Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.05.2015, 18:47:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Corinusha, noi toti, fara exceptie, avem mari probleme din cauza pacatelor comise de cei dinaintea noastra. Spre exemplu, motivul pentru care eu, astazi, trebuie sa stau la cabinet pana deseara este acela ca tantalaul acela de Adam s-a lasat dus de nas si a incalcat consemnul lui Dumnezeu. Atat de grave sunt consecintele unui pacat cu care nu am nici cea mai mica legatura eu personal, comis cu mii si mii de ani inainte de a ma naste eu, incat intr-o zi am sa mor din cauza asta.

Pe de alta parte, beneficiez din plin de multe fapte de virtute facute de cei dinaintea mea. Nu vreau sa intru in detalii, dar am convingerea ca lucruri bune care mi se intampla nu sunt potriveli, ci sunt urmare a credinciosiei acelora.

In concluzie, atat faptele bune, cat si cele rele au consecinte in timp si nu gasesc necesar sa fii mare filozof ca sa iti dai seama de asta.

Un astfel de exemplu de fapta rea, care poate avea consecinte pe multe generatii, este de a spune ca Dumnezeu este crud. Aceasta hula consta in a-L contrazice fatis sau a nu-L crede, din moment ce Dumnezeu spune ca este bland si smerit cu inima.
Haha, dvs trebuie sa stati la cabinet pana diseara pt ca sunt altii bolnavi, din cauza pacatului stramosesc comis de Adam si Eva, pluss a propriilor neglijente....asa cum si eu trebuie sa stau la magazin pt ca unii sunt jegosi si ii mananca purecii si paduchii..dar ganditi-va ca se putea si mai rau, si anume sa fim noi in spital si sa avem nevoie de ingrijiri, Doamne fereste....

Acum, sa fii medic se poate spune ca esti oarecum un salvator, un om care lucreaza spre curatirea celorlalti (presupunand ca inlesnindu-le vindecarea trupeasca, vor fi recunoscatori si vor da slava lui Dumnezeu), ceea ce e oarecum o binecuvantare, un apostolat.....indiferent ca esti bogat sau sarac, meseria de medic presupune multa munca istovitoare si chiar scarboasa, uneori, chiar si daca esti plastician in Beverly Hills...doar ca acolo nu lucrezi intotdeauna spre mantuirea sufletelor, s-ar putea spune, insa totusi plastician presupune nu doar buze si sani, ci si chestii mult mai urate, reconstructii dupa accidente, dintre care celemai ingrozitoare, etc...

Last edited by fallen; 05.05.2015 at 18:59:25.
  #32  
Vechi 05.05.2015, 21:17:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Haha, dvs trebuie sa stati la cabinet pana diseara pt ca sunt altii bolnavi, din cauza pacatului stramosesc comis de Adam si Eva, pluss a propriilor neglijente....asa cum si eu trebuie sa stau la magazin pt ca unii sunt jegosi si ii mananca purecii si paduchii..dar ganditi-va ca se putea si mai rau, si anume sa fim noi in spital si sa avem nevoie de ingrijiri, Doamne fereste....

Acum, sa fii medic se poate spune ca esti oarecum un salvator, un om care lucreaza spre curatirea celorlalti (presupunand ca inlesnindu-le vindecarea trupeasca, vor fi recunoscatori si vor da slava lui Dumnezeu), ceea ce e oarecum o binecuvantare, un apostolat.....indiferent ca esti bogat sau sarac, meseria de medic presupune multa munca istovitoare si chiar scarboasa, uneori, chiar si daca esti plastician in Beverly Hills...doar ca acolo nu lucrezi intotdeauna spre mantuirea sufletelor, s-ar putea spune, insa totusi plastician presupune nu doar buze si sani, ci si chestii mult mai urate, reconstructii dupa accidente, dintre care celemai ingrozitoare, etc...
Dar domnul Dragomir spune că, în lipsa păcatului lui Adam, n-ar fi avut nevoie să muncească, iar raportat la obiectul muncii dumnealui, în lipsa păcatului lui Adam, nici n-ar fi avut obiect de activitate, neexistând boala și moartea.

