Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.08.2015, 15:38:37
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspuns, dar mie nu imi place calugaria.
Eu sunt facuta pentru casatorie, pentru a fi o buna crestina fiind o buna sotie si mama.
Calugaria am exclus-o de mult si dupa multi ani de cercetare ale acestei vieti. Calugaria are dulcetile ei, dar aceiasi manturie se poate atinge si prin casatorie...
Dacă ați remarcat, mesajul meu nu era o pledoarie pentru călugărie ci, pomenind în treacăt experiența unei fete care căuta măritișul, am scos în evidență ceea ce cred că rămâne: multe și nebănuite sunt căile prin care Domnul aduce pe om Acasă, în Împărăția Lui! Nu mă satur să mă minunez, de câțiva ani buni, de această temă deschisă sub ochii noștri, ai tuturor, neîncetat.
Iar postările dvs. mi se par un prilej potrivit pentru a cânta pe aceeași strună... Mă tem însă, deja, că aveți alte gusturi muzicale. Și că am fredonat, după ureche ce-i drept, oarecum în pustiu...
Astfel, n-o să vă mai deranjez cu opiniile mele. Timpul nostru, al oamenilor cu o viață concretă iar nu făcută din cartoane frumos colorate cu reverii și alte zădărnicii - e prețios, foarte prețios! Și foarte scurt, dealtfel.
Numai bine!
  #32  
Vechi 28.08.2015, 18:12:29
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dacă ați remarcat, mesajul meu nu era o pledoarie pentru călugărie ci, pomenind în treacăt experiența unei fete care căuta măritișul, am scos în evidență ceea ce cred că rămâne: multe și nebănuite sunt căile prin care Domnul aduce pe om Acasă, în Împărăția Lui! Nu mă satur să mă minunez, de câțiva ani buni, de această temă deschisă sub ochii noștri, ai tuturor, neîncetat.
Iar postările dvs. mi se par un prilej potrivit pentru a cânta pe aceeași strună... Mă tem însă, deja, că aveți alte gusturi muzicale. Și că am fredonat, după ureche ce-i drept, oarecum în pustiu...
Astfel, n-o să vă mai deranjez cu opiniile mele. Timpul nostru, al oamenilor cu o viață concretă iar nu făcută din cartoane frumos colorate cu reverii și alte zădărnicii - e prețios, foarte prețios! Și foarte scurt, dealtfel.
Numai bine!
Domnule Ioan Cezar, apreciez parerile dvs, raspunsul meu scurt si la obiect se datoreaza fatului ca sunt satula sa mi se insinueze ideea calugariei, doar pentru simplu fapt ca am ajuns la venerabila varsta de 35 de ani: Nu stiu cum sa le mai explic oamenilor din jurul meu ca faptul ca prefer singuratatea si / sau rugaciunea nu inseamna neaparat ca TREBUIE sa ma duc la calugarie! Decat sa fiu un cuier de haine monahale prefer sa fiu un bun crestin mirean, o buna mama si sotie!

Asta, da, sa fiti sigur ca dorinta fierbinte de a fi mama si sotie nu inseamna ca o sa-mi iubesc sotul si copiii mai mult decat pe Cel de Sus. Intre noi fie spus simt o adevarata simpatie catre sfintii Brancoveni.

Deci nu trebuie sa va simtiti jenat / lezat de faptul ca o femeie respinge vehement ideea calugariei.
Nu stiu de ce am impresia ca m-ati cam servit cu un ŽŽau revoirŽŽ un pic mai elegant pentru ca imi displace ideea de a fi maica? Femeile care nu dorim sa fim maici nu suntem niste pierdute! Nu e nici o crima in a dori sa porti prunci in pantece! La urma urmei si dvs v-ati nascut dintr-o mama si dintr-un tata! Sfintii au avut si ei mama si tata! In fond si la urma urmei de unde stiti ca din pantecele meu nu se va naste un calugar formidabil?

Sunt destule sfinte care au fost casatorite, stiati? De exemplu sfanta Iuliana din Lazarevo.
Si sigura ca daca ma gandesc mai mult mai sunt si altele.

Si nu in cele din urma mi se pare ca este o anatema sau un canon pe undeva peste cei care dispretuiesc casatoria (ca fiind nedemna si impura) in favoarea calugariei!


Acestea fiind spuse, va multumesc inca o data pentru timpul dvs pretios irosit cu o biata nemernica care doreste sa fie mama
  #33  
Vechi 28.08.2015, 18:17:03
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Incercati sa nu va pierdeti speranta, sa va rugati in continuuare Lui Dumnezeu, si sunt convins ca din moment ce va doriti foarte mult aceasta, si este o dorinta absolut normala si fireasca, Dumnezeu va va ajuta sa gasiti o persoana potrivita!
Poate in cercul dumneavoastra de prieteni sau cunostiinte, sau printre colegii de munca, este posibil sa existe o astfel de persoana.
Numai bine va doresc si Dumnezeu sa va ajute sa gasiti ceea ce va doriti.
Va multumesc pentru ca nu ati aruncat cu pietre in mine pentru ca imi doresc sa fiu mai mult mama decat maica!
Ž
  #34  
Vechi 28.08.2015, 18:20:34
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Citirea din psaltire pentru casatorie

Va multumesc pentru toate sfaturile si ideile.
O sa fac si eu cum m-o lumina Cel de Sus.
O zi buna tuturor,
  #35  
Vechi 28.08.2015, 20:15:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Va multumesc pentru toate sfaturile si ideile.
O sa fac si eu cum m-o lumina Cel de Sus.
O zi buna tuturor,
Dacă te superi așa de repede pentru mai nimica și faci asta foarte tot timpul, mi-e teamă că poți să înveți pe derost psaltirea, recitând-o ziua, noaptea, dimineața și seara că nu-ți va fi de prea mare folos.

