Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.03.2010, 18:03:48
catargiumariusmihai catargiumariusmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Mesaje: 3
Implicit fimul Iisus din Nazaret

buna ziua. am si eu o rugaminte la cei care pot sa imi ofere o subtitrare corecta la filmul "Iisus din Nazaret" al lui Zefirelli. Am gasit cateva dar nu sunt traduceri in spiritul nostru ortodox "glorie" in loc de "slava" si sunt mai multe. Stiu ca nu dupa film ar trebui sa ne ghidam, dar eu cred ca e un film care poate sa iti aduca si tie care esti un crestin adevarat, dar mai ales celor care nu sunt f evlaviosi, cate ceva din cuvintele Scripturii, o imagine a sacrificiului Mantuitorului etc. V-as fi recunoscator sa poata cineva sa ma ajute. multumiri!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2010, 19:23:59
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mie imi place mult acest film. M-a ajutat sa inteleg mai bine totul.
Cu subtitrarea este greu. Trebuie sa fie un traducator f.bun in domeniul religiei.
Cuvintele insa le gasesti in Noul Testament. Ia-l si urmareste filmul cu el.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.03.2010, 20:19:54
catargiumariusmihai catargiumariusmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

eu astep totusi pe cineva care sa poata sa imi ofere o subtitrare asa cum trebuie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2010, 15:33:47
catargiumariusmihai catargiumariusmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Mesaje: 3
Implicit

Am gasit ceea ce cautam. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.04.2010, 17:32:20
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Pe mine m-a ajutat mult acest film sa inteleg mai bine anumite aspecte. Insa are si multe scaderi. Personajul Iuda nu mi se pare bine evidentiat, prea sec. Nici Petru nu e in puterea Evangheliei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.04.2010, 10:06:08
ben_gal
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mie imi place mult acest film. M-a ajutat sa inteleg mai bine totul.
Cu subtitrarea este greu. Trebuie sa fie un traducator f.bun in domeniul religiei.
Cuvintele insa le gasesti in Noul Testament. Ia-l si urmareste filmul cu el.
Si mie mi-a placut.
Eu am furnizat sucul de rosii - Ketchup, (aka catsup).
Cuvintele sunt importante, insa culoarea rosie face filmul.

=
http://www.google.com/search?hl=iw&q...=&oq=&gs_rfai=


A
ctorul Mel Gibson, arestat pentru conducere in stare de ebrietate la sfarsitul saptamanii trecute, cercetat in prezent pentru presupuse comentarii antisemite pe care le-ar fi facut, s-a hotarat sa urmeze un tratament de dezintoxicare, transmite AFP, citata de Mediafax. Stirea a fost anuntata de purtatorul sau de cuvant, Alan Nierob.
Actorul in varsta de 50 de ani a fost oprit de politie, vinerea trecuta, pe cand conducea cu o viteza de doua ori peste limita legala, in Malibu, California. Gibson a picat testul cu fiola, a fost arestat si apoi eliberat pentru o cautiune de 5000 de dolari. Actorul a facut in timpul arestarii cateva comentarii dure la adresa politistilor, despre care se crede ca ar fi fost antisemite. Gibson, ale carui convingeri religioase catolice traditionaliste sunt celebre, ar fi afirmat ca "evreii sunt responsabili pentru toate razboaiele lumii".


=
Asta a fost in 2006.
Noua ani dupa filmul cu marfa mea.
In urma incidentului Mel Gibson, privit ca antisemit la Hollywood,
a luat o hotarire semeata dar practica si s-a convertit la iudaism.
Acum se numeste Moshe Gipsenberg [aceleasi initiale] si tat'su catolic, e suparat pe el.

