Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2010, 08:31:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Arrow Ziua biblica nu are numaidecat 24 de ore

Demonstratie - dedicata celor care sustin fara temei ca zilele Facerii au durat cate 24 de ore terestre
Marcu 10
33. Că, iată, ne suim la Ierusalim și Fiul Omului va fi predat arhiereilor și cărturarilor; și-L vor osândi la moarte și-L vor da în mâna păgânilor.
34. Și-L vor batjocori și-L vor scuipa și-L vor biciui și-L vor omorî, dar după trei zile va învia.

Matei 12
40. Că precum a fost Iona în pântecele chitului trei zile și trei nopți, așa va fi și Fiul Omului în inima pământului trei zile și trei nopți.
Stim bine ca Mantuitorul a fost rastignit Vineri dimineata si a inviat Duminica. Deci unde sunt cele trei zile si trei nopti?

Raspunsul vine de la Parintele Cleopa:

Ziua 1: Vineri ceasul al treilea sau ora 9 AM Iisus este rastignit.
Noaptea 1: de la ceasul al saselea pana la ceasul al noualea a fost intuneric, caci Soarele nu si-a mai dat lumina sa timp de trei ore

Iata o zi de ~ 6 ore (presupunand ca s-a facut dimineata pe la ora 6 AM) si o noapte de 3 ore (in total ~ 9 ore)

Ziua 2: de la ceasul al noualea sau ora 3 PM pana seara
Noaptea 2: de Vineri seara pana Sambata dimineata

Iata o alta zi de ~ 6 ore si o noapte obisnuita (in total ~ 15 ore)

Ziua 3: Sambata pana seara
Noaptea 3: de Sambata seara pana Duminica dimineata - momentul invierii

Aceasta zi a avut probabil 24 de ore, daca invierea a fost in zorii zilei de Duminica. Unii teologi sunt de parere ca momentul Invierii este inceputul Zilei a opta, moment de trecere de la moarte la viata. Altii sustin ca Ziua a opta (eonul urmator) va incepe in momentul Judecatii de Apoi, dar asta nu e asa de important de stiut.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concordanta biblica antonyo Resurse ortodoxe on-line 8 10.10.2011 13:04:19
Geografie biblica Mihnea Dragomir Din Vechiul Testament 4 11.02.2011 15:00:04
Cronologia biblica vansam Intrebari utilizatori 0 21.11.2010 22:11:00
sistemul de masura biblica padrevicentiu Generalitati 4 26.08.2007 15:31:26