Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.01.2014, 10:28:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate am inteles gresit, sau poate am batut campii. De fapt voiam doar sa aflu, daca a mai trecut cineva prin asta, de ce se intampla sa ne culcam bine-mersi, increzatori, linistiti, si s a ne trezim speriati de moarte, ca si cum necuratul ne-ar ispiti si in somn, si nu neaparat cu pofte fiziologice, ci si cu asemenea trairi patologice... Nu ca as vedea vreo fantoma sau vreo halucinatie, Doamne fereste, ca mergeam direct la psihiatru, insa ma trezesc cu o teama inexplicabila, cu un gol in suflet, parca, de parca am plecat de acasa si m-am ratacit si nu mai gasesc drumul...plus o acuta indoiala, necredinta...care ma tine pana ma dezmeticesc de-a binelea, si uneori dupa aia; chiar daca incerc s ama adun, de exemplu, sa zic o rugaciune, nu reusesc, mi se 'rupe filmul". Si de-asta zic ca mi-e frica, ca si in pragul mortii, chiar daca ne spovedim si impartasim cat suntem inca ok, sa nu vina iar asemenea ispite asupra noastra si, psihicul nostru constient fiind slabit, sa nu mai poata sa le consteintizeze si nici sa le combata eficient, lasandu-ne prada unei mari, terifiante,frici, deznadejdi, groaze... Da, stiu ca tb sa ne rugam Maicii Domnului, ingerului pazitor, etc, sa ne vegheze mai ales in acele clipe, si poate or s-o faca, dar noi o sa mai fim constienti de prezenta si actiunea lor atunci? stiu ca nu trebuie sa ii percepem cu simturile trupesti, dar macar cu sufletul, insa se pare ca si acesta e (mai) vulnerabil la ispite si sminteli...
Fallen,trairile tale din somn si cand te scoli sunt o consecinta fireasca a vietii cazute pe care o duci. Cosmarurile se vindeca prin spovedirea deasa a pacatelor dar daca pacatuim dupa ce ne spovedim ce vindecare sa mai asteptam ? Chiar ieri imi povestea cineva de o tanara care a stat necununata 15 ani cu un barbat.El nu vrea sa o ia de sotie pt ca mama lui nu este de acord. Viata ei e un esec total ,si-a pierdut serviciul iar el s-a imbolnavit de cancer. Si atunci ce valoare mai au clipele petrecute impreuna? Ea se spovedeste dar preotul duhovnic a chemat-o la el dupa ce se va cununa,a fost foarte strict. A schimbat duhovnicul ,dar pe Dumnezeu nu il pacalim.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.01.2014, 11:04:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ fallen, tot mai mult ajutor vei primi de la Dumnezeu, rugându-te cu sinceritate, decât de la forumiști...

Spunea un sfânt, dar nu mai găsesc acum exact ... ceva de genul că ar trebui să ne mărturisim neputințele numai acelor care pot să ne vindece...

@ Daniel-ortodox - de unde atâta aroganță? Cum se face că te simți și dator, și în măsură, să ne înveți credința și calea mântuirii și nu oricum, ci cu asprime, intransigență... dorind să urmezi calea părintelui Arsenie Boca, de exemplu??!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.01.2014, 11:21:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cred ca aseara am adormit cu gandul la Aura, si la scurt timp m-am trezit gandindu-ma daca moartea e la fel ca somnul; mai exact, daca se intampla si dupa ce mori cum mi se intampla mie in somn: sa adorm cu nadejdea la Dumnezeu, si sa ma trezesc fara ea! Desigur că nu știe nimeni ce se întâmplă în timp ce sau după ce mori, însă dacă e să treci prin aceleasi stadii ca între veghe și somn, de ce te părăsește credința odată cu scaderea nivelului de conștiență??? Să fii pățit și Mantuitorul pe cruce treaba asta, când a strigat "Doamne, de ce mă părăsești?" Teologii spun că moartea presupune și despărțirea de Dzeu, pe care a experimentat-o chiar Însuși Măntuitorul, ba chiar a fost și în iad pt o zi; însă cum a reușit să mai scape de acolo? Prin forțele proprii sau doar prin bunăvoința Tatălui? Oare ispitele și lupta noastră pt a nu rămane în iad nu încetează nici după ce murim, sau din acel moment nu mai putem face nimic???
Observ ca s-a renuntat la subiect. Sa vedem, asadar, cum sunt privite visele si chiar somnul din perspectiva crestina si medicala. Cosmarurile pot fi interpretate de religie la fel ca si de psihologie. Depinde de noi la cine alergam mai intai. Daca mergem la preot, ne recomanda sa citim niste rugaciuni, sa avem o atitudine corecta in fata ispitelor si alte leacuri duhovnicesti.

