Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 19.02.2012, 16:28:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit Tristețea înțeleptului (Profetul) - Kahlil Gibran

„Ziua plecării mele trebuie să fie cea a culesului roadelor?
Oare nu se va spune că înserarea nu‑i, în fapt, decât răsăritul meu?
Și ce îi voi dărui celui ce și‑a lăsat plugul în mijlocul ogorului, sau celui care a oprit roata teascului său?
N‑ar trebui, oare, ca inima mea să devină pomul greu de fructele pe care să le culeg spre a le împărți acestora?
Și n‑ar trebui, deci, ca dorințele‑mi să țâșnească asemenea izvorului, spre a le putea umple cupele?
Sunt eu o harpă pe care mâna celui Puternic să o poată atinge, ori un fluier prin care suflarea‑i să cânte?
Or, eu nu sunt decât un căutător de tăceri și ce comoară am găsit în tăcerile mele, pe care să o împart cu încredere?
Dacă astăzi este ziua culesului roadelor, în care câmpuri mi‑am aruncat sămânța și în ce anotimpuri uitate?
Și dacă, într‑adevăr, a sosit vremea să‑mi ridic lampa, nu flacăra mea va arde aici.
Goală și întunecoasă voi înălța lampa mea,
Iar paznicul nopții o va umple cu ulei și tot el o va aprinde…”
Acestor gânduri le dădu glas. Însă multe îi rămăseseră în inimă, nerostite. Fiindcă lui însuși nu‑și putea revela taina cea mai adâncă.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2012, 19:52:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailc Vezi mesajul
„ziua plecării mele trebuie să fie cea a culesului roadelor?
Oare nu se va spune că înserarea nu‑i, în fapt, decât răsăritul meu?
și ce îi voi dărui celui ce și‑a lăsat plugul în mijlocul ogorului, sau celui care a oprit roata teascului său?
N‑ar trebui, oare, ca inima mea să devină pomul greu de fructele pe care să le culeg spre a le împărți acestora?
și n‑ar trebui, deci, ca dorințele‑mi să țâșnească asemenea izvorului, spre a le putea umple cupele?
Sunt eu o harpă pe care mâna celui puternic să o poată atinge, ori un fluier prin care suflarea‑i să cânte?
Or, eu nu sunt decât un căutător de tăceri și ce comoară am găsit în tăcerile mele, pe care să o împart cu încredere?
Dacă astăzi este ziua culesului roadelor, în care câmpuri mi‑am aruncat sămânța și în ce anotimpuri uitate?
și dacă, într‑adevăr, a sosit vremea să‑mi ridic lampa, nu flacăra mea va arde aici.
Goală și întunecoasă voi înălța lampa mea,
iar paznicul nopții o va umple cu ulei și tot el o va aprinde…”
acestor gânduri le dădu glas. însă multe îi rămăseseră în inimă, nerostite. Fiindcă lui însuși nu‑și putea revela taina cea mai adâncă.
Amin! Amin! Amin! +
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.03.2012, 01:02:42
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adaria Vezi mesajul
Si un alt eseu

Dragostea
“Iubirea este un daimon” spunea Platon. „Iubirea nu va pieri niciodata…” spune Biblia. Si totusi, dupa cate „cercetari” s-au facut, dupa cate definitii s-au dat, dupa cate poezii i s-au inchinat, nimeni nu stie ce e dragostea! Acel sentiment care inalta si coboara, care ucide si naste in acelasi timp.

Foarte multi scriitori au prezentat dragostea in operele lor. Cu toate acestea insa, ea e definita mereu la fel si intotdeauna diferit. Asta pentru ca nici un om nu poate exprima exact in cuvinte ceea ce simte, si pentru ca dragostea nu e niciodata la fel. Nu s-au facut inca cuvinte, nu s-au inventat inca leacuri, nu s-a gasit inca cheia care sa deschida secretul iubirii.

„Dumnezeu este iubire” spun crestinii. Tot ei, identifica iubirea cu focul, deoarece mistuie suflete, dar si iadul este reprezentat tot prin foc. Atunci, iubirea nu poate fii decat partea noastra divina care ne apropie si ne desparte de Dumnezeu la fel de tare si in acelasi timp.

