Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.08.2009, 02:15:57
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Dar din surse catolice te-ai informat? Explicatia preotului nu era destul de satisfacatoare?
Normal ca m'am informat si din surse catolice. Am facut ani de cateheza cu diferiti vicari. Pentru Sfanta Impartasanie si pentru Mir o trebuit sa invat din catehismul romano-catolic pentru a trece testul.

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Pozitia oficiala a BC fata de aparitile de la Medjugorje e cam sceptica, daca se va schimba nu stiu, mai interesante mi se par minunile de la Fatima si Lourdes care au fost verificate si considerate demne de crezare.


Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Tu citesti carti ziditoare de suflet, nu glumesti. Daca vrei sa inveti de la ortodocsi(ca ai avea ce) eu ti-as recomanda "Ne vorbeste parintele Ilie Cleopa", e mult mai buna din punctul meu de vedere.
Am citit volumul 1.
Eu nu vreau sa "invat" de la ortodocsi. Eu vreau sa devin ortodox. Strabunicii mei au fost ortodocsi, bunicii mei la fel (acum bunica mea este catolica), parintii mei au fost botezati la ortodocsi dar dupa s'au dus la catolici. Eu vreau doar sa ma intorc in Biserica Mama. Eu vreau sa ma mantuiesc. Si voi incepe chiar de maine, mergand la slujba si sper sa vorbesc si cu un duhovnic de acolo.
Dumnezeu sa ma ajute!

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Si eu care credeam ca "Totusi unde este Osama bin Laden" e un documentar interesant.Daca macar n-am vazut raiul prin telescop e bine ca am inregistrat voci din iad.Eu i-as premia cu premiul Nobel pe acei domni care au facut aceste cercetari.
Uite ca mie mi-a deschis ochii asupra unor lucruri.
Deci, tu ce crezi despre acele racnete?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.08.2009, 01:10:33
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Normal ca m'am informat si din surse catolice. Am facut ani de cateheza cu diferiti vicari. Pentru Sfanta Impartasanie si pentru Mir o trebuit sa invat din catehismul romano-catolic pentru a trece testul.
Atunci ar trebui sa stii ca purgatoriul face parte din credinta adevarata si inainte de venirea lui Cristos. Evreii ortodocsi cred pana azi intr-o purificare finala, si pentru 11 luni de la moartea cuiva se roaga (nu stiu numele rugaciunii) pt purificarea lui. Daca ai inteles in ce consta esenta purgatoriului atunci ce te framanta?

Citat:
Am citit volumul 1.
Eu nu vreau sa "invat" de la ortodocsi. Eu vreau sa devin ortodox. Strabunicii mei au fost ortodocsi, bunicii mei la fel (acum bunica mea este catolica), parintii mei au fost botezati la ortodocsi dar dupa s'au dus la catolici. Eu vreau doar sa ma intorc in Biserica Mama. Eu vreau sa ma mantuiesc. Si voi incepe chiar de maine, mergand la slujba si sper sa vorbesc si cu un duhovnic de acolo.
Dumnezeu sa ma ajute!
Daca te-ai hotarat atunci sa te pazeasca Dumnezeu in calatoria ta!

Dar daca bunicii si strabunicii tai erau luterani?

Citat:
Uite ca mie mi-a deschis ochii asupra unor lucruri.
Deci, tu ce crezi despre acele racnete?
Raiul si iadul fac parte din lumea nevazuta, eu cand am auzit aveam volumul incet si mi se parea ca-s niste oameni vorbind in piata. Nici macar ortodocsii nu cred ca alea-s tipete din iad, nu toti in orice caz.

Sa te ajute Dumnezeu in tot ce ti-ai propus!
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.08.2009, 02:41:17
antonio antonio is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2007
Locație: Italia
Mesaje: 24
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru antonio
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Atunci ar trebui sa stii ca purgatoriul face parte din credinta adevarata si inainte de venirea lui Cristos. Evreii ortodocsi cred pana azi intr-o purificare finala, si pentru 11 luni de la moartea cuiva se roaga (nu stiu numele rugaciunii) pt purificarea lui. Daca ai inteles in ce consta esenta purgatoriului atunci ce te framanta?!
Diferentele...

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Daca te-ai hotarat atunci sa te pazeasca Dumnezeu in calatoria ta!!
Doamne ajuta!

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Dar daca bunicii si strabunicii tai erau luterani?!
Au crescut in ortodoxie dar din diferite motive au trecut la catolicism. Punct.

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Raiul si iadul fac parte din lumea nevazuta, eu cand am auzit aveam volumul incet si mi se parea ca-s niste oameni vorbind in piata. Nici macar ortodocsii nu cred ca alea-s tipete din iad, nu toti in orice caz.!
Toti avem pareri diferite asupra unor fenomene.

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Sa te ajute Dumnezeu in tot ce ti-ai propus!
Multumesc! Dumnezeu sa aiba grija de tine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.08.2009, 16:15:53
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antonio Vezi mesajul
Au crescut in ortodoxie dar din diferite motive au trecut la catolicism. Punct.
Era o intrebare ipotetica, ce faceai daca erau luterani?
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.09.2009, 16:00:19
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai3 Vezi mesajul
Era o intrebare ipotetica, ce faceai daca erau luterani?
Dar daca erau eschimosi? Sau musulmani?

