Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2008, 23:31:37
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Cine opreste casatoria, si bucuriile ei, deschide usa ispitei satanei.
Asta nu prea suna drept! Sau ma rog e loc de interpretare...
Deci, eu zic ca o casatorie intru Hristos nu e lipsita de Cruce pt a se mantui.
Tot crestinul ortodox este ispitit daca se straduie sa tina calea lui Hristos. Si daca e ispitit, sa lupte si sa invinga, caci alaturi e puterea lui Hristos -BIRUITORUL din toate timpurile.
  #22  
Vechi 23.03.2008, 23:53:19
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

traditie, spune-mi si mie, te rog, de pe ce blog crestin ai luat acest exemplu, pentru ca vreau sa citesc si eu.
Scopul principal al casatoriei crestine este feririea de desfranare si aflarea mantuirii in viata de familie. A considera placerea care apare in relatia intima dintre soti un pacat este o greseala.
grigore, exista DESFRINARE si in cadrul casniciei, de fapt, in foarte multe familii, chiar intre soti, exista desfrinare, pentru ca a trai o viata murdara o poti face doar cu sotul tau, nu ai nevoie de mai multi barbati.
traditie, dezvolta tema, daca poti si vrei, este noua, interesanta si intriga pe cei mai multi.
  #23  
Vechi 24.03.2008, 00:09:42
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit



Am dat adresa, o dau din nou:

http://tainacasatoriei.wordpress.com/2007/07/26/10-persoana-si-individ-parametrii-extazului-erotic


Am cam zis ce am de zis: casatoria si nasterea de prunci poate sa existe si fara aplecarea spre placere. Este un moment când putem alege între a cauta placerea si a nu o cauta.

Sunt însa si placeri care vin fara sa existe o miscare a vointei noastre, dar orgasmul si toate placerile distructive pot fi evitate, ele au loc numai daca noi dorim sa gustam placerea respectiva.

În Pateric era o întâmplare cu un ava batrân si bolnav care dupa un timp si-a calcat regula de post si a mâncat o pruna. Doi alti parinti comentau, unul a întrebat "Oare îi va scoate Dumnezeu din rasplata pentru aceasta pruna?" Iar celalalt a spus: "Daca nu s-a aplecat inima lui sa guste placerea, nu i-o va scoate".

Însa ca în privinta orgasmului nu e vorba doar de dragostea lui Dumnezeu pentru care trebuie sa renuntam la placeri ci de ceva distrugator. Orgasmul este asemenea unui tratament "psihoterapeutic" prin electrosocuri, induce o mica moarte, de altfel ]n franceza i se spune si mica moarte:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_little_death


Aveam un text scris de un hindus care arata cum orgasmul destrama progresiv functiile sufletului, dar nu-l mai gasesc.


  #24  
Vechi 24.03.2008, 01:11:14
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

traditie, poate fi opus orgasmul extazului mistic pe care il traieste un om imbunatatit?
  #25  
Vechi 24.03.2008, 01:34:00
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
traditie, poate fi opus orgasmul extazului mistic pe care il traieste un om imbunatatit?
Nu cred ca exista extaz mistic, cuvintele care încep cu e de obicei descriu fenomene înselatoare de autosugestie: extaz, euforie, excitatie.

Orgasmul e un fenomen psihologic prin care cineva are impresia ca-l poseda pe celalalt, ma rog e ceva spurcat de care nu e bine sa vorbim.
  #26  
Vechi 24.03.2008, 01:45:12
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Cum sa fie scopul principal ferirea de desfrânare? Adica principalul scop al casatoriei e evitarea adulterului, a sexului extra-conjugal? Adica trebuie sa te casatoresti cu nu conteaza cine ca sa nu cazi în pacat cu mai multi?
Impotriva concupiscentei poti sa lupti pe doua cai: calea radicala a fecioriei si calea mai asezata a casatoriei. Fie fecioria, fie casatoria binecuvantata se considera castitate. Chiar daca se folosesc mijloace diferite, scopul este acelasi, mantuirea.
Viata intima dintr-o casatorie crestina (respectand niste principii crestine, mai ales cumpatarea) nu este o piedica in calea harului. Insa fecioria este superioara, este mai eficienta, dar si mai greu de purtat, de aceea este benevola, este un sfat evanghelic, nu o porunca.

Sfintii Parinti pun pe primul plan intre scopurile casatoriei ferirea de desfranare, iar nu nasterea de prunci. Pentru acei dintre noi care nu pot invinge in totalitate concupiscenta printr-o daruire totala unei vieti de rugaciune, alegerea este casatoria. Printr-o casatorie traita crestineste, omul poate scapa de obsesia sexualitatii. Ca unii nu reusesc si multi nici nu-si propun sa obtina acest lucru in casatorie, este o alta poveste.
Apoi nu trebuie uitata latura pozitiva a casatoriei, aceea de comuniune. Iar viata intima dintre soti poate intari aceasta comuniune, cu conditia sa nu fie un scop in sine, ci o prelungire a iubirii dintre doua persoane. Aparita copiilor, evitarea avorturilor, grijile cotidiene aduc in mod natural o temperare a concupiscentei. Iar daca este si multa rugaciune, relatia dintre soti devine mult mai repede una spiritualizata.

Casatoria crestina este in mod real o cale de mantuire. Ce s-ar intampla daca cineva care nu are inca credinta necesara unei vieti traite in feciorie (bine stiind ca fecioria este un dar de la Dumnezeu, depaseste puterile omului autonom) nu ar avea si solutia casatoriei? Ar pacatui si ar cadea in deznadejde. Asa in casatorie, daca ambii soti sunt credinciosi, are loc o spiritualizare treptata. E bine, zic eu, sa fim echilibrati, sa fim constienti de natura noastra corupta, de "hainele de piele" pe care le purtam. Aceste "haine de piele" sa le folosim intelept pentru a ajunge la tinta, la dobandirea mantuirii. Sf. Pavel zice ca "as vrea ca toti sa fiti ca mine" (feciorelnici), dar fiecare cu darul sau, "mai bine este sa te casatoresti decat sa arzi".
Traditie are dreptate in ceea ce priveste precizarea facuta de Sf. Pavel despre cei casatoriti ca "vor avea durere in trup". Cum spune Sf. Maxim Marturisitorul, placerea este urmata de durere si calea catre nepatimire consta in iesirea din acest cerc vicios (placere-durere-placere-durere- ...). Unii crestini o fac intr-o maniera radicala (monahism), altii treptat (casatorie).



  #27  
Vechi 24.03.2008, 02:32:28
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Deci dupa tine ferirea de desfrânare primeaza fata de comuniune în casatorie. Asta ar însemna ca ea, casatoria, e un mijloc, nu un scop. Eu cred ca e un scop, am spus care, unirea celor doi dupa modelul unirii între Persoanele Sfintei Treimi.

Te contrazici cu altii care ziceau ca Dumnezeu a pus orgasmul în om, tu spui ca dimpotriva, concupiscenta e ceva ce trebuie eradicat.

  #28  
Vechi 24.03.2008, 02:36:53
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

traditie,
atunci putem opune orgasmul starii de liniste pe care o traiesc oamenii induhovniciti?
  #29  
Vechi 24.03.2008, 03:10:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Subiectul topicului nu este adevarat

Orgasmul este un fenomen tainic ESENTIAL in aducerea pe lume a copiilor sanatosi si plini de energie care vor lupta cu multa rivna pentru obtinerea Duhului Sfint.

Diferenta pentru o femeie(barbatii oricum au c e v a ) intre a face un copil cu orgasm si fara este ca de la cer la pamint, este diferenta intre conceptia din plictiseala si cea activa unde copilu se umple de o energie tainica generata de generatorul "nuclear"numit orgasm este diferenta intre "a fi bagat in priza" sau nu

Copiii facuti fara orgasm ajung bolnaviciosi, anemici,lenesi, apatici, sau cu tot felul de frustrari si obsesii, depresionati, la fel cum sunt , si este demonstrat stiintific, si animalele clonate(DECI FARA ORGASM) au sistem imunitar deficitar si fara supraveghere mor repede
  #30  
Vechi 24.03.2008, 03:16:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

..iar in privinta casatoriei, singurul aport pe care cred ca-l poate aduce mintuirii este faptul ca cei doi sunt sub juramint si nu pot pacatui, preacurvi, desfrina, prostitua, si te tin departe de tot felul de alte pacate prin complementare etc, se mai influienteaza in bine unul pe celalalt, se mai induhovnicesc prin imitare si indemn...in rest casatoria luata ca atare fara viata crestina nu schimba cu nimic datele problemei...aceea de a capata Duhul Sfint si a ne mintui....in sensul asta vorbea Sf. Ap. Pavel...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
alinarea sufletului ranit bogman margareta Generalitati 34 12.06.2013 20:12:39
BARFA- rana a sufletului! snowdrop Generalitati 58 21.03.2012 21:17:54
Povestea sufletului meu. Un_trecator Intamplari adevarate 8 13.05.2011 20:42:29
Nemurirea sufletului 52ZIZO Despre Biserica Ortodoxa in general 44 16.08.2010 22:37:08
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19