilegiu de a avea o intuitie buna si pot sa spun ca asta am ajuta foarte mult in meseria mea.
Poate pare stupida intrebarea mea dar am citit cateva postari de la un alt topic si am inteles ca intuitia e pacat ca ar fi lucrarea celui rau!
Poate am inteles eu gresit asa ca va rog sa ma scoatetii din confuzie daca doriti!
Milueste-ma Dumnezeule dupa mare mila Ta!
Nu cumva confunzi intuitia cu premonitia? Premonitiile pot fi lucrarea raului, dar intuitia nu. Intuitia se bazeaza pe experienta si empatie.
Parerea mea, vorba lui nea Nicu Vacaroiu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2007, 13:25:35
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule, mi se intampla unele lucruri bizare, intuiesc nishte tampenii ordinare nishte fete morgane shi le cred ca dobitocul, shi nu mi le pot scoate din cap, ca un fel de impresii, mi se pare mie ca ar fi ashea shi ashea, shi cand colo abea peurma realizez ce aberant am putut fi, formindu-mi-se o ditamai concluzia din nishte lucruri nesemnificative cu un pic de miros de mister...,
de ex: il vad pe unul mai saracacios imbracat, atunci imi zic ca precis e sfant shi ma comport bizar ca shi cum ash fi in preajma unuia din aceshtia, sau vad nishte tineri frumoshi la chip shi ma apuc de cred ca sunt in preajma unor ingeri din cer, sau vad pe cate un chel sau un tip mai shmecher, shi gata am impresia ca ma aflu in fatza unor draci daca nu chiar e dracu in persoana, sau vad nishte oameni mai ciudatzi, straini, cu ceva tehnica asupra lor shi gata am impresia ca sunt extratereshtrii... vai dar cate prostii mi se intuiesc in minte shi le cred shi le traiesc shi nu shtiu cum sa ma strunesc sa nu le iau de bune, dar nu prea reushesc, oho, sau despre mine cate timpenii shi pareri, intuitzii ce se transforma intr-o concluzie dare e aberanta rau, fiindca n-are nici o baza, decat asha un pic de mister, multa credulitate, multa lipsa de curaj, multa frumusetze a fantezie shi multa lipsa de judecata elementara, purtandu-ma deadreptul ciudat shi starnind controversa in sufletul aproapelui... ca mi se pare ca am intuit eu ceva, am presimtzit eu ca e vorba despre ceva la mijloc, se intampla ceva ciudat... shi uite asha patzesc... intuiesc...

Dar exista shi ceva intuitzii, dar e vorba mai mult despre ce itzi spune ratziunea dar fara cuvinte, adica ce itzi spune felul cum te-ai invatzat sa cercetezi shi sa deosebeshti lucrurile, shi involuntar itzi vine sa crezi intr-un fel sau in altul despre o persoana sau despre ceva shi te bazezi mai mult pe aceste forme de ratziune venite din obijnuintza, nemaifacand shi minime eforturi de a judeca shi a te raporta la realitate cercetand daca nu te aflii in confuzie shi pareri cu totul neintemeiate...

Dar exista shi intuitzii ca shi nishte judecatzi, despre viitor, nishte deductzii pe care le efectueaza mintea shtiut sau neshtiut, voluntar sau nu, prin care tinzi sa afirmi despre ce se va intampla cu asta sau ailalta, bazandu-te pe lucruri concrete shi nu pe superstitzii shi vrajitoreli, shi atunci intri in analize shi prognoze, in intuitzii corecte sau cu oarecare marja de eroare in ce priveshte lucrurile pe care te intereseaza...

Dar poate ca exista shi o intuitzie ca shi un fel de al 6 simtz, adica presimtziri, cum ca tzi se v-a intampla asha daca faci asha sau acela itzi va face asha shi ashea, daca intri in vorba cu el, sau cineshtie ce simte intuind fiecare, ca mintea shi practica le transforma intr-un fel de simtz, al intuitziei... ca doar oamenii intuiesc shi cu inima ca nu sunt iubitzi sau ca sunt mintzitzi sau una shi alta, deci precis shi exista simtziri al sufletului shi inimii care te mai ajuta shi acestea in viatza ta... iar invatzamantul dat de Hristos are shi acesta o componenta intuitiva, deci intuitzia deshi poate avea laturi negative, te poate pacali shi mintzi, are shi multe partzi pozitivie... care de indeamna spre cele bune, fie sa le invetzi, fie sa le ascultzi, fie sa le iei in seama, fie te tzi aproape de catecava... dar e bine sa te bazezi mai ales pe lucrurile clare, reale, concrete... :)

Casiana, intuiesc ca ai o meserie grea daca trebuie sa-tzi foloseshti shi intuitzia shi nu numai cunoashtintzele acumulate... numai sa nu ajungi sa te apuci sa ghiceshti shi sa ai impresia ca asha va fi cu atat mai mult cu cat una alta tzi se confirma, ca sa poate sa cazi in pandria nenorocitului care ishi da aere ca a nimerit bine pe cine a pariat shi a devenit peste noapte oracolul din balceshti shi incepe de emana nishte prostii cam ca shi Mitica Dragomir... ca el shtie de ce shi cum shi ce scor va fi... uneori itzi dai seama ca echipa merge rau shi te ashteptzi sa ne bata, dar alteori mizezi pe ea ca are lot bun... dar prinde adversarul o zi buna shi toata intuitzia ta se duce de rapa, dar shi banii cu care ai pariat... ca la alba neagra am vazut cu ochii mei cum unul shi-a lasat acolo tot salarul, ca nu shtia ca respectivul mai shi le shmechereshte daca cumva ai intuit sau ai urmarit sub care se afla aptzibildul ca doar n-o fi pros sa te lase sa pleci cu banii lui... shi cat tu te cautzi de bani el intoarce ziarul... :D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2007, 19:13:07
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

si totusi intuitia ne este de mare folos.Si bunicile noastre aveau intuitie buna desi femei simple fara prea multa carte stiau sa educe corect mult mai corect decat mamele super informate din zilele noastre care citesc toate cartile de pediatrie,psihologie si pedagogie in zadar!Daca n-au intuitie ....si lipesste Dumnezeu din viata si din trairea lor....deci intuitia nativa data de Dumnezeu nu poate fi rea..parerea mea umila.poate gresesc,mie mi-a ajutat f.tare intuitia si rar mi se intampla sa ma insel in privinta oamenilor(si nu sunt mama Omida):D
Reply With Quote
Răspunde