Desi e o definitie cruda, Schopenhauer spune ca iubirea este doar o iluzie si ca femeile au fost create doar pentru „triumful speciei”, ele dusmanindu-se, „deoarece au aceeasi meserie: dragostea”. Deci, in viziunea lui, dragostea nu e altceva decat o meserie, care produce… lumea! Aceste cuvinte te fac sa te simti mic, foarte mic, de aceea oamenii prefera sa poarte in continuare valul Mayei, valorizand astfel iluzia in care traiesc.

In lumea noastra totul este imanent, totul este intr-o continua manifestare, si cred ca singurul lucru transcendent, care a reusit sa doboare toate barierele este dragostea. Acea dragoste in stare sa provoace razboaie, in stare sa omoare fara mila in atingerea scopului sau, sa mute muntii din loc si sa desparta ape in calea ei, da, acel „lucru” care iti da aripi, care sustine lumea, care o implineste, caci fara dragoste nimic nu e…

Dragostea nu e pacat, e iertare, nu e intuneric, e lumina, nici intristare, ci fericire, dar daca stii s-o gasesti.

Iubirea va naste o lume noua, fara dezastre si nefericire, o lume paradisiaca, caci vom invata sa-L iubim pe Dumnezeu, si atunci toate culorile pamantului se vor schimba si vom deveni iar noi…
http://www.referatele.com/referate/r...ratele-com.php
Frumos eseu, mulțumim !
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.07.2012, 07:11:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit poetry in motion

Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.09.2012, 04:18:34
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Acestor gânduri le dădu glas. Însă multe îi rămăseseră în inimă, nerostite. Fiindcă lui însuși nu‑și putea revela taina cea mai adâncă.
Oare ce vrea să zică asta?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.09.2012, 07:44:08
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

si uite asa am ajuns sa citim poezi scrise de nu stiu cine din liban! nu ne mai ajung SFINTI PARINTI nu ne mai ajunge poeziile noastre scrise de romani crestini ortodoxi! cititi mai bine scriile SFANTULUI SILUAN (tot a fost praznuirea LUI ieri 24 septembrie) daca vreti sa vedeti adevarato dragoste pentru DUMNEZEU! iertare daca am deranjat pe cineva dar mie mi se pare ca noi stam pe o comoara ortodoxa de scrieri si noi cautam la un libanez! sa ma iertati
Reply With Quote
  #47  
Vechi 25.09.2012, 12:46:50
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieradu Vezi mesajul
si uite asa am ajuns sa citim poezi scrise de nu stiu cine din liban! nu ne mai ajung SFINTI PARINTI nu ne mai ajunge poeziile noastre scrise de romani crestini ortodoxi! cititi mai bine scriile SFANTULUI SILUAN (tot a fost praznuirea LUI ieri 24 septembrie) daca vreti sa vedeti adevarato dragoste pentru DUMNEZEU! iertare daca am deranjat pe cineva dar mie mi se pare ca noi stam pe o comoara ortodoxa de scrieri si noi cautam la un libanez! sa ma iertati
Khalil Gibran este un poet crestin din Liban.
Cartea lui, Profetul, este o carte foarte profunda. Este o carte poetica. Unii dintre noi avem nevoie si de asa ceva.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 25.09.2012, 14:45:31
ilieradu ilieradu is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Khalil Gibran este un poet crestin din Liban.
Cartea lui, Profetul, este o carte foarte profunda. Este o carte poetica. Unii dintre noi avem nevoie si de asa ceva.
crestin ortodox?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 25.09.2012, 17:40:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilieradu Vezi mesajul
crestin ortodox?
Maronit (catolic de rit oriental).

Mai tii minte ce a spus sf. Pavel, toate sa le cercetati, cele bune sa retineti?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 25.09.2012 at 17:44:48.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 25.09.2012, 18:03:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Maronit (catolic de rit oriental).

Mai tii minte ce a spus sf. Pavel, toate sa le cercetati, cele bune sa retineti?
Kahlil Gibran a fost botezat catolic, dar dupa aceea a fost fascinat si de islamism. Dupa ce a emigrat in SUA a fost atras in religia Baha'i, pentru care a avut o mare admiratie. Scrierile sale, si in special Profetul au fost adoptate de membrii miscarii new-age In new-age exista ideea venirii unui Mesia, profet).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre iubire Dobra Daniela Generalitati 34 27.04.2012 10:42:01
Despre iubire si recunostinta planoristul Generalitati 41 23.01.2012 12:12:20
Despre iubire loboandrei Generalitati 20 03.11.2011 18:42:32
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 12:21:20