Darul lui Dumnezeu este în aer, dă roată deasupra-ți, însă are nevoie de un aeroport bun unde să aterizeze, altfel riscă să se prăbușească la primul contact cu pământul vieții tale și să nu te alegi cu nimic din el.

Pregătirea terenului de aterizare este sarcina ta exclusivă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #36  
Vechi 28.08.2015, 21:23:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
sunt satula sa mi se insinueze ideea calugariei, doar pentru simplu fapt ca am ajuns la venerabila varsta de 35 de ani: Nu stiu cum sa le mai explic oamenilor din jurul meu ca faptul ca prefer singuratatea si / sau rugaciunea nu inseamna neaparat ca TREBUIE sa ma duc la calugarie! Decat sa fiu un cuier de haine monahale prefer sa fiu un bun crestin mirean, o buna mama si sotie!
Dragă Iulia, aici ai niste acatiste pe care le poti citi pentru căsătorie grabnică:

http://www.crestinortodox.ro/articol...orie-grabnica/

Si mergând în pelerinaje, la cursuri de pictură de icoane, sau alte activităti din acestea, poti întâlni tineri crestini credinciosi cu care eventual să poti întemeia o familie. Uneori chiar si activităti care nu au neapărat legătură cu biserica îti pot aduce pe cineva potrivit în viata ta. Doar să nu stai pasivă să îti pice din cer mirele, că asta foarte rar se întâmplă. :) Numai bine, să-ti ajute Dumnezeu după inima ta, asa cum îti doresti!
  #37  
Vechi 28.08.2015, 21:47:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

PS: Ar fi bine să completezi si câteva date despre tine la profil.
Sunt si aici pe forum tineri cărora nu le place singurătatea, si îsi caută perechea.
  #38  
Vechi 28.08.2015, 21:53:19
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
De ce oare Cel de Sus intarzie atata sa raspunda?
(...) Este jenant de dureros: ce am eu, o persoana normala, cu studii, cu un aspect fizic decent sa nu ma doreasca nimeni de sotie?
De ce pe mine Cel de Sus nu ma ajuta in aceasta privinta?

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Si mergând în pelerinaje, la cursuri de pictură de icoane, sau alte activităti din acestea, poti întâlni tineri crestini credinciosi cu care eventual să poti întemeia o familie. Uneori chiar si activităti care nu au neapărat legătură cu biserica îti pot aduce pe cineva potrivit în viata ta. Doar să nu stai pasivă să îti pice din cer mirele, că asta foarte rar se întâmplă. :) Numai bine, să-ti ajute Dumnezeu după inima ta, asa cum îti doresti!
Din pacate, cred ca anumite persoane nu se pot "conecta" la frecventa pe care emite Harul Smereniei si Iubirii. Spuneam mai inainte si speram sa fiu inteles: NIMIC FARA SMERENIE! Nu exista "De ce?"! Fara constientizarea starii de LIPSIT TOTAL DE MERITE, nu avem ce pretinde si nici nu putem primi altceva decat deznadejde. Iar asta pana la capat, toata viata. Orice lectie trebuie insusita, nu blamata, ca si cum ar fi o mare nedreptate.
Imi pare sincer rau si e foarte dureros sa simtim o realitate pe care cel deznadajduit... "n-o vede". Dincolo de orice raspuns "ales cu grija", descoperim un caracter "delicat" de care orice barbat ar fugi sa-si rupa gatu'!... Un lucru trebuie sa intelegem, totusi: Dumnezeu nu face nedreptate nimanui!... Lui ii e usor sa aleaga un "berbecut" din staulul de oi, dar de ce l-ar jertfi, asezandu-l langa o "leoaica" gata sa-l devoreze, daca nu executa intocmai si la timp?... In timp ce Insusi Dumnezeu nu pretinde de la cel ce l-a zidit supunere oarba, ci libertatea de a alege singur!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #39  
Vechi 28.08.2015, 22:01:21
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Va multumesc pentru toate sfaturile si ideile.
O sa fac si eu cum m-o lumina Cel de Sus.
O zi buna tuturor,
Am o intrebare.
Esti spovedita (Ai duhovnic) ?

Citat:
În prealabil postat de MihailC
Darul lui Dumnezeu este în aer, dă roată deasupra-ți, însă are nevoie de un aeroport bun unde să aterizeze,
Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu
Din pacate, cred ca anumite persoane nu se pot "conecta" la frecventa pe care emite Harul Smereniei si Iubirii.
Aha e cu avioane/piste/frecvente, adica ILS(Instrument Landing System).
Uuhhh, ia sa vedem cum arata o masinarie care foloseste ILS/ piste/frecvente, stuff like that.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0FymhhO8yw
Complicata domne, casatoria asta.Foarte.Ia uite cate butoane are...

Last edited by Copacel; 28.08.2015 at 22:24:40.
  #40  
Vechi 28.08.2015, 22:29:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Aha e cu avioane/piste/frecvente, adica ILS(Instrument Landing System).
Uuhhh, ia sa vedem cum arata o masinarie care foloseste ILS/ piste/frecvente, stuff like that.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0FymhhO8yw
Complicata domne, casatoria asta.Foarte.Ia uite cate butoane are...
Am o întrebare.
Ești spovedit (Ai duhovnic) ?
Și încă o întrebare.
Ce număr porți la izmene?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 29.08.2015 at 00:07:26.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04