Opinie la care rezonez și eu, pentru că obiectul muncii mele este legat tot de căderile oamenilor.

Așa fiind, îi transmit și eu lui Adam un sincer "să-ți fie rușine, măi".
  #33  
Vechi 05.05.2015, 21:38:43
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Așa fiind, îi transmit și eu lui Adam un sincer "să-ți fie rușine, măi".
Nu-i frumos sa-l faceti pe Adam tzapul ispasitor.
  #34  
Vechi 06.05.2015, 08:38:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Pe mine toata treaba asta cu pacatele generatiilor x inaintea mea ma sperie, pentru ca ma gandesc la copiii mei, respectiv la nepotii mei;
Nu pot sa ma gandesc cum am putea suferi noi (eu si copiii si nepotii mei) pentru faptul ca eu am fost abandonata cand eram mica de exemplu. Adica, ce vina au copiii si nepotii mei pentru un pacat facut de cineva de dinainte cu 2, respectiv 3 generatii inaintea lor?
Eu nu a de unde sa stiu daca persoana respctiva s-a cait; habar nu am; avea 16 ani cand m-a nascut si abandonat; n-am de unde sa stiu daca ea a vrut sa ma abandoneze sau a fost fortata sa o faca; am multe necunocute in ecuatia asta, necunoscute care ma terifiaza cand vine vorba de consecintele asupra generatiilor viitoare. Plus multimea de pacate comise de mine... Incepe sa-mi fie frica sa fac copii cand vad si aud ca asa merg pedepsele de la Dumnezeu.
Ce vina am eu pe ca m-am nascut, dar mai ales, ce vina pot avea copiii, respectiv nepotii mei pentru asta?! De ce xista posibilitatea ca ei sa sufere consecintele pacatului facut de altcineva?!

Asa, acum mi-am exprimat si teama, de unde a rasarit postrea anterioara si frica si neincrederea si dezamagirea si frustrarea...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #35  
Vechi 06.05.2015, 10:09:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Pe mine toata treaba asta cu pacatele generatiilor x inaintea mea ma sperie, pentru ca ma gandesc la copiii mei, respectiv la nepotii mei;
De aceea Biserica si marii duhovnici pun accentul si le repeta constant
tinerilor: spovediti-va si impartasiti-va inainte de a zamisli prunci.
Iar cand faceti prunci bineinteles faceti-o doar in Taina Cununiei(adica
casatoriti)
Citat:
Nu pot sa ma gandesc cum am putea suferi noi (eu si copiii si nepotii mei) pentru faptul ca eu am fost abandonata cand eram mica de exemplu. Adica, ce vina au copiii si nepotii mei pentru un pacat facut de cineva de dinainte cu 2, respectiv 3 generatii inaintea lor?
Pacatul se transmite prin gene.Dpdv stiintific,efectul prezentei pacatelor
se poate vedea la analiza ADN-ului.Unde gasim:
anumite gene dezactivate, anumite gene activate, anumite deformatii/malformatii/functionare proasta a anumitor gene, etc.

Citat:
Eu nu a de unde sa stiu daca persoana respctiva s-a cait; habar nu am; avea 16 ani cand m-a nascut si abandonat; n-am de unde sa stiu daca ea a vrut sa ma abandoneze sau a fost fortata sa o faca; am multe necunocute in ecuatia asta, necunoscute care ma terifiaza cand vine vorba de consecintele asupra generatiilor viitoare. Plus multimea de pacate comise de mine...
Pai n-ai de unde, dar ai arma cea mai redutabile impotriva unor astfel de
belele.Spovedania->canon de pocainta->Impartasania.Si esti pazita.
Ai scut de protectie, si nu te mai afecteaza pacatele neamului tau.

