Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.05.2012, 21:02:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de HoratiuM Vezi mesajul
Trebuie, oricum, să recunosc că ai avut și tu o intuiție bună: ar fi bine să încercăm să nu mai continuăm pe tema care e mai deștept. Nu se vede de la o poștă cum îți atârnă deșteptăciunea de se târâie cu greu după iuțeala nemaivăzută a ’telectului tău?
Domnule Horatiu, abia acum am gasit din intamplare mesajele dvs. Ati inceput dialogul civilizat, dar ati incheiat in nota obisnuita. Cred ca ati inteles gresit, nu am contestat ca dvs. sunteti mult mai destept decat mine si, cum probabil va si considerati, decat 99% din oameni. Eu am spus doar ca nu are rost sa mai scriem mesaje doar pe tema asta, ci pe tema conferintei. Dar dvs. v-ati ostenit sa scrieti multe fraze in care sa aratati superioritatea dvs. si marea inteligenta in contrast cu calitatile mele. De asemenea am observat si "modestia" dvs. Se spune ca Lucifer ar fi cazut nu din cauza ca nu era capabil (ar fi fost dotat cu multa inteligenta), ci din cauza mandriei. Vedeti, asta nu poate invata filozofia, smerenia. Si nu de putine ori se pot observa oameni care par preocupati de filozofie si care incep sa capete multa mandrie, incepand sa se considere mari ganditori.
Din cauza ultimului mesaj si a modului nepotrivit in care ati ales sa va adresati toate celelalte mesaje sunt eclipsate si devin fara prea mare valoare pentru mine. Emerson, un ratacit in alte privinte, a spus ceva interesant: "Ceea ce esti imi rasuna atat de tare in ureche, incat nu pot auzi ceea ce-mi spui." De obicei cineva care e afectat de mandrie daca este laudat mai tare se mandreste, daca este criticat sau contrazis devine foc si para, nu suporta sa i se stirbeasca din grozava parere pe care o are despre sine. In aceste conditii dialogul cu o astfel de persoana devine dificil, doar cei ce-i dau dreptate putand astepta la o adresare civilizata.
Cu riscul asumat si pana acum de a va contrazice si a va provoca o alta rabufnire va pot spune ca degeaba dati citate daca ceea ce sustineti e gresit. Invatatura ortodoxa o gasim in catehism si celelalte scrieri, si cei din alte culte dau citate scoase din context sau gresit intelese. O sa va dau totusi un raspuns pe scurt in mesajul urmator.
In incheiere, cum eu nu am atata intelepciune si inteligenta pentru a ma ridica la nivelul dvs., o sa va dau citate tot dintr-un filozof, sper ca acela se ridica la pretentiile dvs. (Petre Tutea):
"Inteligenta, oricît de mare nu e suficientă pentru a te curăta de prejudecăti. Cu cît inteligenta e mai mare, cu atît prejudecata e mai voinică, pentru că ai aparat s-o justifici. "
"Între un laureat al premiului Nobel care nu s-a idiotizat complet si a rămas religios si un tăran analfabet nu există nici o diferentă. "
" E mai mîntuitoare o rugăciune într-o biserică din Găiesti decît Platon. "
"Nu e om, Kant. N-a reusit să fie om cu toată stabilitatea lui. Iar badea Gheorghe, care se sincronizează cu clopotele de la biserică, e laureat al premiului Nobel pe lîngă Kant. "
" Babele evlavioase merg la absolut rugîndu-se, iar filozoful trăncănind silogisme. "
"Eu încerc o experientă: încerc să mă deparazitez de filosofie, de păduchernita metafizicii. "
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 02:59:52
Care e scopul existentei lui Dumnezeu? Archaeopteryx Generalitati 31 21.10.2011 23:09:14
Un sfat in privinta drumului Silencer Nunta 26 31.12.2010 23:15:53