Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.12.2009, 22:48:59
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Noesisaa, da, sunt inca tanara...nu am varsta potrivita pentru o casatorie. Dar, nu vreau sa-l pierd si nici sa fac ceva ce voi regreta mai tarziu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2009, 22:57:16
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Noesisaa, da, sunt inca tanara...nu am varsta potrivita pentru o casatorie. Dar, nu vreau sa-l pierd si nici sa fac ceva ce voi regreta mai tarziu.
Chiar sa ai grija sa nu faci ceva regretabil ca fiecare om are pacate destule si cred ca nu are nevoie de unul in plus, mai ales eu si probabil si tu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.12.2009, 23:30:15
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

daca la inceput era altfel inseamna ca anturajul l-a schimbat si nu mai este cel pe care il stiai...problema e destul de delicata deoarece dupa actul sexual ideologia ta ar putea sa aiba de suferit...si daca se vrea ca relatia sa fie deosebita, actul sexual nu ar trebui sa fie propus de unul din parteneri ci ar trebui sa isi faca aparitia in mod spontan...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.12.2009, 23:37:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Noesisaa, da, sunt inca tanara...nu am varsta potrivita pentru o casatorie. Dar, nu vreau sa-l pierd si nici sa fac ceva ce voi regreta mai tarziu.

Sigur, fiindca esti prea tanara ai impresia ca dragostea de acum e cea mai , cea mai , cea mai si ca el este baiatul cel mai potrivit... In general nu este asa.

Ca sa fiu mai clara, eu cred ca ai doua optiuni:

1. Ii spui sincer ca tu de fapt vrei sa astepti pana la casatorie, dar casatoria nu o sa vina prea devreme fiindca esti prea tanara, si daca vrea si el sa stepte fara sa te preseze sau sa profite de slabiciunea ta, bine, daca nu, nu are rost sa va puneti piedica unul altuia.

2. Daca spui ca il iubesti atat de tare, ii spui ca nu poti face asta acum, dar va casatoriti imediat cum termini liceul. Ceea ce mie mi se pare cinstit, ca sa stie si el cat trebuie sa astepte si ca nu e ceva asa fara capat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.12.2009, 23:37:29
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

nu face nimic!Roaga-te si adu-l pe calea cea buna!Arata-i sfaturile sfintilor pt cei ce nu se pot abtine.Plus ca nu e corect din partea lui,sa ceara asa,pe fatza.Mi se pare nerusinare.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.12.2009, 23:47:46
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul

2. Daca spui ca il iubesti atat de tare, ii spui ca nu poti face asta acum, dar va casatoriti imediat cum termini liceul. Ceea ce mie mi se pare cinstit, ca sa stie si el cat trebuie sa astepte si ca nu e ceva asa fara capat.
hm,totusi,nu se poate lua o decizie atat de importanta asa repede doar ca sa nu se plictiseasca celalalt de asteptat.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.12.2009, 23:50:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
hm,totusi,nu se poate lua o decizie atat de importanta asa repede doar ca sa nu se plictiseasca celalalt de asteptat.
De acord...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.12.2009, 00:02:01
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

La inceput el cu gura lui a spus ca vrea asta dupa casatorie, ca vrea o fata cuminte si ca s-a saturat de toate celelelte care il iubesc numai pentru a ajunge in pat cu el...acum, are alta parere..:-s

Last edited by Simona-Marilena; 13.12.2009 at 00:04:54.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.12.2009, 00:25:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
hm,totusi,nu se poate lua o decizie atat de importanta asa repede doar ca sa nu se plictiseasca celalalt de asteptat.

Exact. Deci pana la urma....ramane pur si simplu sa ii spui cinstit ce crezi despre treaba asta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.12.2009, 00:27:45
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Tu ai dorinta de a sta alaturi de Dumnezeu,tocmai de aceea vrajmasul te lupta prin cei dragi tie pentru a-ti pune piedici si a te descuraja...dar nu deznadajdui. "Domnul este ajutorul meu;de cine ma voi teme?!" Stai bine si lupta spre Adevar si pentru salvarea sufletului din capcanele acestei vieti cu pacate dulci,dar cu urmari amare. Sfatul parintelui este de ajutor,ca noi suntem pacatosi si de aceea nu este de folos intru totul,dar acolo unde-i har... Sa ne ajute Bunul Dumnezeu!

Last edited by Zburatorul; 13.12.2009 at 00:35:26.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59