Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.01.2010, 00:45:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
C
Dar ma deranjeaza ridicarea in slavi a artei in sine..
Te inteleg, face parte din simptomatica.... dar sper sa-ti treaca :)) hihi
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.01.2010, 01:05:56
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Reactii controverstae in urma vizionarii AVATAR

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Stiu ca nu sunt lucruri care se intampla oamenilor normali, dar pe net se vorbeste de tristetea cauzata de vizionarea filmului si compararea vietii imaginare, cu cea reala.

"Ever since I went to see 'Avatar' I have been depressed. Watching the wonderful world of Pandora and all the Na'vi made me want to be one of them. I can't stop thinking about all the things that happened in the film and all of the tears and shivers I got from it," Mike posted. "I even contemplate suicide thinking that if I do it I will be rebirthed in a world similar to Pandora and the everything is the same as in 'Avatar.' "
sursa: http://edition.cnn.com/2010/SHOWBIZ/...r.movie.blues/.
Si eu am citit pe net ca f multi dintre spectatori au cazut in depresie sau au tendinta de SUICID!?!?
Eu am biletele de cinema cumparate si efectiv nu imi mai da ghes inima sa merg.. deci va intreb pe voi cei ce ati vizionat...este chiar atat de puternic mesajul acestui film, astfel incat sa ajung la "spitalul de glumeti"?????
Ca daca-i pe-asa, atunci biletele sa fie foc ptr soba
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.01.2010, 01:28:14
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Eu am vazut filmul 3D, la Imax nu prea m-as duce pentru ca as risca sa mi se faca putin rau (si la 3D unora li se face rau, cam ca raul de masina), un om echilibrat nu ajunge la spitalul de glumeti doar dintr-atat deci te poti duce linistita sa-l vezi.

Efectele speciale sunt intr-adevar... speciale. Imi imaginez ca si Razboiul stelelor a facut acelasi impact la aparitie, sau Star Treck. Probabil ca vom tinde sa consideram aceste efecte speciale ca fiind arta in masura in care vom putea vorbi peste 50 de ani despre aceste efecte ca fiind tot... speciale, si nu depasite de o tehnologie si mai smekera care va aparea intre timp. filmul e intr-adevar conceput de la cap la coada sa puna accentul exclusiv pe efecte speciale 3D. Daca scoti 3D-ul din ecuatie nu prea mai ramane mare lucru. ma gandesc insa, prin comparatie, ca despre tablourile lui Da Vinci putem inca vorbi ca fiind arta, nu au fost inca depasite. Sau despre filmele lui Tarkovski, a caror valoare imensa sta in mesaj, in continut, cu toate ca si ele au efecte speciale (la vreme aceea chiar erau speciale).

Mesajul filmului e destul de banalo-propagandistic. Are intr-adevar o tenta New Age, insa nu asta mi se pare rau, si nu asta e cauza depresiilor spectatorilor, ci faptul ca ofera in final personajului principal sansa de a trai doar prin Avatarul sau. Mi se pare de fapt o propaganda imensa la lumea virtuala, de fapt asta este Pandora, o lume virtuala, promovand ideea ca poti renunta la identitatea ta din viata reala, unde poate ai de carat in spate pacatele inaintasilor si unde poate viata ta nu e asa roz, si sa iti asumi doar identitatea virtuala, construita asa cum te taie pe tine capul. E ca si cand ti-ai construi o identitate pe Internet si ai spune ca de fapt aceea e identitatea ta reala, nu cea fizica. Asta mi se pare a fi uratenia mesajului si departarea omului de crestinism.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.01.2010, 01:40:49
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

As mai adauga si faptul ca impresia puternica pe care a produs-o filmul tine intr-adevar exclusiv de senzorial, nu de altceva. 3D-ul creeaza impresia de verosimilitate atat de puternica, incat nu te mai gandesti la film ca la o poveste, ca doar esti in el, esti in mijlocul padurii aleia, ti se intampla chiar tie, te forteaza intr-un fel sa faci parte din film. Asa se explica si cum oameni care nu sunt de acord cu mesajul filmului spun ca totusi filmul le-a placut. E o experienta cinematografica foarte puternica, dar e una eminamente senzoriala. Nu filmul in sine e cel care te transpune, ci senzorialitatea, pe care fiecare o asociaza afectiv cu ceva. Si eu umblam prin paduri cand eram mai tanara si senzatia de libertate de atunci nu se compara cu nimic. E usor sa faci confuzia cu mesajul filmului.

Eu va incurajez sa il vedeti, chiar daca nu sunt deloc de acord cu mesajul filmului. Si eu am fost foarte incantata de film, de efecte si de modul in care e construit vizual, chiar daca mi-am dat seama de la primele scene unde bate cu mesajul si care e "uratenia" acestei propagande. Este o bijuterie tehnica, dar la fel e si Podul Golden Gate sau Canalul Panama sau iMac-ul, acestea din urma din fericire nu au si un mesaj social-religios propagandistic atasat. Mie una mi-a declansat o curiozitate tehnica, am cercetat sa vad cum e facuta tehnologia asta 3D si Imax, e foarte interesanta. Tehnologia in sine poate fi folosita si la propagarea unor mesaje bune, nu doar la propaganda de tip New Age.