Psihologul prezinta foarte bine cauzele, insa in privinta remediilor, este mai putin eficient.


Sunt presentate in link-ul de mai jos posibile cauze ale cosmarurilor la copii:
  • ,,exista conflicte in familie;

  • parintii divorteaza;

  • moare un parinte sau o persoana apropiata lui etc.;

  • va mutati;

  • este tachinat de colegi;

  • este abuzat fizic sau verbal de colegi, profesori sau alte persoane etc.

De asemenea, situatiile stresante, care consuma psihic copilul, sunt alti factori declansatori ai cosmarurilor. In cazul in care in viata lui se apropie un examen important sau o competitie sportiva ori are pe umeri o presiune din partea parintilor legata de notele de la scoala si invatat, exista riscul sa viseze urat.

Alteori, aparitia cosmarurilor este influentata de informatiile, activitatile sau lucrurile la care este expus. De exemplu, daca cel mic vede un film de groaza, urmareste un documentar tragic sau asista la o stire tulburatoare, exista riscul sa viseze urat in serile urmatoare. "
Sursa:
http://www.copilul.ro/copii-2-3-ani/...ta-a14130.html
Despre terori nocturne se vorbeste in articolul urmator:

http://www.copilul.ro/copii-2-3-ani/...ne-a14129.html
Asadar, daca stapanim emotional situatiile din timpul zilei, putem avea un somn linistit. Sa ne abtinem de la filme de groaza, de la stiri prea tensionate, iar in ispite sa incercam sa-L luam pe Dumnezeu ca aliat. Cu putere, cu adevarat, caci Dumnezeu nu vrea sa fie doar o roata de rezerva in viata noastra. Doamne ajuta.

Last edited by antoniap; 27.01.2014 at 11:38:32.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.01.2014, 11:50:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Părintele Arsenie Boca, era și mai aspru, decît am fost eu acolo, cînd am spus că îi va merge rău în viață, dacă o ține pe drumul "echilibrului" între creștinism și alte prostii.
Printre altele, părintele Arsenie Boca le recomanda duhovnicilor să fie îngăduitori cu neputințele oamenilor, să-l iubească pe om, făptura lui Dumnezeu, dar să stârpească păcatul. ”Asprimea” părintelui Arsenie Boca se justifică prin darurile cu care Dumnezeu l-a înzestrat, daruri pe care le folosea cu dicernământ. Părintele descoperea păcatul din om vorbind cu voce tare să-l audă și restul oamenilor care așteptau să vorbească cu sfinția sa, și astfel se foloseau toți. Dar el știa de mai înainte efectul cuvântului pe care îl va rosti.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.01.2014, 15:21:52
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Domnul Daniel, chiar nu inteleg ce aveti cu psihologia si alte prostii (cre ar fi acelea de fapt?).
Psihologul chiar poate ajuta. Si tot nu vad ce e neconform cu Scripturile in articolul scris postat. Problema e, de fapt, ca probabil ati vazut sectiunea de cuplu si sex si mai departe nici nu ati citit, ca v-ati gandit ca unde sunt sfaturi de sex si cuplu nu poate fi nimic curat si bun...
Si, chiar daca sunte pe un forum crestin ortodox, suntem oameni, pamanteni si traim in lume, unde exista istpite mult mai mari ecat articolul cu pricina.
Imi pare rau sa o spun, dl. Daniel, dar mie personal mi separe ca foloiti psihologia inversa in unele postari...numa ca... nu prea iese ce ar trebui.
S vorbea de mndrie si smerenie la un moent dat... Prin simpla fraza "nu sun vrednic de rai, iar daca ajung in rai, doresc sa ii er Domnului sa ma trimita in iad si sa ia pe cineva din iad in locl meu"(reproducere inexacta, dar asta e oricum esenta) dati dovada de... mandrie; omul care nu semandreste, nu scrie/spune sa vada/auda toata lumea ce ar face. Si sa nu uitam ca e pacat atat sa te supraapreciezi, cat sa te si si subapreciezi ("Dumnezeu maiarta, oricate rele as face", respectiv "sunt vrednic de iad, nu a ce cauta in rai").
Si, daca va rog, argumentati de ce psihogia e "demonizata".