Citat:
Incepe sa-mi fie frica sa fac copii cand vad si aud ca asa merg pedepsele de la Dumnezeu.
Paradoxal, multe din astfel de belele nu-s de la Dumnezeu, ci de la oameni.
Nu Dumnezeu ti-a stricat neamul, ci cretinii din generatiile anterioare.
Dumnezeu te ajuta oferindu-ti taina Spovedaniei si Impartasania.
Cei vrei mai mult, decat oferta de a-l primi pe Hristos, in chip tainic din
Sfantul Potir ?!
Citat:
Ce vina am eu pe ca m-am nascut, dar mai ales, ce vina pot avea copiii, respectiv nepotii mei pentru asta?! De ce xista posibilitatea ca ei sa sufere consecintele pacatului facut de altcineva?!
De fapt tu intrebi de ce pacatul nespovedit se transfera generatiilor urmatoare?
Pai e foarte simplu.Generatiile sunt legate intre ele prin legaturi nevazute.
Daca in una din generatiile neamului tau, exista pacatele grele nespovedite
care la vrema respectiva au generat efecte catastrofale asupra aproapelui
(adica asupra altor oameni) ei bine, sufletele acelor striga razbunare.
Pacate de genul: Crima, crima multipla, furturi de averi, crima din astfel
de chestii, vraji, magie neagra(satanism, ritualuri satanice), inceste,
sodomii,gomorii, perversiuni sexuale scarboase, si altele si mai grele,

Exemplu clasic:
parintii sunt posedati de pacatul preacurviei, sau de perversiuni sexuale
si fac un copil.Dar nu s-au spovedit si impartasit inainte de a zamisli un
copil, deoarece nu si-au pus problema, caci au ajuns mai rau ca animalele.
Ei bine, acel copil se va naste cu predispozitie spre curvie,preacurvie, perversuni sexuale.Va fi foarte sensibil la asa ceva si de la varsta foarte mica
va incepe sa si le manifeste.

Daca insa acei parinti s-ar fi spovedit si impartasit acel copil s-ar fi nascut
normal, unde genele sexualitatii functioneaza normal, deoarece atunci
cand te impartasesti vine Hristos si curata tot ce-i murdar/stricat/haotic.
De aceea dupa Impartasanie cu inima curata, omul se simte alt om si asta
pt ca a devenit Om, pana va cadea iarasi bineinteles.Dupa care se reia ciclu.
Si tot asa.
Citat:
Asa, acum mi-am exprimat si teama, de unde a rasarit postrea anterioara si frica si neincrederea si dezamagirea si frustrarea...
Aceste starii sunt efectele unei constiinte nelinistite, doarece ascunde multe.

Last edited by oaie_cugetatoare; 06.05.2015 at 10:14:32.
  #36  
Vechi 06.05.2015, 10:58:22
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Nu pot sa ma gandesc cum am putea suferi noi (eu si copiii si nepotii mei) pentru faptul ca eu am fost abandonata cand eram mica de exemplu. Adica, ce vina au copiii si nepotii mei pentru un pacat facut de cineva de dinainte cu 2, respectiv 3 generatii inaintea lor?
Eu nu a de unde sa stiu daca persoana respctiva s-a cait; habar nu am; avea 16 ani cand m-a nascut si abandonat;
Pacatul facut de acea persoana, care inteleg ca a fost (este?) mama dv naturala, e incomparabil mai mic decat pacatul avortului. Una e sa-ti abandonezi copilul fiindca nu il poti creste si alta este sa il omori. Acea persoana a facut cel putin un lucru fundamental pentru dv. Avand doar 16 ani, a dus sarcina pana la capat, in conditiile in care atatea femei/fete de asemenea varsta, de multe ori incurajate de concubinii lor ori chiar cu complicitate din partea lor aleg sa isi omoare copilul si sa il arunce, mort, la gunoi exact asa cum ai face cu o masea stricata, careia intai ii omori nervul, pe urma o extragi pentru ca la sfarsit sa o arunci in lada galbena pe care scrie "risc biologic". Un astfel de risc biologic puteati fi dv. Dar persoana respectiva, infruntand multe situatii penibile, a ales sa va creasca pana ati putut respira singura, pe urma (cel putin asa sper) a incercat un plasament, ca doar nu v-a lasat la marginea drumului.

