Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 01.09.2015, 17:01:18
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Se pare ca am dezamagit-o crunt pe biata domnisoara. Ca s-o mai inveselesc, o sa-i pun la dispozitie un mic filmulet. Sa inteleaga ca oricat ar fi fetele de insistente, baietii raman consecventi in hotararea lor!
https://www.facebook.com/thatscoop/v...62007/?fref=nf
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #52  
Vechi 07.09.2015, 13:14:14
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire pentru casatorie

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă te superi așa de repede pentru mai nimica și faci asta foarte tot timpul, mi-e teamă că poți să înveți pe derost psaltirea, recitând-o ziua, noaptea, dimineața și seara că nu-ți va fi de prea mare folos.

Darul lui Dumnezeu este în aer, dă roată deasupra-ți, însă are nevoie de un aeroport bun unde să aterizeze, altfel riscă să se prăbușească la primul contact cu pământul vieții tale și să nu te alegi cu nimic din el.

Pregătirea terenului de aterizare este sarcina ta exclusivă!
Domnule, daca ati fi citit commentul meu de la inceput v-ati fi dat seama ca nu ma supar asa de repede! Ci incep sa am cam supar cam dupa 15 ani de cerut sfaturi in privinta aceasta si dupa 15 ani in care sunt ŽŽtrimisaŽŽ la calugarie! Nu stiu daca acum ati inteles ŽŽsupararea meaŽŽ?

Eu nu sunt un copil, eu am lucrurile foarte clare in capul meu, stiu ce doresc, si este absolut INUTIL sa mi se sugereze (ŽŽpreamareascaŽŽ) ideea calugariei! Nu ma intereseaza.
In alta ordine de idei, nu prea imi plac oamenii care raspund pe de-alaturi!

Am intrebat de psaltire pentru casatorie. Mi se raspunde cu ideea de calugarie!
Altcineva mi-a raspuns ceva despre acatiste, cand eu am spus clar ca nu m-au ajutat acatistele. Am raspuns mai sus ca, din fericire, sfintii m-au ajutat si pe mine pacatoasa in mai multe privinte, dar nu cu respect la casatorie. Deci nu ma intereseaza acatistele in aceasta privinta.

Dar, inainte de a ma lua la rost (o persoana de mai jos) cu intrebari de tip ŽŽai duhovnic?ŽŽ. ... Ma scuzati, mai repet odata, pentru ca vad ca nu am fost citita cap-coada: EU NU VORBESC IN PUBLIC DESPRE NEVOINTELE MELE DUHOVNICESTI!!!
NU SE VORBESTE IN PUBLIC DESPRE ASA CEVA!
Aceste lucruri se vorbesc cu duhovnicul, in nici un caz cu persoane pe foruri (fie ele chiar si ale credintei ortodoxe)!

Acestea fiind spuse, va multumesc pentru sfaturi,
O zi buna
  #53  
Vechi 07.09.2015, 13:17:40
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Red face Psaltirea casatorie

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Dragă Iulia, aici ai niste acatiste pe care le poti citi pentru căsătorie grabnică:

http://www.crestinortodox.ro/articol...orie-grabnica/

Si mergând în pelerinaje, la cursuri de pictură de icoane, sau alte activităti din acestea, poti întâlni tineri crestini credinciosi cu care eventual să poti întemeia o familie. Uneori chiar si activităti care nu au neapărat legătură cu biserica îti pot aduce pe cineva potrivit în viata ta. Doar să nu stai pasivă să îti pice din cer mirele, că asta foarte rar se întâmplă. :) Numai bine, să-ti ajute Dumnezeu după inima ta, asa cum îti doresti!

Multumesc mult pentru raspuns,
Dar cred ca va inselati in privinta mirelui.

Acesta nu se cauta, mirele e un dar de la Dumnezeu pe care El ti-l da cand considera El.

Prima data am fost ceruta in casatorie la 17 ani, si l-am cunoscut cand am iesit la o simpla plimbare cu o prietena.
Inutil sa va spun ca nu cautam pe atunci sa ma casatoresc!
  #54  
Vechi 07.09.2015, 13:24:32
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Red face Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Se pare ca am dezamagit-o crunt pe biata domnisoara. Ca s-o mai inveselesc, o sa-i pun la dispozitie un mic filmulet. Sa inteleaga ca oricat ar fi fetele de insistente, baietii raman consecventi in hotararea lor!
https://www.facebook.com/thatscoop/v...62007/?fref=nf


Domnule, dumneata cam iti permiti sa razi de mine fara sa ma cunosti. Tare mi-as dori sa ne explici ce anume iti da acest drept! Presupun ca ai anumite frustari - ca de altfel toata lumea din ziua de azi! Se scuza, in acest caz!

