Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.08.2013, 08:42:39
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Constructia de biserici in Romania !

http://www.evz.ro/detalii/stiri/bbc-...a-1050705.html


Am ajuns(se putea ?)cu inca un subiect de mirare ,in ochii occidentului,care se intreaba :
cum se face ca, intr-o tara saraca si amarata ,ca Romania,cu grave probleme sociale si economice,totusi un domeniu prospera continuu,din ce in ce ?!
Este vorba despre constructia de noi biserici,care au aparut peste tot, rasarite ca ciupericile dupa ploaie,atat in orase mici cat si in cele mari,in cartiere selecte, sau cartiere-dormitor,la oras (da,mai ales la oras !) insa uneori si la tara (desi acolo fenomenul e mult-mult mai slab ).

Orice claltor cu ochiul liber, prin orasele patriei,poate vedea biserici noi,sau biserici in constructie.
Si ajungi sa te intrebi : de ce aceasta dorinta furibunda de a construi biserici din partea...bisericii autohtone ???!!!

Sa fie din cauza insuficientei lacasurilor de cult din tara ???
Io unu m-as mira ! Sincer !

Am prins si vreo 12 ani inainte de '89, chiar copil fiind stiu ca mergeam la biserica in Cluj-Napoca,si erau si atuncea biserici, si lumea mergea !

Eu insumi am vazut in Cluj, cum in doua locuri au daramat vechile biserici ,considerate prea mici, si acuma constuiesc pe acele locuri altele noi, mult mai mari si mai grandioase !

Inseamna ca Biserica Ortodoxa, are fonduri la greu !
De ce nu le intrebuinteaza pentru a acorda burse de studiu copiilor saraci din varful muntelui ?

Sa fie o afacere de coruptie,in care sunt implicati Biserica Ortodoxa si Statul Roman, in diverse forme si modalitati ?

Oricine, care are un bun simt al observatiei,poate vedea o certa exagerare in acest avant suspect al construirii de biserici noi !!!
Sa fie deja o industrie a bisericii ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2013, 08:53:48
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Evident, răspunsurile sunt "da".
Putem închide subiectul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2013, 14:47:00
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai asta nu e o veste buna????

Cand se construiesc stadioane sau mai stiu eu ce lucru, nu mai zice nimeni nimic. Si oricum o biserica nu se construieste doar cu banii statului, mai sunt si donatii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2013, 20:16:25
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit rasp !

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Pai asta nu e o veste buna????

Cand se construiesc stadioane sau mai stiu eu ce lucru, nu mai zice nimeni nimic. Si oricum o biserica nu se construieste doar cu banii statului, mai sunt si donatii.
Nu e vorba de a se construi stadioane sau discoteci, ci, pur-si-simplu de a se construi spitale si de a se acorda burse unor copii foarte sarmani,de la munte, care nu au bani sa urmeze scoli !!!

Nu am zis ca, e rau sa se mai construiasca si cate o biserica,insa fenomenul din ultimii douazeci de ani, este realmente ingrijorator, ca sa nu zic...revoltator ,pentru ca Biserica, pur si simplu EXAGEREAZA, cu numarul de biserici !

Poate imi puneti si motivele reale (nu cele afisate !) ale bisericii de a face atatea biserici !!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2013, 20:17:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Pai asta nu e o veste buna????

Cand se construiesc stadioane sau mai stiu eu ce lucru, nu mai zice nimeni nimic. Si oricum o biserica nu se construieste doar cu banii statului, mai sunt si donatii.
De ce nu sunt donatii pentru miile de copii de moti si de mocani,care din cauza saraciei ajung abia la 4-5 clase ???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2013, 20:18:17
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Nu trebuie sa confundam credinta ortodoxa, cu Biserica Ortodoxa, ca institutie condusa de o ierarhie clericala !!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2013, 20:19:47
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Evident, răspunsurile sunt "da".
Putem închide subiectul?
Nu trebuie inchis acerst subiect, ci trebuie militat pentru ca acest fenomen,sa se atenueze !!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2013, 20:22:17
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa nu uitam ca biserica are in grija case de copii, azile pt batrani etc
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2013, 20:25:21
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Sa nu uitam ca biserica are in grija case de copii, azile pt batrani etc
Are, si asta e foarte bine ! Insa,cred ca sunt mult prea putine aceste asezaminte, fata de capacitatea reala a bisericii,pentru ca, din pacate cea mai mare parte din ban i,sunt directionati inspre constructia de noi biserici, si chiar manastiri !!!

Cate manastiri, noi, la cheie, s-au facut dupa '89 ??? Stie cineva ?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2013, 21:26:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu trebuie sa confundam credinta ortodoxa, cu Biserica Ortodoxa, ca institutie condusa de o ierarhie clericala !!!
Și atunci, credința ortodoxă cine o întreține, propovaduieste? Biserica penticostală?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde