Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.02.2011, 17:10:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Buna mierea,dar cati isi permit? Si fructe la fel,precum si multe altele...
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.02.2011, 21:35:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Buna mierea,dar cati isi permit? Si fructe la fel,precum si multe altele...
Dumnezeu sa ne ajute pe toti ! Cu nadejde in Bunul Dumnezeu , vom trece peste toate cele de aici ! Doamne ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.02.2011, 02:56:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Asa este, nu trebuie sa ne laudam cu postul. Eu caut doar solutii, ca sa le imbin pe cele doua (munca si postul).

2. Munca intelectuala - depinde ce intelegeti voi prin ea.
In fond nu se pot compara cele doua tipuri de munci. Fiecare insa foloseste parti ale corpului care au nevoi cumva diferite.

Cum bine zice Caty - creierul are nevoie de dulciuri, de minerale, albumine, proteine. Ochii au nevoie si ei de vitamine si minerale.
Muschii, inima, alte organe solicitate la munca fizica, au nevoie de proteine multe. Oasele de calciu.

In general, poti sa tii postul (cel mai) bine daca stai linistit si nu faci efort si stai...acasa. Acolo poti sa-ti gatesti si sa mananci ce vrei, te mai culci.
La serviciu si la scoala/facultate, e mai greu sa mananci de post. Miros preparatele de post, trebuie sa le incalzesti.

Nu mai stiu cine comenta: combinatia dintre cele doua munci: serviciu, alergat, treaba casa si scoala + invatat. Exista si asa ceva.
Postul cu cruditati ii va avantaja atat pe cei cu munca intelectuala, cat si pe cei cu munca fizica. S-au facut experiente si asta a reiesit: legumele crude ajuta atat intelectul,cat si corpul.

Eram intr-un an epuizata; am intrat in concediu si nu am dorit altceva decat sa dorm. Dar am inceput sa mananc doar salate de radacinoase, sucuri de fructe, nuci, seminte.... si efectul a fost extraordinar: mi-a revenit energia si am scapat de cateva kg.
Acum ca vine postul putem incerca aceasta metoda, dar sa nu uitam sa adaugam si rugaciunea!
P.S. Sophia, oare scrii o carte, de pui atatea intrebari? Intrebarile tale par a fi de fapt chestionare.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.02.2011, 15:18:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar am inceput sa mananc doar salate de radacinoase, sucuri de fructe, nuci, seminte.... si efectul a fost extraordinar: mi-a revenit energia si am scapat de cateva kg.
Acum ca vine postul putem incerca aceasta metoda
Or fi bune dar cine are acum in casa ardei verzi,rosii,castraveti si alt fel de legume?? Sau cine isi permite suc de fructe (nici fructele nu si le permit majoritatea...)? E usor de zis dar greu de facut. Pot da si eu la orice ora retete de slabit/ingrasat si sa fac diverse programe alimentare insa cine si le va permite??
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.02.2011, 18:57:33
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

O replică dintr-o predică a preotului de la Biserica mea din Postul Mare de anul trecut:
Iubiți credincioși, nu vă mai întrebați ce o să mâncați mâine de post, postiți... și gata! Simplu și cine are urechi...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 28.02.2011, 19:43:13
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
O replică dintr-o predică a preotului de la Biserica mea din Postul Mare de anul trecut:
Iubiți credincioși, nu vă mai întrebați ce o să mâncați mâine de post, postiți... și gata! Simplu și cine are urechi...
Deacord! Ca se va ingriji Dumnezeu e adevarat,dar... hai sa nu mai incepem si noi sa dam tot felul de retete care stim ca un om de rand nu si le va permite. Asta e adevarul. Nu am indemnat pe nimeni sa nu posteasca,ci ma refeream ca e greu sa ne procuram mancare de "lux".
Reply With Quote
  #67  
Vechi 28.02.2011, 20:02:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deacord! Ca se va ingriji Dumnezeu e adevarat,dar... hai sa nu mai incepem si noi sa dam tot felul de retete care stim ca un om de rand nu si le va permite. Asta e adevarul. Nu am indemnat pe nimeni sa nu posteasca,ci ma refeream ca e greu sa ne procuram mancare de "lux".
Ai dreptate, Raoul, nu trebuie rețete, fiecare după credință, putință, îndrumarea duhovnicului, dar niciodată în afara Bisericii.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 28.02.2011, 21:12:48
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Or fi bune dar cine are acum in casa ardei verzi,rosii,castraveti si alt fel de legume?? Sau cine isi permite suc de fructe (nici fructele nu si le permit majoritatea...)? E usor de zis dar greu de facut. Pot da si eu la orice ora retete de slabit/ingrasat si sa fac diverse programe alimentare insa cine si le va permite??
Si pe vremea in care nu gaseai nimic in aprozare, tot puteai cumpara morcovi, telina, patrunjel si varza; iar ca fructe: mere. Deci nu avem scuza sa nu mancam legume si fructe, atat ca sucuri, cat si ca salate.
Ardeii si castravetii pot fi indigesti, iar rosiile sunt bune numai cultivate la soare, adica vara.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 28.02.2011, 21:43:25
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

E un pacat se te ingrasi tinand post ?
E mai importanta greutatea decat postul ?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 28.02.2011, 22:34:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si pe vremea in care nu gaseai nimic in aprozare, tot puteai cumpara morcovi, telina, patrunjel si varza; iar ca fructe: mere. Deci nu avem scuza sa nu mancam legume si fructe, atat ca sucuri, cat si ca salate.
Ardeii si castravetii pot fi indigesti, iar rosiile sunt bune numai cultivate la soare, adica vara.
Nu am spus ca nu se gasesc,ci ca lumea nu isi permite. Fiecare posteste cum poate
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 12:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 01:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23