Niciodata nu am alergat dupa un barbat, si daca vrei iti explic si de ce.
Un mire / o mireasa sunt un dar de la Dumnezeu, care nu se cauta cu tot dinadinsul si nici nu se alearga dupa el / ea

Dumnezeu ti-l / -o da la momentul potrivit.

O zi buna
  #55  
Vechi 07.09.2015, 13:26:33
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Smile Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Am o intrebare.
Esti spovedita (Ai duhovnic) ?





Aha e cu avioane/piste/frecvente, adica ILS(Instrument Landing System).
Uuhhh, ia sa vedem cum arata o masinarie care foloseste ILS/ piste/frecvente, stuff like that.
https://www.youtube.com/watch?v=Z0FymhhO8yw
Complicata domne, casatoria asta.Foarte.Ia uite cate butoane are...

:-) M-ati facut sa rad!
Intr-adevar e de ras chestia cu conectarile si aterizarile!
E putin un limbaj cam sectar sau mi se pare mie?
  #56  
Vechi 07.09.2015, 13:28:46
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Ei hai, Moshule, chiar asa? vezi caracterele oamenilor prin monitor? :)

Nu zic că e Ok ca Iulia să-si plângă de milă sau să se vadă superioară, dar totusi nu stigmatiza fata cu etichete de-astea.
Multumesc!
Chiar m-am intrebat de unde stie el cam ce fel de persoana sunt daca nu m-a vazut in viata lui!
Mi se pare ca nu m-am deranjat sa-i raspund la asa ceva...
  #57  
Vechi 07.09.2015, 13:32:09
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Intr-un fel sau altul, toti ne plangem de mila. Iar daca n-am face-o, am fi deja sfinti. Dar atat timp cat nu ne multumim cu ceea ce primim, cerand (si) altceva inafara de smerenie, indelunga rabdare, pace sufleteasca, iubire de aproape si de vrajmasi, toti suntem slabi in credinta. De ce? Pai nu e nevoie sa cerem noi nimic DE FOLOS, fiindca stie El, Dumnezeu de ce avem nevoie si ne da chiar inainte sa formulam rugaciunea care a inceput intr-un simplu gand!
Toti avem "de ce"-urile noastre, dar unii asteapta rabdatori pana cand Dumnezeu se va indura "sa raspunda" in felul Lui unic. Si sa recunoastem ca o astfel de revelatie este coplesitoare, pentru ca celor alesi, mereu le ofera "ceva mai bun", dupa ce i-a supus la incercari doar in aparenta greu de depasit. Numai cu bunatatea si mila lui Dumnezeu trecem cu bine peste tot si toate (de care ne plangem si ne razvratim) nu fiindca avem niscai calitati deosebite!!!
De ce nu primim ceea ce dorim? Din mai multe motive:
1 - Posibil sa ne faca rau si sa nu stim ce vrem;
2 - Posibil sa fim printre cei de care Dumnezeu chiar se ingrijeste in mod deosebit si le oranduieste fel si fel de incercari;
3 - Posibil sa... nu mai fie nevoie sa dorim, fiindca "acolo sus" exista un altfel de plan deja pus in aplicare si care este "activ", dar pentru care noi sa fim "legati la ochi" din anumite motive...
Domnule, din toate commenturile dvs (rautacioase) asta a fost cel mai cu cap!
Eu personal inclin sa cred in varianta numarul 3! :-)

Incep sa cred ca nu sunteti chiar asa de rautacios in realitate,
  #58  
Vechi 07.09.2015, 13:58:48
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Wishfull thinking...
Sau:
1.pe linia neamului tau s-au facut de altii pacate strigatoare la cer care
au ramas nespovedite si toate se sparg in capul tau.Drept urmare Dumnezeu
iti opreste neamul, atat timp cat raul de pe linia neamului tau nu este
remediat.Si iti opreste neamul, pentru ca daca nu l-ar opri, atunci
copiii tai ar avea o cruce pe care n-o pot duce.
Solutie:spovedanie + canon + impartasanie + discutare cu duhovnic despre aceasta problema.
Eventual la alegerea duhovnicului se pot face erurgii speciale care sa dezlege blestemele sau
sa elimine raul de pe linia neamului tau, astfel pericolul fiind eliminat , copiii tai isi pot duce
crucea, drept urmare Dumnezeu dezleaga sa ai urmasi.

Trebuie specificat faptul ca acest caz se aplica doar celor care doresc sa aiba familie, dar undeva
independent de ei, acest deziderat nu se materializeaza, tot timpul intervenind in viatza lor, alte evenimente
care nu permit intemierea unei familii celor care doresc sa aiba o familie.

2.Iti negociezi credinta cu Dumnezeu ca la targ.Doamne daca imi dai ce
vreau eu atunci eu iti fac rugaciunile x, y, z( mai rau decat paganii)

3.Pur si simplu Dumnezeu nu-ti baga in traista.Tu ai dat "comanda" si
acum astepti ca la restaurant pe Dumnezeu facand pe chelnerul pt tine.

