Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2009, 23:53:03
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit Lamuriri despre purgatoriu, inima lui Iisus, Calea Crucii, etc

Buna tuturor,

din ce am citit si citesc (Parintele Cleopa, Staniloae, Nicodim Mandita plus alte reviste) sunt din ce in ce mai confuz.
Bunicii mei sunt ortodocsi dar au trecut la catolicism. Chiar daca tatal si mama mea au fost botezati la ortodocsi eu am fost botezat la catolici.
Dar uite ca acum sunt din ce in ce mai confuz, parca nu mai inteleg nimic.
Parintii ortodoxi zic ca Purgatorul nu exista. Preotul meu zice contrariul. Am citit viata lui Padre Pio si un calugar zicea ca Sfantul din Pietricilna spovedea sufletele din Purgator. La fel si cu rugaciunile la Sfanta Brigita. Mai departe sunt recompensele date Brigitei de Iisus:

Cel care va spune aceste rugăciuni în fiecare zi timp de un an:
1.
va scoate din purgatoriu 15 suflete dintre rudele sale;dintre rudele sale, 15 drepți vor obține harul statorniciei;

2.dintre rudele sale

3.
dintre rudele sale, 15 păcătoși se vor converti;
4.
cu 15 zile înainte de moarte îi voi oferi Trupul Meu prețios, pentru ca prin El să fie ferit de foamea veșnică;
5.
îi voi da să bea din Sângele Meu, pentru a-l feri de setea veșnică;
6.
cel care va face rugăciunile va atinge cele dintâi trepte ale desăvârșirii;
7.
cu 15 zile înainte de moarte va fi cuprins de o mare căință și o mare cunoaștere a păcatelor sale;
8.
Eu așez semnul Crucii Mele triumfătoare între el și dușmanul cel rău, pentru a fi ocrotit de capcanele sale;
9. etc...


Si aici alta recompensa cu rugăciunea Sfintei Gertrude cea Mare, dictată de Domnul nostru Iisus Hristos, cu promisiunea eliberării a 1000 de suflete din Purgatoriu, cu fiecare repetare:

Părinte Veșnic, Îți ofer Preaprețiosul Sânge al Divinului Tău Fiu, Iisus Hristos, în unire cu Sfânta Liturghie celebrată astăzi pe întregul Pământ, pentru toate sufletele sfinte din purgatoriu, pentru păcătoșii de pretutindeni, pentru păcătoșii din Biserica Universală, pentru păcătoșii din apropierea mea și din familia mea. Amin!


Sincer, nu stiu ce sa cred. De mic am fost educat in credinta catolica dar acum... nu stiu!

La fel se intampla si cu rugaciunile la neprihanita inima a lui Isus sau a Mariei; sau Calea Sfintei Cruci. Sau rozariul.
Existau aceste practici in primele secole ale Bisericii?

Sunt confuz; citesc opinii diferite si nu stiu unde e adevarul. Un duhovnic ortodox personal nu am.

Sper ca Dumnezeu sa ma lumineze!

Last edited by antonio; 25.08.2009 at 23:55:35.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Despre purtarea crucii ionut12 Generalitati 8 30.11.2010 18:47:54