Last edited by ben_gal; 02.04.2010 at 10:58:42.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.04.2010, 12:27:36
adidan adidan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2010
Mesaje: 3
Implicit Subtitrare Isus din Nazareth

Depinde in ce format ai filmul, daca imi spui te-as putea ajuta. Ti-as putea oferi o varianta HD a acestuia, insa e destul de mare incat sa nu incapa pe DVD normale. Are 2 parti de 7.5 GB.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2010, 03:11:54
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit pt. ben_gal si ketchup-ul lui ieftin

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Si mie mi-a placut.
Eu am furnizat sucul de rosii - Ketchup, (aka catsup).
Cuvintele sunt importante, insa culoarea rosie face filmul.
aham, nu stiam ca evreii ca tine utilizeaza ketchup-ul (sa fie din cauza ca e mai ieftin? mda, cu sigurantza asta ar putea fi explicatzia...) pe post de sange in filme... interesant, totusi, sa aflam aci parerea unuia...

nu ketchup se foloseste in filme ca inlocuitor de sange, ci un sirop special, obtzinut din porumb, numit 'corn syrup'... da' la cat esti tu de 'dashtept', bineintzeles ca nici acest banal mic amanunt nu-l stiai... de unde sa fi auzit si tu de el?... ti-a 'scapat' si asta, nu-mi zice!?... mda, ai cam multe 'scapari'...

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
In urma incidentului Mel Gibson, privit ca antisemit la Hollywood,
a luat o hotarire semeata dar practica si s-a convertit la iudaism.
Acum se numeste Moshe Gipsenberg [aceleasi initiale] si tat'su catolic, e suparat pe el.
pai daca l-or fi santajat si amenintzat aia cu pistolu' la tampla (sau cu alte celea), ce sa-i faci, saracu' om, a trebuit sa se prefaca si el ca se converteste, acolo, de sila, de mila... daca de la-nceput n-a stiut cu cin' s-a pus!... deh, se mai intampla si accidente...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2010, 21:29:03
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Bata in balta

Citat:
În prealabil postat de ben_gal Vezi mesajul
Si mie mi-a placut.
Eu am furnizat sucul de rosii - Ketchup, (aka catsup).
Cuvintele sunt importante, insa culoarea rosie face filmul.

=
http://www.google.com/search?hl=iw&q...=&oq=&gs_rfai=


A
ctorul Mel Gibson, arestat pentru conducere in stare de ebrietate la sfarsitul saptamanii trecute, cercetat in prezent pentru presupuse comentarii antisemite pe care le-ar fi facut, s-a hotarat sa urmeze un tratament de dezintoxicare, transmite AFP, citata de Mediafax. Stirea a fost anuntata de purtatorul sau de cuvant, Alan Nierob.
Actorul in varsta de 50 de ani a fost oprit de politie, vinerea trecuta, pe cand conducea cu o viteza de doua ori peste limita legala, in Malibu, California. Gibson a picat testul cu fiola, a fost arestat si apoi eliberat pentru o cautiune de 5000 de dolari. Actorul a facut in timpul arestarii cateva comentarii dure la adresa politistilor, despre care se crede ca ar fi fost antisemite. Gibson, ale carui convingeri religioase catolice traditionaliste sunt celebre, ar fi afirmat ca "evreii sunt responsabili pentru toate razboaiele lumii".


=
Asta a fost in 2006.
Noua ani dupa filmul cu marfa mea.
In urma incidentului Mel Gibson, privit ca antisemit la Hollywood,
a luat o hotarire semeata dar practica si s-a convertit la iudaism.
Acum se numeste Moshe Gipsenberg [aceleasi initiale] si tat'su catolic, e suparat pe el.
Asa, si? Ce legatura are asta cu filmul Iisus din Nazaret, al lui Zefirelli? Filmul la care faci (sa zicem) referire tu este Patimile lui Hristos, al lui Mel Gibson.
Sau este felul tau de a da cu bata in balta? Oricum, in afara de batjocura nu prea vine nimic din directia ta. Iar batjocura este o unealta ieftina, a celor care nu pot mai mult.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea lui Iisus georgeval Rugaciuni 51 11.11.2014 09:55:20
Iisus si femeile tara tara vrem ostas Generalitati 67 12.08.2011 20:31:41
Iisus pe Cruce Templier Knight Din Noul Testament 14 13.12.2010 01:24:04
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22
Nazaret si acul in carul cu fan rozalia Pelerinaje la locuri Sfinte 3 12.02.2008 16:16:06