Indiferent daca s-a cait sau nu s-a cait, daca s-a spovedit sau nu, consecintele temporale perdureaza. Doar daca s-a straduit sa stearga si consecintele temporale, de exemplu cautandu-va, dandu-va lucruri de care aveti nevoie sau, negasindu-va ori interzicandu-i-se, facand acest lucru fata de alti copii abandonati asa cum si dv ati fost; ori ducand pana la capat canonul penitential primit de la duhovnicul ei si beneficiind de indulgentele Bisericii, abia atunci datoria ei pe care o va avea de platit diminueaza sau inceteaza.

Eroarea dv consta in:
-a numi consecintele temporale "pedepse".
-a introduce conceptul de vina.

Dl MihaiG v-ar putea explica mai bine ca mine. Nu suntem in penal, ci in civil. Sa presupunem ca tatal dv este cartofor. Un om, altfel, foarte bun si gospodar. A muncit o viata ca sa aveti tot ce va trebuie si inca ceva peste. Dar, fiind cartofor, a pierdut o mare suma de bani. Fara a avea dv nici cea mai mica vina, casa frumoasa in care v-ati nascut este luata de creditori. Tatal dv este "nevoit" sa apeleze la camatari. Fara ca dv sa aveti nicio vina, mama dv primeste telefoane de amenintare si propuneri indecente din partea camatarilor. Chiar si cainele dv, ultimul vinovat, este gasit pe presul de la intrare cu gatul taiat. Cheltuielile de intretinere la facultate nu mai pot f, evident, platite, iar dv urmeaza sa munciti pe un salariu de mizerie, lucru care va va afecta nu numai pe dv o viata intreaga, dar chiar si pe copiii dv, care vor avea o mama saraca. Sunteti de acord ca toate cele prezentate ar fi posibile, ba chiar probabile, daca ati avea un tata cartofor ? Si ? Unde e vine dv, ori a copiilor dv ? Nicaieri. Credeti ca Dumnezeu este vinovat pentru ruina dv si consecintele ei inca una sau doua generatii ? Nicidecum. Prin urmare, cand analizam consecintele temporale ale pacatelor, care pot afecta mai multe generatii, intreaga casa, tara, sat sau popor, nu putem opera cu notiuni precum "vinovatie a victimelor" sau "pedeapsa". Judecatorul nu pedepseste, doar ca desertul lumii are o regula clara: un prejudiciu facut trebuie acoperit, iar asta de multe ori doare sau se ridica la cuantum mai mare decat beneficiul ilicit obtinut. Da, dar, pe de alta parte, si un bine facut are consecinte temporale: mai devreme sau mai tarziu vom incasa o dobanda care depaseste si ofertele cele mai optimiste ale bancilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #37  
Vechi 06.05.2015, 11:02:05
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
De aceea Biserica si marii duhovnici pun accentul si le repeta constant
tinerilor: spovediti-va si impartasiti-va inainte de a zamisli prunci.
Iar cand faceti prunci bineinteles faceti-o doar in Taina Cununiei(adica
casatoriti)

Pacatul se transmite prin gene.Dpdv stiintific,efectul prezentei pacatelor
se poate vedea la analiza ADN-ului.Unde gasim:
anumite gene dezactivate, anumite gene activate, anumite deformatii/malformatii/functionare proasta a anumitor gene, etc.


Pai n-ai de unde, dar ai arma cea mai redutabile impotriva unor astfel de
belele.Spovedania->canon de pocainta->Impartasania.Si esti pazita.
Ai scut de protectie, si nu te mai afecteaza pacatele neamului tau.


Paradoxal, multe din astfel de belele nu-s de la Dumnezeu, ci de la oameni.
Nu Dumnezeu ti-a stricat neamul, ci cretinii din generatiile anterioare.
Dumnezeu te ajuta oferindu-ti taina Spovedaniei si Impartasania.
Cei vrei mai mult, decat oferta de a-l primi pe Hristos, in chip tainic din
Sfantul Potir ?!

