Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.09.2009, 15:16:18
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Cum intelegi tu prin pacat? Intreb, pentru a avea toti aceeasi proprietate a termenului. In ceea ce priveste ultima afirmatie nu mi se pare a fi prea logica, se poate sa ma insel eu, dar iti dau un exemplu: crezi ca un om care doarme 4 ore pe noapte poate fi numit imoral, desi este evident ca nu ii face bine la sanatate? Si ce intelegi prin moral, pana la urma?
Dar sa nu il lasi pe vecinul sa doarma nici 4 ore pe noapte e moral sau imoral?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.09.2009, 15:28:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dupa mine pacat e ceva imoral, dar stiu ca pentru voi inseamna sa te abati de la o regula bisericeasca.
Am spus in general
Ai intelege ce am vrut sa spun daca ai intelege cum a aparut morala prin evolutie naturala. Altfel, sint de acord, e ilogica.
Poti detalia putin cum a aparut "morala prin evolutie naturala"? Sunt de acord cu definirea pacatului, diferenta este ca un crestin se raporteaza la morala crestina, iar un ateu, sa zicem, sau, ma rog, un adept al evolutionismului se raporteaza la "morala prin evolutia naturala", asadar, criteriile sunt diferite, dar nu cred ca se exclud. Sigur sunt notiuni care pot parea imorale ambelor tabere.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.09.2009, 15:36:09
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Poti detalia putin cum a aparut "morala prin evolutie naturala"? Sunt de acord cu definirea pacatului, diferenta este ca un crestin se raporteaza la morala crestina, iar un ateu, sa zicem, sau, ma rog, un adept al evolutionismului se raporteaza la "morala prin evolutia naturala", asadar, criteriile sunt diferite, dar nu cred ca se exclud. Sigur sunt notiuni care pot parea imorale ambelor tabere.
N-as vrea sa incarc topicul asta cu asa ceva, am mai discutat despre asta pe un altul (morala crestina vs morala atee), uite un document, daca doresti: http://www.duke.edu/~alexrose/moral.pdf
Si nu, nu se exclud, chiar se aseamana foarte mult
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.09.2009, 15:41:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar sa nu il lasi pe vecinul sa doarma nici 4 ore pe noapte e moral sau imoral?
:))) Asta e buna! :))) Pai depinde. Fapta in sine ar parea imorala, dar trebuie vazut si scopul cu care se face. Daca nu il las sa doarma pentru ca vreau eu sa ascult muzica, sigur ca este imoral si din punct de vedere crestin, si din punct de vedere... sa zicem, evolutionist, pentru ca ii obstructionez libertatea. Insa daca as avea un scop bun pentru care eu nu l-as lasa sa doarma... Uite, iti dau un exemplu personal: in ajun de licenta, imi scriu ultimele pagini din lucrarea de diploma. Scriu, scriu si nu ajung la capat, e 3 noaptea, vreau sa abandonez si sa ma culc "macar 4 ore". Ei bine, cineva nu mi-a dat voie sa ma culc, ca sa termin lucrarea!!! Si nu era nici unul din parinti, nici cineva care sa fi avut ceva de castigat de pe urma asta, ci doar s-a gandit la mine si la lucrarea mea. Si culmea, era unul care crede ca se trage din maimute! Ii multumesc si in ziuade azi ca nu m-a lasat sa dorm in noaptea aia si ca mi-am terminat lucrarea. Cum e, e moral sau imoral ce a facut?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.09.2009, 15:45:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca nu le am, inseamna ca nu am de ce sa fiu impotriva.
Nu ai nici de ce sa nu fii impotriva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.09.2009, 15:47:48
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
:))) Asta e buna! :))) Pai depinde. Fapta in sine ar parea imorala, dar trebuie vazut si scopul cu care se face. Daca nu il las sa doarma pentru ca vreau eu sa ascult muzica, sigur ca este imoral si din punct de vedere crestin, si din punct de vedere... sa zicem, evolutionist, pentru ca ii obstructionez libertatea. Insa daca as avea un scop bun pentru care eu nu l-as lasa sa doarma... Uite, iti dau un exemplu personal: in ajun de licenta, imi scriu ultimele pagini din lucrarea de diploma. Scriu, scriu si nu ajung la capat, e 3 noaptea, vreau sa abandonez si sa ma culc "macar 4 ore". Ei bine, cineva nu mi-a dat voie sa ma culc, ca sa termin lucrarea!!! Si nu era nici unul din parinti, nici cineva care sa fi avut ceva de castigat de pe urma asta, ci doar s-a gandit la mine si la lucrarea mea. Si culmea, era unul care crede ca se trage din maimute! Ii multumesc si in ziuade azi ca nu m-a lasat sa dorm in noaptea aia si ca mi-am terminat lucrarea. Cum e, e moral sau imoral ce a facut?
Poti aplica in acest caz linistita regula cu sanatatea :)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.09.2009, 15:49:22
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu ai nici de ce sa nu fii impotriva.
Dupa cum spuneam, nu stiu care sint rationamentele sociologice, exemple din alte tari etc.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.09.2009, 15:53:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cind nu am vreun argument rational intra in functiune subconstientul (sau defapt inainte de rational), care, pe baza mostenirii evolutioniste tine cont, fara sa ma intrebe, de: ego, copil, familie etc, in ordinea importantei genetice sau memetice. Spun numai: am un feeling ca nu e ok.
Toti cred ca gindim la fel, doar nu sintem de pe planete diferite.
Hm... vorbesti, pare-mi-se, despre instinctul conservarii... Si cu toate astea, cum iti explici ca nu toti gandesc la fel, de vreme ce au existat atatia oameni care au preferat sa se sacrifice pentru Dumnezeu? Gandeste-te numai la Constantin Brancoveanul care, daca s-ar fi ghidat dupa "instinctele naturale", nu ar fi preferat nici sa se lase ucis, nici sa permita sa ii fie ucisi fiii, ba chiar s-ar fi ferit sa fie bagat intr-o asemenea conjunctura, in care sa aleaga intre a-si pastra religia sau viata. Si-a invins toate instinctele, in ordine, si instinctul care ii dicta securitatea si bunastarea, si cel care ii dicta pastrarea vietii copiilor, ba chiar si propriul ego! Care vasazica este ceva mai presus de aceste "instincte naturale", pe care eu nu le contest ca ar exista, dar nu le afirm superioritatea.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.09.2009, 15:59:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dupa cum spuneam, nu stiu care sint rationamentele sociologice, exemple din alte tari etc.
Bun, ai timp sa cauti (doar) o viata intreaga, ca doar de asta traim, sa cunoastem si sa ajungem la Adevar! Este imposibil sa nu gasesti ceea ce cauti. Sunt increzatoare in ceea ce te priveste!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.09.2009, 16:04:08
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
...

Sint curios ce are de zis morala crestina in acest domeniu, asa cum am fost pentru cel al sclaviei, unde, dupa cum am mai spus, morala crestina nu a putut da un raspuns transant. Din pacate pentru crestini, Biblia da un mesaj mixt cu privire la prostitutie sau cel putin asa pare.

...
Doamne-ajuta!

Te rog, reda acele citate din care mesajul biblic devine "mixt" in ceea ce priveste prostitutia. Oricum nu este clar ce ai vrut sa spui prin "mesaj mixt".

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
Ce sa facem in timpul liber? alexdu Generalitati 18 31.12.2010 07:29:41
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Alcoolul si tutunul, droguri usoare topcat Generalitati 166 21.01.2010 10:50:01