Dar uite ca nu sunt! Sa privim realitatea asa cum e fara ipoteze absurde!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.09.2009, 16:47:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Din cate observ topicul cere sa scoatem in evidenta diferentele. Ceea ce nu-i greu. Mai greu este sa-l respecti pe cel de o alta confesiune. Si aici ne intalnim cu un mare paradox. Mi se cere sa-l respect in faptul ca el nu traieste Ortodoxia. Ceea ce nu-i putin lucru. Dar asa cum am spus in alta parte - de vreme ce Dumnezeu ii mentine si pe acestia in existenta, eu nu trebuie sa-i urasc.

Revenind la tema topicului - exista un accent pus pe rastignirea lui Hristos, pentru ca prin moartea Sa, El satisface onoarea jignita a Tatalui. Nu-i intamplator ca Hristos apare de cele mai multe ori in reprezentarile catolice ca robit de suferinta. Si de aici icoana a ajuns sa fie exclusiv realista. Intr-o astfel de situatie chipul divin din arta dispare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.09.2009, 01:39:48
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Despre purgatoriu:
http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...52-purgatoriul

mai pe sucurt:
"Teologii catolici gasesc intemeiere pentru aceasta dogma mai ales in versetele 13-15 din capitolul 3 al primei epistole catre corinteni a Sfintului Apostol Pavel, in care se conclude ca unii vor fi mintuiti ca prin foc. Sfintul Isaac Sirul da adevaratul sens al acestor cuvinte. Aratarea lui Hristos la infricosatoarea judecata va fi, intr-adevar, ca un foc pentru cei neprimiti in Imparatie, dar nu toti vor percepe la fel acest foc. Cei care nici nu au vrut sa stie de Hristos si de poruncile Lui in viata aceasta nu-l vor recunoaste nici in acel foc si li se va parea un foc material, de care au auzit ca focul iadului la care se vad condamnati. Cei care L-au recunoscut pe Hristos, dar au cazut in pacate marturisind ca si Sfintul Apostol Pavel ca "nu fac binele pe care il voiesc, ci raul pe care nu-l voiesc", Il recunosc pe Hristos in focul aratat si Domnul va lucra in ei ca un instantaneu foc curatitor." Marinescu, Elena (red.), Vademecum crestin ortodox, Bucuresti, ed. Sofia 2003
o carte ce explica foarte bine diferentele (si argumentele) intre ortodoxi, catolici si protestanti
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2009, 02:30:42
adi5224 adi5224 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2009
Mesaje: 19
Implicit

Despre imaculata conceptie a Fecioarei Maria:

http://www.crestinortodox.ro/diferen...fecioare-maria

http://www.crestinortodox.ro/maica-d...cu-duhul-sfant

http://www.crestinortodox.ro/alte-ar...-sfanta-treime

http://eresulcatolic.50webs.com/conceptia.html

Pe scurt:
"Totusi nasterea Lui din femeie la aceasta "plinire a vremii" s-a facut sub lege, ca pe cei de sub lege sa-i rascumpere, ca sa dobindim infierea (cf. Gal. 4, 5-6). Adica Fiul lui Dumnezeu S-a facut om nu numai prin creatie, ci si prin nastere, luind prin aceasta din firea noastra afectele si coruptibilitatea de pe urma pacatului, dar fara de pacat. Aceasta L-a pus sub legea acestor urmari, ca sa le biruiasca si ca sa scape astfel pe toti fratii Sai de sub lege, sau sa-i faca din robi legii, fii liberi ai lui Dumnezeu" D Staniloae, Teologia dogmatica ortodoxa, vol II, Bucuresti, EIBMBOR, 2003, p.90

"A nega ca Fecioara Maria este Nascatoare de Dumnezeu inseamna a nega ca Insusi Fiul lui Dumnezeu S-a facut Fiul ei, deci Fiul omului. De ce a pus Iisus Hristos atita accent pe numirea Sa de Fiul Omului?" idem, p.80

pentru ca cele doua citate de mai sus sa fie valabile, Fecioara Maria trebuie sa fi fost om, nascuta asemeni restului oamenilor
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.06.2013, 23:56:18
Ivanov Anton Ivanov Anton is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2013
Mesaje: 1
Implicit despre adevarul purgatoriului

Daca Biserica Ortodoxa nu admite decat doua stari dupa moarte, iadul sau cerul, de ce face rugaciuni pentru cei morti? E ceva inexplicabil! Biserica Catolica admite si o a treia stare, adica si una temporara, numita purgatoriu: de aceea se roaga pentru cei morti, adica pentru cei care sufera un chin temporar dupa moarte, deci diferit de chinul vesnic al iadului, din care nu este scapare, caci, asa cum mentioneaza Evangheliile, acesta este vesnic.
ivanton2003@yahoo.it
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Drumul Crucii, Calea Pocaintei, nevointele duhovnicesti. alexmatei Spiritualitatea ortodoxa 0 16.03.2012 20:22:04
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Despre purtarea crucii ionut12 Generalitati 8 30.11.2010 18:47:54