4.Pur si simplu nu esti gata pt casatorie.Altfel spus, nu esti dispus sa
accepti pe langa tine si pe celalalt cu ale sale greseli.

5.Oamenii care nu aleg calea casatoriei sau a calugariei isi iubesc
prea mult propria persoana si de aceia in subconstientul lor decid ca-i
mai bine sa ramana singuri(in sensul ca de abia mai exista loc pt ei si propriul
lor ego, dar apoi despre alti ? Ce sa mai....)

Se exclud numarul 2, 3, 4 si 5.

2 - negocierea de credinta (gen 40 de acatiste, 7 lumanari, 10 rugaciuni, 9 biserici) e ceva asemanator fariseismului. Eu nu fac asa ceva. Nu vreau sa-L intristez pe Cel de Sus

3 bagatul in traista... Hmmm, eu aveam 17 ani cand am fost ceruta in casatorie prima data (de un student la teologie), si eu nu cautam mire. Concluzia mea e ca un mire e un dar de la Cel de Sus pe care El ti-l da la momentul potrivit!

4 - sunt mai mult decat gata pt casatorie! Casatoria e o cale de mantuire si, in cazul unei femei - e sa faci ascultare fata de sot, inseamna sa-l sprijini si sa-l sfatuiesti, inseamna sa cresti buni crestini, inseamna mult, mult sacrificiu :-)

5 - asa e, ai dreptate, oamenii asa sunt egoisti,
  #59  
Vechi 07.09.2015, 14:04:04
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ce isteață sunteți!
Mă și mir că nu s-a găsit până azi un bărbat adevărat care să aprecieze la justa ei valoare această remarcabilă calitate a dvs.!
Poate m-am exprimat gresit.
Cred ca parintele Arsenie Boca spunea pe undeva ca multi monahi sunt cuiere de haine monahale.
Calea monahala e calea ŽŽingerilorŽŽ sunt oameni alesi, este extraordinar sa ai chemarea aceasta, sa doresti sa-I slujesti lui Dumnezeu in fiecare zi din viata, si oricat de constienta as fi de asta, sunt si mai constienta de ca nu pot sa urmez aceasta cale pentru ca as fi un simplu ŽŽcuier de haine monahaleŽŽ....
  #60  
Vechi 07.09.2015, 14:07:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Poate m-am exprimat gresit.
Cred ca parintele Arsenie Boca spunea pe undeva ca multi monahi sunt cuiere de haine monahale.
Calea monahala e calea ŽŽingerilorŽŽ sunt oameni alesi, este extraordinar sa ai chemarea aceasta, sa doresti sa-I slujesti lui Dumnezeu in fiecare zi din viata, si oricat de constienta as fi de asta, sunt si mai constienta de ca nu pot sa urmez aceasta cale pentru ca as fi un simplu ŽŽcuier de haine monahaleŽŽ....
Ei, atunci se pare că și eu am înțeles greșit. Îmi cer iertare....

P.S. Revenind la o parte din discuție, aș vrea să vă atrag atenția asupra unui amănunt. Anume, asupra modului cum ați deturnat dialogul, ambalîndu-vă singură, spre o ciondăneală imaginară legată de călugărie. Dacă revedeți postarea de la care s-a declanșat deraierea, precum și postarea mea ulterioară în care m-am obosit totuși să repet mesajul și să reformulez intenția, subliniind-o, veți remarca ușor că nu v-a dat nimeni "sfaturi" pentru călugărie. Ci, așa cum puteți lesne constata, călugăria a fost pomenită doar în treacăt, ca argument sau ca exemplu pentru o altă idee principală. Nu despre călugărie scriam, ci despre modul cum Dumnezeu ne aduce la El, în fel și chip. Vreți să revedeți postarea?
Iar acum se ridică o întrebare nouă: ce anume v-a făcut să deplasați mesajul spre punctul mort (în cazul dumneavoastră) al călugăriei? De ce nu ați rămas pe subiect ci v-ați încropit singură un dialog imaginar pe o temă pe care nu a susținut-o nimeni?
În ce mă privește nu sunt curios să aflu răspunsul. (Îl știu deja, dar asta e doar treaba mea privată.) M-aș bucura însă, pentru dvs., să cugetați la întrebarea mea și să înțelegeți câteva lucruri despre modul cum funcționați - ca urmare, probabil, a unor clișee des repetate în mediul în care ați trăit până azi.
Dacă nu ieșiți din povestea în care trăiți, prin propria alegere, de ani buni, eu cred că nu veți reuși nici în căsătorie. Luați-o ca pe o simplă opinie auzită în treacăt pe-o stradă oarecare în lumea asta mare...
Toate cele bune vă doresc,
Doamne ajută!

Last edited by Ioan_Cezar; 07.09.2015 at 14:26:45.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04