Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2015, 12:42:49
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de autunit Vezi mesajul
Bogdan, natura a fost afectata indirect de pacatul primior oameni si mai ales al genratiilor tot mai noi si decrepite. Si, daca e sa citim cu atentie Geneza, se refera doar la aceasta planeta.
Mie imi este, personal, absolut egal daca exista sau nu si alti sentienti in Univers, cum arata, cat de asemanatori ne sunt, sau ce limbaj si societate au.
Ce nu imi este indiferent, este incrancenarea, pe de o parte a scientocratilor infuzati de ideologism ateist militant pana la prostie, care vor musai sa demonstreze ca da, exista "alienigeni", chiar scuipand pe ideea de Creator, si, pe de alta parte, incrancenarea a ceea ce eu numesc "bisericosi", care se agata de interpretari depasite ale textelor din Tanakh, sustinand ca aceasta coroana putreda a Creatiei, autodefinita, omul cazut, este unic in Univers.
Cred sincer ca, aproape intotdeauna, adevarul, chiar Adevarul, este la mijloc.
Chestia cu "creatie in sase zile si nu mai mult/putin" era, pentru cine priveste si credinta in mod realist si pragmatic, o gaselnita rabinica pentru a conferi shabbatului autoritatea suprema (aici bunii nostri colegi adventisti cred ca m-ar "pocni" de nu o sa ma vad). Tot asa, pretentia ca, vezi Domane, cumva pacatul primordial, ce mai curand e o bola decat o vina in conceptia ortodoxa (ceea e foarte corect) s-ar fi transmis totusi si naturii non-sentiente, care, spre deosebire de ingerii disidenti si omul cazut, nu pacatuise cu nimic, e o gaselenita a Bisericii, care sa arate ca, vezi Doamne, omul e vindecat prin pocainta si administrarea de euharistie si aceasta vindecare se transmite chipurile si Firii (cand istoria dovedeste ca practicile Tainelor nu au schimbat nimic in om si nici in natura, dimpotriva, Raul isi face de cap in continuare). E o anume megalomanie ideologica, atat in atitudinea scribilor iudaici, privitor la shabbat, cat si in a ideologilor eclesiali, numiti si sfinti parinti, de mai tarziu.
Iti multumesc pentru raspuns si pentru parerea ta serios argumentata, insa o sa argumentez si eu de ce nu sunt de acord cu ea. Spui ca efectele caderii in pacat s-au facut resimtite doar pe aceasta planeta, insa asta inseamna ca stricaciunea si dezorganizarea, hai sa zicem cu un termen fizic "cresterea entropiei", ar avea loc doar pe aceasta planeta. Or noi stim acum, si prin prisma cunostintelor noastre stiintifice, ca actualele legi fizice ale lumii cazute sunt aceleasi in tot universul. Nu exista nici un loc in univers care sa NU fie supus cresterii entropiei, dezorganizarii, stricaciunii si mortii. A spune altceva inseamna a admite ca raiul si Imparatia lui Dumnezeu se afla undeva in acest univers cazut, intr-un loc fizic din acest spatiu unde legile actuale ale naturii nu mai functioneaza. Ceea ce e absurd, dupa pararea mea. De aceea, invatatura crestina conform careia intreaga fire creata s-a stricat dupa caderea in pacat, pare mai conforma cu ceea ce observam noi astazi, atat dpdv al comportamentului uman, cat si dpdv stiintific, al legilor naturii cazute.
Si daca tot vorbim ca ar trebui sa existe viata inteligenta si pe alte planete, atunci de ce nu s-a gasit pana acum nimic in afara de speculatii, vorba lui Alin ? Ca singurele "dovezi" in favoarea extraterestrilor nu sunt decat pure speculatii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.07.2015, 12:48:01
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Si ca sa adaug o parere personala, cred ca rolul sfintelor taine este sa dea omului harul care il ajuta pe om sa se ridice din pacat. Insa el nu anuleaza legile fizicii ale acestei lumi, cel putin pana la eshaton, cand intreaga creatie se va transfigura. Harul se primeste prin taine, dar depinde si de vointa omului sa conlucreze cu el. Altfel harul nu forteaza vointa omului.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.07.2015, 13:12:57
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bogdan, cred ca este periculos, teologic vorbidn, sa punem un semn de, nu zic congruenta, dar macar asemnare, intre pacat si entropie. Eu as zice ca entropia este fatza cuanificabila a pacatului/bolii spirituale.
Actul alimentar insusi al erbivorelor, pe vremurile antediluviene universale, este provocator de entropia: structurile celulare ordonate ale organismului vegetal ingerat sunt supuse entropizarii si digestiei. Deci, entropie exista si atunci. Ca demonii au ridicat-o la rang de arta, iar oamenii la rang de deopotriva de arma, idol si mod de viata, este alegerea nefericita a unor sentienti, unii cu trup altii fara, cazuti din Har.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.07.2015, 13:19:18
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Cu siguranta ca nu am dorit sa pun semn de egalitate intre pacat si entropie. Am vrut doar sa subliniez 2 lucruri de bun simt, zic eu:
1. ca legile acestei lumi sunt legi de dupa caderea in pacat si
2. ca aceste legi sunt aceleasi in tot universul.

