Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.08.2023, 22:02:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit Dialoguri Spirituale

In acest topic voi incerca sa rememorez unele dintre cele mai relevante discuții avute cu persoane întâlnite întâmplător,care m-au marcat într-un fel sau altul din punct de vedere spiritual.Totusi multe au continuat să fermenteze/dospească in sufletul și mintea mea pentru mult timp și majoritatea încă o fac.

Vreau sa incep cu un mic eveniment petrecut în acesta dimineața,care mi-a deschis ochii într-un mod foarte discret.Doar că deși procesul meu de trezire și ieșire din întuneric a început de ceva vreme, etapele sunt totuși anevoioase și cer timp.

Azi dimineață am ieșit de la munca și în drum spre casa am stat lângă 3 persoane,toate 3 având vârste respectabile și locuind în mediul rural.Am impresia că se cunoșteau intre ele,și din vedere ele mă cunoșteau și pe mine.In schimbul de informații generale pe care îl aveau intre ele la un moment dat una din persoane atrage atenția asupra faptului că a fost Sfânta Maria și din cauza acestei sărbători nu a muncit/făcut ceva anume.Noi nu ținem asemenea mizerii intervine brusc o persoana,la care cealaltă sare și ea subliniind că în biblie nu scrie despre Sfânta Maria că trebuie să o cinstim.Fix atunci treceam pe lângă o biserică și am văzut persoană a 3 a,cea care deja a devenit "victima" celorlalți 2 că se închină și uitându-ma in ochii lui am văzut.....

Ceva s-a schimbat brusc în mine, deși rațional și chiar teologic eu găsesc corecta atitudinea neoprotestanta și nu știu dacă am mai gândit pur ortodox de foarte mulți ani sau am luat o atitudine de apărător al ortodoxiei.

Însă în acel moment simțeam că trebuie să apar ortodoxia într-un fel sau altul din 2 motive.Unul din cauza ochilor acelui bătrân care avea o credință sinceră, curată și pură și din cauza insultelor asuse Fecioarei Maria.Adica sa spui că , cultul Fecioarei Maria este o mizerie și să te numești creștin este incompatibil.Doar in satanism in lepaderea de credință și pactul cu Satan mai este specificat așa ceva, termeni de "mizerie","spurcat" etc.Da poți aduce dovezi că derivă din Isis sau alte sărbători păgâne că etc, Chiar eu am scris destule aici despre influența altor religii asupra creștinismului.Insa nu voi insista prea mult asupra aspectelor doctrinare, biblice referitor cultul Sfintei Fecioare,continui cu situația...

Așa cum spuneam,deși pare doar un eveniment banal, pentru mine a fost revelator fiindcă am trezit ceva de demult în mine,am trezit acea scânteie de ortodoxie, moartă de atâția ani.Eu in ultimii 10 ani cred că am trecut prin toate ideile, credințele pe care le-am întâlnit,pe toate am încercat să le studiez,sa le înțeleg și chiar sa mi le asum cat a fost cu putință.

Ce a fost foarte surprinzător pentru mine a fost faptul că în vorbele și privirea acelor două persoane ,in special a uneia mai "aprinse" mă vedeam pe mine....Cel care a fost pururi revoltat,cel care deși "mic" și neștiutor se credea "mare și tare",credea că știe tot că a descoperit adevărul că îi poate învăța pe alții.

Imi era milă și în același timp mă emoționa râvnă ei.Deja bătrânul care se închinase la trecerea pe lângă biserica incepea să se închine la ce dialoguri aveam eu cu femeia și s-a ridicat și a plecat.

Cu cât incerca mai mult sa mă convingă de ceea ce crede și despre faptul că orice am crede restul este greșit cu atâta mai mult vedeam în ea eșecul căutărilor mele din ultimul timp.

Eu ii demontam fiecare idee, opinie, argument,dar făcând asta parcă mă demontam pe mine și îmi anulam toate eșecurile și căutările zadarnice.

Vedeam cat de absurd,cat de înșelător,cat de greșit suna totul din gura ei.Vedeam că nu stăpânește deloc nimic,erau doar idei preluate mecanic și le recita,amesteca....

