Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 23:33:54
anculina anculina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Mesaje: 2
Implicit Postul pentru femeile insarcinate

Sunt insarcinata in 14 saptamani si acum, in pragul Postului Mare, as vrea sa stiu daca ajunge sa postesc lunea, miercurea si vinerea. Nu stiu daca este bine sa nu mananc deloc o perioada asa de indelungata oua si lactate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 23:43:59
hadrian hadrian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Mesaje: 7
Implicit nu te gandi numai la tine caci acum sunteti doi

mananca tot ce-ti cade bine si asteapta cu nerabdare ziua in care il vei invata si pe copilul tau sa posteasca. sarcina si nastere usoara!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2010, 00:59:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Parca mai deschisese cineva acum cateva zile un topic despre acest subiect.
Si eu stiu ca femeile insarcinate nu postesc. Daca chiar vor sa faca ceva pot renunta la ciocolata, la televizor sau la internet ;-))
Si eu sunt insarcinata. Eu as vrea saptamana viitoare sa nu mananc carne, dar daca o sa simt o nevoie imperioasa de carne totusi am sa mananc, pentru ca in starea noastra corpul stie mai bine ce face.
Avem toata viata sa postim, ar fi bine sa nu ne punem in pericol sanatatea si echilibrul fizic in aceasta perioada (caci se stie ca in general copilul isi ia ce-i trebuie de la mama, ea este cea care sufera daca nu se hraneste echilibrat)

Duhovnicul tau ce zice, anculina? Sunt convinsa ca daca l-ai intreba nu ti-ar spune sa postesti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2010, 01:12:10
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Dumnezeu sa va dea nastere usoara si copii sanatosi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2010, 01:13:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2010, 07:56:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sa fiti sanatoase dragi. dragi mamici si puii, de asemenea, caci sunteti tare curajoase...
Eu stiu ca nu se posteste in timpul sarcinii, iar acest lucru se intampla cu ingaduinta si Binecuvantarea duhovnicului care intelege situatia delicata in care se afla o graviduta. Este o vorba, mamica gravida trebuie sa manance un ou fiert pe zi . Dar, bine-nteles, daca se doreste a se apela la infranare, fiindca, pana la urma postul inseamna infranare si nevointa, atunci mamica ar putea renunta la anumite placeri si la anumite alimente care nu aduc nici un aport benefic din punct de vedere nutritional, ci doar caloric...cum sunt anumite dulciuri.
Spunea un doctor odata la o emisiune, ca mamica trebuie sa se hraneasca foarte bine in timpul sarcinii fiindca atunci copilul este in formare si, doar in acea perioada el isi i-a vitaminele , mineralele si substantele necesare pentru crestere, dar mai ales pentru formare. Tot acesta spunea ca, degeaba indopam copii dupa nastere cu vitamine, acesta va asimila exact cantitatea cu care s-a obisnuit metabolismul lui in timpul formarii, adica in burtica.
Consider ca este gresit sa acceptam ca trebuie sa ne infranam si sa ne uscam de post in timpul sarcinii, privand un copilas nevinovat de hrana necesara care i se cuvine, este chiar un egoism si, nicidecum o credinta.
Copilul poate suporta toata viata consecintele acestei privatiuni, consecintele unui metabolism dezechilibrat, fiindca perioada de crestere din burtica reprezinta cea mai importanta perioada a unui om, in ceea ce priveste viata acestuia . Este echivalenta cu ignoranta unor mamici care beau alcool sau fumeaza in timpul sarcinii si care, daca vad ca acel copilas este intreg, considera ca este in regula, insa problemele si consecintele reale vor aparea pe parcursul vietii acestuia.
Fani, te admir si-ti doresc sarcina fara probleme si un copilas sanatos, este ideal sa aiba un fratior sau o surioara puiul pe care deja il ai...
Sa fiti Binecuvantate !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 13.02.2010 at 07:59:47.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2010, 17:47:17
anculina anculina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Mesaje: 2
Implicit Va multumesc din suflet pt raspunsuri

