Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2010, 19:11:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Foarte adevarat, frumos si incurajator. Daca imparatia lui Dumnezeu a inceput sa coboare la moartea pe cruce a domnului Iisus, eu cred ca "vie imparatia Ta" inseamna clar ca cerem completarea coborarii Imparatiei Sale. Dar nu credeti ca ar fi bine ca si noi sa facem voia lui Dumnezeu, sa nu ne sprijinim pe faptul ca au facut-o sfintii?
Pai negresit ca trebuie sa facem si noi voia lui Dumnezeu.Caci fara a face voia lui Dumnezeu,nu exista credinta.Numai ca ori nu ne e mereu clara aceasta voie,ori o uitam,o amanam,sau nu putem sa o facem. Sfintii sunt insa un exemplu ca totusi se poate indeplini voia Sa.Altfel am crede ca totul e o utopie,o aspiratie,la care nu vom putea ajunge niciodata.

Cat despre interpretarea cuvantului "Vie" si eu am crezut la fel ,ca are sensul de 'sa vina'.
Dar citeste orice catehism ortodox si o sa vezi ca interpretarea corecta e de 'viu' .
.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.10.2010, 23:50:39
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit te asteptam acum, Mare Imparate, pe Tine si Imparatia Ta!

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cat despre interpretarea cuvantului "Vie" si eu am crezut la fel ,ca are sensul de 'sa vina'.
Dar citeste orice catehism ortodox si o sa vezi ca interpretarea corecta e de 'viu' .
.
Am citi in multe locuri dar aici explica foarte clar: http://www.cartiortodoxe.com/carte/2...e-velimirovici
citez:
Vie împaratia Ta
Vie împaratia Ta, Mare Imparate! Ne-am saturat de împaratii care numai la aratare sânt mai mari decât ceilalti oameni, dar care zac în mormintele noastre deopotriva cu cersetorii si cu robii.
Ne-am saturat de împaratii care mai ieri si-au trâmbitat puterea asupra tarilor si popoarelor, iar astazi se plâng ca îi dor dintii!
Ne-am saturat de ei ca de niste nori care aduc prepelite în loc de ploaie.
Acum am învatat prin patimire ca nu este alt împarat afara de Tine. Sufletul nostru înseteaza de împaratia Ta si de domnia Ta. Ratacind de colo-colo, oare n-am fost destul de defaimati si de raniti, noi, urmasii vii de pe mormintele micilor împarati si împaratii? Noi ne rugam Tie acum sa vii în ajutorul nostru.
Vie împaratia Ta la aratare – Imparatia întelepciunii, a Parintiei si a Puterii Tale! Fie ca acest pamânt, care de mii de ani este câmp de lupta, sa ajunga casa în care Tu sa fii gazda, iar noi – oaspetii Tai. Vino, împarate, tronul gol Te asteapta! Odata cu Tine va veni armonia, iar odata cu armonia – frumusetea. Ne-am saturat de alte împaratii; de aceea Te si asteptam acum, Mare Imparate, pe Tine si Imparatia Ta!
As vrea sa citesc talcuiri a Tatalui Nostru unde vie insemna a fi viu, va rog sa-mi dati indicatii unde. multumiri
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.10.2010, 00:03:50
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Tatal nostru - Intrebare

Citat:
În prealabil postat de unamic Vezi mesajul
Cum intelegeti voi acest rand di Tatal nostru:
"Vie împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ. "
inseamna ca-i cer lui Dumnezeu sa vina imparatia Sa fiinca doresc ca si pe pamant sa se faca voia Sa asa cum se face in cer.
Sa inteleg ca nu imparateste Dumnezeu peste noi? atunci cine? scuzati dura intrebare si nu-mi sariti in cap cu acuze. Va rog chiar sa-mi dati raspunsuri, cum intelegeti voi?
Imparatia tatalui este vie in permanenta printre noi ,si intradevar voia lui sa fie si pe pamint ca si in cer .Amin!
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.10.2010, 00:21:13
unamic unamic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Locație: ITALIA
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Imparatia tatalui este vie in permanenta printre noi ,si intradevar voia lui sa fie si pe pamint ca si in cer .Amin!
Sfantul Nicolae Velimirovici ne e de aceeasi parere cu dumneata, citeste aici:
http://www.cartiortodoxe.com/carte/2...e-velimirovici

As vrea sa citesc unde ati gasit aceasta talcuire. multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatal nostru fallen Rugaciuni 32 04.04.2012 17:17:57
Tatal NOSTRU andreicozia Rugaciuni 23 26.09.2010 23:49:59
Rugaciunea Tatal Nostru tatvioro Rugaciuni 6 05.02.2010 07:56:24
Tatal nostru gavriil Rugaciuni 42 28.11.2009 14:56:55
Tatal Nostru Ratacitorul Biserica Ortodoxa Romana 10 19.01.2009 05:03:21