Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.09.2015, 14:18:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Domnule, daca ati fi citit commentul meu de la inceput v-ati fi dat seama ca nu ma supar asa de repede! Ci incep sa am cam supar cam dupa 15 ani de cerut sfaturi in privinta aceasta si dupa 15 ani in care sunt ŽŽtrimisaŽŽ la calugarie! Nu stiu daca acum ati inteles ŽŽsupararea meaŽŽ?

Eu nu sunt un copil, eu am lucrurile foarte clare in capul meu, stiu ce doresc, si este absolut INUTIL sa mi se sugereze (ŽŽpreamareascaŽŽ) ideea calugariei! Nu ma intereseaza.
In alta ordine de idei, nu prea imi plac oamenii care raspund pe de-alaturi!

Am intrebat de psaltire pentru casatorie. Mi se raspunde cu ideea de calugarie!
Altcineva mi-a raspuns ceva despre acatiste, cand eu am spus clar ca nu m-au ajutat acatistele. Am raspuns mai sus ca, din fericire, sfintii m-au ajutat si pe mine pacatoasa in mai multe privinte, dar nu cu respect la casatorie. Deci nu ma intereseaza acatistele in aceasta privinta.

Dar, inainte de a ma lua la rost (o persoana de mai jos) cu intrebari de tip ŽŽai duhovnic?ŽŽ. ... Ma scuzati, mai repet odata, pentru ca vad ca nu am fost citita cap-coada: EU NU VORBESC IN PUBLIC DESPRE NEVOINTELE MELE DUHOVNICESTI!!!
NU SE VORBESTE IN PUBLIC DESPRE ASA CEVA!
Aceste lucruri se vorbesc cu duhovnicul, in nici un caz cu persoane pe foruri (fie ele chiar si ale credintei ortodoxe)!

Acestea fiind spuse, va multumesc pentru sfaturi,
O zi buna
Domniță, să nu vă călugăriți dacă nu identificați predispoziții specifice pentru modul acela de viețuire! Sper că nu vă indispun dacă precizez că și alegerea dumneavoastră presupune șlefuire lăuntrică și o serie întreagă de abilități duhovnicești, cu nimic mai prejos decât în situația opțiunii respinse. De exemplu, exercițiul gestionării calme a diferenței de opinie cu "darurile" care vă ies în cale.
În privința acatistelor, psaltirii precum și a altor metode de învățare a rugăciunii, n-ar fi oportun să vă iritați dacă vi se spune că acelea nu sunt neapărat butonașe de comandă pentru room service matrimonial. Evident că ajută, sunt necesare dar nu și suficiente în vederea dobândirii unui asemenea dar deosebit de important, dacă nu decisiv în economia vieții. În spiritualitatea ortodoxă credința este adeverită de fapte, iar faptele sunt ridicate la putere de credință, buna lor sincronizare fiind partea noastră de contribuție la pregătirea pentru întâmpinarea harului.

Desigur, aveți deplină suveranitate asupra alegerilor dumneavoastră, deci tot ce citiți pe-aici sau prin alte părți sunt simple puncte de vedere exterioare la o panoramă a cărei dinamică intimă o cunoașteți cel mai bine.

Și dacă primiți ceea ce vă cere inima, ne vom bucura alături de dumneavoastră în caz că binevoiți să ne dați de știre!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 07.09.2015 at 14:21:24.
  #62  
Vechi 07.09.2015, 14:35:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
E putin un limbaj cam sectar sau mi se pare mie?
Ma copacele, daca te-a citit si o novice, e nasol..
Trebuie sa schimbi stilul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #63  
Vechi 07.09.2015, 14:38:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Fata a ales că vrea să se mărite, dar n-are cu cine.
Sau crezi că are pretendenti cu carul, dar e mofturoasă?! :)
Sunt si cazuri din astea.
Oamenii pot avea oportunitati dar le refuza din diverse motive, au anumite tipare prin care filtrareza realitatea, tipare care sunt rodul unei gandiri defectuoase.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.09.2015 at 14:51:34.
  #64  
Vechi 07.09.2015, 14:45:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Decat sa fiu un cuier de haine monahale prefer sa fiu un bun crestin mirean, o buna mama si sotie!
Si totusi de unde certitudinea ca n-ati fi si un cuier de haine de mama si sotie?
Sau ca dimpotriva, haina monahala nu vi se potriveste de nici o culoare?
Pana la urma, ceea ce i se cere calugarului i se cere si mireanului.
Sub o alta forma, dar tot pe acolo.

Citat:
Acestea fiind spuse, va multumesc inca o data pentru timpul dvs pretios irosit cu o biata nemernica care doreste sa fie mama
Agresivitatea in tratarea problemelor conflictuale in nici un caz nu face casa buna cu ideea de casatorie, pentru ca astfel de lucruri se pot intampla des.

