Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2011, 16:10:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

S-au dus vremurile cind credinta se instaura cu parul sau cu lipsa educatiei, cu ignoranta.

DE ACUMA SUFLAM SI IN IAURT!........nu ne mai prosteste nimeni(desi multi nu recunosc ca gindesc asa:)

Daca Hristos ar aparea in fata noastra ...fi sigura ca ar avea de raspuns la foooooaaaarte multe intrebari si multe demonstratii practice pina ca oamenii acestui secol sa se convinga intr-un fel sau ALTUL!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2011, 18:23:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

ce nu inteleg eu e faza asta cu doua veniri... de ce unele profetii s-au intamplat la prima venire si altele se vor intampla la a doua venire? de ce doua veniri? scrie undeva in Tanakh(VT) ca Mesia va avea doua veniri?de unde reiese lucrul asta bazandu-ne doar pe VT?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2011, 18:27:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

altceva... din cate am inteles conceptul de Mesia e unul rabinic si nu prea este redat in Scripturi... adica ca va fi un Mesia The One!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2011, 22:09:23
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Question

Din ce retin eu, daca retin bine si nu mi s-a umezit putin memoria...atunci cand va veni iarasi El....vor stii TOTI ca EL este Fiul lui Dumnezeu....chiar si pestii din ape il vor recunoaste....Oarecum asa scrie in Biblie, nu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2011, 23:19:51
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
altceva... din cate am inteles conceptul de Mesia e unul rabinic si nu prea este redat in Scripturi... adica ca va fi un Mesia The One!
Pai ala... The One ... este la a doua venire... ca vine in Slava Tatalui... si vom tremura toti atunci de frica... si din pacate Romania e prima pe lista... asta este...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.02.2011, 00:58:28
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am o intrebare de ceva timp care imi trezeste interes:

De ce evreii nu L recunosc pe Iisus ca Mesia ,avand in vedere atatea profetii din VT despre cum se naste , din cine se naste , patimile , si invierea , toate spuse de prooroci ca Isaia si nu numai , cu sute de ani inaintea nasterii Lui cu toate acestea evreii nu l recunosc ca Mesia si inca il mai asteapta , De ce ?
Raspunsul il aflam la Apostolul Pavel: Nu tot Israelul a dobândit ceea ce căuta; ci cei aleși au dobândit, iar ceilalți s-au împietrit. Dumnezeu le-a dat duh de amorțire, ochi ca să nu vadă și urechi ca să nu audă până în ziua de azi.

Hristos poate fi cunoscut prin Duhul Sfant. Evreii ce s-au despartit de Duhul, nu au vazut in Hristos decat un simplu om. Nu le era de ajuns sa cunoasca profetiile mesianice. Aveau nevoie de harul Duhului Sfant. Cei care au dobandit Duhul Sfant l-au recunoscut pe Mesia.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.02.2011, 01:13:42
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
adica nu va veni Hristos sa domneasca din Ierusalim in Imparatia Sa?
"imparatia mea nu este din lumea aceasta" (evanghelia dupa Ioan)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.02.2011, 01:21:30
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
ce nu inteleg eu e faza asta cu doua veniri... de ce unele profetii s-au intamplat la prima venire si altele se vor intampla la a doua venire? de ce doua veniri? scrie undeva in Tanakh(VT) ca Mesia va avea doua veniri?de unde reiese lucrul asta bazandu-ne doar pe VT?
Din punct de vedere crestin VT nu contine toata revelatia dumnezeiasca, asa ca multe nu reies daca ne bazam doar pe VT. De aceea avem si NT, ca revelatia sa fie deplina.

Prima venire o asteptau evreii, si a fost. Unii au recunoscut, unii nu.

A doua venire o asteapta crestinii, si va fi. Dar atunci toti o vor recunoaste, crestini sau nu.
Caci Hristos (Mesia = Hristos, in ebraica si in greaca, insemnand CEL UNS ) nu va mai veni anonim, smerit, umil, fugar la o adica, ci va veni pe norii cerului, cu putere si cu slava multa. (Matei)

Daca ramanem doar la VT, relatia noastra cu Dumnezeu n-a progresat cu nimic in ultimii 2000 de ani...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.02.2011, 01:38:22
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
altceva... din cate am inteles conceptul de Mesia e unul rabinic si nu prea este redat in Scripturi... adica ca va fi un Mesia The One!
Conceptul de Mesia e foarte clar redat in scripturi. Chiar in Psalmul 2: "S-au ridicat imparatii pamantului si capeteniile s-au adunat impreuna impotriva Domnului si a unsului Sau."
Si nu se refera la vreun "uns" pamantesc, gen rege sau arhiereu iudeu.

In ebraica, unsul = Mesia.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.02.2011, 03:50:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Raspunsul il aflam la Apostolul Pavel: Nu tot Israelul a dobândit ceea ce căuta; ci cei aleși au dobândit, iar ceilalți s-au împietrit. Dumnezeu le-a dat duh de amorțire, ochi ca să nu vadă și urechi ca să nu audă până în ziua de azi.

Hristos poate fi cunoscut prin Duhul Sfant. Evreii ce s-au despartit de Duhul, nu au vazut in Hristos decat un simplu om. Nu le era de ajuns sa cunoasca profetiile mesianice. Aveau nevoie de harul Duhului Sfant. Cei care au dobandit Duhul Sfant l-au recunoscut pe Mesia.
Esti amuzant!
Duhul Sfint a venit la evrei IN PERSOANA! ! ! ! deci ei il cunosc mai bine ca crestinii cind a venit sub forma de inger la Avraam si Sarah la Mamri

Explicatia lui Pavel referitoare la "impietrire" poate fi inteleasa si ca o justificare de a lui data faptului ca Mesia nu corespundea cerintelor profetice ale VT ceruta de evrei si astfel a decis sa aunce cu noroi in ei!

Dovediti ca nu este asa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum este mesia vazut in iudaism? maria-luisa Iudaismul 25 02.09.2011 01:29:43
Venirea lui Mesia (Isus Cristos) Alin27 Din Noul Testament 23 23.12.2010 17:25:14
Mesia si Mangaietorul pe pamant Mihai36 Din Vechiul Testament 9 10.08.2010 21:04:47
Vreau sa ma lamuresc.De ce nu au crezut in El ca fiind Mesia? tigerAvalo9 Generalitati 17 05.07.2010 18:45:00