Multumesc si iertare daca am suparat.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.01.2014, 16:05:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca nu e foarte rau sa-i spunem fiecarei patimi pe nume. Cu dragoste, insa. Asa ne ajutam unii pe altii. Dulcegariile nu ne sunt de niciun folos. Daca vrem sa fim politicosi, totusi, si am observat ca aproapele greseste, putem da un un link, postand o parabola ori o poveste din care cel care a gresit si altii care citesc sa traga o invatatura ziditoare. Sa lasam orgoliile la o parte.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.01.2014, 17:22:42
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

ziarul Lumina, Biserica si postmodernitatea. Despre "psihologi" si "psihologii": http://ziarullumina.ro/opinii/biseri...ostmodernitate
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.01.2014, 19:44:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sunt foarte socata de ce s-a scris aici...
. . .
Mie mi-e clar ca nu a deschis nimeni acel site ca sa il citeasca, ci toti s-au speriat vazand titlul lui.
Draga Ana Maria , daca nu ne-am cunoaste , puteam sa "jur" ca esti un user rau intentionat , dar nu este nici pe departe asa ceva , iar daca tonul meu ti s-a parut deplasat , iti cer scuze si iertare .
Oricum ne vom reantalni cat de curand fata catre fata si o vom lamuri in direct !
Sa sti ca personal am deschis acel link pus de tine si chiar am citit si alte subiecte , cum ar fi cel al fumatului , si mi s-a parut extrem de slab in abordarea domnului psiholog . Ioan Cezar este deasupra acestui psiholog in multe privinte , si-mi pare rau ca a fost banat si nu poate sa-si exprime un punct de vedere , asa cum numai el stie s-o faca .
Pana la revederea in direct , iti transmit gandurile mele de bine , cu scuzele de rigoare !
Cristian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.01.2014, 19:50:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
ziarul Lumina, Biserica si postmodernitatea. Despre "psihologi" si "psihologii": http://ziarullumina.ro/opinii/biseri...ostmodernitate
Se spune in articol , printre altele :
"Dimpotrivă, forța omului postmodern se alimentează tocmai din starea sa de depresie continuă, din dezechilibrul său interior. De altfel, așa se explică prezența aproape isterică, mai ales în SUA și Occident, a tot felul de "psihologi" și "psihologii" care pretind că îi "refac" omului echilibrul printr-o serie de terapii de exacerbare a propriei personalități, cum ar fi psihiatrul și psihologul italian Roberto Assagioli (1888-1974), psihologia "transpersonală" sau "transumanistă", ca și tehnica "auditing-ului" din Scientologia lui L. R. Hubbard (1911-1986)."
Acum , sa ma ierte Dumnezeu , dar aceasta fuga catre psihologi , este alimentata de slaba pregatire a multor preoti - duhovnici , si atunci piata find descoperita , profita din plin nimeni altii decat acesti psihologi .
Sunt multe de spus in aceasta directie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 27.01.2014, 20:20:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Acum , sa ma ierte Dumnezeu , dar aceasta fuga catre psihologi , este alimentata de slaba pregatire a multor preoti - duhovnici , si atunci piata find descoperita , profita din plin nimeni altii decat acesti psihologi .
Ideea sună mai degrabă a scuză. Nu de calitățile preotului ține pocăința omului.

Last edited by ovidiu b.; 27.01.2014 at 21:08:38.
Reply With Quote
Răspunde