Si eu ma gandeam ca e un act de egoism sa privezi un copilas nevinovat de hrana atat de necesara in perioada intrauterina. De altfel, eu sunt singura responsabila acum de dezvoltarea lui.
Mai am un baietel de 2 ani si 3 luni. Am prins Postul Mare si in decursul primei sarcini, dar eram chiar in primele saptamani, asa ca mancam doar ce nu imi facea greata. Copilasul meu e sanatos tun, multumesc bunului Dumnezeu pentru asta. N-am avut probleme cu el pana acum.
Si, chiar daca n-are legatura cu topicul acesta, as vrea sa sfatuiesc toate viitoarele mamici sa-si alapteze copiii cat de mult. E ceva extraordinar. Nu poti compara nimic cu simtamintele pe care le ai in timpul in care alaptezi. E ceva divin! Abia astept sa-mi alaptez si celalalt copilas!
Va doresc tuturor multa sanatate, fericire si copii sanatosi!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2010, 14:37:21
eudany01's Avatar
eudany01 eudany01 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2007
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

dar femeile care alapteaza cum pot tine post?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2010, 18:24:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudany01 Vezi mesajul
dar femeile care alapteaza cum pot tine post?
Unele femei care alapteaza pot tine post, altele nu. Ca si sarcina, alaptarea necesita resurse serioase de energie. Fireste ca se poate foarte bine macar fara carne. Depinde si de copil. Unele mame au o dieta cumplita, mult mai chinuitoare decat un post, pentru ca altfel copilul are colici.
Pe primul copil l-am nascut cu cateva zile inainte sa inceapa Postul Mare. El avea colici cumplite, eu nu mai stiam ce sa mananc. Nu ma atingeam de nimc crud si era primavara si piata plina de verdeturi si eu mancam carne fiarta de pui. INtr-o dimineata eram la masa cu sotul meu. El tinea postul si manca ridichi si ceapa verde cu paine cu margarina, eu, in fata lui mancam pui fiert si mi se facea rau de pofta privind-ul cum mananca ridichi si ceapa. Le adulmecam... MA gandeam in sinea mea, uite cum fac doua pacate... nici postul nu-l tin si mai ravnesc si la mancarea altuia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.02.2010, 02:15:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Unele femei care alapteaza pot tine post, altele nu. Ca si sarcina, alaptarea necesita resurse serioase de energie. Fireste ca se poate foarte bine macar fara carne. Depinde si de copil. Unele mame au o dieta cumplita, mult mai chinuitoare decat un post, pentru ca altfel copilul are colici.
Pe primul copil l-am nascut cu cateva zile inainte sa inceapa Postul Mare. El avea colici cumplite, eu nu mai stiam ce sa mananc. Nu ma atingeam de nimc crud si era primavara si piata plina de verdeturi si eu mancam carne fiarta de pui. INtr-o dimineata eram la masa cu sotul meu. El tinea postul si manca ridichi si ceapa verde cu paine cu margarina, eu, in fata lui mancam pui fiert si mi se facea rau de pofta privind-ul cum mananca ridichi si ceapa. Le adulmecam... MA gandeam in sinea mea, uite cum fac doua pacate... nici postul nu-l tin si mai ravnesc si la mancarea altuia.
Mie mi se pare mai degraba un exemplu de asceza, care nu este intotdeauna cum scrie la carte: tu tineai postul altfel decat ceilalti, pur si simplu. Nu mancai carne de pofta, ci de nevoie...

Cand alaptezi, la fel ca intimpul sracinii, ai nevoie de hrana variata. Fara carne se poate pentru unele mame (dar nu fara peste din cate stiu).


PS pentru viitoarele mame: Am aflat ceva nou de la o doctorita homeopata: daca mananci 5 migdale pe zi, ai cantitatea necesara de calciu in timpul sarcinii (se recomanda sa le mananci fara piele). Asta daca din diverse motive (nu neaparat post) te feresti de lactate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeile sunt prea proaste pentru BOR sau ce ? cocacoc Generalitati 524 25.01.2011 11:30:59
Rugaciunile femeii insarcinate George.m Rugaciuni 0 19.12.2010 21:28:52
Rugăciunile femeii însărcinate fantana Rugaciuni 1 16.10.2009 18:05:43
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55