Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.01.2013, 11:03:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cornele,

Fii bun și nu deturna complet topicul de față.
draga, dar tocmai despre asta discutam: postul la neoprotestanti.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.01.2013, 11:10:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, milioane de adventiști postesc așa continuu 10-20-50-80 și chiar 90 de ani! Și nu se laudă, ci-L laudă pe Dumnezeu că le-a descoperit un model sănătos de viețuire.
Chiar si cei care sunt exclusiv vegetarieni, pot tine post - in primul rand postul este fara ulei (destul de greu chiar si pentru un vegetarian) in al doilea rand, pot lua prima masa mai tarziu, pot restrictiona cantitatea de mancare ca si felul ei, mai ales cand e vorba de alimente care imita chipurile mancarea "de dulce" (lapte de soia, "friptura" de gluten, etc.)


Apoi, nu stiu daca s-a zis, dar postul are doua componente.
Unul este aspectul fizic, celalalt este ascultarea.

Daca postul nu e facut sub ascultare, nu are mare valoare (nu discutam aici de mari pustnici, asceti care au trait in pustie).

Degeaba tine un neoprotestant post, dat fiind ca il tine "dupa muschiul lui" el insusi fiind intr-o relatie de razvratire fata de Biserica, mare folos nu-i aduce. Cel mult, fizic dar daca e imbinat cu rugaciune fierbinte si sincera ca Dumnezeu sa-l duca spre Adevar ..poate ajuta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.01.2013, 11:20:02
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar si cei care sunt exclusiv vegetarieni, pot tine post - in primul rand postul este fara ulei (destul de greu chiar si pentru un vegetarian) in al doilea rand, pot lua prima masa mai tarziu, pot restrictiona cantitatea de mancare ca si felul ei, mai ales cand e vorba de alimente care imita chipurile mancarea "de dulce" (lapte de soia, "friptura" de gluten, etc.)
Aline, adventiștii nici nu-l numesc "post", ci un regim sănătos de viață. Ce cuprinde bineînțeles și alte componente (6 la număr), nu doar abținerea de la dieta carnată. Însă acestea nu fac obiectul acestui topic.
Deci, asta nu face ca adventiștii să excludă postul (adevăratul post - cel "negru" cum e cunoscut de către ortodocși) din practica lor religioasă.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Apoi, nu stiu daca s-a zis, dar postul are doua componente.
Unul este aspectul fizic, celalalt este ascultarea.
Doriana a amintit ceva și e adevărat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Degeaba tine un neoprotestant post, dat fiind ca il tine "dupa muschiul lui" el insusi fiind intr-o relatie de razvratire fata de Biserica, mare folos nu-i aduce.
Nu-l ține "după mușchiul lui", ci după cum ne-a învățat Hristos și Biserica [Creștină] fondată de El.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.01.2013, 11:28:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Aline, adventiștii nici nu-l numesc "post", ci un regim sănătos de viață. Ce cuprinde bineînțeles și alte componente (6 la număr), nu doar abținerea de la dieta carnată. Însă acestea nu fac obiectul acestui topic.
Deci, asta nu face ca adventiștii să excludă postul (adevăratul post - cel "negru" cum e cunoscut de către ortodocși) din practica lor religioasă.
Tu l-ai asimilat postului, eu ti-am raspuns in consecinta.
Intr-adevar, NU este post, postul presupune un anumite ascetism, poti manca pe saturate si chiar te poti ingrasa binisor, chiar fiind exclusiv vegetarian.

Citat:
Nu-l ține "după mușchiul lui", ci după cum ne-a învățat Hristos și Biserica [Creștină] fondată de El.
Eh..aia e alta "biserica" si alt "hristos".

"bisericile" neoprotestante au invataturi mai degraba teoretice despre post, atat timp cat nu fixeaza perioade clare de post, pentru toata lumea, practic credinciosul nu prea resimte nici o obligatie in acest sens.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.01.2013, 11:41:56
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu l-ai asimilat postului, eu ti-am raspuns in consecinta.
Recunosc, am greșit, trebuia să pun cuvântul între ghilimele:
Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Prietene, milioane de adventiști postesc așa continuu 10-20-50-80 și chiar 90 de ani!
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh..aia e alta "biserica" si alt "hristos".
Dacă Hristosul Evangheliilor e "alt hristos" și Biserica Noului Testament e "altă biserică" pentru tine, dă-mi voie să te avertizez: te afli într-o gravă înșelare, numită teologic e r e z i e .
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.01.2013, 12:04:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar si cei care sunt exclusiv vegetarieni, pot tine post - in primul rand postul este fara ulei (destul de greu chiar si pentru un vegetarian)
Fiind vegetarieni din primăvara trecută, noi am realizat în timp că nu prea e nevoie de ulei la mîncare. Rețetele se pot adapta în consecință: supele, borșurile se pot face fără ulei (nu-i nevoie să călești ceapa), mîncăricile de linte, fasole, hrișcă, orez șamd sînt bune fără ulei, pîinea se poate face fără ulei (nu se prinde de tavă dacă nu o ungi) și lista poate continua. Dacă nu mă înșel, folosim doar uleiul de măsline, și acela numai pentru salate și pentru pasta de năut.

Grăsimile vegetale sînt din belșug în tot felul de semințe și boabe. E cel mai indicat să fie consumate în stare naturală, neprocesate termic și neextrase din sămînța respectivă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.01.2013, 12:06:14
ixlucian ixlucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2011
Locație: Pitesti
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Sînt foarte curios în cel fel țineți voi postul, dacă aveți o rînduială anume în privința asta. La catolici știu cum e, dar la protestanți și neoprotestanți nu mi-am pus niciodata problema regulilor postului, pînă acum.
Cateva concluzii la care am ajuns citind toate postarile:
- s-a pus accent pe mancare nu pe starea spirituala [vezi Isaia 58 si Matei 6]
- multe discutii au fost deturnate spre o parte sau alta a crestinismului autodeclarat sau nu
- s-au atins foarte putine locuri din Sfinta Scriptura despre ce inseamna a posti in mod adecvat

De aceea as veni cu cateva aspecte in discutie:
-- daca vezi ca este necesara o perioada de post [de la o zi la mai multe] cred ca trebuie exclusa partea in care te gandesti la mancare si trebuie sa te concentrezi pe finalitatea postului, scopul pentru care este tinut. [cunosc pe cineva care era intr-o situatie dificila si Dumnezeu l-a ajutat ca sa tina post "negru" mai multe zile; deci se poate, dar numai cu har de sus]
-- cum s-a mai discutat despre adventisti, as spune ca, de fapt, ceea ce practica ei se poate numi simplu "regim alimentar", nu post, ceea ce s-a afirmat la un moment dat [de fapt si eu as putea spune ca sunt ovo-lacto-vegetarian, dar nu consecvent, adica de 1-4 ori pe luna mai mananc si carne (vita sau pui in general; carnea de porc imi displace, mai ales cea gatita in mod obisnuit si nu trebuie sa fii adventist ca sa nu consumi asa ceva)][vreau doar sa arat ca a avea un anumit stil de viata este ceva ce depaseste limitele unui cult sau ale unei religii]
-- sa fie stabilite perioade clare de post? pentru ce anume? daca toti stim ca in acele zile postim unde mai este gloria si onoarea pentru Dumnezeu sau recompensa omului [vezi Isaia 58 si Matei 6]

Sper ca interventia mea sa aduca mai multa lumina in intelegerea postului real, care se face din necesitate, nu din obligatie [si aici nu intra in discutie persoanele dintr-un anumit cult crestin]

Last edited by ixlucian; 09.01.2013 at 10:19:59. Motiv: calcul gresit
Reply With Quote
  #88  
Vechi 08.01.2013, 15:27:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ixlucian Vezi mesajul
Cateva concluzii la care am ajuns citind toate postarile:
- s-a pus accent pe mancare nu pe starea spirituala [vezi Isaia 58 si Matei 6]
- multe discutii au fost deturnate spre o parte sau alta a crestinismului autodeclarat sau nu
- s-au atins foarte putine locuri din Sfinta Scriptura despre ce inseamna a posti in mod adecvat