Si Stapanul Inelelor a fost plin de la cap la coada de efecte speciale, dar de cu totul alta natura. La acel film te puteai gandi ca la o poveste, si inca una frumoasa si cu invataminte morale.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.01.2010, 17:42:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul

Si Stapanul Inelelor a fost plin de la cap la coada de efecte speciale, dar de cu totul alta natura. La acel film te puteai gandi ca la o poveste, si inca una frumoasa si cu invataminte morale.

Da, asa este insa pentru a putea avea o poveste detaliata trebuie sa faci o trilogie, iar fiecare ecranizare sa tina 3 ore :))
Reply With Quote
  #46  
Vechi 14.01.2010, 23:48:32
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da, asa este insa pentru a putea avea o poveste detaliata trebuie sa faci o trilogie, iar fiecare ecranizare sa tina 3 ore :))
Asta din cauza ca autorul cartii a impartit povestea in 3 volume. Daca au ales sa ecranizeze aceasta carte nu vad cum o puteau face altfel. Si cu acele 3 ore pe fiecare parte au taiat mult din faptele relatate pentru a se putea incadra.

Sa revenim insa la Avatar. E de presupus ca, datorita succesului de casa inregistrat, va avea si acesta continuari.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.01.2010, 00:43:14
antiqu's Avatar
antiqu antiqu is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Implicit

AM vazut filmul nu in versiunea 3d si mi s-a parut destul de obositor. In nici un caz nu mi-a venit sa ma sinucid , mai degraba sa casc...
E normal dupa atatia ani de munca si vre 300 milione dolari investiti ca oamenii sa vrea sa-si scoata banii si sa mai aiba si ceva profit pe acolo...
Vizionare placuta
__________________
Unde doi sau mai multi se aduna in numele Meu, acolo sunt si Eu...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.01.2010, 01:31:35
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma amuza cum multi din voi imediat vedeti in filmul asta ceva negativ pentru ca nu pupa in dos religia voastra si filozofia voastra ci indrazneste sa faca ceva diferit(desi e clar inspirata din povesti gen Pocahontas si face clar aluzie la invazia europenilor in america). Imediat vedeti conspiratii si subeversiune, ca inearca sa va manipuleze etc dar seara cititi rugaciuni care sunt facute clar pentru indoctrinare.

EU am vazut filmul asta si m-am bucurat de el pentru ceea ce este, o fantezie cu lectii morale anti rasiste, anti ignoranta si protoleranta. Asta ma face sa ma intreb voi cum vedeti toate filmele astea fantastice, gne Harry potter sau Stapanul Inelelor unde nu exista crestinims si supranaturalul se manifesta in mod banal si nimeni nu mentioneaza Dzeu sau pacat.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.01.2010, 01:35:16
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Ma amuza cum multi din voi imediat vedeti in filmul asta ceva negativ pentru ca nu pupa in dos religia voastra si filozofia voastra ci indrazneste sa faca ceva diferit(desi e clar inspirata din povesti gen Pocahontas si face clar aluzie la invazia europenilor in america). Imediat vedeti conspiratii si subeversiune, ca inearca sa va manipuleze etc dar seara cititi rugaciuni care sunt facute clar pentru indoctrinare.

EU am vazut filmul asta si m-am bucurat de el pentru ceea ce este, o fantezie cu lectii morale anti rasiste, anti ignoranta si protoleranta. Asta ma face sa ma intreb voi cum vedeti toate filmele astea fantastice, gne Harry potter sau Stapanul Inelelor unde nu exista crestinims si supranaturalul se manifesta in mod banal si nimeni nu mentioneaza Dzeu sau pacat.
Pai daca te amuza indoctrinatii care scriu pe aici, ce te face sa cauti raspunsuri la intrebarile tale tocmai pe forumul asta? Speri sa convingi pe cineva sau sa fii convins? Sau doar sa faci impresie?
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.01.2010, 01:39:58
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Pai daca te amuza indoctrinatii care scriu pe aici, ce te face sa cauti raspunsuri la intrebarile tale tocmai pe forumul asta? Speri sa convingi pe cineva sau sa fii convins? Sau doar sa faci impresie?
Ma fascineaza perceptia voastra a realitatii. Nimeni nu percepe realitatea pentru cea ce este, cu toti ne amagim cu o realitate ce e defapt 95% imaginatia naostra. Ce ma intereseaza la voi e ca mai toata lumea isi creaza o realitate cofortabila ca sa traisca fericiti, voi crestinii seriosi va creati o realitate in care va chinuiti in nenumarate feluri si va impuneti nsite limite absurde, si va consolati cu cele ma vagi si slabe senzatii fabricate numai in capul vostru. In alte cuvinte dupa ce ca va inchideti in propria lume va mai si faceti acea lume miserabila.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30