Ori, va garantez, decat divortata, mai bine fata batrana.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #65  
Vechi 07.09.2015, 14:50:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Se exclud numarul 2, 3, 4 si 5.

2 - negocierea de credinta (gen 40 de acatiste, 7 lumanari, 10 rugaciuni, 9 biserici) e ceva asemanator fariseismului. Eu nu fac asa ceva. Nu vreau sa-L intristez pe Cel de Sus
Partial corect, doar ca nu e fariseism nici negociere, ci mai degraba se apropie de vrajitorie.

Citat:
3 bagatul in traista... Hmmm, eu aveam 17 ani cand am fost ceruta in casatorie prima data (de un student la teologie), si eu nu cautam mire. Concluzia mea e ca un mire e un dar de la Cel de Sus pe care El ti-l da la momentul potrivit!
Si din moment ce nu l-ati acceptat, atunci inseamna ca Dumenzeu a gresit sincronizarea si respectivul "mire" a fost dat la momentul ne-potrivit?

Sau tragem o alta concluzie, mai apropiata de realitate si anume ca posibilitatea asta (a casatoriei) depinde in buna parte si de alegerile dvs.?

Citat:
4 - sunt mai mult decat gata pt casatorie! Casatoria e o cale de mantuire si, in cazul unei femei - e sa faci ascultare fata de sot, inseamna sa-l sprijini si sa-l sfatuiesti, inseamna sa cresti buni crestini, inseamna mult, mult sacrificiu :-)
La teorie suntem toti buni, cum stati insa cu managementul furiei?

Citat:
5 - asa e, ai dreptate, oamenii asa sunt egoisti,
Si cand spuneti asta va excludeti sau va includeti in categoria asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.09.2015 at 14:52:35.
  #66  
Vechi 07.09.2015, 15:06:02
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Fara constientizarea starii de LIPSIT TOTAL DE MERITE, nu avem ce pretinde si nici nu putem primi altceva decat deznadejde. Iar asta pana la capat, toata viata. Orice lectie trebuie insusita, nu blamata, ca si cum ar fi o mare nedreptate.
Imi pare sincer rau si e foarte dureros sa simtim o realitate pe care cel deznadajduit... "n-o vede". Dincolo de orice raspuns "ales cu grija", descoperim un caracter "delicat" de care orice barbat ar fugi sa-si rupa gatu'!... Un lucru trebuie sa intelegem, totusi: Dumnezeu nu face nedreptate nimanui!... Lui ii e usor sa aleaga un "berbecut" din staulul de oi, dar de ce l-ar jertfi, asezandu-l langa o "leoaica" gata sa-l devoreze, daca nu executa intocmai si la timp?... In timp ce Insusi Dumnezeu nu pretinde de la cel ce l-a zidit supunere oarba, ci libertatea de a alege singur!...

Raspunsurile mele nu sunt de loc alese cu grija. Sunt sincere. Pur si simplu.

Incercati sa evitati DIN SMERENIA pe care atata o predicati - sa nu judecati o persoana necunoscuta. Daca nu ati vorbit cu mine fata in fata nici macar cinci minute, de unde ma cunoasteti?

Domnule, presupun ca dvs nu ati citit foarte bine intrebarea mea. Intrebarea mea era daca se poate citi psaltirea pentru casatorie. De unde ati scos chestia cu supunerea, berbeci si alti lei-paralei????
  #67  
Vechi 07.09.2015, 15:29:41
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Iulia2579; citeste Psaltirea deoarece Psaltirea exprima framantarile noaste interioare, dar si aspiratiile noastre de mai bine. Astfel, Psaltirea e cartea de capatai a fiecarui suflet necajit. Psalmii sunt balsam pentru suflet si ar fi bine daca fiecare crestin ar recurge la acest balsam indeosebi in clipele mai grele ale vietii, la vreme de incercari, ispite, boli si nelinisti.
Sfântul Vasile cel Mare, referindu-se la folosul Psaltirii, spunea: „psalmul este linistirea sufletului, datator de pace, caci el potoleste cugetele furtunoase si invaluitoare, liman împotriva demonilor“.
Eu nu am auzit ca sa ajute in sensul strict pe care il cauti tu dar marturisesc ca e cu folos pentru linistirea sufletului.

"Arunca spre Domnul grija ta si El te va hrăni; nu va da in veac clatinare dreptului" (Psalm 54, 25).
"Doamne, cand s-au inmultit durerile mele in inima mea, mangaierile Tale au veselit sufletul meu" (Psalm 93, 19).
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
  #68  
Vechi 07.09.2015, 15:31:02
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire pentru casatorie

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Ei, atunci se pare că și eu am înțeles greșit. Îmi cer iertare....