De fapt tu intrebi de ce pacatul nespovedit se transfera generatiilor urmatoare?
Pai e foarte simplu.Generatiile sunt legate intre ele prin legaturi nevazute.
Daca in una din generatiile neamului tau, exista pacatele grele nespovedite
care la vrema respectiva au generat efecte catastrofale asupra aproapelui
(adica asupra altor oameni) ei bine, sufletele acelor striga razbunare.
Pacate de genul: Crima, crima multipla, furturi de averi, crima din astfel
de chestii, vraji, magie neagra(satanism, ritualuri satanice), inceste,
sodomii,gomorii, perversiuni sexuale scarboase, si altele si mai grele,

Exemplu clasic:
parintii sunt posedati de pacatul preacurviei, sau de perversiuni sexuale
si fac un copil.Dar nu s-au spovedit si impartasit inainte de a zamisli un
copil, deoarece nu si-au pus problema, caci au ajuns mai rau ca animalele.
Ei bine, acel copil se va naste cu predispozitie spre curvie,preacurvie, perversuni sexuale.Va fi foarte sensibil la asa ceva si de la varsta foarte mica
va incepe sa si le manifeste.

Daca insa acei parinti s-ar fi spovedit si impartasit acel copil s-ar fi nascut
normal, unde genele sexualitatii functioneaza normal, deoarece atunci
cand te impartasesti vine Hristos si curata tot ce-i murdar/stricat/haotic.
De aceea dupa Impartasanie cu inima curata, omul se simte alt om si asta
pt ca a devenit Om, pana va cadea iarasi bineinteles.Dupa care se reia ciclu.
Si tot asa.

Aceste starii sunt efectele unei constiinte nelinistite, doarece ascunde multe.
Ca (ex-)biolog, depun marturie ca explicatia data de Ovis_Cogitor e perfecta. Asa este, totul e cum le-a scris. Deasemenea, Mihnea a explicat magistral mecanismul spiritual.

Last edited by Barsaumas; 06.05.2015 at 11:04:35.
  #38  
Vechi 06.05.2015, 12:29:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Presupunand ca din punct de vedere biologic aveti dreptate (si ma intreb atunci de ce nu sunteti patriarh, sau sa scrieti carti sa fiti profesori de biologie), se pun atunci urmatoarele intrebari:

1. La botez se spune ca suntem iertati si curatati de pacate. Si totusi nu este asa? Botezul nu are nici un rol in treaba asta?

2. Ce putem noi sa facem ca sa scapam de aceste poveri duhovnicesti?
Adica noi nu suntem vinovati, dar nici nu putem schimba nimic din ceea ce au facut cei dinaintea noastra. Da, ne ferim pentru cei ce vor urma, dar noi ce facem?

Este ca si la o boala genetica sau cromozomiala ceea ce spuneti voi (daca este asa). Se transmite, o porti in tine, o poti da mai departe sau nu.
Dar cel mai important: nu se vindeca.

Asta cu "spovedania si impartasania te protejeaza de pacatele neamului tau" nu stiu daca este chiar asa. Doar ne ducem (multi dintre noi) mereu si ne spovedim si ne impartasim si ne rugam mereu. Sigur ca ne ajuta mult. Dar anumite lucruri nu le schimba. Ne ajuta poate sa traim cu ele, dar nu le schimba.

Si raman totusi la imaginea mea despre Dumnezeu si Maica Sa si sfinti. Nu mai incercati sa-i faceti "bau-bau", sa-i prezentati neiertatori si cu batul in mana ridicat asupra noastra. De aia pleaca multin credinta. De atat frica pe care le-o tot "predica" unii si altii.

Sunt chiar cazuri dureroase. Ne povestea duminica preotul la predica despre un caz al unui om care venea cu familia la biserica si erau toti atat de credinciosi. Pana intr-o zi cand fata a luat-o pe un drum rau. Si au pierdut-o.
De atunci omul acela nu a mai calcat la biserica. A spus ca daca Dumnezeu este asa si i-a luat fata, atunci credinta lui nu mai are nici un sens.
Si cate cazuri din astea sunt. Sunt dureri mult prea mari pentru oameni si ei refuza atunci sa inteleaga ca Dumnezeu le-a facut asta si se darama credinta lor.

Sau sa spui unui copil ca daca nu e cuminte si face nu stiu ce Dumnezeu il pedepseste si il calca masina. Nu se mai duc nici ei si nici parintii lor nu-i mai lasa la orele de religie cu asa manuale.

Trebuie sa aratam oamenilor partea buna a credintei, iubirea, caldura, sa le dam sentimentul ca asa le este bine.
Din nou va spun despre parintele Galeriu si lumina pe care o raspandea prin ochi si glas. Cine ar fi plecat din credinta cu asa un preot?

Si revin la nedumerirea mea initiala: de unde stiti voi aceste lucruri? Unde sunt scrise lucrurile astea, cine va invata? Dati-ne si noua sursele.
Ca precis nu va spune preotul despre DNA si cromozomi modificati.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 06.05.2015 at 12:38:40.
  #39  
Vechi 06.05.2015, 12:35:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Ca (ex-)biolog, depun marturie ca explicatia data de Ovis_Cogitor e perfecta. Asa este, totul e cum le-a scris. Deasemenea, Mihnea a explicat magistral mecanismul spiritual.
Iar te repezisi nene ca schipul in carje la aplauze fara rost, mai ales ca e oarecum domeniul tau.

Se poate, intr-adevar ca obiceiuri pacatoase (insa nu toate) sa se traduca intr-o mostenire genetica defectuoasa.

ex.:

Fragilitatea genetica a copilariei: Andrei Miu at TEDxEroilor
https://www.youtube.com/watch?v=28UYFqoeVFQ

-> schimbarile genetice produse de neglijare, stres si abuz in relatia parinte - copil.

Ce e gena pacatoasa, nu se schimba doar pentru ca te spovedesti.
Cel putin nu e nimic demonstrat stiintific in sensul asta.

E o ipoteza cu care unora le place sa se joace ca sa dea un aer doct unor teorii care degenereaza aiurea pe alocuri uneori si atat.

Si din pacate sunt exemple destule de oameni care se spovedesc de ani de zile si tot au relatii defectuoase cu cei din jur.

In plus, poti sa te spovedesti mult si bine, dar daca nu stii sa-ti educi copilul sau faci erori grave fie si din "intentii bune" tot cu belele te alegi, oricat de "curat" esti in gena.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.05.2015 at 12:46:30.
  #40  
Vechi 06.05.2015, 13:12:26
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Presupunand ca din punct de vedere biologic aveti dreptate (si ma intreb atunci de ce nu sunteti patriarh, sau sa scrieti carti sa fiti profesori de biologie), se pun atunci urmatoarele intrebari:

1. La botez se spune ca suntem iertati si curatati de pacate. Si totusi nu este asa? Botezul nu are nici un rol in treaba asta?

2. Ce putem noi sa facem ca sa scapam de aceste poveri duhovnicesti?
Adica noi nu suntem vinovati, dar nici nu putem schimba nimic din ceea ce au facut cei dinaintea noastra. Da, ne ferim pentru cei ce vor urma, dar noi ce facem?
Si cand te gandesti ca ortodoxia are cea mai puternica si temuta arma
pe care Dumnezeu i-a dat-o omului, si Sophia ce face ?Pune astfel de
intrebari.
Citat:
Este ca si la o boala genetica sau cromozomiala ceea ce spuneti voi (daca este asa). Se transmite, o porti in tine, o poti da mai departe sau nu.
Dar cel mai important: nu se vindeca.
Sophia tu de ce te-ai nascut ?

Citat:
Asta cu "spovedania si impartasania te protejeaza de pacatele neamului tau" nu stiu daca este chiar asa.
In plus te protejeaza si de vrajile sau magia neagra pe care altii pot
s-o faca asupra ta.Daca inca ai dubii =>necredinta.
Citat:
Doar ne ducem (multi dintre noi) mereu si ne spovedim si ne impartasim si ne rugam mereu. Sigur ca ne ajuta mult. Dar anumite lucruri nu le schimba. Ne ajuta poate sa traim cu ele, dar nu le schimba.
Depinde si cum te spovedesti.

Citat:
Nu mai incercati sa-i faceti "bau-bau", sa-i prezentati neiertatori si cu batul in mana ridicat asupra noastra. De aia pleaca multin credinta. De atat frica pe care le-o tot "predica" unii si altii.
Dar nu-l facem bau-bau.Omul singur isi creeaza acest infern.Cand omul il
vede pe Dumnezeu ca un "bau-bau" e clar ca acel om se simte cu musca
pe caciula, se stie cu multe belele.Daca pleaca , o face pt ca niciodata cu
adevarat n-a crezut in Dumnezeu, si are opinie separata de cea a lui
Dumnezeu, ba chiar se simte indreptatit sa si-o pastreze si sa protesteze.
Aceasta este caracteristica luciferica, caci in fond acel omul sufera de foarte
multa mandrie manifestata sub diferita forme.

Citat:
Sunt chiar cazuri dureroase. Ne povestea duminica preotul la predica despre un caz al unui om care venea cu familia la biserica si erau toti atat de credinciosi.
Doar Dumnezeu stie cat sunt oamenii de credincios.Dar daca cineva isi zice
ca este credincios a luat-o pe un drum rau.Deja diavolul mandriei ii bate toba.

Citat:
Pana intr-o zi cand fata a luat-o pe un drum rau. Si au pierdut-o.
De atunci omul acela nu a mai calcat la biserica. A spus ca daca Dumnezeu este asa si i-a luat fata, atunci credinta lui nu mai are nici un sens.
Pai si ce vina are Dumnezeu ca fisa a devenit...ce a devenit parashuta?!
De ce il invinovatesti pe Dumnezeu pt ce face fita ?

Citat:
Si cate cazuri din astea sunt. Sunt dureri mult prea mari pentru oameni si ei refuza atunci sa inteleaga ca Dumnezeu le-a facut asta si se darama credinta lor.
Cam greu sa se darame ceva ce nu exista.
Citat:
Sau sa spui unui copil ca daca nu e cuminte si face nu stiu ce Dumnezeu il pedepseste si il calca masina. Nu se mai duc nici ei si nici parintii lor nu-i mai lasa la orele de religie cu asa manuale.
Pai si daca nu-l mai lasa, nu-l mai calca masina ?

Citat:
Trebuie sa aratam oamenilor partea buna a credintei, iubirea, caldura, sa le dam sentimentul ca asa le este bine.
Sentimentul asta nu-l dai tu(ca nu esti secta).Sentimentul asta trebuie sa-l dea Hristos omul respectiv, atunci
cand Hristos considera ca-l merita.

Citat:
Din nou va spun despre parintele Galeriu si lumina pe care o raspandea prin ochi si glas. Cine ar fi plecat din credinta cu asa un preot?
Dar tu faceai ce spunea parintele Galeriu ? Sau doar iti placea asa de el
ca om, ca timbru vocal.De altfel am observat o chestie la tine.Tu te limitezi
la estetic foarte mult.Daca estetic este Ok, hai sa facem concurs de frumusete.(Care este cea mai frumoasa icoana, Care este cel mai bun parinte,
Care are timbrul vocal cel mai carsmatic, Nu ?)
Formalisme, "sfinte" formalisme. Si apoi ne miram ca daca nu ne convine
ceva, plecam de credinta asta la alta.Pe de ce sa ne miram ? De ce ?

Citat:
Ca precis nu va spune preotul despre DNA si cromozomi modificati.
Nu, dar iti mai zic o chestie.ADN-ul este de fapt o structura informationala.
Incarcarea/Descarcarea cu informatii a acestei structuri are loc de cateva
ori pe minut.Cuvintele influenteaza ADN-ul.Gandurile de asemeni influenteaza
ADN-ul.ADN-ul este cea mai reconfigurabila structura de tip retea. Are rata
cea mai mare de dinamica a unei structurii.

Last edited by oaie_cugetatoare; 06.05.2015 at 13:17:23.
Subiect închis