Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.03.2010, 15:43:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai precis, mantuirea este unirea voii omului cu voia Lui Dumnezeu.
Ma intereseaza un lucru: omul mai poate avea alta voie in afara de cea a lui Dumnezeu?
Cum se poate uni voia omului cu Voia lui Dumnezeu? Si care este Voia lui Dumnezeu?

Last edited by zoridezi; 25.03.2010 at 15:47:53.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.03.2010, 15:48:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sigur, omul poate avea si o voie care sa nu fie conforma cu cea a lui Dumnezeu. Dar asta nu se datoreaza Creatorului, caci El le-a creat pe toate bune, inclusiv pe om, ci pacatului.

Cum se poate ajunge la o unire intre cele doua? Prin smerenie. Chiar sarbatoarea de astazi, Buna Vestire, ne descopera acest lucru.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.03.2010, 16:03:29
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sigur, omul poate avea si o voie care sa nu fie conforma cu cea a lui Dumnezeu. Dar asta nu se datoreaza Creatorului, caci El le-a creat pe toate bune, inclusiv pe om, ci pacatului.

Cum se poate ajunge la o unire intre cele doua? Prin smerenie. Chiar sarbatoarea de astazi, Buna Vestire, ne descopera acest lucru.
Da, si eu gandesc tot asa. Omul oricat s-ar stradui, tot greseste.
Numai Iisus Hristos a facut Voia Tatalui in mod desavarsit.

Cat despre Voia lui Dumnezeu, am gasit urmatorul pasaj:
Că aceasta este voia Tatălui Meu, ca oricine vede pe Fiul și crede în El să aibă viață veșnică și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. (Ioan, 6:40)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.03.2010, 16:14:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu doar voia, ca omul nu se rezuma doar la vointa. Cand spun unirea omului cu Dumnezeu, ma refer la intrega sa natura trup si suflet, nu doar la o parte din ea.
Eu inteleg ce spui, numai ca nu te exprimi tocmai corect. Unirea omului cu Dumnezeu cum o caracterizezi tu seamana cu mantuirea hinduista - contopirea eului (atman) cu Brahman cel impersonal. Deci atentie, sa nu cadem in afirmatii panteiste, chiar si fara voie. :)

Ratiunea si vointa sunt atributele divine existente in noi care decid daca iubim sau refuzam ideea de iubire. In felul asta ne hotaram mantuirea [de rau], acum si dupa trecera la cele vesnice.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.03.2010, 16:17:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Florin, eu am spus ca mantuirea este unirea omului cu Dumnezeu, nu pierderea sau desfiintarea lui in Dumnezeu. Asa ca eu m-am exprimat corect. Daca termenul "unire" ar desemna contopire, atunci ar trebui sa-l eliminam, ori stim ca nu este asa. Vorbim de unirea barbatului cu femeia, de unirea celor doua firi in Hristos, etc. Dar sa nu ne abatem de la tema topicului.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.03.2010, 23:00:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

E foarte simplu ,mantuirea este scopul nostru pe acest pamant.Este unirea cu Dumnezeu si idealul absolut.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.04.2010, 20:06:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Iata 2 citate despre mantuire :Mantuirea este in acelasi timp,lucrarea lui Dumnezeu si a noastra.(Sf.Ioan Gura de Aur)
Mantuirea este numai lucrarea harului(Sf.Augustin de Hipona)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.04.2010, 09:42:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mantuirea este ca dupa slujba deniilor sa nu mai putem vorbi unul cu celalalt, in drum spre casa, iar odata ajunsi acasa, sa nu mai putem deschide televizorul, sa nu mai putem da telefoane, ci sa stam tacuti, continuand in noi insine tacerea si incremenirea intregii fapturi.

Mantuirea este a ne vedea drept cauza a Rastignirii Domnului.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2011, 01:37:27
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Mantuirea este a ne vedea drept cauza a Rastignirii Domnului.
Doar prin harul lui Dumnezeu vom constientiza cu adevarat ca Fiul lui Dumnezeu S-a intrupat pentru a ne mantui, patimind rastignire pe cruce.
Duhul lui Hristos, Duhul Sfant, ne va invata ca pentru noi "a fost spanzurat pe lemn Cel ce a spanzurat pamantul pe ape.
Cu cununa de spini a fost incununat Imparatul ingerilor.
Cu porfira mincinoasa a fost imbracat Cel ce imbraca cerul cu nori.
Lovire peste obraz a luat Cel ce a slobozit in Iordan pe Adam.
Cu piroane a fost pironit Mirele Bisericii.
Cu sulita a fost impuns Fiul Fecioarei".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.04.2011, 02:22:57
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Mantuirea este a ne vedea drept cauza a Rastignirii Domnului.
Sa ne vedem drept CAUZA a Rastignirii Domnului... Frumoasa invitatie la smerenie...
Desi am convingerea ca ai spus asa din cele mai frumoase sentimente :), eu prefer totusi sa iau aminte la FINALITATEA sau TINTA/SCOPUL Rastignirii. Tocmai pentru, tocmai in vederea mantuirii noastre Domnul S-a rastignit. Dealtfel, in Crez asa si spunem: "Carele pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire..." Deci nu "din cauza" noastra, ci "pentru" noi, in vederea mantuirii noastre, cei cazuti prin pacat.
De ce nu accept tentatia de a considera pe om (si pe mine insumi, implicit) cauza rastignirii Domnului? Sunt multe argumente, dar ma rezum la unul singur: ar insemna ca Domnul e OBLIGAT, CONSTRINS, DETERMINAT, LIPSIT DE LIBERTATE, FARA PUTERE DE ALEGERE.

Omul ar fi mai puternic decat Dumnezeu, iata ce mi se pare ca decurge din acceptarea considerarii noastre drept cauza.
Sa ma vad drept cauza, ar insemna sa ma vad mai puternic decat Hristos. Iarta-ma, Doamne, am vorbit ca om pe marginea unei idei, in sistemul propus: cel cauzal, determinist.

Imi cer iertare, frate Windorin, eu asa vad lucrurile...
Cu toata dragostea, iertare...
Si indreptare, desigur, astept.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 12:15:26
Care este scopul credintei pentru voi si ce repezinta mantuirea? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 74 09.06.2009 12:17:58
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 02.11.2006 23:56:38