De aceea as veni cu cateva aspecte in discutie:
-- daca vezi ca este necesara o perioada de post [de la o zi la mai multe] cred ca trebuie exclusa partea in care te gandesti la mancare si trebuie sa te concentrezi pe finalitatea postului, scopul pentru care este tinut. [cunosc pe cineva care era intr-o situatie dificila si Dumnezeu l-a ajutat ca sa tina post "negru" 72 de ore (6 zile); deci se poate, dar numai cu har de sus]
-- cum s-a mai discutat despre adventisti, as spune ca, de fapt, ceea ce practica ei se poate numi simplu "regim alimentar", nu post, ceea ce s-a afirmat la un moment dat [de fapt si eu as putea spune ca sunt ovo-lacto-vegetarian, dar nu consecvent, adica de 1-4 ori pe luna mai mananc si carne (vita sau pui in general; carnea de porc imi displace, mai ales cea gatita in mod obisnuit si nu trebuie sa fii adventist ca sa nu consumi asa ceva)][vreau doar sa arat ca a avea un anumit stil de viata este ceva ce depaseste limitele unui cult sau ale unei religii]
-- sa fie stabilite perioade clare de post? pentru ce anume? daca toti stim ca in acele zile postim unde mai este gloria si onoarea pentru Dumnezeu sau recompensa omului [vezi Isaia 58 si Matei 6]

Sper ca interventia mea sa aduca mai multa lumina in intelegerea postului real, care se face din necesitate, nu din obligatie [si aici nu intra in discutie persoanele dintr-un anumit cult crestin]
- Evident că s-a pus accent pe mîncare. Starea spirituală nu ar trebui să fie condiționată de ceea ce [nu] mîncăm. Un creștin trebuie să se roage zilnic, să facă fapte bineplăcute Domnului șamd.
- Pentru comparație, nu?
- Așteptăm citatele!

-- Pentru a te folosi cu adevărat de post, trebuie să nu mănînci mult mai mult de o zi. Nici 3 zile nu sînt de ajuns (72h = 3 zile). Cine e cu adevărat curios și vrea să se convingă, să citească literatură de specialitate: cărți ale fitoterapeuților renumiți, nu postări ale yoghinilor.

-- Perioadele sînt bune, altfel omul nu va mai ține post niciodată. Știu penticostali care nu pot ține nici acel post de o zi, știu și preoți ortodocși care mi-au spus direct că, dacă nu ar fi stabilite posturile, nu ar mînca nici o zi doar vegetale. Asta e realitatea tristă și Sfinții Părinți au făcut foarte bine limitînd consumul de produse animale la vreo 5 luni pe an. Bineînțeles că atunci cînd postim nu trebuie să cădem în akedie, ci să fim veseli și plini de viață.

Cum adică "din necesitate"? Mă refer strict la posturile neoprotestante de o zi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 08.01.2013, 18:50:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da, exact aceasta e ideea! că e diferență majoră, ori minoră, e un progres. Nu am a mă mândri cu ea, ci Îi mulțumesc lui Dumnezeu că mi-a descoperit-o. Și de ce n-aș fi de ajutor și altcuiva să o descopere mai degrabă?
faptul ca tu sustii ca ai descoperit-o, NU inseamna neaparat ca e reala. E FOARTE posibil sa te "hranesti" cu o iluzie
Reply With Quote
  #90  
Vechi 08.01.2013, 20:38:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
faptul ca tu sustii ca ai descoperit-o, NU inseamna neaparat ca e reala. E FOARTE posibil sa te "hranesti" cu o iluzie
N-ai citit bine. Nu eu am descoperit-o, ci Domnul mi-a descoperit-o, iar Dumnezeu nu ne "hrănește cu iluzii", sper că înțelegi de data aceasta. Dacă Biblia ar fi "cartea iluziilor", am fi (noi, creștinii) cei mai nenorociți dintre pământeni!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01