P.S. Revenind la o parte din discuție, aș vrea să vă atrag atenția asupra unui amănunt. Anume, asupra modului cum ați deturnat dialogul, ambalîndu-vă singură, spre o ciondăneală imaginară legată de călugărie. Dacă revedeți postarea de la care s-a declanșat deraierea, precum și postarea mea ulterioară în care m-am obosit totuși să repet mesajul și să reformulez intenția, subliniind-o, veți remarca ușor că nu v-a dat nimeni "sfaturi" pentru călugărie. Ci, așa cum puteți lesne constata, călugăria a fost pomenită doar în treacăt, ca argument sau ca exemplu pentru o altă idee principală. Nu despre călugărie scriam, ci despre modul cum Dumnezeu ne aduce la El, în fel și chip. Vreți să revedeți postarea?
Iar acum se ridică o întrebare nouă: ce anume v-a făcut să deplasați mesajul spre punctul mort (în cazul dumneavoastră) al călugăriei? De ce nu ați rămas pe subiect ci v-ați încropit singură un dialog imaginar pe o temă pe care nu a susținut-o nimeni?
În ce mă privește nu sunt curios să aflu răspunsul. (Îl știu deja, dar asta e doar treaba mea privată.) M-aș bucura însă, pentru dvs., să cugetați la întrebarea mea și să înțelegeți câteva lucruri despre modul cum funcționați - ca urmare, probabil, a unor clișee des repetate în mediul în care ați trăit până azi.
Dacă nu ieșiți din povestea în care trăiți, prin propria alegere, de ani buni, eu cred că nu veți reuși nici în căsătorie. Luați-o ca pe o simplă opinie auzită în treacăt pe-o stradă oarecare în lumea asta mare...
Toate cele bune vă doresc,
Doamne ajută!
Cred ca am mai raspuns la asta intr-un post adresat chiar dvs (cred). Am spus, si nu ma deranjeaza sa repet, ca am raspuns asa pentru ca am obosit ca, cel putin in ultimii 15 ani sa mi se pomeneasca, asa, in treacat (la fel cum mi-ati pomenit si dvs) - ideea calugariei! (gen, vai ce aspect de maica ai, vai poate ar fi bine sa te calugaresti ca tot iti place tie sa te tot duci la biserica, vai, ca sa vezi - o fata ce cauta sa se casatoreasca a ajuns la calugarie... sic!).

Sau, daca eu as fi fost de calugarie as fi intrat de mult acolo. Daca unei persoane nu ii arde inima de la inceput pentru calugarie (si mie nu imi arde - PUR SI SIMPLU NU MA INTERESEAZA!!!!), daca ezita ce sa aleaga, atunci acea persoana nu este buna de calugarie! Si asta va o spun ca sa intelegeti DVS de ce nu sunt pentru calugarie. ( ca tot vad ca imi sugerati sa ma gandesc asupra a unor presupuse motive - pentru care se presupune ca m-as fi gandit la calugarie......??????)

Dvs sunteti barbat. Nu ma astept sa intelegeti dorinta mea fierbinte a de avea un prunc in pantece. Barbatii nu aveti cum sa intelegeti acest lucru, pur si simplu!

Nu prea inteleg la ce va referiti cu ŽŽpoveste in care traiesc de ani buniŽŽ Daca ar fi fost dupa voia mea as fi fost maritata si cu copii de la 21 de ani! Pentru ca eu am zis ŽŽdaŽŽ pe la varsta aceea. Au fost parintii mei care l-au refuzat, pentru ca era mai sarac decat mine, si familia lui dintr-o categorie sociala mai joasa.
  #69  
Vechi 07.09.2015, 15:36:41
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit Psaltire casatorie

[quote=AlinB;600053]



Si din moment ce nu l-ati acceptat, atunci inseamna ca Dumenzeu a gresit sincronizarea si respectivul "mire" a fost dat la momentul ne-potrivit?



Draga Alin, eu l-am acceptat pe baiat, el era student la teologie.
Parintii mei nu l-au vrut pentru ca era mai sarac decat mine, iar familia lui - dintr-o categorie sociala mai joasa,
Drept urmare m-au trimis ŽŽsa studiez la 500 km distanta de el, iar scrisorile mele au fost oprite la posta.
  #70  
Vechi 07.09.2015, 15:38:27
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Partial corect, doar ca nu e fariseism nici negociere, ci mai degraba se apropie de vrajitorie.






La teorie suntem toti buni, cum stati insa cu managementul furiei?




Si cand spuneti asta va excludeti sau va includeti in categoria asta?

Care furie????

Domnule draga, daca nu ma cunoasteti si nu stiti ce am facut eu pentru aproapele - presupun ca e normal sa va puneti intrebari de genul asta....
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04