Și așa mi-am dat seama că autoinselarea este cea mai grea boală....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2023, 01:19:53
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Deci 3 protestanti certandu-se intre ei despre dramele lor "teologice" si un crestin cu bun simt stanjenit. Clasic. Parca as lua mai in serios pretinderile astea de "gandire ortodoxa" daca nu ar fi atat de teatrale.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2023, 10:23:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da poți aduce dovezi că derivă din Isis sau alte sărbători păgâne că etc, Chiar eu am scris destule aici despre influența altor religii asupra creștinismului.Insa nu voi insista prea mult asupra aspectelor doctrinare, biblice referitor cultul Sfintei Fecioare,continui cu situația...
Nu, nu poți aduce argumente de acest tip, ce parcurs a avut Fecioara Maria în viață, după răstignirea lui Iisus și care e povestea cu Isis.
De ce ar fi acceptat evreii cultul acesta la vreo 2000 de ani după Moise, să-l reactualizeze, Fecioara Maria a fost recunoscută și la Templul din Ierusalim, Isis nu a înființat un Sfânt Munte ortodox cum e Muntele Athos.
Isis nu avea niște ucenici care aveau grijă de ea, cum avea Ioan și ceilalți, că fiecare o prețuia.
De ce ar fi acceptat apostolul Pavel care era un învățat cultul lui Isis sau ceilalți apostoli care nu erau avansați în școli filosofice, dar trăiau o credință simplă bazată pe anumite principii rămase de la Moise ?

Comparația Isis-Fecioara Maria e o nerușinare răspândită prin mizeria de film Zeitgeist care încă văd că lasă influențe, dacă auzi prima data doar de Zeitgeist și nu te uiți în dogme și învățături ajungi să dai dreptate la o cimilitură așezată încât să dea bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2023, 12:13:57
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...,la care cealaltă sare și ea subliniind că în biblie nu scrie despre Sfânta Maria că trebuie să o cinstim.....
Eu sunt de parere ca scrie si in Biblie, chiar ca o profetie, ca va fi foarte iubita de crestini (si asta e un fapt, indiferent de pareri, doctrine, etc).

"46. Și a zis Maria: Mărește sufletul meu pe Domnul.
47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui." (Luca, cap. 1.)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.08.2023, 14:52:37
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Însă în acel moment simțeam că trebuie să apar ortodoxia într-un fel sau altul din 2 motive.Unul din cauza ochilor acelui bătrân care avea o credință sinceră, curată și pură și din cauza insultelor asuse Fecioarei Maria.Adica sa spui că , cultul Fecioarei Maria este o mizerie și să te numești creștin este incompatibil.
Nu trebuie sa stai de vorba mult cu protestantii, tot social media-ul e plin de ei, care raspandesc tot felul de idei.

"Crestinii" americani spun sa nu te inchini la Fecioara Maria ca ea e moarta si nu va aude rugaciunile. Tot ei zic, ca daca te inchini la Maria o idolatrizezi, in loc sa te inchini doar lui Dumnezeu. Tot felul de erezii din astea protestante.

Acum cateva zile un grup de protestanti m-au abordat in parcul Tabacariei aici in Constanta, ca daca am timp sa vorbesc de Iisus Hristos. Am luat pliantul lor, am zambit, si mai incolo, am aruncat pliantul lor la gunoi.

Pana sa ajung in dreptul lor, unu din protestantii canta muzica Rap si versuri cu Iisus, era totul ciudat.....foarte ciudat.......momentul. Rap cu Iisus.....foarte ciudat...am strambat din nas sincer.

Eu nu stau la discutii cu ei, eu doar 2 intrebari le voi pune si in mediul online si in realitate daca ii prind:

1) De ce biserica voastra protestanta aproba casatoriile gay?
2) De ce biserica voastra spune mai nou ca Dumnezeu e non-binar, si ca cuplurile gay atat cat si cuplurile straight sa fie egale in fata Domnului?

Cu intrebarile astea ii blochezi, i le dai una peste nas ca si cum, pentru ca asta este fix ce se promoveaza in Vest.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.08.2023, 17:24:27
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Io le-as pune 1, 2, 3, 4, 5, 6... intrebari daca suporta:

1. Daca nu stiti exact si sigur cine e vinovatul si cu toate astea va aprindeti si va infuriati ca sa urati si sa va razbunati crunt pe preasfanta fecioara Maria atunci carui duh credeti ca slujiti?

2. Daca va botezati intro balta, piscina, butoi, vana in care s-au botezat multi alti pacatosi ce formula a iertarii si pacii aplicati? Cu pacatul sa spalam si sa botezam pe pacatos ca sa scape de pacate dupa formula ”ortodoxa” cu pacatul pe pacat calcand si pacate daruind celor din morminte?