A spune ca stricaciunea si moartea sunt prezente doar pe planeta noastra inseamna a sustine existenta unui loc in univers unde legile lumii actuale, cazute, nu ar functiona, ceea ce este absurd. Antedeluvian este tot dupa caderea in pacat, nu inainte.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.07.2015, 13:21:32
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Iar invatatura ca omul este coroana creatiei fiind dupa chipul lui Dumnezeu este o invatatura crestina fundementala. Daca nu o acceptam nu suntem crestini.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.07.2015, 13:21:50
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Eu sper sa gaseasca planete multe, identice cu a noastra si fara forme de viata intelegenta.
Poate e greseala noasta ca incercam mereu sa cautam in exterior in loc sa cautam in interior.
Nici nu stiu daca e bine sa imi pun atatea intrebari, ma fac sa cred ca n am credinta...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.07.2015, 14:11:26
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Iar invatatura ca omul este coroana creatiei fiind dupa chipul lui Dumnezeu este o invatatura crestina fundementala. Daca nu o acceptam nu suntem crestini.
Cu un mic, dupa parerea mea, amendament, Bogdan: era cununa Creatiei. Inainte de cadere. Sa definesti omul la acest mod la timpul prezent, adica post-cadere, revine la a sustine ca o masina de marca super, dar defecta, este totusi foarte buna. Ar fi..daca ar fi si reparata.
Poate ca e timpul sa vedem si modul in care trufia umana, ca intreg si mai ales trufia grupurilor ideologice si religioase poate deforma pana si invatatura corecta primita de la Dumnezeu, pe care chiar cu logica de cazuti inca o putem susitine, pana nu ne alteram total, in aceste vremuri finalae, cu "ajutorul" nepretuit al vechii nostre cunostinte cornute de langa pomul cunoasterii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.07.2015, 14:16:08
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

In privinta pacatului stramosesc, fiindca s-a mentionat aici. Este greu de spus ce semnifica el si ce anume mostenim noi, ca urmasi ai lui Adam. Daca mostenim doar urmarile pacatului adamic (stricaciunea si moartea), asa cum sustin sf. Chiril al Alexandriei si sf. Ioan Gura de Aur, sau daca mostenim si vina acestui pacat, asa cum sustin sf. Augustin, sf. Ambrozie cel Mare, sf. Ciprian al Cartaginei sau sf. Atanasie cel Mare ?
Deci in aceasta privinta parerile sunt impartite chiar si intre sfintii parinti.
Din punctul meu de vedere, dar subliniez ca e o parere strict personala, as inclina sa cred ca noi mostenim si vina pacatului, nu doar urmarile sale. Argumentele mele sunt urmatoarele:
1. textul sf. Pavel care vorbeste despre aceasta este mai plauzibil de interpretat in acest sens
2. daca nu s-ar fi transmis si o oarecare "vina", inteleasa ca o separatie intre Dumnezeu si om, atunci Maica Domnului de exemplu ar fi fost exclusa de la mantuirea adusa de Hristos, fiindca Maica Domnului nu a avut pacate personale. Insa noi stim ca jertfa rascumparatoare a Mantuitorului se extinde si asupra ei, ceea ce inseamna ca ea a avut totusi pacatul stramosesc
3. numarul parintilor si al sinoadelor din vechime care sustin ca noi am mostenit totusi si vina pacatului adamic este covarsitor mai mare decat al celor ce sustin contrariul.
4. firea omeneasca fiind una, asa cum explica sf. Nicolae Velimirovici, fiecare este responsabil pentru toti. Regasim aceasta frumoasa si profunda idee si la Dostoievski, in Fratii Karamazov. Deci fiecare purtam in noi insine responsabilitatea acestui pacat adamic.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.07.2015, 14:16:17
autunit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Eu sper sa gaseasca planete multe, identice cu a noastra si fara forme de viata intelegenta.
Poate e greseala noasta ca incercam mereu sa cautam in exterior in loc sa cautam in interior.
Nici nu stiu daca e bine sa imi pun atatea intrebari, ma fac sa cred ca n am credinta...
Eu sper sa gaseasca acolo fiinte si fenomene care sa puna trufasa noastra specie din nou in genunchi in fata Facatorului. Exploratorii, care, apropos, vor lucra acolo pentru gigantice corporatii, nu pentru omenire in ansamblu, orice altceva ar fi propaganda umanista invelita in reclama, sper sa intalneasca ceva atat de puternic si "ingrozitor", incat fie sa ii nimiceasca total, fie sa ii faca sa se intoarca pe Terra cu coada intre picioare.
De ce scriu asa? "Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii". Oamenii vor trebui fie sa ajunga in genunchi, sa se smereasca ca la Inceput, fie Cel de Jos va fi liber sa exercite partea intunecata la parametrii cei mai puternici ingaduiti de Dumnezeu asupra noastra.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.07.2015, 14:49:24
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
De cateva zile sunt invadat de articole care prezinta noua descoperire a NASA, planeta Kepler, care aparent este sora pamantului, unde exista sanse foarte mari sa se gaseasca viata.
Ce ai citit tu sunt articole pline de senzaționalism.
Cei de la NASA nici măcar nu știu compoziția sau masa planetei respective, sunt șanse ca planeta nici să nu fie solidă ci gazoasă.

Citat:
În prealabil postat de pisi Vezi mesajul
Stau si ma intreb: oare chiar o sa gaseasca viata pe planeta respectiva?
Speculez aici: Chiar dacă ar fi existat cândva viață pe acea planetă mă îndoiesc să mai existe având în vedere vârsta planetei și a soarelui. Respectiva planetă arată acum mai degrabă ca Venus decât Pământ.

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Si daca tot vorbim ca ar trebui sa existe viata inteligenta si pe alte planete, atunci de ce nu s-a gasit pana acum nimic in afara de speculatii, vorba lui Alin ? Ca singurele "dovezi" in favoarea extraterestrilor nu sunt decat pure speculatii.
Având în vedere că viața pe care o știm pe această planetă este compusă principal din cele mai abundente elemente din univers: hidrogen, carbon, oxigen și nitrogen, la care adaugi la cât de stupefiant de mare este universul, matematic este improbabil să fim unici.

Motivul principal pentru care nu s-a descoperit încă viață sau că nu avem dovezi este tocmai mărimea universului. Gândește-te că nu au trecut nici 100 de ani de când am început să transmitem unde radio, iar diametrul universului observabil este estimat undeva la 93miliarde ani lumină.
Reply With Quote
Răspunde