3. Cum de cereti mereu ortodocsilor sa nu mai boteze copiii vrand sa fie botezati oamenii ca si crestini abea cand se fac mari si ating majoratul chiar in timp ce voi, oameni de varsta mijlocie, sunteti exemplul elocvent si evident ca nu stiti ce sa alegeti si nu aveti discernamant chiar la varste inaintate din moment ce iata, sunteti intro secta eretica de neoprotestanti ascultand de un pastor fara cruce, adica un pastor pe sfinvers fatza de Domnul Iisus Hristos-Cuvantul, pastorul cu Crucea?

4. La ce va foloseste intelepciunea si dreptatea si credinta din scripturi daca nu lepadati decat carnea de porc ca sa iesiti la scena deschisa sa va laudati judecand si parand pacatele unora sau altora?

5.Daca nu aveti si nu credeti in sfinti si nici nu credeti ca poate cineva ajunge sfant atunci oare pe ce cai umblati cu cartea sfanta in mana sa invatati?

6. De ce va puneti semn de carte la mana dreapta sau la frunte ca sa ”scapati” uniti cu stiinta justitiei lumii de turbionul furtunii? Nu trebuia oare mai bine sa nu calcati legile si poruncile lui Dumnezeu ca sa nu-l dezlantuiti?

7. Cum de va botezati spre pocainta ca sa nu va mai pocaiti niciodata numindu-va pocaiti adica cei ce s-au pocait si nu au de ce sa se mai pocaiasca vreodata din moment ce s-au pocait odata daca de atunci se numesc pocaiti? Ce faceti daca mai cadeti in ispita, in recidiva sau daca gresiti, daca pacatuiti? Nu se mai pune? Nu se mai socotesc pacate, faradelegi, greseli pentru ca pocaitii au devenit infailibili si nu mai au cum sa greseasca fiind nepacatuitori pana la sfarsit pentru ca s-au pocait odata pentru totdeauna, atunci cand s-au botezat?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.08.2023 at 17:39:07.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.08.2023, 22:35:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
In schimbul de informații generale pe care îl aveau intre ele la un moment dat una din persoane atrage atenția asupra faptului că a fost Sfânta Maria și din cauza acestei sărbători nu a muncit/făcut ceva anume.Noi nu ținem asemenea mizerii intervine brusc o persoana,la care cealaltă sare și ea subliniind că în biblie nu scrie despre Sfânta Maria că trebuie să o cinstim.Fix atunci treceam pe lângă o biserică și am văzut persoană a 3 a,cea care deja a devenit "victima" celorlalți 2 că se închină și uitându-ma in ochii lui am văzut.....

Ceva s-a schimbat brusc în mine, deși rațional și chiar teologic eu găsesc corecta atitudinea neoprotestanta și nu știu dacă am mai gândit pur ortodox de foarte mulți ani sau am luat o atitudine de apărător al ortodoxiei.

Însă în acel moment simțeam că trebuie să apar ortodoxia într-un fel sau altul din 2 motive.Unul din cauza ochilor acelui bătrân care avea o credință sinceră, curată și pură și din cauza insultelor asuse Fecioarei Maria.Adica sa spui că , cultul Fecioarei Maria este o mizerie și să te numești creștin este incompatibil.
Nicio scriere Nou Testamentară nu o jignește pe Maica Domnului, practic neoprotestanții nu mai țin nimic, distrugerea sărbătoririi și a cultului Sfinților i-a dus la un minimalism unde Oktoberfest e mai sărbătoare într-o țară catolico-protestantă ca Germania, decât Adormirea Maicii Domnului în România.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Așa cum spuneam,deși pare doar un eveniment banal, pentru mine a fost revelator fiindcă am trezit ceva de demult în mine,am trezit acea scânteie de ortodoxie, moartă de atâția ani.Eu in ultimii 10 ani cred că am trecut prin toate ideile, credințele pe care le-am întâlnit,pe toate am încercat să le studiez,sa le înțeleg și chiar sa mi le asum cat a fost cu putință.
Tu ești singurul vinovat, dacă erai serios în Facultatea de Teologie, erai căsătorit acum cu parohie, am văzut oameni care s-au maturizat enorm în Facultatea de Teologie și alții care au stagnat, nu s-au folosit de ocazie pt a crește exponențial.

La câte resurse financiare aveai puteai cerceta Sfinți Mari, îl întâlneai în Athos pe avva Iulian Prodromitul și pe mulți alții unii mari duhovnici au trăit și după 2010, culmea e că aveai cont din 2009, viața ta era pe altă traiectorie.

De exemplu nici acum nu cred că ai mers la Cășiel la pr Serafim Bădilă și e la tine în județ, dar la untold nu m-ar mira să fi spart niște mii de lei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde